PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie dachu nieogrzewanego poddasza



meeisster
22-11-2020, 15:51
Witam.
Chciałem zapytać czy liczył ktoś może zysk z ocieplenia dachu poddasza nieuzytkowego.
Pomysł mam taki żeby dac 20cm styropianu na strop A dach ocieplic miedzykrokwiami 15cm welny.
Z prostych obliczeń wyszło mi zeby mialo to sens ekonomiczny to przy porównaniu z 30cm styro na stropie, welna na dachu, tzn ocieplenie musiałoby podbiesc temeperature na strychu o okolo 7 stopni wzgledem dachu nieocieplonego- czy to realne? Liczyl ktos? Ma ktoś jakieś doświadczenia- tego juz nie pptrafie obliczyc o il3 15cm welny podniesie temperature nieogrzewanego poddasza
Dom 160m2, stron zelbet poddasze nieuzytkowe z możliwością adaptacji. Na dachu dachówka na membranie bez deskowania.

Kaizen
22-11-2020, 16:00
Z prostych obliczeń wyszło mi zeby mialo to sens ekonomiczny

Nigdy nie będzie miało sensu ekonomicznego, bo zawsze taniej i skuteczniej będzie położyć więcej na stropie. Nie ma mostków od krokwi, łatwiej ułożyć, mniejsza powierzchnia więc przy tym samym U mniejsze straty. Do tego poddasze trzeba wentylować - więc jak ciepło ucieknie już przez strop to oprócz tego, że jego część dalej ucieknie przez ocieplony dach musisz dodać straty na wentylacji poddasza. Więc ze wszech miar lepiej i taniej wyjdzie zatrzymać ciepło izolacją stropu.

boconek03
22-11-2020, 16:29
Witam.
Chciałem zapytać czy liczył ktoś może zysk z ocieplenia dachu poddasza nieuzytkowego.
Pomysł mam taki żeby dac 20cm styropianu na strop A dach ocieplic miedzykrokwiami 15cm welny.
Z prostych obliczeń wyszło mi zeby mialo to sens ekonomiczny to przy porównaniu z 30cm styro na stropie, welna na dachu, tzn ocieplenie musiałoby podbiesc temeperature na strychu o okolo 7 stopni wzgledem dachu nieocieplonego- czy to realne? Liczyl ktos? Ma ktoś jakieś doświadczenia- tego juz nie pptrafie obliczyc o il3 15cm welny podniesie temperature nieogrzewanego poddasza
Dom 160m2, stron zelbet poddasze nieuzytkowe z możliwością adaptacji. Na dachu dachówka na membranie bez deskowania.

Ja dałem też właśnie 20cm styropianu na strop i na to wylewka. Dach też ocieplę, zawsze to w lecie będzie się mniej nagrzewało.. (strych nieużytkowy).

meeisster
22-11-2020, 16:41
Zgadzam się że najtaniej to ocieplić tylko strop, ale z kilku powodów chciałbym aby na strychu było cieplnej i się zastanawiam ile cieplej będzie jak ocieple dodatkowo dach, może ktoś użytkuje taki dom? Jaka jest różnica temperatur na poddaszu A na zewnątrz?

boconek03
22-11-2020, 17:03
U mnie dach jeszcze nieocieplony. Aktualnie temperatura na strychu jest podobna do temperatury na zewnątrz. Zobaczymy jak będzie po ociepleniu.

Tomek W
25-11-2020, 12:46
dokładnie jak wyżej. Przede wszystkim nalezy skupić sie na izolacji stropu w twoim przypadku żebyś niepotrzebnie nie dogrzewał części nieużytkowej budynku

pafnuc518
25-11-2020, 22:42
To ja się podkleję...bo właśnie mam podobny problem..

Witam ,przybieram się do ocieplenia stropu w nowym budynku.
Strop bo poddasze będzie dopiero za kilka lat .
Na strop 30cm wełna.
I teraz zagwozdka ... Czy szczeliny w miejscu połączenia zewnętrznego styropianu z membraną na murłacie i w szczytach warto jest teraz pouzupełniać pozostałościami styropianu lub wełną?
Panowie od elewacji nie w każdym miejscu się przykładali (zwłaszcza przy szczytach )i styropian dokładnie nie wszędzie styka się z dachem\membraną.
Wiem że przy ociepleniu docelowym dachu tak się to robi ale teraz gdy odcinam poddasze przez ocieplenie stropu?
Czy będzie dawało to jakieś wymierne korzyści ?(np. czy wełna nie będzie łapała wilgoci lub łatwiej będzie zatrzymać różnice temperaturę miedzy parterem a poddaszem?Myśle że nie wiele to da bo wiatr nie hula a powiedzmy jak mrozy to i tak przez blachę przemarznie i tak...

Wełna ze stropu myślę za kilka lat nadawała by się na pouzupełniania tych łączeń a teraz nie wiem czy seans jest to uszczelniać ...Mozę ktoś fachowo doradzi.
pozdrawiam

Tomek W
26-11-2020, 10:40
To ja się podkleję...bo właśnie mam podobny problem..

Witam ,przybieram się do ocieplenia stropu w nowym budynku.
Strop bo poddasze będzie dopiero za kilka lat .
Na strop 30cm wełna.
I teraz zagwozdka ... Czy szczeliny w miejscu połączenia zewnętrznego styropianu z membraną na murłacie i w szczytach warto jest teraz pouzupełniać pozostałościami styropianu lub wełną?
Panowie od elewacji nie w każdym miejscu się przykładali (zwłaszcza przy szczytach )i styropian dokładnie nie wszędzie styka się z dachem\membraną.
Wiem że przy ociepleniu docelowym dachu tak się to robi ale teraz gdy odcinam poddasze przez ocieplenie stropu?
Czy będzie dawało to jakieś wymierne korzyści ?(np. czy wełna nie będzie łapała wilgoci lub łatwiej będzie zatrzymać różnice temperaturę miedzy parterem a poddaszem?Myśle że nie wiele to da bo wiatr nie hula a powiedzmy jak mrozy to i tak przez blachę przemarznie i tak...

Wełna ze stropu myślę za kilka lat nadawała by się na pouzupełniania tych łączeń a teraz nie wiem czy seans jest to uszczelniać ...Mozę ktoś fachowo doradzi.
pozdrawiam

Osobiście bym pouszczelnial tak by nie przewiewało ci pomieszczenia nieużytkowego.dodatkowo dobrze zaizolować ścianę kolankową tak jak pokazuje poniższa ilustracja 450622450622

pafnuc518
26-11-2020, 14:57
Ok dzięki za radę.
A co z wentulowaniem poddasza?
U mnie blachodachówka plus membrana..

Tomek W
09-12-2020, 11:05
Ok dzięki za radę.
A co z wentulowaniem poddasza?
U mnie blachodachówka plus membrana..

Jak masz membrane wysokoparoprzpeuszczalną to nie musisz robić żadnej dodatkowej wentylacji. Sama membrana będzie odprowadzała pare wodną na zewnątrz