PDA

Zobacz pełną wersję : Stary komin w starym domu rozszczelniony, co mozna zrobić?



braza
05-12-2020, 17:58
Dzisiaj miałam niezłą jazdę. W pewnym momencie córcia zwróciła uwagę na brzydki zapach na poddaszu. Wydobywał się z komina odprowadzającego dym z kominka. Tynk na kominie popękał w pajęczynkę a sam komin był gorący. Wezwana straż potwierdziła, że to zapalenie się sadzy. Komin czyszczony dokładnie rok temu, na przyszłą środę zamówiony kominiarz.
I teraz problem: ponieważ zapach roznosił się po całym poddaszu to istnieje ogromne prawdopodobieństwo rozszczelnienia. Komin jest stary i nietypowy, jego prześwit (chyba tak to się nazywa) to zaledwie 15 może 17 cm a zbudowany jest z cegły.
Czy istnieje szansa, że nie będę musiała rozwalać połowy domu: Może są systemy, którymi można się posłużyć przy remoncie tego starego komina oszczędzające choć odrobinę rozwałki?
Będę wdzięczna za rady.

Kaizen
05-12-2020, 18:05
Wpuszczasz wkład stalowy albo ceramiczny. Jak komin okaże się za ciasny to:


https://www.youtube.com/watch?v=mlUt0QkFEbY

braza
05-12-2020, 18:08
Dzięki, Kaizen, za odzew.
Czy problemem będzie rozmiar i kształt komina? Jest dość mały i do tego prostokątny

kryzys
05-12-2020, 19:32
Istnieje też metoda szlamowania , wygląda to tak że na kominie zakłada się taką windę ręczną na korbę a w komin wrzuca się taką naszpicowaną rurę lub kwadrat na linie i potem wiadro specjalnej mieszanki wapna piasku i szkła wodnego i wyciąga się to powoli tą windą i dalej wali tą zaprawę aż wyjdzie rura tzn ten klin i komin gotowy , potem na zewnątrz siatka klej i na to wełna prasowana aż pod sam dach .

Kominki Piotr Batura
06-12-2020, 11:07
Istnieje też metoda szlamowania , wygląda to tak że na kominie zakłada się taką windę ręczną na korbę a w komin wrzuca się taką naszpicowaną rurę lub kwadrat na linie i potem wiadro specjalnej mieszanki wapna piasku i szkła wodnego i wyciąga się to powoli tą windą i dalej wali tą zaprawę aż wyjdzie rura tzn ten klin i komin gotowy , potem na zewnątrz siatka klej i na to wełna prasowana aż pod sam dach .Do momentu oklejania wełną dobrze. Potem już radosna TFUrczość. Komin ma być otynkowany, by nas informować o jego stanie. Jak okleisz wełną, nic już nie widać. Być może córka Brazy nawet by nie wyczuła smrodu, bo wełna uszczelnia. Dopiero jak komin zacząłby się sypać, wełna pewnie też. Ale to trochę za późno...Ma być szczelne, ale od środka, a nie tylko na zewnątrz.

Chris Zielonka
07-12-2020, 06:51
Nie jestem specjalistą ale wiem że istnieje cos takiego jak rękaw do komina. Trzeba wpisać w google :

Giętki wkład kominowy Alu-Cerfol-P komin renowacja

To może być najprostsze.

cuuube
08-12-2020, 09:38
.
I teraz problem: ponieważ zapach roznosił się po całym poddaszu to istnieje ogromne prawdopodobieństwo rozszczelnienia. Komin jest stary i nietypowy, jego prześwit (chyba tak to się nazywa) to zaledwie 15 może 17 cm a zbudowany jest z cegły.
.
w taki komin nie ma co wciskać ceramiki, ponieważ jej ścianka zmniejszy przekrój komina, z tego co miałem w rękach PLEWĘ to 15-20mm na stronę, to sporo...
Tutaj najlepszy metalowy i w zależności od rodzaju paliwa jakim ogrzewasz to zwykła czarna blacha lub kwasówka(ta dłużej wytrzyma).

Ja mam peleciaka 15kW i do niego zalecany był fi150, jednak w stary komin wcisnąłem tylko fi120 i działa bez problemu od 10 lat.

cuuube
08-12-2020, 09:43
Nie jestem specjalistą ale wiem że istnieje cos takiego jak rękaw do komina. Trzeba wpisać w google :

Giętki wkład kominowy Alu-Cerfol-P komin renowacja

To może być najprostsze.

przyjdzie kominiarz wrzuci wycior i do wymiany :p takie coś do wentylacyjnych i owszem, ale nie do spalinowych, chociaż mam obawy, czy to się nie zaciśnie/zmniejszy przekrój w takim krzywym, czy prawie poziomym przewodzie