PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wentylacją mechaniczną



lska
12-11-2020, 12:54
Cześć,

Zapewne na własne życzenie sprowadziłem sobie problem z wentylacją w mieszkaniu i szukam porady.
Mam dwupokojowe mieszkanie (~50m) od dewelopera na ostatnim (6.) piętrze - w budynku jest wentylacja mechaniczna nawiewna. Oryginalnie wyglądało to tak:

1. Nawiewniki ścienne - 2 w salonie z aneksem, 1 w sypialni
2. Kratki highrosterowane - 1 w salonie z aneksem kuchennym i 1w łazience (obie w ścianach, ok. ~15 cm pod sufitem)
3. Otwór na przyłączenie okapu z klapami i regulatorem przepływu w kuchni (ok. 30 cm od kratki higrosterowalnej)

Jakie zmiany zrobiłem (a raczej moja ekipa remontowa):

1. Przeciągnięcie rurą spiro (ok 50cm długości) wyjścia kratki wentylacyjnej w łazience do sufitu podwieszanego i zakończenie zwykłą kratką wentylacyjną.
2. Przeciągnięcie rurą spiro (ok 1m długości) wyjścia kratki wentylacyjnej w salonie z aneksem do sufitu podwieszanego i zakończenie zwykłą kratką wentylacyjną.
3. Demontaż klapy i regulatora przepływu z otworu okapowego i przeciągniecie wyjścia rurą spiro (ok 3m długości) do sufitu podwieszanego nad kuchnią.

W tej chwili sytuacja wygląda tak, że:

1. Kratka wentylacyjna w łazience mocno zasysa powietrze
2. Kratka wentylacyjna w salonie wdmuchuje powietrze do mieszkania
3. Rura od okapu bardzo mocno zasysa powietrze.

Po otwarciu okien kratka wentylacyjna w salonie przestaje wdmuchiwać powietrze.

Co mógłbym zrobić w tej sytuacji, czy jest szansa to jakoś naprawić bez przywracania wszystkiego do stanu pierwotnego (zwłaszcza, że wentylacja nie była testowana przed tymi zmianami)? Jeśli podałem za mało szczegółów, to chętnie podeślę więcej.

Z góry dzięki za jakąkolwiek poradę.

Kaizen
12-11-2020, 16:37
Co mógłbym zrobić w tej sytuacji, czy jest szansa to jakoś naprawić bez przywracania wszystkiego do stanu pierwotnego (zwłaszcza, że wentylacja nie była testowana przed tymi zmianami)?


Wentylacja musiała mieć protokół odbioru, skoro budynek został oddany do użytkowania.
Wentylacja w budynku wielorodzinnym jest częścią wspólną, więc nie masz prawa w nią ingerować bez zgody wspólnoty/spółdzielni.
Jeżeli to zaakceptowali - pytaj ich.
Jeżeli nie masz zgody - przywróć stan pierwotny, bo po każdym corocznym przeglądzie będziesz do tego wzywana aż w końcu komuś się skończy cierpliwość i naśle PINB.

Swoją drogą - egzotyczne rozwiązanie jak na blok "wentylacja mechaniczna nawiewna.".

Elfir
12-11-2020, 17:16
Dlaczego egzotyczna?
Jak blok nowy to raczej konieczność.
Nawiewniki w oknach słabo działają, a okna szczelne i ciepłe.
A tak masz stały nawiew do mieszkania i wywiew przewodem grawitacyjnym lub szczelinami.


Ja nie bardzo widzę problem, bo w łazience i w okapie powinno zasysać powietrze. A w pokojach je nadmuchiwać.

lska
12-11-2020, 17:52
Ja nie bardzo widzę problem, bo w łazience i w okapie powinno zasysać powietrze. A w pokojach je nadmuchiwać.
Może źle się wyraziłem, ale w salonie powietrze jest nawiewane do środka z kanału wentylacyjnego, wydaje mi się to mocno niewłaściwe (myślałem, że powietrze powinno wpadać przez nawiewniki do tej kratki wentylacyjnej).W łazience kratka zasysa powietrze, więc myślę, że ok.


Piszesz że kratka w łazience mocno ciągnie, ale Twoja zmiana nie powinna wzmocnić tego ciągu a raczej osłabić. W czym więc problem? Chyba że znacząco zmieniłeś średnicę kanału i teraz to samo powietrze płynie szybciej dając wrażenie mocnego ciągu.


Średnica kanału faktycznie została zmniejszona z 125mm do 110mm - oryginalna kratka była taka i podobno powinna regulować przepływ powietrza: https://www.brookvent.pl/produkt/alize-hygro/


Jak bardzo prawdopodobne jest, że po usunięciu przedłużenia wentylacji i przywrócenia stanu pierwotnego zacznie ona ssać zamiast dmuchać? Niby to tylko ~1m więcej w salonie, ale czy może to mieć tak wielki wpływ na zachowanie całego systemu?

Kaizen
12-11-2020, 18:06
Dlaczego egzotyczna?
Jak blok nowy to raczej konieczność.

Nawiewnej jeszcze nie widziałem.

lska
12-11-2020, 18:14
Nawiewnej jeszcze nie widziałem.

Oczywiście chodziło o wywiewną, moja pomyłka.

450159
450160

lska
12-11-2020, 20:05
Dlaczego uważasz że ta kratka w salonie powinna ssać?

Mamy tu salon z aneksem kuchennym - nie licząc okapu, nie byłoby żadnego innego "wciągającego" elementu wentylacji w mieszkaniu (poza łazienką). Po sprawdzeniu informacji od developera, mam tutaj "wentylację mechaniczną wywiewną", a nie nawiewno-wywiewną albo nie nawiewną tak jak wcześniej pisałem - mój błąd.

Jak prawidłowo zabrać się za naprawę tego? Po prostu przywrócić do stanu pierwotnego i udawać, że nic się nie stało? Czy próba konsultacji z administracją, deweloperem, projektantem systemu, etc., to tylko proszenie się o wizytę nadzoru budowlanego?

Elfir
12-11-2020, 20:17
Raczej po prostu masz niewydajne nawiewniki

lska
12-11-2020, 20:24
Raczej po prostu masz niewydajne nawiewniki

Nawet przy otwartym oknie nie czuję żeby wentylacja działała jak trzeba, wtedy po prostu nie dmucha do mieszkania, ale nadal nie wciąga.