PDA

Zobacz pełną wersję : Smród od sąsiadów z okapu



dieandrise65
25-11-2020, 20:39
Witam, mam problem ze smrodem od sąsiadów z dołu, który dochodzi do mojego mieszkania przez wentylację, a dokładniej okap kominowy CHW60 - szukam rozwiązania jak pozbyć się tego smrodu gdy z dołu włączają okap kuchenny. Znalazłem Filtr węglowy do okapów Cooke&Lewis 132 x 17 mm, który jest kompatybilny z moim okapem, czy to mi pomoże? Czytałem jeszcze o filtrze zwrotnym magnetycznym - czy mogę go w ten sam sposób zamontować jak powyższy filtr węglowy?

https://www.castorama.pl/filtr-weglowy-do-okapow-cooke-lewis-132-x-17-mm-id-1092108.html

Proszę edytować mój post jeśli nie można linków wklejać, ale nie mogłem dodać załącznika w postaci zdjęcia tu.

Wg. opisu tego filtra węglowego to jest on dla osób, które gotują - czy ten filtr uchroni mnie przed zapachami sąsiadów?

CityMatic
26-11-2020, 06:42
Należy bezwzględnie zgłosić problem do zarządcy budynku/administracji/wspólnoty o nieuprawnionym podłączeniu mechanicznego okapu kuchennego do wentylacji grawitacyjnej przez sąsiadów.
To nie Ty masz szukać filtrów węglowych tylko sąsiad.

dieandrise65
26-11-2020, 11:37
Dziękuje za odpowiedź, chciałbym jeszcze dopytać bo nie znam się w tym temacie.. nieuprawnione podłączenie mechanicznego okapu do wentylacji grawitacyjnej? Tu wydaje mi się, że to zarządca budynku własnie podłączył ten okap, mianowicie przy ofercie wynajmu punkt z okapem był wymieniony, że mieszkania posiada, inne lokale w tym budynku też taki sam okap posiadają

Tu chodzi o sam fakt, że jest okap, a nie powinno go być czy, że jest źle podłączony/nie ma warunków, żeby taki okap działał prawidłowo przy wentylacji grawitacyjnej?

I jeszcze ostatnie pytanie - zanim ogarnięcie tego tematu potrwa, to czy ten filtr węglowy zastosowany u mnie da jakiś efekt i uchroni przed zapachami wywołanymi przez sąsiadów z dołu?

CityMatic
26-11-2020, 11:59
Odpiszę Ci najprościej jak mogę:
Jeśli jest taka możliwość podłączeń(dedykowany szyb wentylacyjny na mechaniczne okapy) to coś jest nie tak i należy to bezwzględnie sprawdzić.
Jeśli zamontujesz filtr to tak "zdusi" on zapachy - filtr działa w oba kierunki - jednak wpuszczanie sobie powietrza od sąsiada nie jest "normalne" ....nawet przefiltrowanego.
Najprościej jest zamontowanie na wylocie z Twojego okapu - zaworu zwrotnego. są dostępne i można spokojnie zastosować na Twoim przewodzie do okapu zapobiegnie to ciągowi "wstecznemu" nawet jeśli jest on wymuszony przez okap sąsiada.

Stermaj
26-11-2020, 12:00
Tu rozchodzi się o to, że albo jest źle podłączony, nie do tego kanału, albo nie ma możliwości. Nie może być tak, że sąsiad wdmuchuje swoje smrody, gazy (może i CO czyli tlenek węgla) do Twojego mieszkania to jest niedopuszczalne.
Taki filtr nie rozwiązuje sprawy a ponadto, dlaczego Ty masz wdychać, choćby nawet przefiltrowane, smrody sąsiada.

EDIT
Widzę, że już Ci CityMatic odpowiedział wyczerpująco.

CityMatic
26-11-2020, 12:02
Tu rozchodzi się o to, że albo jest źle podłączony, nie do tego kanału, albo nie ma możliwości. Nie może być tak, że sąsiad wdmuchuje swoje smrody, gazy (może i CO czyli tlenek węgla) do Twojego mieszkania to jest niedopuszczalne.
Taki filtr nie rozwiązuje sprawy a ponadto, dlaczego Ty masz wdychać, choćby nawet przefiltrowane, smrody sąsiada.
:lol2::yes: Te same wnioski - pozdrawiam.
Do autora wątku - musisz jak widzisz coś z tym zrobić - koniecznie :sick:

dieandrise65
26-11-2020, 12:09
Dziękuje za odpowiedzi, w moim mieszkaniu wygląda sytuacja tak, że jest ten okap CHW60 i od niego jest rura do wentylacji (jedynej kratki w kuchni (czyli u mnie ta sytuacja też nie jest dopuszczalna jak rozumiem jeśli korzystałbym z okapu?) Muszą być dwa wyloty, że tak powiem? Na stronie ze zdjęciami mieszkań w tym budynku, też jest sytuacja gdzie jest ten sam okap podłączony, ale już bez rury tak jak u mnie i jest normalna kratka wentylacyjna, u mnie tej kratki nie ma bo jest podłączona rura z okapu.

pandzik
26-11-2020, 12:10
Jeśli to nowe mieszkanie to sprawdź, czy w kanale masz klapę zapobiegającą cofaniu sie spalin ze wspólnego pionu. Ja nie miałem. Niestety w tych zbiorczych pionach na okapy czesto spaliny idą wszędzie , prócz w górę, do ujścia komina.

CityMatic
26-11-2020, 12:15
.... okap CHW60 i od niego jest rura do wentylacji (jedynej kratki w kuchni (czyli u mnie ta sytuacja też nie jest dopuszczalna jak rozumiem jeśli korzystałbym z okapu?)
Sytuacja niedopuszczalna - niezgodna z przepisami i zagrażająca życiu użytkownika takiego pomieszczenia(zabraniają tego przepisy dotyczące pomieszczeń kuchni)

dieandrise65
26-11-2020, 12:17
Czy mogę jeszcze prosić o rozporządzenie/ustawę któa tego zabrania i na którą mogę się powołać?

CityMatic
26-11-2020, 12:29
Dz.U. 2019 poz. 1065 - przeszukam, ale wydaje się, że to to - jak nie to poprawię:D


OBWIESZCZENIEMINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU1)z dnia 8 kwietnia 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Bo tamto za bardzo ogólne

§ 93.40) 1. Pomieszczenie mieszkalne, kuchnia oraz aneks kuchenny powinny mieć bezpośrednie oświetlenie światłemdziennym.2. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza się stosowanie kuchni bez okien lub aneksu kuchennego połączonegoz przedpokojem, pod warunkiem zastosowania co najmniej wentylacji:1) grawitacyjnej – w przypadku kuchni elektrycznej;2) mechanicznej wywiewnej – w przypadku kuchni gazowej.37) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 25 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.38) Przez § 1 pkt 25 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.39) Zdanie pierwsze w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 25 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.40) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 26 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4. Dziennik Ustaw – 23 – Poz. 10653. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza się stosowanie aneksu kuchennego połączonego z pokojem pod warunkiem zastosowania w tym aneksie wentylacji i kuchni elektrycznej.4. W mieszkaniu wielopokojowym dopuszcza się stosowanie aneksu kuchennego w pokoju przeznaczonym na pobytdzienny pod warunkiem zastosowania w tym aneksie wentylacji.5. W przypadku zastosowania okapu kuchennego w kuchni lub w aneksie kuchennym, należy zapewnić podłączenietego okapu do odrębnego przewodu kominowego.