PDA

Zobacz pełną wersję : Ktora dzialke wybrac?



happyabroad
24-11-2020, 08:29
Witam,

szukam porady dotyczacej zakupu dzialki budowlanej. 2 dni temu pojawilo sie ogloszenie o sprzedazy dzialek w bardzo atrakcyjnej lokalizacji (zaraz pod miastem, obecnie mieszkamy w tej samej miejscowosci, tylko ze w mieszkaniu). Poniewaz popyt na dzialki w tych okolicach jest bardzo duzy i jak na ten region sa to dzialki o wiekszej powierzchni niz zazwyczaj (najczesciej oferowane sa dzialki po max 400-450m2) to zdajemy sobie sprawe ze nie mamy duzo czasu na decyzje i zastanawiamy sie z mezem, ktora bylaby najlepszym wyborem.

Chcemy wybudowac dom z uzytkowym poddaszem o powierzchni 100m2 – max 130 m2. Zamiast garazu planujemy wiate. Bierzemy pod uwage ponizsze dzialki (w zalaczniku przesylam podglad).

Dzialka nr. 1:
580m2 ksztalt trapezu (waski wjazd, szeroki ogrod), wjazd do posesji od strony poludniowej.
Dzialka nr. 2 (zaraz obok):
580 m2 prostokatna, wjazd do posesji od strony poludniowej.
Dzialka nr. 6
764m2 kwadratowa, wjazd do posesji od strony polnocnej
O ile zdaje sobie sprawe z tego, ze dzialka nr. 6 jest pod wzgledem polozenia jak i wielkosci najatrakcyjniejsza, o tyle znacznie przewyzsza cenowo nasz budzet i z tego powodu jest raczej na ostatniej pozycji.
Najbardziej jestesmy przekonani do dzialki nr. 1 z dwoch powodow:
Wybudowany po lewej stronie dom jest niewysoki, dzieki czemu cien padajacy na dzialke o roznych porach dnia nie jest tak duzy. Z kilku praktycznych wzgledow odpowiada nam tez bardzo sasiad ktory mieszka po tej stronie i sposob w jaki jest polozony jego dom daje nam duzo prywatnosci.
Za dzialka mamy rowniez ladny widok. Nisko zabudowany dom a za nim las.
Natomiast mnie troche odstrasza to, ze nie mam pojecia jaki projekt pasowalby do tego rodzaju dzialki i jak wzgledem stron swiata najlepiej byloby umiejscowic taras oraz jak rozmiescic pomieszczenia.
Jezeli chodzi o dzialke nr. 2 to mnie osobiscie przekonuje to, ze ma bardziej regularny ksztalt, a co za tym idzie, moze latwiej byloby dobrac projekt? Minusem tej dzialki jest to, ze miedzy dzialka 2 i 3 jest z tylu wybudowany wysoki 3-pietrowy dom wielorodzinny, z balkonami usytuowanymi w nasza strone, co nie daje takiej prywatnosci jak dzialka nr.1 i oczywiscie troche psuje widok.
Dzialka nr. 6 wedlug mnie pod kazdym wzgledem idealna, jednak dla nas za droga. Dlatego chcialam spytac na forum, czy wedlug Waszego doswiadczenia dzialka 580m2 o ksztalcie trapezu pod dom 100-130m2 z wjazdem od strony poludniowej nadal moze byc dobra inwestycja? Czy ktos budowal na takiej dzialce i jest zadowolony? I jak zostaly rozmieszczone poszczegolne pomieszczenia?
Oraz ktora dzialka wedlug Was (1 czy 2) bylaby praktyczniejsza i z jakich wzgledow? Bede bardzo wdzieczna za wszelkie praktyczne porady, ktore pomoga nam podjac decyzje!
Pozdrawiam

Elfir
24-11-2020, 11:03
przy wjeździe od południa i wąskiej elewacji frontowej, dom będzie ponury zimą.

pandzik
24-11-2020, 11:09
Tylko wjazd od północy.

key1
24-11-2020, 11:17
Działka 1 ma dobre sąsiedztwo i wam najbardziej odpowiada, a to najważniejsze.

Przy tej wielkości działek i zagęszczeniu zabudowy, kierunek wjazdu nie ma znaczenia, a nawet bym powiedział, że południowy jest lepszy.

happyabroad
24-11-2020, 11:25
przy wjeździe od południa i wąskiej elewacji frontowej, dom będzie ponury zimą.

Znalazlam projekt domu, w ktorym pokoj dzienny zajmuje cala lewa czesc domu, gdzie mozna byloby wstawic jedno duze okno od strony poludniowej, a taras od strony zachodniej. Jednak wtedy kuchnia bylaby od polnocy.

happyabroad
24-11-2020, 11:26
Działka 1 ma dobre sąsiedztwo i wam najbardziej odpowiada, a to najważniejsze.

Przy tej wielkości działek i zagęszczeniu zabudowy, kierunek wjazdu nie ma znaczenia, a nawet bym powiedział, że południowy jest lepszy.

Dziekuje za odpowiedz. Czy moglbys napisac cos wiecej, dlaczego poludniowy kierunek wjazdu jest w tym przypadku lepszy?

Oraz czy widzisz jakies wady dzialki w ksztalcie trapezu w tym przypadku?

key1
24-11-2020, 13:17
uliczka wyglada na cicha, wiec nie musisz sie od niej izolowac,
w przypadku takich dzialek miejskich przestrzen z przodu domu jest jak najbardziej uzytkowa i nie jest w zaden sposob "na straty".

elewacje poludniowa bedziesz miec w sloncu - w odleglosci min 20m nie powstanie zaden budynek.

ogrodek za domem i tak bedzie okresowo zacieniony - albo przez twoj budynek albo przez sasiada.

no a trapez - gdzies jest wezej, za to gdzies jest szerzej. akurat w przypadku dzialki nr 1 to szerzej wypada korzystnie.

rafal3net
24-11-2020, 14:12
A jakie to miasto i ile kosztuja poszczegolne dzialki?

dawiddur
24-11-2020, 20:46
Jej... mam działkę z wjazdem do południa. Piękna, na prawdę wiele mi oferuje, ale jej ułożenie względem stron świata uniemożliwiło mi oglądanie 90% projektów domów... Możliwości mocno się zawęziły. Opcja z wjazdem od północy to chyba największe możliwości wyboru projektu

pandzik
25-11-2020, 08:51
Spokojnie. Jak różnica działki jest spora, to można i to obejść. Wjazd przy wschodniej części działki na koniec działki do wejścia i garażu od wschodu. Wąski dom , salon przeszklony maksymalnie na południe i zachód. Pełne piętro. dach dwuspadowy , garaż jeśli robicie to doklejony z boku, zamykający wjazd przy wschodniej granicy. Nie licząc garażu, jak u mnie.