PDA

Zobacz pełną wersję : II etap budowy



zuzka
15-01-2002, 12:15
Chyba większość przebrnęła już przez stan surowy i mam nadzieję, że z nadejściem wiosny pokaże się więcej wątków związanych z pracami wykończeniowymi.
(Na razie to budowa mnie wykańcza ! :smile:

Czy już myślicie o tym?

Ja na razie szukam ekipy. Chciałabym, żeby to była jedna ekipa od całości.
Ponieważ kompletnie się nie znam na budownictwie, pierwsza ekipa zrujnowała mnie doszczętnie.

Jak oceniacie koszty robocizny wykończenia domu 200 m2 ( w tym 2 garaże?)?
Jak się umawiacie ze swoimi ekipami - ryczałtem, czy od poszczególnych czynności - ?

Podzielcie się swoimi wrażeniami.

Alanta
15-01-2002, 12:21
Marne szanse na jedną ekipę, zbyt wiele branż (choćby instalacje). Ja się umawiałam na zapłatę za całość danych robót, jeszcze nie podliczyłam wszystkiego. Zauważyłam, że firmy instalacyjne dostają duże opusty handlowe w hurtowniach, warto to wykorzystać.

zuzka
15-01-2002, 12:31
No właśnie tymi upustami mnie mamiła poprzednia ekipa - wzięli więcej za robociznę, a w zamian mieli taniej kupować materiały - ha ha ha.
Sprawdziłam ich (niestety pod koniec) i na telefon, na dzień dobry dostałam taką samą cenę.
Większość rachunków przedstawili zresztą na koniec, czyli po fakcie.
A koszty budowy - 2 razy więcej niż zakładałam.

Ile w takim razie ekip potrzeba?
Jest jeden fachowiec od instalacji, czy od każdej potrzeba kogoś innego?

Alanta
15-01-2002, 12:47
U mnie wodę i ogrzewanie robiła jedna ekipa, kanalizację zrobiliśmy sami, gaz raczej zrobi ktoś inny, elektryka to też osobna firma. Tynki, ścianki, parapety i prace murarskie robi jedna firma.
Z tymi upustami to sie sprawdza (ja dostałam 5%, oni 20%!!!)tylko trzeba dokładnie sprawdzać ceny i mieć uczciwą firmę, u mnie nie było mowy o podwyższaniu ceny za robociznę!!!. Dla uczciwych firm takie układy są dobre, im więcej kupują na siebie, tym większe mają opusty i mogą byc konkurencyjni. Ja bym nie rozmawiała w ogóle z firmą, która proponuje podniesienie stawki za robociznę!