PDA

Zobacz pełną wersję : Parę pytań o ścianę kolankową



dedert
18-11-2020, 21:55
Czy pod bloczki ściany kolankowej dawać też jakąś izolację poziomą przeciw kapilarnemu podciąganiu wilgoci ze stropu czy to juz przerost formy nad treścią?
Czy pierwsza warstwa bloczków musi być na grubowarstwowej zaprawie cementowej czy może być na cienkowarstwową zaprawę? W ścianie jest sporo rdzeni więc ewentualne różnice wysokosci poszczególnych segmentów i tak wyrówna wieniec więc wydaje mi się że cienkowarstwowa zaprawa była by prostsza w obsłudze, wniesieniu na strop itp...

jajmar
18-11-2020, 22:35
Nie daje się tam żadnej izolacji, ściany muruje się od winkla do winkla nie od rdzenia do rdzenia. Na narożach murarz wbija żyłką i do niej muruje, ma płaszczyznę i poziom. Nie znam metody murowania od rdzenia do rdzenia. Jeżeli masz strop idealny możesz użyć kleju.

dedert
19-11-2020, 10:20
Od winkla do winkla tak to zrozumiałe ale mi chodzi bardziej że poziom pomiędzy segmentami nie musi być idealny gdyż są podzielone. I czy będzie 1 czy 2 cm różnicy to wieniec wyrówna

jajmar
20-11-2020, 12:08
Od winkla do winkla tak to zrozumiałe ale mi chodzi bardziej że poziom pomiędzy segmentami nie musi być idealny gdyż są podzielone. I czy będzie 1 czy 2 cm różnicy to wieniec wyrówna

Ale jak się muruje równo to można murować do sznurka,a jak masz sznurek 2cm za wysoko to wyjdzie zawsze krzywo

R90
12-12-2020, 22:59
Nie chce zakładaćnowego wątku. U mnie właśnie zaczęli murować ściany poddasza. Z tym że murarz faja nie zlicował ścianki ze stropem i ścianami parteru i jest taki "nadwis" około 1,5-2cm. Pytanie czy tak może zostać i czy potem nie będzie problemu z wylaniem rdzeni w ścianie kolankowej, wstawieniem okien oraz ociepleniem.

d7d
13-12-2020, 18:26
Problem może być nie tylko z wykonaniem rdzeni a z wykonaniem ocieplenia.
To drugie pewnie będzie dużo większym problemem.
Potrzebne będą różne grubości ocieplenia i to pewnie zmienne na długości ścian (zmienne po obwodzie).

Rdzenie być może mogą być mniejsze tylko trzeba wiedzieć jakie ma być ich działanie. Czy będę też zginane (np. dach jętkowy).

R90
13-12-2020, 19:26
Byłem na budowie. Nie ma tragedii w sumie. Scianka kolankowa długa prawie na 11m, oczywiście nie trzyma idealnie poziomu. Jest tak ze w jednym krańcu wystaję koło 1cm a na drugim końcu jest 1cm przed krawędzią stropu czyli jest 2cm odchyłki na 11 metrach. Akurat rdzeni jest dużo bo po 11 z każdej strony. Ściana wysoka na 122cm + 36cm wieńca. W każdym rdzeniu 6 prętów DN12. Dach jętkowy.