PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z temp. nawiewu w recoVAIR VAR 360/4



kulfi82
18-11-2020, 14:37
Dzień dobry wszystkim,
od kilku tygodni staram się rozwiązać problem z dość niskimi temperaturami nawiewu w moim rekuperatorze. Dla przykładu przy temperaturze zew. na poziomie 6-7 stopni potrafi mi z anemostatu dmuchnąć jakieś 17-17.5 stopnia co daj jakieś mierne 78% sprawności i chłodny zefirek na karku :cool: :( Przy wartościach poniżej 0 będę miał pewnie w domu niezłą lodówkę.

1. Centrala Vaillanta (https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/recovair-var-845.html#specification) wraz z kanałami dolotowymi (od skrzynek rozprężnych do jednostki) pracuje na nieogrzewanym poddaszu nieużytkowym w wyodrębnionym ocieplonym pomieszczeniu. Panują tam temperatury 14-17 stopni w zależności od tego co mamy na zewnątrz.

2. kanały pe-flex 75mm ułożone są na wiązarach w obszarze nieogrzewanym i ładnie przykryte 15-20cm wełny. Łączenia rur z anemostatami ładnie oklejone taśmą aby uniknąć jakiegoś lewego powietrza. Całość dokładnie zabezpieczyłem i osznurowałem aby nie doszło do jakiegokolwiek przewiewu w okolicach kanałów.

3. Powierzchnia domu 100m2 (parterówka z poddaszem nierzutkowym). Przepływ znamionowy obecnie ustawiony mam na 175m dzień i 130noc.

Brak mi już pomysłów na rozwiązanie tego problemu. Wiem, że jednostki Vaillata to nisza i pewnie nikt z tym nie miał do czynienia.. Na pewno nie miała z nimi do czynienia pomoc techniczna bo telefony kończą się zazwyczaj na "to musi zobaczyć specjalista". Instrukcja instalatora, zawiła i niezrozumiała. Całą instalację odpalaną miałem przez firmę zewnętrzną latem, więc nawet nie miałem jak sprawdzić zachowania w niskich temperaturach. Obecnie sugerują ocieplenie całego poddasza :bash:

wielkie dzięki za każdą podpowiedź w temacie

fotohobby
18-11-2020, 14:49
Skoro producent deklaruje sprawność REKUPERATORA 83%, , to Twój wynik (sprawność INSTALACJI) nie wygląda źle, biorąc pod uwagę, że procentowa sprawność lepiej wygląda w niższych temperaturach.

kulfi82
18-11-2020, 17:41
Skoro producent deklaruje sprawność REKUPERATORA 83%, , to Twój wynik (sprawność INSTALACJI) nie wygląda źle, biorąc pod uwagę, że procentowa sprawność lepiej wygląda w niższych temperaturach.

kurczę, faktycznie jakoś wyrzuciłem ten "drobny" szczegół z pamięci :cool: Podana wyżej sprawność 78% to ten lepszy wynik, ale wiało też np. 14.7 stopnia przy 4.5 na zewnątrz (61%) co jest wynikiem iście śmiesznym, nawet przy tak przeciętnej jednostce. Odnoszę wrażenie, że problem jest z temperaturą pow. pobieranego z pomieszczeń. Spójrzcie zresztą na poniższe wyniki odczytane przed chwilą (temperatura w pomieszczeniach 22 stopnie, na zewnątrz 12 stopni):

Temp. pow. pob. zuż -> 19.7C:bash:
Wilgotność pow. zuż. pob. - 56.6%
Temp. pow. św. dost. -> 19.9C
Temp. pow. św. pob. -> 12C
Temp. pow. zuż. odp. -> 11.2C

(celowo zachowałem skróty z modułu vaillanta - bardzo to czytelne jest tam na marginesie). Z odczytów wychodzi, że sprawność mojego reku przekracza 100% :cool: gubię się w tym strasznie :/

P.S
W instrukcji mam dwie pozycje, których ni jak nie mogę rozszyfrować - oczywiście pisane skrótami.

6.3.4. - Ustawianie korekty przepływu znamionowego (pow.zuż.odpr.)
Ustawić korektę przepływu znamionowego (pow. zuż.odpr.): Zakres ustawień: −40 ... 40 %

6.3.5 - Ustawianie korekty przepływu znamionowego (pow.św.dost.)
Ustawić korektę przepływu znamionowego (pow. św.dost.): Zakres ustawień: −40 ... 40 %

mogę się tylko domyślać, że tymi % sterujemy poziomami przepływu powietrza pobieranego i nawiewanego.

Owczar
18-11-2020, 22:15
Sprawdź czy po wietrzeniu masz wyższe temperatury wywiewu i sprawność.

kulfi82
19-11-2020, 07:31
Sprawdź czy po wietrzeniu masz wyższe temperatury wywiewu i sprawność.

po pracy dokładnie sprawdzę jak to się ma w przypadku wietrzenia bo nie używam tej funkcji zbyt często. Na chwilę obecną wiem na pewno, że po przejściu z trybu nocnego na dzienny (o 6 rano dmuchało 18.7°C) temperatura podniosła się do 19.1°C przy temp. zewnętrznej 11.4°C i wewnętrznej 21°. Nie są to więc jakieś spektakularne wzrosty :/

To co mnie jednak mocno zastanawia to odczyty czujników z samej jednostki:

Temp. pow. św. dost = 19.1°
Temp. pow. zuż. pob = 18,6°C
Temp. św. pob = 11.4°C
Zad. pow. św. dost = 165m3/h

Jak widać do jednostki dociera niby chłodniejsze powietrze niż z niego wychodzi. Odległości od anemostatów wywiewnych nie są też jakieś przesadnie duże i są to względnie proste odcinki dobrze ocieplone. nie wiem gdzie może pojawiać się strata temperatury jak w pomieszczeniach mieszkalnych panuje 21-22°C,

Sam rekuperator nie pokazuje sprawności (takie to cudo techniki) wyliczam ją za pomocą kalkulatora on-line. (http://centrale-rekuperacyjne.pl/kalkulator/Kalkulator-sprawnosci-rekuperatora.aspx)

Kaizen
19-11-2020, 08:59
Jak widać do jednostki dociera niby chłodniejsze powietrze niż z niego wychodzi.

Zacząłbym od sprawdzenia czujników - albo jakieś termometry z sondami, albo cztery ds18b20 i arduino. Obstawiam błędny odczyt z co najmniej jednego czujnika.

kulfi82
19-11-2020, 09:17
Zacząłbym od sprawdzenia czujników - albo jakieś termometry z sondami, albo cztery ds18b20 i arduino. Obstawiam błędny odczyt z co najmniej jednego czujnika.

to właściwie pierwsze co zrobiłem, zamontowałem termometry z sondami :yes: Tyle, że umieściłem je w anemostatach pod sufitem i właśnie dotarło do mnie, że powinny być chyba w kanałach przy wejściu/wyjściu do centrali :bash: Tak czy siak odczytując temperatury w obecnym układzie mamy:

Nawiew: odczyt z centrali 19.5°C / w najbliższym anemostacie 19.5°C / najdalszy anemostat 19.0°C
Wyciąg: odczyt z centrali 19.0°C / anemostaty 21.5-22°C

jak widać coś tu jest chyba mocno nie tak :( Nie mam doświadczenia aby stwierdzić czy na odcinku kilku metrów ocieplony 20cm wełny pe-flex może stracić te 3-4 stopnie.

kulfi82
19-11-2020, 21:23
Sprawdź czy po wietrzeniu masz wyższe temperatury wywiewu i sprawność.

po wietrzeniu mam temp. nawiewu niższe, nie dużo bo jakieś o 0.3-0.4 °C. Obecnie na zewnątrz pogodówka pokazuje 5.5°C, jednostka nawiewa 19.3°C a zaciąga jak zwykle 18.5°C.. magia Vaillanta :D Jutro w połączenie termoflex/wejście w jednostce wcisnę termometr z sondą, może uda się potwierdzić uszkodzoną czujkę.

Owczar
19-11-2020, 23:35
Jeśli nawiewa 19.3 to chyba dobrze?

Zrób test gdy będzie nawiewalo niższa temperaturę niż oczekiwana.

Kaizen
20-11-2020, 01:11
Wyciąg: odczyt z centrali 19.0°C / anemostaty 21.5-22°C

Normalnie bym obstawiał słabo ocieplone rury - ale w tym przypadku przyjęcie odczytu z anemostatu (ewentualnie odjęcie z pół stopnia) sprowadzi sprawność reku w realne rejony. Jeszcze bym zweryfikował wkładając czujniki do reku (jak najbliżej fabrycznych albo i spinając z nimi trytytką).

kulfi82
20-11-2020, 07:57
Jeśli nawiewa 19.3 to chyba dobrze?
Zrób test gdy będzie nawiewalo niższa temperaturę niż oczekiwana.

Dziś z samego rana zrobiłem chyba najbardziej realne odczyty, bo cała noc była dość chłodna a co za tym idzie wychłodziło się też poddasze i pomieszczenie, w którym pracuje rekuperator. Poniżej podam odczyty z jednostki a w nawiasie odczyty z anemostatów, do których włożyłem termometry z sondami:

Temp.zewnętrzna: 3.7°C
Temp. w domu: 21°C
Temp. pomieszczenia rekuperacji: 13°C

Temp. powietrza pobieranego: 17.6°C (20.9 anemostat)
Temp. powietrza dostarczanego: 17.3°C (17.2 anemostat)

Nie mam zielonego pojęcia skąd te strata powietrza pobieranego. Zapewne w każdej poprawnie wykonanej instalacji przy *takich warunkach zewnętrznych moje temperatury są nie do przyjęcia. :( Poranne wietrzenie (jakieś 230m/h) praktycznie nic nie zmieniło. Temperatura podskoczyła może o 0.2°C po 30 minutach



Normalnie bym obstawiał słabo ocieplone rury - ale w tym przypadku przyjęcie odczytu z anemostatu (ewentualnie odjęcie z pół stopnia) sprowadzi sprawność reku w realne rejony. Jeszcze bym zweryfikował wkładając czujniki do reku (jak najbliżej fabrycznych albo i spinając z nimi trytytką).

Jeżeli chodzi o ocieplenie to tak jak wspomniałem, rury obłożone są podwójnie wełną (10cm+15cm) i osznurowane tak aby jakiś specjalnie wełny nie ściskać, ale wyeliminować przedmuchy. W załączniku dodaje kilka fotek, nie są może rewelacyjne, ale o 6 rano bez oświetlenia ciężko o coś lepszego.

Dziś przyjadą pozostałe termometry więc będę mógł sprawdzić jak to faktycznie wygląda na wejściu do reku. niestety konstrukcja vaillanta jest na tyle dziwna, że nie ma prostego dojścia do czujników jednostki. Albo ja ich nie widzę, albo trzeba całą jednostkę rozłożyć na śrubki aby się do tego dostać. Włożę sondy w otwory reku do który wprowadzone są rury termoflex.

kulfi82
20-11-2020, 08:03
450405450406450407

kulfi82
20-11-2020, 08:56
.

tak teraz wertując tematy zastanawiam się czy u mnie nie może być podobnej sytuacji z tym nieszczelnym obejściem link (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?355325-Izzifast-nowy-rekuperator-z-odzyskiem-wilgoci/page2)

kaszpir007
20-11-2020, 10:23
A jak masz ocieploną samą centralę ? Pytam bo wielu producentów pisze że centrala ma być w pomieszczeniu ogrzewanym (np. kotlownia , pomieszczenie gospodarczym) ...

Pokaż jak wygląda centrala i jak jest ocieplona bo może tutaj należy szukać źródła problemów ..

kulfi82
20-11-2020, 11:07
A jak masz ocieploną samą centralę ? Pytam bo wielu producentów pisze że centrala ma być w pomieszczeniu ogrzewanym (np. kotlownia , pomieszczenie gospodarczym) ...

Pokaż jak wygląda centrala i jak jest ocieplona bo może tutaj należy szukać źródła problemów ..

producent za minimalną temperaturę pracy uznaje 10°C, obecnie w zabudowanym pomieszczeniu jest średnio 13-16 stopni. Reku jest też fabrycznie ocieplone jakąś tam szarą warstwą styro. Nie mam niestety fotek pomszczenia już po zakończeniu prac, ale wygląda to tak, że ściana na której wisi reku to 20centów styro, a pozostałe ściany są zabudowane od wewnątrz GK i ocieplone z każdej strony wełną 20 centów. Jak widać na zdjęciach te "ocieplone" termoflexy biegną w tym zabudowanym pomieszczeniu do skrzynek rozprężnych. Na zewnątrz na nieogrzewanym lecą już pe-flexy.

nie wiem czy ułożenie tych termoflexów jest prawidłowe, robiła to firma, która wcisnęła mi całą instalację.

450417450418450419

kaszpir007
20-11-2020, 11:33
Zdziwiony jestem że montując taki rodzaj centrali (z górnymi przyłączeniami) nie zaproponowali montażu na parterze domu w pomieszczeniu gospodarczym/kotłowni. Taki rodzaj przyłączy jest właśnie do takiego "montażu" przystosowany.
Jak centrala jest na tym samym poziomie co rury to wtedy montuje się centralę z przyłączami po bokach centrali ...

Same centralne mają symboliczne ocieplenie , stąd sugestia aby montować je w ogrzewanej części poddasza aby ograniczyć możliwość wychłodzenia samej centrali i wymiennika.
Jak dla mnie włożyć czujniki w same przyłącza w samej centrali w zobaczyć jakie są tam temperatury . Wtedy będziesz wiedział gdzie są straty , tyle że jak sama centrala się wychładza przez zbyt zimne pomieszczenie to i odzysk samej centrali bedzie niski ...

Kaizen
20-11-2020, 11:45
tak teraz wertując tematy zastanawiam się czy u mnie nie może być podobnej sytuacji z tym nieszczelnym obejściem link (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?355325-Izzifast-nowy-rekuperator-z-odzyskiem-wilgoci/page2)

Nie widzę innego wyjaśnienia wyższej temperatury nawiewu niż wywiewu przy zimnym powietrzu na zewnątrz, niż wadliwe wskazania termometru.

kulfi82
20-11-2020, 12:17
Zdziwiony jestem że montując taki rodzaj centrali (z górnymi przyłączeniami) nie zaproponowali montażu na parterze domu w pomieszczeniu gospodarczym/kotłowni. Taki rodzaj przyłączy jest właśnie do takiego "montażu" przystosowany.
Jak centrala jest na tym samym poziomie co rury to wtedy montuje się centralę z przyłączami po bokach centrali ...

Same centralne mają symboliczne ocieplenie , stąd sugestia aby montować je w ogrzewanej części poddasza aby ograniczyć możliwość wychłodzenia samej centrali i wymiennika.
Jak dla mnie włożyć czujniki w same przyłącza w samej centrali w zobaczyć jakie są tam temperatury . Wtedy będziesz wiedział gdzie są straty , tyle że jak sama centrala się wychładza przez zbyt zimne pomieszczenie to i odzysk samej centrali bedzie niski ...

no niestety pewnych błędnych decyzji cofnąć się nie da, trzeba ratować co się da. Decydując się na WM nie miałem pojęcia o istnieniu TG, Zehnder, Izzifast itd... w ogóle nie miałem pojęcia o rekuperacji :/ A wykonawca (autoryzowany partner Vaillanta) co mógł mi innego wcisnąć? aby $$ się zgadzało. Vaillant nie ma jednostki z bocznymi przyłączami w ofercie. Skusili mnie bajkami o integralnym systemie (kocioł również mam Vaillanta) i możliwości sterowania jednym regulatorem. Szkoda tylko, że operowanie rekuperacją zrobili całkowicie po minimum (stopnień wentylacji i harmonogram). Nie mogę nawet podejrzeć aktualnej sprawności i temperatur tylko muszę za każdym razem dymać na poddasze do modułu centrali. Na pytanie do pomocy vaillanta czy po zamontowaniu modułu internetowego (takie skromne 1000zł) będę mógł na smartfonie podejrzeć coś więcej dostałem "a po co Panu te temperatury" :no:

- to taki OT w ramach użalania się nad sobą :D


Nie widzę innego wyjaśnienia wyższej temperatury nawiewu niż wywiewu przy zimnym powietrzu na zewnątrz, niż wadliwe wskazania termometru.

jak tylko podepnę termometry dam znać, dzięki.

kulfi82
21-11-2020, 09:43
Normalnie bym obstawiał słabo ocieplone rury - ale w tym przypadku przyjęcie odczytu z anemostatu (ewentualnie odjęcie z pół stopnia) sprowadzi sprawność reku w realne rejony. Jeszcze bym zweryfikował wkładając czujniki do reku (jak najbliżej fabrycznych albo i spinając z nimi trytytką).

no i wychodzi na to, że miałeś rację. bo termometr wrzucony do króćca pokazuje zupełnie inny odczyt niż czujnik Vaillanta. Odczytane dziś rano parametry wyglądają następująco:

Temp. zewnętrznego pobieranego: 2.2°C
Czerpnia: 0.6°
Wyrzutnia:3.7°C

Temp. w pomieszczeniach mieszkalnych: 21°C
Temp. w pomieszczeniu reku: 11.3°C

Temp. zużytego pobieranego: 19.7°C sonda (centrala pokazuje 16.5°C)
Temp. nawiewanego: 16.8°C
Prędkość pobieranego: 151m3/h
Prędkość dostarczanego: 140m3/h

więc...


sprawność wychodzi na poziomie 87% - więcej niż deklaruje producent
nie do końca wiem, której wartości czerpni się trzymać 2.2 czy 0.6 - rekuperator w statystykach podaje temp. św. pob 2,2°C, ale już po kliknięciu test czujnika 0.6°C. Nie wiem czy 2.2 to nie jest zwykły odczyt z pogodówki bo taka też jest temp. wyświetlana na regulatorze w salonie.
między wywiewem a nawiewem jest jakieś 10m3 różnicy - wszystkie anemostaty chwilowo są wykręcone na podobnym poziomie a w centrali nie ustawiałem dodatkowych korekt. Przy uruchomieniu miałem robione pomiary anemometrem i niby wszystko było zrównoważone.
dziwi mnie też odczyt wilgotności bo regulator wskazuje 51% a oddzielnie postawiony higrometr 37%,
przy okazji dowiedziałem się, że w regulatorze (ten salonowy VRC700 (https://www.vaillant.pl/profesjonalisci/produkty-i-systemy/multimatic-vrc-700-34432.html#downloads)) walnięta jest też czujka jakości powietrza jej odczyt 65535ppm :mad:


także w poniedziałek telefon i zgłoszenie serwisowe. Wielkie dzięki za odzew i wszelkie sugestie

Kaizen
21-11-2020, 12:59
sprawność wychodzi na poziomie 87% - więcej niż deklaruje producent

Jak wywiew jest większy, niż nawiew - to sprawność jest niby wyższa. Ale za to dom zaciąga wszelkimi nieszczelnościami zimne powietrze bez ogrzania.
Jak nawiew jest większy - też nie jest dobrze, bo nieszczelnościami ucieka ciepłe powietrze a to nie tylko strata energii, ale też ryzyko wykraplania tam, gdzie to powietrze uchodzi na zewnątrz i otoczenie jest wychłodzone. Dlatego tak ważne jest równoważenie przepływów, żeby całe powietrze nawiewane i wywiewane przechodziło przez rekuperator.



nie do końca wiem, której wartości czerpni się trzymać 2.2 czy 0.6 - rekuperator w statystykach podaje temp. św. pob 2,2°C, ale już po kliknięciu test czujnika 0.6°C. Nie wiem czy 2.2 to nie jest zwykły odczyt z pogodówki bo taka też jest temp. wyświetlana na regulatorze w salonie.

Pewnie tak. Chyba że masz w reku czujkę przed grzałką i za grzałką - i akurat chodziła.


dziwi mnie też odczyt wilgotności bo regulator wskazuje 51% a oddzielnie postawiony higrometr 37%,

Higrometry, niestety, często przekłamują. Przetestuj, jak stoją koło siebie. Jeżeli któryś bardziej się grzeje - to też podaje niższą wilgotność względną. I sprawdź w różnych warunkach, bo jeżeli jeden pokazuje 50% a drugi 55% to nie znaczy, że jak ten pierwszy pokaże 80% to ten drugi 85% (znaczy wielkość różnicy może być różna w zależności od wilgotności).

kulfi82
23-11-2020, 09:22
Jak wywiew jest większy, niż nawiew - to sprawność jest niby wyższa. Ale za to dom zaciąga wszelkimi nieszczelnościami zimne powietrze bez ogrzania.
Jak nawiew jest większy - też nie jest dobrze, bo nieszczelnościami ucieka ciepłe powietrze a to nie tylko strata energii, ale też ryzyko wykraplania tam, gdzie to powietrze uchodzi na zewnątrz i otoczenie jest wychłodzone. Dlatego tak ważne jest równoważenie przepływów, żeby całe powietrze nawiewane i wywiewane przechodziło przez rekuperator.

faktycznie jak jeszcze raz wczytałem się w ten zawiłe menu fabrycznie wywiew ustawiony był na +3% tyle, że tak zaleca sam vaillant (cyt. powinno występować delikatne podciśnienie.

dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązaniu problemu. Jak tylko pojawi się ktoś z vaillanta napisz e jak przebiegła akcja serwisowa.

kulfi82
28-11-2020, 19:31
Pociągnę trochę dalej ten wątek bo widzę, że co jakiś czas ktoś szuka info na temat reku Vaillanta. Szukałem dziś tego uszkodzonego czujnika temp. pow. pobieranego więc siłą rzeczy rozebrałem częściowo jednostkę. Przyznać muszę, że samo wykonanie jest całkiem solidne, wszystko jest dość dobrze spasowane a wnętrze szczelnie wypełnione styro. Wszystkie kanały wywiewne/nawiewne są lito wyłożone styropianem.

W środku siedzi wymiennik CORE HRV366-H350-GLR-003651. Nigdzie nie znalazłem info na temat tego czy inni go też montują, być może to jakiś wykon na zlecenie vaillanta. Najbliżej mu chyba do link (https://cennik.peflex.pl/rekuperacja/wymienniki-przeciwpradowe-hrv-core-8983). Przez te całe uszczelnienie styropianowe, trzeba się mega mocno namęczyć aby go wyciągnąć.

I tutaj pojawia się pewne pytanie, po wyciągnięciu wymiennika okazało się, że siedzi w nim sporo wody bo momentalnie zaczął mi zalewać podłogę. Wydawało mi się, że ta woda szybko się skrapla i ucieka do odpływu. Czy to normalne?

Poniżej kilka fotek.

450671450672450673450671450672450673450674450675

jutro spróbuję się dobrać do wentylów :D

Kaizen
28-11-2020, 19:48
I tutaj pojawia się pewne pytanie, po wyciągnięciu wymiennika okazało się, że siedzi w nim sporo wody bo momentalnie zaczął mi zalewać podłogę. Wydawało mi się, że ta woda szybko się skrapla i ucieka do odpływu. Czy to normalne?

Temat często pojawia się w sezonie grzewczym. Jak reku chodzi na niskich obrotach, to zbiera się w nim wilgoć. Typowa przypadłość wymienników bez odzysku wilgoci. Powoduje to znaczący spadek sprawności.

Dowód empiryczny i sposób na jego rozwiązanie:



W domu mam 45-47% wilgotności i problem jest dość wyraźny. Bez wietrzenia spada do 70%. Ustawiłem wietrzenie poniżej 75%.
Początkowo miałem 5 minut, ale w sumie wystarcza 2 minuty by wylać wode i prywrócić sprawność do ok 80%.

Poniżej wykres. 450215


Niestety, sposób wymaga zrobienia autorskiego sterowania - AFAIK żaden reku nie ma tego w standardzie, a producenci albo naprawdę nie wiedza o problemie, albo udają (bo zrobienie takiego automatycznego wietrzenie nie jest technologią kosmiczną i jak widać nawet w warunkach amatorskich da się zrobić).

Problem nie dotyczy rekuperatorów ERV.

kulfi82
28-11-2020, 20:01
Temat często pojawia się w sezonie grzewczym. Jak reku chodzi na niskich obrotach, to zbiera się w nim wilgoć. Typowa przypadłość wymienników bez odzysku wilgoci. Powoduje to znaczący spadek sprawności.

Dowód empiryczny i sposób na jego rozwiązanie:

Problem nie dotyczy rekuperatorów ERV.

oprócz samego spadku ma to wpływ na żywotność samego wymiennika?


Początkowo miałem 5 minut, ale w sumie wystarcza 2 minuty by wylać wode
nie do końca łapie co tutaj Owczar miał na myśli, albo to wyciągnięte z kontekstu. Odpalał wietrzenie na 5min aby reku wypchał wodę z wymiennika?

Zdziwiło mnie, że w samym wymienniku jest jej aż tyle. Jak widać na zdjęciu w korycie radośnie płynie strumyk to odpływu, ale jak zobaczyłem ile tej wody z wymiennika wyleciało to byłem w delikatnym szoku.

Kaizen
28-11-2020, 20:30
oprócz samego spadku ma to wpływ na żywotność samego wymiennika?

Na żywotność nie wpływa.


nie do końca łapie co tutaj Owczar miał na myśli, albo to wyciągnięte z kontekstu. Odpalał wietrzenie na 5min aby reku wypchał wodę z wymiennika?

Tak to rozumiem.


Zdziwiło mnie, że w samym wymienniku jest jej aż tyle. Jak widać na zdjęciu w korycie radośnie płynie strumyk to odpływu, ale jak zobaczyłem ile tej wody z wymiennika wyleciało to byłem w delikatnym szoku.

Ja na początku skropliny zbierałem do wiaderka - też mnie dziwiło, jak szybko się leje, jak po jakimś czasie chodzenia na minimum wrzuciłem wyższe obroty.

kulfi82
28-11-2020, 20:53
Na żywotność nie wpływa.

Ja na początku skropliny zbierałem do wiaderka - też mnie dziwiło, jak szybko się leje, jak po jakimś czasie chodzenia na minimum wrzuciłem wyższe obroty.

ale czemu do wiaderka :D to odpływ nie zbierze tego wypchanego nadmiaru po wietrzeniu? Przecież jak ja miałbym za każdym razem dymać na poddasze z wiaderkiem, rozkręcać centralę i szarpać się tym wymiennikiem to po dwóch dniach stałbym z młotkiem i robił otwory na grawitacyjną :D

zaciekawiła mnie jeszcze kwestia samego wymiennika. Z tego co widzę na stronach pe-flexa mają ten wymiennik Core`a HRV366 również w wariancie ERV. W reku mam możliwość wskazania jaki wymiennik został zamontowany. Czy to oznacza, że odzysk zależy wyłącznie od wymiennika czy centrala musi być do odzysku jakoś szczególnie przystosowana.

trike
28-11-2020, 21:21
Witaj
mam to samo urzadzenie, 360 wymiennik standard, zbudowany na rurach sztywnych 200 dalej tlumiki i rozdzielacze. Rury do anemostatow w ociepleniu, parter w podlodze pietra a poddasze w welnie. Normalnie wymienia ok 220 m3, w nocy spada do 150m3. Tez mam ustawione podcisnienie tyle ze 5%.
Polaczone jest do sterownika pompy i teraz dla Ciebie wskazowka.
Poziom wilgotnosci pobiera z czujnika glownego regulatora, ja mam blisko kuchni, mam ustawiony poziom minimalnej wymaganej wilgotnosci na 40%, max 55%.
Jesli wilgotnosc spada ponizej 40%, poziom wymiany powietrza spada nawet do wspomnianych 150 m3.
Temperature powietrza pobranego wg mnie jednak nie bierze z zewnetrznego czujnika, moze u Ciebie akurat przypadek ze bylo zbiezne, ilosc skroplin jest spora ale mam odprowadzenie do kanalizacji czyli mnie to nie martwi. To co wg mnie jest dla Ciebie zmorą to efekt montazu rekuperatora na nieocieplonym strychu, niestety ale do samej wymiany i odzysku dochodzi w urzadzeniu - jesli po drodze temperatura powietrza pobranego spada to sprawnosc rekuperatora tez.
Dlatego wszystko w kolo ocieplic. Ja na szczescie mam go w kotlowni.

https://images91.fotosik.pl/447/e5401a07bcff0c92med.jpg (https://images91.fotosik.pl/447/e5401a07bcff0c92.jpg)

https://images92.fotosik.pl/447/8ee43d35bb15f5b1med.jpg (https://images92.fotosik.pl/447/8ee43d35bb15f5b1.jpg)

https://images92.fotosik.pl/447/e2862e8f5fdf54afmed.jpg (https://images92.fotosik.pl/447/e2862e8f5fdf54af.jpg)

https://images90.fotosik.pl/447/3294a1ef1c87064emed.jpg (https://images90.fotosik.pl/447/3294a1ef1c87064e.jpg)

https://images91.fotosik.pl/447/75adadc1eff1901dmed.jpg (https://images91.fotosik.pl/447/75adadc1eff1901d.jpg)

https://images91.fotosik.pl/447/96592407a7033cf8med.jpg (https://images91.fotosik.pl/447/96592407a7033cf8.jpg)

https://images89.fotosik.pl/448/44a7093631bddfcdmed.jpg (https://images89.fotosik.pl/448/44a7093631bddfcd.jpg)

https://images92.fotosik.pl/447/0bcbe6b6eefed677med.jpg (https://images92.fotosik.pl/447/0bcbe6b6eefed677.jpg)

kulfi82
28-11-2020, 21:30
no w końcu kogoś trafiłem z tym modelem, super :D


Temperature powietrza pobranego wg mnie jednak nie bierze z zewnetrznego czujnika
zwróć uwagę, że masz dwie wartości temperatury zewnętrznej. Pierwsza to ta w menu pod pozycją Monitoring, druga w menu instalatora w pozycji test czujek, test czujki pow. św. pob.i tam odczytuje to co jest na czujniku reku nie pogodówki.

To, że mam błędy w samej instalacji, które teraz łatam to wiem, ale czujnik pobieranego z wewnątrz na bank mam uwalony bo wpiąłem się sondą w termoflexa i mam o 2-3 stopnie więcej.

Możesz tak z ciekawości sprawdzić czy prawidłowo działa czujnik jakości powietrza w regulatorze? Bo domniemam, że całość obsługujesz przez VRC700

Owczar
28-11-2020, 21:47
Dokładnie chodziło o czas wietrzenia. Generalnie tej wody jest tam bardzo dużo. Dopiero przy 70% sprawność jest utrzymywana na stałym poziomie. Zgadzam się z tym co napisał Kaizen - producenci udają, że problemu nie ma... Gdybym nie nawilzal i wywiewal powietrze o wilgotności np 35% to pewnie problem byłby mniej widoczny. Swoją drogą testy sprawności dla ThesslaGreen są robione bodajże przy wilgotności względnej właśnie 35%.

Kaizen
28-11-2020, 21:48
ale czemu do wiaderka :D

Bo jeszcze nie miałem podciągniętej kanalizacji.


to odpływ nie zbierze tego wypchanego nadmiaru po wietrzeniu?

Nie rozumiem. Jaki odpływ? Z reku? No właśnie tę rurkę miałem włożoną do wiaderka.




Przecież jak ja miałbym za każdym razem dymać na poddasze z wiaderkiem, rozkręcać centralę i szarpać się tym wymiennikiem to po dwóch dniach stałbym z młotkiem i robił otwory na grawitacyjną :D

Ja mam na parterze. Tylko po co szarpać się z wymiennikiem i rozkręcać centralę?



zaciekawiła mnie jeszcze kwestia samego wymiennika. Z tego co widzę na stronach pe-flexa mają ten wymiennik Core`a HRV366 również w wariancie ERV. W reku mam możliwość wskazania jaki wymiennik został zamontowany. Czy to oznacza, że odzysk zależy wyłącznie od wymiennika czy centrala musi być do odzysku jakoś szczególnie przystosowana.

Tak, to wymiennik odzyskuje wilgoć. Jest trochę rekuperatorów, co ma opcję z odzyskiem wilgoci, i bez. Z odzyskiem nie potrzebuje odprowadzenia skroplin - więc pewnie go nie ma. Sterowanie też może inaczej działać - w szczególności zabezpieczenie przed zamarznięciem wymiennika.

Kaizen
28-11-2020, 21:53
Normalnie wymienia ok 220 m3, w nocy spada do 150m3.

Dziwne. U mnie to w nocy potrzeba większego przepływu, bo obciążone są tylko zamknięte sypialnie - czyli ponad pół domu ma 400ppm CO2, a utrzymanie w okolicach 800ppm w sypialni małżeńskiej wymaga sporo większych przepływów, niż w dzień jak wszyscy są w domu (za to przemieszczają się i drzwi otwarte - więc wystarcza te 120m3/h na cały dom, a w nocy te 120m3 trzeba dostarczyć do sypialni, co oznacza drugie tyle do reszty pomieszczeń).


Poziom wilgotnosci pobiera z czujnika glownego regulatora, ja mam blisko kuchni, mam ustawiony poziom minimalnej wymaganej wilgotnosci na 40%, max 55%.

Sterowanie wilgotnością w domu z reku bez ERV to duszenie się. W mrozy obroty na minimum i tak spowodują przesuszenie domu. Przerabiałem - w sypialniach dzieci całkiem wydajne nawilżacze ledwo utrzymywały wilgotność powyżej 40% w większe mrozy. Średnia z domu znacznie poniżej 40% przy reku chodzącym na minimum. CO2 wtedy jeszcze nie mierzyłem.

Owczar
28-11-2020, 23:47
Taka ciekawostka o badaniu sprawności:
PN-EN-13141-7 w warunkach:
powietrze wewnętrzne T=20o
C, RH=38%
powietrze zewnętrzne T=7o
C, RH=20%

Trochę oderwane od rzeczywistości - powietrze zewnętrzne temperatura 7 i wilgotność 20%

trike
29-11-2020, 08:20
Dziwne. U mnie to w nocy potrzeba większego przepływu, bo obciążone są tylko zamknięte sypialnie - czyli ponad pół domu ma 400ppm CO2, a utrzymanie w okolicach 800ppm w sypialni małżeńskiej wymaga sporo większych przepływów, niż w dzień jak wszyscy są w domu (za to przemieszczają się i drzwi otwarte - więc wystarcza te 120m3/h na cały dom, a w nocy te 120m3 trzeba dostarczyć do sypialni, co oznacza drugie tyle do reszty pomieszczeń).



Sterowanie wilgotnością w domu z reku bez ERV to duszenie się. W mrozy obroty na minimum i tak spowodują przesuszenie domu. Przerabiałem - w sypialniach dzieci całkiem wydajne nawilżacze ledwo utrzymywały wilgotność powyżej 40% w większe mrozy. Średnia z domu znacznie poniżej 40% przy reku chodzącym na minimum. CO2 wtedy jeszcze nie mierzyłem.

Zgadzam sie z obydwoma wypowiedziami, steruje wlasnie wilgotnoscia, wymiennik entalpiczny to koszt ok 2 tys i to jest projekt w budzecie na przyszly rok.
W dzien jest wiecej zyskow wilgotnosci dlatego reku nie ma kaganca i chodzi tak jak potrzeba, a w nocy przy regulatorze jest 40% i kaze jednostce zwolnic. Zmienilem wczoraj ustwienia minimum wilgotnosci na 30%, nadal jest sucho jak wczesniej ale wyraznie wiecej powietrza jest wymieniane.

I w temacie tak mam wszystko podpiete pod regulator VRC700

kulfi82
29-11-2020, 09:18
Bo jeszcze nie miałem podciągniętej kanalizacji.

Nie rozumiem. Jaki odpływ? Z reku? No właśnie tę rurkę miałem włożoną do wiaderka.
Ja mam na parterze. Tylko po co szarpać się z wymiennikiem i rozkręcać centralę?

Tak, to wymiennik odzyskuje wilgoć. Jest trochę rekuperatorów, co ma opcję z odzyskiem wilgoci, i bez. Z odzyskiem nie potrzebuje odprowadzenia skroplin - więc pewnie go nie ma. Sterowanie też może inaczej działać - w szczególności zabezpieczenie przed zamarznięciem wymiennika.

ok, źle to wczoraj wszystko zinterpretowałem. Ja odpływ kondensatu do katalizy miałem od początku podłączony, dlatego nie wiedziałem, że niektórzy działają na wiadrach :D Chciałbym z ciekawości sprawdzić sobie ile przy wietrzeniu tej wody faktycznie odchodzi, ale nisko mam od podłogi jednostkę nie wiem czy coś tam wcisnę



I w temacie tak mam wszystko podpiete pod regulator VRC700

no właśnie z tym regulatorem to jest jednak zagadka, nie ma żadnych schematów i w sumie nie wiadomo jakie tam właściwie czujniki siedzą. Obecnie regulator pokazuje mi wilgotność w pomieszczeniu na poziomie 45%. Wszystko fajnie gdyby nie higrometr postawiony obok z wynikiem 39%. To są akurat nieduże rozbieżności, ale były już różnice niemal 10%.

Po drugie regulacja wentylacji tylko z pomiaru w VRC700 jest chyba mało sensowna bo co z tego, że w salonie złapie od kuchni, lub przebywających osób te 45% jak w sypialni w powietrzu będą wióry. No chyba, że masz w każdym pomieszczeniu VR91 (który kosztuje kosmiczne 650zł!!)

Możesz przy okazji sprawdzić odczyt w regulatorze lub na reku jakości powietrza ppm. Vaillant generalnie wypina się na mój problem, dostałem namiar do przedstawiciela, który nie może do mnie przyjechać bo ma dużo roboty. :jawdrop::jawdrop:




Taka ciekawostka o badaniu sprawności:
PN-EN-13141-7 w warunkach:
powietrze wewnętrzne T=20o
C, RH=38%
powietrze zewnętrzne T=7o
C, RH=20%

Trochę oderwane od rzeczywistości - powietrze zewnętrzne temperatura 7 i wilgotność 20%

a to nie jest ta wycofana z 2004? ciężko uwierzyć w takie rozbieżności ze światem doczesnym :D


--- EDIT ---
u mnie po wietrzeniu wzrost sprawności znikomy, ale za to ciekawa akcja z wilgotnością bo osobny higrometr wskazuje 36% (co się wydaje wiarygodne) a regulator dalej 44-45%. Tyle w temacie pomiarów Vaillanta.

trike
29-11-2020, 12:05
Niestety nie mam podłączonych czujnikow wiec ustawilem brak, pod spodem masz kostki do podlaczenia

https://images92.fotosik.pl/447/92eadce77ffe15efmed.jpg (https://images92.fotosik.pl/447/92eadce77ffe15ef.jpg)

kulfi82
29-11-2020, 12:49
Niestety nie mam podłączonych czujnikow wiec ustawilem brak, pod spodem masz kostki do podlaczenia

czekaj, czeka coś tu mi nie graj.. jakich znowu czujników, czujnik masz przecież jeden i jest on w VRC700. Ze zdjęcia widzę, że komunikacyjny masz wpięty więc pewnie w rekuperacji zamontowany jest moduł kaskadowy VR32 i kabelkiem idzie właśnie do pompy, która po eBUS przekazuje info do regulatora.

Wejdź proszę w menu (na rekuperatorze - jednocześnie dwa górne przyciski) następnie pozycja menu instalatora, plusami wybierz kod 17 i ok. Następnie znajdź pozycję menu test. czuj/elek. czy coś takiego i ostatni test (chyba pozycja T.14 lub 17) pokaże Ci aktualny odczyt ppm. Nie da się tego odczytać z regulatora bo pewnie dla Vaillanta jest to mało istotna informacja (tak jak temperatury i cała reszta) :D

Owczar
29-11-2020, 16:08
a to nie jest ta wycofana z 2004? ciężko uwierzyć w takie rozbieżności ze światem doczesnym :D


--- EDIT ---
u mnie po wietrzeniu wzrost sprawności znikomy, ale za to ciekawa akcja z wilgotnością bo osobny higrometr wskazuje 36% (co się wydaje wiarygodne) a regulator dalej 44-45%.


To norma podana w biuletynie ThesslaGreen.

A jak temperatura wewnątrz i wywiewu? Pamiętaj, że jak powietrze się wychłodzi to wilgotność względna wzrośnie. Dodatkowo na ręku widzisz wypadkową z pomieszczeń mokrych, a w salonie może być zupełnie inna.

kulfi82
29-11-2020, 16:54
To norma podana w biuletynie ThesslaGreen.

A jak temperatura wewnątrz i wywiewu? Pamiętaj, że jak powietrze się wychłodzi to wilgotność względna wzrośnie. Dodatkowo na ręku widzisz wypadkową z pomieszczeń mokrych, a w salonie może być zupełnie inna.

obecnie to wygląd tak

- pomieszczenia 22°C
- zew. pob 3°C
- wew. pobier 20°C
- nawiew 18°C
- natężenie 135m3/h

- wyrzutnia 6°C

1. trzy stopnie między czerpnią a wyrzutnią jest ok?
2. nie wiem gdzie spierdziela te 2°C na tym powietrzu wyciąganym. Na termowizji nie ma żadnych przecieków. Ten element 9.9°C to wystający wiązar.. rury wyciągające idą w poprzek zdjęcia.

450700

Dzozef83
19-08-2021, 20:12
Na pytanie do pomocy vaillanta czy po zamontowaniu modułu internetowego (takie skromne 1000zł) będę mógł na smartfonie podejrzeć coś więcej dostałem "a po co Panu te temperatury"


Hej kolego tez mam vaillanta reku i kocioł i mam zakupiony ten moduł internetowy, ale ta aplikacja to jakiś żart, nie zobaczysz tam nic więcej co jest na sterowniku dodatkowo strasznie długo się synchronizuje za każdym razem jak odpalisz aplikacje żeby coś zrobić to 100x szybciej będzie podejść do mulltimatica, a jeżeli chodzi o sterowanie reku to już w ogóle nie ma o czym mówić, nie zobaczysz tam żadnych danych, nic, wilgotności, nawiewu, wywiewu, jedynie to możesz zmienić stopień wentylacji. Nie wiem czemu instalatorzy wciskają to reku do kotłów albo pomp vaillanta i tłumaczą to wspólnym sterownikiem jak na tym sterowniku nic nie zrobisz ani nic się nie dowiesz, po prostu wciskają ludziom kit. Teraz na pewno wybrał bym inna jednostkę. Nie raz na facebooku vaillanta można spotkać opinie o tej aplikacji i zawsze ktoś na nią narzeka ale posty są zaraz usuwane i zostają tylko te pochwalne. Wiem bo sam raz napisałem i kilka osób dołączyło do dyskusji a potem cały post zniknął. Jak dzwonisz na info linie coś się dowiedzieć na temat centrali to masz wrażenie jak by ktoś w w ogóle pierwsze słyszał że oni maja takie urządzenia jak rekuperator w swojej ofercie.
Nawiązując do tematu postu ja też mam większą temperaturę nawiewu niż wywiewu, wychodzi na to że sprawność tego cuda wychodzi ponad 100%

kulfi82
19-08-2021, 20:23
Hej kolego tez mam vaillanta reku i kocioł i mam zakupiony ten moduł internetowy, ale ta aplikacja to jakiś żart, nie zobaczysz tam nic więcej co jest na sterowniku dodatkowo strasznie długo się synchronizuje za każdym razem jak odpalisz aplikacje żeby coś zrobić to 100x szybciej będzie podejść do mulltimatica, a jeżeli chodzi o sterowanie reku to już w ogóle nie ma o czym mówić, nie zobaczysz tam żadnych danych, nic, wilgotności, nawiewu, wywiewu, jedynie to możesz zmienić stopień wentylacji. Nie wiem czemu instalatorzy wciskają to reku do kotłów albo pomp vaillanta i tłumaczą to wspólnym sterownikiem jak na tym sterowniku nic nie zrobisz ani nic się nie dowiesz, po prostu wciskają ludziom kit. Teraz na pewno wybrał bym inna jednostkę. Nie raz na facebooku vaillanta można spotkać opinie o tej aplikacji i zawsze ktoś na nią narzeka ale posty są zaraz usuwane i zostają tylko te pochwalne. Wiem bo sam raz napisałem i kilka osób dołączyło do dyskusji a potem cały post zniknął. Jak dzwonisz na info linie coś się dowiedzieć na temat centrali to masz wrażenie jak by ktoś w w ogóle pierwsze słyszał że oni maja takie urządzenia jak rekuperator w swojej ofercie.
Nawiązując do tematu postu ja też mam większą temperaturę nawiewu niż wywiewu, wychodzi na to że sprawność tego cuda wychodzi ponad 100%

podpisuje się pod tym rękoma i nogami, ta jednostka i jej zintegrowane sterowanie to żart.. i to mało śmieszny. Wciskają, bo mają na tym spory %.

Dzozef83
26-12-2021, 23:25
Panowie, jak ustawiacie w tych vailantach 360 moc nawiewu ? U mnie jest tylko stopień wentylacji od 1 do 5 przy czym pierwszy stopień to 185 m3/h, chciałbym ustawić mniejszy nawiew bo mi dość wysusza chałupę przy tych mrozach, na infolinia oczywiście zero informacji i czytanie instrukcji, masakra

kulfi82
27-12-2021, 05:30
u mnie całą dobę daje 105m. Rano na chwilę wietrzenie odpalam aby wymiennik osuszyć. Musisz w ust. instalatora ustawić nawiew nominalny na minus 70% czy coś. A wióry w chacie i tak będą.. u mnie 30%. Rozwieszaj pranie i nawilżaj.