PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana kolankowa



mrwr
06-12-2020, 15:47
Pewna firma przebudowywała mi jakiś czas temu dach. Dach to typowy dach jętkowy, wcześniej oparty bezpośrednio na stropie. W celu uzyskania większej przestrzeni na poddaszu, zostały postawione ściany kolankowe z bloków komórkowych. Firma nie zrobiła żadnego żelbetowego słupka na całej długości ściany, przez co ściana powoli zaczyna się odchylać. Jaka jest szansa na naprawę lub wzmocnienie, bez rozbierania całej konstrukcji?

d7d
06-12-2020, 16:22
Firma i Inwestor razem uznali, że nie ma potrzeby wykonania dokumentacji projektowej.
"gratulacje" ;)

Da się wzmocnić i przebudować konstrukcję bez rozbiórki całego dachu.

Kaizen
06-12-2020, 16:57
Pewna firma przebudowywała mi jakiś czas temu dach. Dach to typowy dach jętkowy, wcześniej oparty bezpośrednio na stropie. W celu uzyskania większej przestrzeni na poddaszu, zostały postawione ściany kolankowe z bloków komórkowych. Firma nie zrobiła żadnego żelbetowego słupka na całej długości ściany, przez co ściana powoli zaczyna się odchylać. Jaka jest szansa na naprawę lub wzmocnienie, bez rozbierania całej konstrukcji?

Ścigaj kierbuda, jak zrobił niezgodnie z projektem. A jak zgodnie, to projektanta.

mrwr
06-12-2020, 20:18
Ścigaj kierbuda, jak zrobił niezgodnie z projektem. A jak zgodnie, to projektanta.

Obawiam się, że firma Kogucik i spółka, która kilka lat temu robiła szybko, tanio i dobrze (wybierz dwa z trzech) może być obecnie ciężka do namierzenia, a nawet jeżeli nie to bez sprawy sądowej pewnie się nie skończy. Dlatego potrzebuję sposobów, aby ratować sytuację. Jednak nie chciałbym, aby skończyło się to rozbiórką dachu. Najlepiej jakby dało się to "załatwić" od zewnątrz, bo rozwalać wszystko od wewnątrz też mi szkoda.

Kaizen
06-12-2020, 21:16
Najlepiej jakby dało się to "załatwić" od zewnątrz, bo rozwalać wszystko od wewnątrz też mi szkoda.

To szukaj konstruktora, który to obejrzy na miejscu, pomierzy i coś wymyśli. Może uda się jakoś tymczasowo stężyć i unieść dach i od zewnątrz wyciąć miejsce i dolać słupy ja ktutaj (https://receptynadom.pl/wzmocnic-sciany-kolankowe-dach-wywrocil/) a jak nie ma to też wieniec. Ale ani proste, ani tanie to nie będzie. Może sensowniej będzie podeprzeć więźbę od środka - ale to też musi ocenić konstruktor po zapoznaniu się z więźbą i stropem. Generalnie - bez technicznego rozpoznania tematu nikt nie doradzi rozwiązania merytorycznego. Masz projekt, jak to powinno być zrobione?

d7d
06-12-2020, 22:42
Najłatwiejszy sposób to podparcie więźby dachu tak aby wyeliminować poziomy rozpór.
Niezbędna jest wizyta uprawnionego projektanta konstrukcji który oceni całość.