PDA

Zobacz pełną wersję : Wewnętrzna droga dojazdowa, kilka pytań



zabajacek
25-11-2020, 21:48
Cześć, jest to mój pierwszy i zapewne nie ostatni post na forum, dopiero powoli podchodzimy do budowy domu.

Ale do sedna.

Mam do przygotowania drogę dojazdową do posesji (ok. 270m), planuję wykorytować ją na 3/4 metry szerokości i 30cm głębokości (tyle jest humusu).
Planuję utwardzić ją gruzem i na górę drobniejszy tłuczeń.

- Wyczytałem, że warto kłaść pod spód geowłókninę. gramatura 150 będzie ok, czy może 100 wystarczy? I jeśli wykorytuję na 4m szerokości to czy mogę ułożyć dwa arkuszę 2m obok siebie z lekką zakładką (taniej wychodzi) czy jeden 4m kupować?
- Wydaje mi się, że jak wysypię niemielony gruz od razu na geowłókninę to ją uszkodzę. Jest na to jakiś sposób? Podsypać czymś wcześniej?
- Czy muszę zgłosić utwardzanie takiej drogi? Jestem jej właścicielem. Dopiero po jej budowie zamierzam sprzedawać pozostałe 9 działek.

Lukasz11
26-11-2020, 21:26
Przerabialem temat drogi teoretycznie tylko, bo w końcu jej nie utwardzalem.
W każdym razie specjaliści z jakimi rozmawiałem mówili tak:
- geowloknina minimum 250 g/mkw ORAZ o wytrzymałości na rozciąganie wzdłużne i poprzeczne minimum 20 kN
- na geowlokninę minimum 10cm piachu i dopiero na to kamień lub gruz
- geowloknine układać, tak, by byla lekko napięta. Zakładki chyba około 20cm
- warto, by geowloknina była szersza o 80cm (po 40cm z kazdej strony) od pasa drogi. Wtedy robisz coś jak poduszkę. Sypiesz na geowlokninę piach i 20cm kamienia/gruzu, geowlokninę po bokach wywijasz na to i przysypujesz jeszcze 10cm drobniejszego kruszywa

Rozważ też, czy nie warto podnieść trochę drogi o kilkanaście centymetrów, tak żeby wody opadowe po prostu z niej splywaly