PDA

Zobacz pełną wersję : Skropliny w wentylacji - I co dalej ósma klaso?:-)



Tomek_W
14-11-2020, 01:12
Witam serdecznie.
Mam małą zagwozdkę z wentylacją, i ciekaw będę Waszych sugestii.
Kanały wentylacyjne zaczynają się od linii stropu (zdjęcie w załączeniu).
Muszę teraz zrobić ich zakończenie, w sensie wloty, w sensie kratki:-)
Pierwotnie przyszło mi do głowy oprawienie kolanek tak, żeby ich wlot (a więc lico kratek) było w pionie, a więc prostopadle do stropu.
Podobno jednak lepiej jest w takiej sytuacji wstawić pod takimi kształtami wentylacyjnymi nie kolanek, a trójników.
W takiej sytuacji ewentualne skropliny będą mogły zgromadzić się w zaślepionym zakończeniu trójnika. Będą mogły odparować w wolnym czasie.
Będę ciekaw Waszej opinii jak to powinienem zrobić.
Pozdrawiam
Tomek

Owczar
14-11-2020, 07:44
Czemu się spodziewasz skroplin w wentylacji?

Tomek_W
14-11-2020, 17:21
Znajomy mówił mi, że miał z tym problem. Nie jestem pewien czy chodziło o skropliny, czy o wodę z zacinającego deszczu.
W każdym razie miał też wlot kanałów w stropie, ale zrobił kratki w poziomie, a więc przymocował je do lica stropu.
Mówił, że niestety pojawiały mu się krople wody pod kratką.
Stąd koncepcja trójnika.
Pozdrawiam
Tomek

olo75
15-11-2020, 21:08
W wentylacji nie ma prawa być skroplin czy zacinającego deszczu. Tak więc dywagacje jak zrobić zakończenie wentylacji w budynku są bez sensu.

gnago
15-11-2020, 21:38
Czysta racja i nie oszczędzać na strojeniu całości z anemometrem w łapie

Tomek_W
15-11-2020, 22:54
Przede wszystkim witam ziomków z Wrocka.
Bardzo pewni siebie jesteście, a tymczasem ja te krople na wylewce pod kratkami widziałem na własne oczy.
OK, zostawmy to.
A jak widzicie jakieś systemowe połączenie kolanka czy trójnika (to już nieważne) z wylotem tych kanałów?
Są prostokątne o wymiarach 160 x 120.
Przychodzi Wam coś do głowy?:-)
Pozdrawiam
Tomek

olo75
16-11-2020, 10:38
To, że widziałeś krople z wentylacji nie oznacza , że wentylacja była dobrze zrobiona. Najczęściej inwestorzy sami rzeźbią coś i grzebią w rozwiązaniach projektowych, przestawiają, kombinują a później mają problemy. Pełno jest tu takich wątków. Owszem i projekty nie są idealne i zrobienie wentylacji zgodnie z projektem nie gwarantuje braku wad. Jednak wtedy jest projektant odpowiadający za projekt i można kierować do niego wszystkie pytania i pewnie też można go pociągnąć do odpowiedzialności za wady związane z projektem. Zrób tak jak mówi projekt a jak będą problemy to masz projektanta i jego odpowiedzialność za błędy projektowe.

gnago
16-11-2020, 20:25
Właściwa regulacja wentylacji przy pomocy anemometru powoduje kompensację wad - wycisza i poprawia wentylację ujednolicając ja w pomieszczeniach czy intensyfikując tam gdzie to jest pożądane. Bo izby mają różne gabaryty/objętości. A koszt takiego do amatorskiego użytku to max kilka stówek od 80 zł za kitajca. A co do dodatkowych kolanek to twoja sprawa, twoje pieniądze. Dla mnie, na logikę, zbędne jak gumka na bananie.