PDA

Zobacz pełną wersję : Regulacja wentylacji, a zamknięte drzwi



Owczar
09-12-2020, 08:52
Po pomiarach CO2 zacząłem się zastanawiać nad przepływami wentlacji w przypadku zamkniętych i otwartych drzwi.

Wentylacja była kalibrowana jeszcze kiedy nie było drzwi wewnętrznych. Pdczas projektowania rozważałem zrobiebieniem wywiewów w ścianach, ale trochę za dużo byłoby zabawy plus dodatkowo jakieś estetyczne wywiewniki. Poczytałem i stwierdziłem, że jak wszyscy tak robią to przecież jest ok - zrobiłem dość spore podcięcia drzwi.

Nie mam jeszcze czujników wilgotności w sypialniach, ale przez chwilę bawiłem się przenośnym, który pokazał dość duże skoki nocą przy zamkniętych drzwiach. Postanowiłem sprawdzić, czy to samo będzie w przypadku CO2 - no i tak jak podejrzewałem jest to samo.
Wymiana 180m3przy kubaturze 460m3. Co jakieś 2h wietrzenie po 3 minuty.

CO2 podchodzi do 2300PPM w sypialni gdzie są 2 osoby plus małe dziecko. Po otwarciu rano drzwi natychmiastowy spadek do 1000 - w zasadzie w czasie bezwładności czujnika.

Powierzchnia podcięcia jest nawet większa niż powierzchnia wylotu nawiewników. Ale w domu są strefy ze wobodnym przepływem - kuchnia, salon, jadalnia i często otwarta łazienka na dole, co powoduje, że prawdopodobnie powietrze zwiększa przepływy właśnie tam gdy zamykam drzwi.
Co ciekawe, gdy w górnej łazience przebywaliśmy w 3 osoby stężenie CO2 dość mocno rosło - do 1300PPM. Podczas kalibracji bez drzwi była tam wymiana 90% powietrza nawiewanego na górze.

W tej chwili trochę żałuję, że nie zrobiłem góry w inny sposób - w sypialiach nawiewnik i wywiewnik. Powietrze z wywieników do nawiewnika w łazience, a potem dopiero wywiew do centrali. Wtedy mógłbym zrobić normalne drzwi, a sama wentylacja skuteczniej radziłaby sobie ze zużytym powietrzem.

Gorzej, że zwiększenie wymiany powietrza nie poprawia sytuacji. Wskazania nawet się nie zmieniają.
Trochę za dużo zabawy z przeróbką wentylacji na górze.

Opcje są jak niżej:
1. Zmiana regulacji z ustawieniami na zamkniętych drzwiach - mocne zdławienie dołu by wymusić działanie góry. Niestety jak zostawie w dzień otwarte drzwi na górze to sytuacja się odwróci i na dole zrobi się kicha...
2. Przepustnica odcinająca dół gdy nikogo nie ma na dole - sterowana czujnikami ruchu lub stężeniem CO2. Jest jeszcze opcja taką zrobić bo mam dostęp do skrzynki w garażu i jeszcze nawet nie zaizolowany fragment rury. Jakby czekakała na te przeróbkę. Wtedy już nie ma opcji - powietrze musiałoby iść przez sypialnie. Jedyny problem to gabinet/pokój gościnny na dole. Tutaj musiałby się znaleźć czujnik CO2, który automatycznie nie pozwoli zamknąć dołu a w przyszłości przeróbka i podłączenie do kanału idącego do górnego rozdzielacza - jest taka możliwość.

agb
09-12-2020, 10:02
W tej chwili trochę żałuję, że nie zrobiłem góry w inny sposób - w sypialiach nawiewnik i wywiewnik. Powietrze z wywieników do nawiewnika w łazience, a potem dopiero wywiew do centrali. Wtedy mógłbym zrobić normalne drzwi, a sama wentylacja skuteczniej radziłaby sobie ze zużytym powietrzem.

Chyba coś pokręciłeś, albo ja nie rozumiem. Powietrze z wywiewników do nawiewników? Mam nawiewnik + wywiewnik w pralni. Po to żeby wpadało suche powietrze, ale jednocześnie zapach nie wychodził z niej. Kanały stosunkowo krótkie, a jednocześnie dalej jest to najgorszej wentylowane pomieszczenie. Nie wiem czemu, ale ta po prostu jest i ostatecznie, któryś anemostat w końcu zakręcę, bo to po prostu nie działa.


Gorzej, że zwiększenie wymiany powietrza nie poprawia sytuacji. Wskazania nawet się nie zmieniają.
Trochę za dużo zabawy z przeróbką wentylacji na górze.


Oczywiście, że nie poprawia. Pisałem o tym. Jak jest źle, to zwiększenie wymiany, a nawet "wietrzenie" daje tyle co nic. 10 minutowe wietrzenie rekuperatorem to u mnie jakieś kilkanaście ppm spadku. Otwarcie okna daje kilkunastokrotnie większy efekt.

Edit: zasadnicze pytanie jakie mi się nasuwa, to czy Ty faktycznie to odczuwasz, czy zaczynasz żyć dla liczb? ;P

Owczar
09-12-2020, 10:32
Chodziło mi o to, żeby powietrze z sypialni posłużyło jeszcze do wentylacji łazienki - poszłoby kanałami zamiast pod drzwiami i korytarzem.

Wiedziałem, że to pytanie się pojawi :D Szczerze mówiąc, człowiek mieszkał w mieszkaniu z wentylacją grawitacyjną i pewnie gdybym zmierzył tam PPM po całej nocy to bym dostał paliptacji serca ;)
Bardziej chodzi o to, że cała energia idzie teraz nocą w gwizdek. Wietrze pomieszczenia, w których nikogo nie ma. Nawilżam i to wszystko mija się z celem - tam gdzie jestem wentylacja ledwo działa.

Generalnie nie odczuwam tego jakoś, ale z drugiej strony nie mam porównania ;) Musiałbym pospać w salonie, ale tam niewygodnie :D

Znalazłem klapę ogniową 15,5 z zaworem belimo. Zamknięcie dołu spowoduje puszczenie tych 180m3 do 3 sypialni. Biorąc pod uwagę CF, reku powinno pchnąć to powietrze w stałym volumenie. Zużyję 3W więcej na klapę plus kilka watt na wyższe opory ale w końcu będzie to wentylowane. A w praktyce pewnie będę mógł obniżyć nawet wymianę utrzymując o wiele lepsze parametry powietrza. A jak w ciągu dnia nadal priorytetem będzie dół.

Kaizen
09-12-2020, 11:20
Różnica w stężeniu CO2 miedzy drzwiami otwartymi a zamkniętymi nieznacznie tylko wynika ze zmiany przepływu. W czasie pomiarów wyszło mi, że zamknięcie drzwi z podcięciem zmniejsza przepływ o ledwo kilka procent (ale muszę się jeszcze pobawić anemometrem przy różnych obrotach reku - ale na pewno nie będą to drastyczne różnice).
Główna przyczyna, to naturalne mieszanie się składników powietrza. Sprawdź - wyłącz reku, doprowadź do wysokiego stężenia CO2 i otwórz drzwi.

Odkąd się pobawiłem czujnikiem CO2 doradzam dołożenie rury do master bedroom. Dołożenie tam wywiewu ten problem zmniejszy - ale pogorszy wentylację łazienek i kuchni. Można też pokombinować z przepustnicami przymykającymi na noc nawiewy w strefie dziennej.

Jak wentylacja już zrobiona, to pozostaje zwiększanie obrotów reku na noc - co u mnie się sprawdza. Przewentylowanie strefy dziennej jednak przesuszy dom w sezonie grzewczym jak brak odzysku wilgoci a przy nawilżaniu zwiększy koszty. Zawsze to też większe straty na wentylacji.
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132565-Troch%C4%99-o-regulacji-wentylacji-cz-1
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132568-Troch%C4%99-o-regulacji-wentylacji-cz-2

Owczar
09-12-2020, 12:07
Gdyby wywiew w sypialni był wyżej, na pewno efekt byłby lepszy... no ale jest jak jest.

Niestety zwiększanie wentylacji niewiele zmienia. Przepustnica zamówiona. Zobaczymy jak się zmieni sytuacja.

semiramida
09-12-2020, 14:15
u mnie można zakręcić nawiewnik coby nie wietrzyć tam gdzie nikogo nie ma... ale wietrzenie i tak jest potrzebne do osuszania izolacji zewnętrznej...

Owczar
09-12-2020, 15:22
Tu nie ma mowy o wyłączaniu wentylacji a dłużej ;)

No i gdybym miał to robić manualnie to bym się nawet nie bawił. Póki co planuję automatykę czasową, a potem oprę ją na sensorach - pewnie obecności i wilgotności.

Kaizen
09-12-2020, 18:43
Gdyby wywiew w sypialni był wyżej, na pewno efekt byłby lepszy... no ale jest jak jest.

Z czego miałaby wynikać różnica? Przy teorii, że CO2 opada na dół, bo jest cięższe - lepszy efekt da szczelina przy samej podłodze. Przy praktyce, że na każdej wysokości jest to samo stężenie CO2 - bez różnicy na jakiej wysokości jest wywiew.

olo75
10-12-2020, 13:49
A nie jest tak , że przy ogrzewaniu podłogowym nie ma co zamieszać CO2 z powietrzem świeżym dostarczanym do budynku rekuperatorem a sama wydajność rekuperatora jest mała aby wymieszać CO2 ze świeżym powietrzem. W przypadku ogrzewania opartego na konwekcji, powietrze zużyte to na dole oraz powietrze świeże jest mieszane (podczas pracy grzejników) i wyrzucane z budynku wentylacją czy to grawitacyjną czy mechaniczną. W przypadku ogrzewania opartego o promieniowanie jak podłogówka, nie ma efektu mieszania się powietrza w budynku co powoduje że CO2 oraz świeże powietrze jest ułożone warstwowo w budynku a nie jest mieszane. Można powiedzieć, że im niższa temperatura ogrzewania (zasilania), tym mniejsza efektywność mieszania powietrza zużytego CO2 i świeżego w budynku.

Kaizen
10-12-2020, 14:13
A nie jest tak , że przy ogrzewaniu podłogowym nie ma co zamieszać CO2 z powietrzem świeżym dostarczanym do budynku rekuperatorem a sama wydajność rekuperatora jest mała aby wymieszać CO2 ze świeżym powietrzem.

CO2 miesza się samo z resztą składników powietrza.
Efekt otwarcia drzwi wygląda tak:

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=450791

W nocy reku chodzi na jakieś 200m3/h (ok. 70%), od 7:00 pewnie jakieś 80m3/h (w okolicach 30%).

Owczar
10-12-2020, 14:33
Nie wiem czy mój czujnik na pewno jest ok, bo podczas kalibracji na zewnątrz pokazuje ok 560 i jakoś nie chce zejść niżej...
Ale powiedzmy, że te 560 to jest 400 i skala jest za wysoko o te 160.

Wczoraj czujnik leżał w gabinecie.
Wskazywał max 900ppm.

Jak już się z niego wyniosłem, to wskazania spadły do 700-720. Jak koło 22.30 zamknęliśmy drzwi do sypialni stężenie CO2 zaczeło spadać do ok 570.
451038

Od 9 w gabinecie na dole zaczęło wzrastać do 870 i tak oscylowało do czasu wyłączenia wentylacji - wtedy nastąpił skok,

Spadek od 22.30 potwierdzałby, że wentylacja na dole staje się intensywniejsza gdy na górze zamykamy drzwi. Nie mam niestety czym pomierzyć teraz wydatków na nawiewnikach.

Klapa w drodze. Będę musiał pomyśleć jak nią sterować - bo jest z czujnikiem temperatury i będę musiał to jakoś obejść. W weekend mam nadzieję uda się zamontować i przetestować.

Kaizen
10-12-2020, 14:53
Nie wiem czy mój czujnik na pewno jest ok, bo podczas kalibracji na zewnątrz pokazuje ok 560 i jakoś nie chce zejść niżej...

Jak kalibrujesz?
mhzcalibratezero
?

olo75
10-12-2020, 14:55
CO2 miesza się samo z resztą składników powietrza.

A sprawdzałeś stężenie CO2 na różnych wysokościach w budynku? Np. przy podłodze. na 1m , 1,5 czy przy suficie? Pytam z ciekawości.

Stermaj
10-12-2020, 14:56
Nie wiem czy mój czujnik na pewno jest ok, bo podczas kalibracji na zewnątrz pokazuje ok 560 i jakoś nie chce zejść niżej...
Ale powiedzmy, że te 560 to jest 400 i skala jest za wysoko o te 160..

Jak go kalibrujesz? Czy tylko wystawiasz na zewnątrz i czekasz, czy po wystawieniu na zewnątrz i odczekaniu ileś tam minut kalibrujesz przyciskiem.

Owczar
10-12-2020, 16:53
Uzywam go z espeasy i HA.

Mam switch enable ABC z poziomu http - byłem przekonany że przy włączonym ABC po restarcie bedzie się kalibrował, ale czytam właśnie, że musiałby tak 24h leżeć na zewnątrz.
Dla API w configu mam zdefionowane calibrate zero. Przetestuję kalibrację z poziomu HA.

Dzisiaj dla testu ręcznie zatkam nawiewy na dole. Zanim się nagrzebię z przepustnicą :D

Kaizen
10-12-2020, 18:03
A sprawdzałeś stężenie CO2 na różnych wysokościach w budynku? Np. przy podłodze. na 1m , 1,5 czy przy suficie? Pytam z ciekawości.

Tak. Nie widziałem różnicy we wskazaniach.

Owczar
11-12-2020, 09:12
Wczoraj zatkałem kanał dla dolnej części wentylacji, pozostawiając jedynie mały przepływ dla czujnika temperatury.

Ciąg wentylacji zwiększył się na górze dość znacznie, bez zmiany hałasu. Nawiewniki były projektowane pod wysokie przepływy. Tak naprawdę, największy hałas przy max obrotach robi sam rekuperator, a nie przepływ powietrza. Zamykając połowę nawiewów mam 2 krotnie większą wymianę w sypialniach, w dodatku niewrażliwą na zamknięte drzwi, a wentylatory chodzą na tych samych obrotach. Co ciekawe, napięcie na wentylatorze nawiewnym wzrosło o niecałe 5%.

Jak widać poniżej, poprawa ponad 2 krotna.Na początku kalibracja na zewnątrz. Potem w pokoju 1 osoba z dzieckiem. Przy 2+1 osobach max to było 1093.
451062

Zatem taka przeróbka instalacji ma jak najbardziej sens. Szczerze mówiąc to dziwią mnie trochę zalecenia, że wentylator dobiera się pod liczbę osób, a nie kubaturę. Jakby nie było osoby nie są równomiernie rozmieszczone w całym domu.

Klapa ppożarowa jest już u mnie, siłownik belimo. Zrobię tylko przeróbkę by się nie domykała do końca.

Jedyny problem to tryb wietrzenia przy zamkniętej klapie. Tutaj już pojawia się hałas. Będę musiał zmienić wietrzenie na po prostu wyższy przepływ na jakieś 5 minut. Muszę przetestować jaki przepływ pozwala pozbyć się wody.

agb
11-12-2020, 09:19
U mnie jest tak samo. Przy wyższych przepływach słychać niestety sam rekuperator. Aczkolwiek w lato bez przeszkód w nocy z otwartym bypassem puszczałem na 80%.

Owczar
11-12-2020, 09:21
A na jakie przepływy masz zrobioną kalibrację? U mnie zrobili bardzo ostrożnie na 460. Choć spokojnie można by zrobić powyżej 500.

agb
11-12-2020, 09:26
520m3/h

_John
11-12-2020, 19:14
Zatem taka przeróbka instalacji ma jak najbardziej sens. Szczerze mówiąc to dziwią mnie trochę zalecenia, że wentylator dobiera się pod liczbę osób, a nie kubaturę. Jakby nie było osoby nie są równomiernie rozmieszczone w całym domu.

Klapa ppożarowa jest już u mnie, siłownik belimo. Zrobię tylko przeróbkę by się nie domykała do końca.

Jedyny problem to tryb wietrzenia przy zamkniętej klapie. Tutaj już pojawia się hałas. Będę musiał zmienić wietrzenie na po prostu wyższy przepływ na jakieś 5 minut. Muszę przetestować jaki przepływ pozwala pozbyć się wody.

Ja mam w podobny sposób podzieloną wentylację na parter i poddasze.
2 przepustnice TROX TVR na nawiewie, sterowane z czujników wilgotności i CO2.
Centrala reguluje się sama z nie od nastawionego przepływu, a od odczytu ciśnienia na kanale nawiewnym

Brak mieszkańców sprawia, że obie przepustnice zamykają się do nastawionego minimum, a wraz z nimi zwalnia centrala.
Analogicznie w drugim kierunku.

Całkiem dobre rozwiązanie, im większy - bardziej rozległy dom tym bardziej warto rozważyć wentylację podążającą za mieszkańcem.

Oczywiście system oparty o gotowe rozwiązania niestety nie jest na każdą kieszeń
Koszt przepustnic i czujników to już jest prawie druga centrala.

Owczar
11-12-2020, 21:40
W sumie to mnie trochę uspokoiles, bo już myślałem, że szukam dziury w całym - jak zwykle.

Ale skoro, ktoś kto zajmuje się wentylacją zawodowo stosuje taki patent, to coś musi w tym być.

Ja zastosuję jedną przepustnicę. Dół mam od początku przewymiarowany i tutaj nie mam problemów z CO2. Tutaj też wrzucę czujnik CO2 na stałe. Dopiszę jakieś algorytmy w oparciu o wilgotność, obecność i CO2. Powinno być dobrze.

Sprawdziłem przedmuchiwanie centrali strumieniem 460m3. Działa tak samo jak max, a jest o wiele ciszej. Automatyka już przestawiona na zmianę strumienia gdy sprawność spada poniżej 78 procent gdy na zewnątrz jest między 3 a 10 stopni, oraz na 80%
Gdy jest poniżej 3.

_John
12-12-2020, 18:20
W sumie to mnie trochę uspokoiles, bo już myślałem, że szukam dziury w całym - jak zwykle.

Ale skoro, ktoś kto zajmuje się wentylacją zawodowo stosuje taki patent, to coś musi w tym być.

Ja zastosuję jedną przepustnicę. Dół mam od początku przewymiarowany i tutaj nie mam problemów z CO2. Tutaj też wrzucę czujnik CO2 na stałe. Dopiszę jakieś algorytmy w oparciu o wilgotność, obecność i CO2. Powinno być dobrze.

Sprawdziłem przedmuchiwanie centrali strumieniem 460m3. Działa tak samo jak max, a jest o wiele ciszej. Automatyka już przestawiona na zmianę strumienia gdy sprawność spada poniżej 78 procent gdy na zewnątrz jest między 3 a 10 stopni, oraz na 80%
Gdy jest poniżej 3.

Wentylacja podążająca za człowiekiem to powoli standard w obiektach o wysokich wskaźnikach energooszczędności.
O ile w domu jednorodzinnym to rozwiązanie trochę na wyrost.
Tak w biurowcach lub hotelach gdzie masz 100 razy więcej pomieszczeń.
Wentylując takie kubatury tylko tyle co potrzeba, robią się z tego znaczne oszczędności.

Owczar
13-12-2020, 17:52
No i zrobione. Na ten moment sterowanie czasowe od 23 do 8 rano. Docelowo CO2 plus wilgotność będzie podstawą algorytmu sterowania.

Przy okazji zaizlowoalem resztę rur w garażu. Co prawda temperatura wywiewu się nie zmieniła (garaż ogrzewany) o tyle latem wystarczyło na godzinę zostawić otwarty garaż by temp wywiewu skoczyła o 3-4 stopnie.

451128451129

CzarskyM
14-12-2020, 12:55
Z ciekawości gdzie można taką przepustnicę dostać i jakie to koszty?

Owczar
01-01-2021, 20:30
Normalnie klapa nowa z siłownikiem belimo to około 700-800zł. Ale na allegro gość ma po 250 różne wymiary - nowe i używane. Ta, którą kupiłem była nowa.

Małe podsumowanie po dłuższym czasie użytkowania.

Generalnie tak jak pisałem, przy otwartych drzwiach nie było większego problemu, pojawił się za to przy zamkniętych.

Po dokładnym skalibrowaniu czujnika przez pin HD, przy zamkniętych drzwiach i wentylacji zmniejszonej do 140m3/h CO2 dochodzi do około 800ppm.
Przy otwartych drzwiach nie ma większej różnicy jak ustawiona jest przepustnica.

Żeby uzyskać 800ppm przy zamkniętych drzwiach bez przepustnicy musiałbym dmuchać jakieś 300m3/h. Daje to ponad 2 krotną oszczędność (straty ciepła, nawilżanie) przy zachowaniu tego samego komfortu i niższym hałasie.

Normalnie, w ciągu dnia jakieś 65% powietrza idzie na dół (otwarte drzwi na górze). Nocą na górę idzie już 90%, niezależnie czy drzwi od sypialni są zamknięte, czy otwarte.

asolt
01-01-2021, 21:02
Normalnie klapa nowa z siłownikiem belimo to około 700-800zł. ...

Mozna duzo taniej, nawet i 50% za taki komplet
https://allegro.pl/oferta/silownik-do-przepustnic-gwc-alnor-dm-ml-06-230-s-8958478659
https://allegro.pl/oferta/przepustnica-zamykajaca-szczelna-alnor-dat-200-mm-8904840557

_John
01-01-2021, 22:10
Mozna duzo taniej, nawet i 50% za taki komplet
Można...
Ale akurat to co zaproponowałeś do siebie nie pasuje.

Jeśli miało by to być najtańsze rozwiązanie z siłownikiem dwustanowym, to wypadało by mieć możliwość regulacji punktu "0"
W wentylacji nawet tej zmiennoprzepływowej, nie odcina się całkowicie odnóg.

asolt
01-01-2021, 22:31
Można...
Ale akurat to co zaproponowałeś do siebie nie pasuje.

Jeśli miało by to być najtańsze rozwiązanie z siłownikiem dwustanowym, to wypadało by mieć możliwość regulacji punktu "0"
W wentylacji nawet tej zmiennoprzepływowej, nie odcina się całkowicie odnóg.

Ten siłownik ma mozliwosc nie calkowitego zamkniecia klapy przez przestawienie ograniczników obrotu. Sama przepustnikca tez nie musi byc szczelna, te zwykłe pod siłownik sa jeszcze tansze.

Owczar
01-01-2021, 22:33
Dlatego właśnie u siebie zrobiłem blokadę żeby ten przepływ jednak był. Klapa pożarowa zamyka przepływ szczelnie. Jest nawet uszczelka na przepustnicy.

Zawsze można taniej, ale jakoś zaufałem belimo i wszystkie zawory w domu mam tego producenta. A tutaj trafiła się klapą z siłownikiem za 250zl więc taniej niż sam siłownik alnor.

Kaizen
02-01-2021, 00:14
Po dokładnym skalibrowaniu czujnika przez pin HD, przy zamkniętych drzwiach i wentylacji zmniejszonej do 140m3/h CO2 dochodzi do około 800ppm.


Zmierzyłeś jak zmienia się stężenie CO2 w przestrzeni, którą odcinasz klapą?

Owczar
02-01-2021, 10:33
W sumie nie sprawdzałem. Ale dzisiaj rano w salonie było 400ppm. Zostawię na noc i poobserwuje.

Jakby nie było to powietrze z góry w dużej części też przepływa dołem do kuchni i łazienki, bo wywiewy działają dalej tak samo i proporcjonalnie. Choć bilans oczywiście się zmieni tak jak droga powietrza.

cezary.pl
02-01-2021, 15:57
Ja kupiłem osobno przepustnice i napędy, też Belimo.
Czasówka odcina nadmuch do salonu od 22:00 do 08:00. Reku w tym czasie dmucha powietrze tylko do sypialni.
Jest to jedyna automatyka procesu wentylacji w domu, bo biegi wentylatorów (5) ustawiam ręcznie.

Owczar
03-01-2021, 09:39
Wygląda na to, że na dole wszystko wygląda jak należy. Nawet dość szybko poziom CO2 spada do poziomu 400ppm.451608

W ciągu dnia, nawet gdy przebywa więcej osób poziom CO2 też nie przekracza 1000ppm.

Kaizen
03-01-2021, 16:17
Wygląda na to, że na dole wszystko wygląda jak należy. Nawet dość szybko poziom CO2 spada do poziomu 400ppm.451608

U mnie sporo trwa po opuszczeniu strefy dziennej jej doprowadzenie do 400ppm (i to pomimo tego, że w nocy rekuperacja chodzi na wyższych obrotach).

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=451633

Owczar
03-01-2021, 16:25
U mnie mimo, że powietrze nawiewane jest głównie w sypialniach, to 2/3 tego powietrza płynie przez strefę dzienną do kuchni i łazienki na dole. Dodatkowo tylko w jednej z 3 sypialni ktoś śpi, więc 2/3 tego powietrza to praktycznie świeże powietrze bez CO2. Podejrzewam, że jak przybędzie domowników to już nie będzie tak szybko schodziło do poziomu 400ppm.

maaszak
03-01-2021, 23:11
Mam nawiewnik + wywiewnik w pralni. Po to żeby wpadało suche powietrze, ale jednocześnie zapach nie wychodził z niej. Kanały stosunkowo krótkie, a jednocześnie dalej jest to najgorszej wentylowane pomieszczenie. Nie wiem czemu, ale ta po prostu jest i ostatecznie, któryś anemostat w końcu zakręcę, bo to po prostu nie działa.


Może typ anemostatów źle dobrany?
W swoim projekcie mam podobnie, z tym że w sypialniach będzie po nawiewie i wywiewie aby uniknąć podcięć w drzwiach. Normalnie anemostat wykorzystuje zjawisko "przyklejenia strumienia" do sufitu by świeże powietrze mogło rozejść się w miarę równomiernie po pomieszczeniu, zanim zużyte trafi podcięciem przez drzwi do wywiewu w innym pomieszczeniu. U mnie projektant przewidział w sypialniach specjalne anemostaty nawiewne, które nie sieją bezpośrednio po suficie i wówczas obieg powietrza wygląda trochę inaczej.

agb
04-01-2021, 21:34
Nie wykluczam. Przy czym pralnia ma tylko 5m2, więc nie wiem czy jakiś specjalny anemostat coś da.

cezary.pl
04-01-2021, 22:09
Może typ anemostatów źle dobrany?
W swoim projekcie mam podobnie, z tym że w sypialniach będzie po nawiewie i wywiewie aby uniknąć podcięć w drzwiach. Normalnie anemostat wykorzystuje zjawisko "przyklejenia strumienia" do sufitu by świeże powietrze mogło rozejść się w miarę równomiernie po pomieszczeniu, zanim zużyte trafi podcięciem przez drzwi do wywiewu w innym pomieszczeniu. U mnie projektant przewidział w sypialniach specjalne anemostaty nawiewne, które nie sieją bezpośrednio po suficie i wówczas obieg powietrza wygląda trochę inaczej.

Zaciekawiłeś mnie tymi anemostatami do sypialni. Możesz podesłać link do takiego modelu?

Owczar
04-01-2021, 22:17
Ja u siebie jakiś czas temu wyjąłem kierownice w szczelinowym nawiewniku żeby wiało w dół. Podczas zabawy z czujnikiem CO2 okazało się, że świeże powietrze oplywalo sufit nad łóżkiem i trafiało do drzwi. Więc coś w tym może być.

maaszak
06-01-2021, 21:36
Zaciekawiłeś mnie tymi anemostatami do sypialni. Możesz podesłać link do takiego modelu?

Anemostaty nawiewne wirowe. Nie dobieraliśmy jeszcze konkretnego modelu.

cezary.pl
06-01-2021, 22:38
Dzięki za odpowiedź.

U mnie anemostaty są standardowe, wywiewne w sufitach, a nawiewne są sufitowe, ale w ścianach.
Pomieszkam, to ocenię czy warto wymieniać te nawiewne na inne bardziej wymyślne.

_John
06-01-2021, 23:16
Swegon ma w ofercie nawiewniki , które dają możliwość zmiany kierunku wypływu powietrza.
Aczkolwiek rozwiązanie to jest pomyślane do instalacji grzewczo/chłodzących.
W trybie grzania nawiew kierowany jest pionowo w dół, w trybie chłodzenia poziomo na bok.
https://www.swegon.com/globalassets/_product-documents/air-diffusers/ceiling-diffusers/flush-design/_en/falconca.pdf

cezary.pl
26-04-2021, 23:26
Ja kupiłem osobno przepustnice i napędy, też Belimo.
Czasówka odcina nadmuch do salonu od 22:00 do 08:00. Reku w tym czasie dmucha powietrze tylko do sypialni.
Jest to jedyna automatyka procesu wentylacji w domu, bo biegi wentylatorów (5) ustawiam ręcznie.

Mieszkamy od kilku dni w nowym domu.

Podążanie wentylacji za mieszkańcami działa rewelacyjnie, choć bardzo prosto jest to rozwiązane. W sypialniach rano świeże powietrze, a reku działa na najniższych obrotach.

Szczerze polecam takie rozwiązanie.

Owczar
27-04-2021, 23:01
U mnie podobne godziny. Im niższe obroty, tym lepszy odzysk, niższe straty na wentylacji, niższy pobór centrali i ciszej. W sumie same plusy.

mac_612
28-04-2021, 19:30
Ciekawa sprawa. Odcinasz 100% nawiew w strefie dziennej? Muszę przemysleć temat u siebie.

cezary.pl
28-04-2021, 20:59
Mimo że odcinam nawiew na salon, to nie przestaje się tam wentylować.
Mam kuchnię we wnęce salonu, tak częściowo otwartą, w której wyciągane powietrze migruje z sypialni poprzez hol i salon.
Oczywiście część powietrza z sypialni przepływa przez hol do łazienki i WC.

Nabyłem drogą kupna anemometr i po badaniu przepływów w czerpni i wyrzutni okazało się że czerpnia ma większy przepływ o 1m/s.
Po zdławieniu anemostatów nawiewnych, przepływy się zrównoważyły.

mac_612
28-04-2021, 21:09
Mam podobny układ (kuchnia otwarta na salon). Zapisuje sobie w planach na najbliższy rok montaż przepustnicy. Leci plusik.

cezary.pl
28-04-2021, 22:04
455319

Najpierw był reku o wydajności 400m3/h, a później projekt wentylacji.

PS
Dzięki za plusika

Teraz jak mam anemometr, to pomierzę równowagę przepływów przy nocnych nastawach.

Owczar
28-04-2021, 22:20
Ja na noc zostawiam mały przepływ, żeby powietrze nie stało w rurach. Przepustnica na ogranicznik w postaci wkręta :D

Nawet gdy zamkniemy strefę dzienną to wentylacja nadal tam działa. W kuchni, łazience czy wiatrolapie są wywiewy. Nawet jeśli bilans się nieznacznie zmieni, to nie stanowi to problemu. Często już po wyłączeniu przepustnicy na dole biorę prysznic i widzę na czujniku wilgotności jak dość szybko spada tam wilgotność. Po prostu więcej świeżego powietrza musi przepłynąć przez sypialnie.
Przy otwartych drzwiach różnica nie jest widoczna, ale przy zamkniętych już dość znacznie (poziom CO2 i wilgotności).

cezary.pl
28-04-2021, 22:32
Te napędy Belimo są wyposażone w regulację kąta otwarcia, ale ja nastawiłem na całkowite zamknięcie. W końcu jest tam świeże powietrze zatrzymane na kilka godzin.

I srebro w rurach się mniej zużywa:)

Owczar
01-01-2022, 14:05
U siebie poszedłem krok dalej i zrobiłem wentylację CO2 sterowaną.

Algorytm nocny został zmieniony z czasowego na wykrywanie obecności. Kiedy na dole przez pół godziny nie wykryty zostanie ruch, a w sypialni jest wykrywany to następuje przełączenie - oczywiście plus warunki godzinowe.
Po przełączeniu na noc jest stały flow ustawiony.

W ciągu dnia reguluje się sam na podstawie CO2. Wczoraj 8 dorosłych osób plus 4 dzieci, wszyscy się bawili :)
CO2 skoczyło od razu w górę gdy zwiększyła się liczba osób. Max flow póki co ograniczony do 90% kalibrowanej mocy. Powyżej tego wentylacja jest już mocniej słyszalna - max to 592m3/h.

Jak widać rozwiązanie się sprawdza, bez potrzeby otwierania okna.
https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLW-N1-FEwhzh61zC6hNqUOoej1p1O-V38cjXW4zPEBQx_WJmJ_biS5iYkwrtgsGhHYxAbGCZuwz8n5t4 UCW49zRKXFAT-mPQnNhAyqCmO5lfILqv5TL2t38MasQerI8Jf_vd2QA-7ul5XSEKzTa-EV0-w=w1080-h1433-no?authuser=0

agb
01-01-2022, 15:18
Mój MH-Z19 jest chyba jakiś trefny. Po skalibrowaniu na zewnątrz, nie przebijam 600ppm nigdzie.

Owczar
01-01-2022, 16:36
Spróbuj przez zwarcie pinów kalibracji. Mój na początku pokazywał za dużo, potem po pierwszej kalibracji też za mało. Podpiąłem go do power banku, wyniosłem na kwadrans i dopiero potem zwarcie pinów do kalibracji.

Na próbę dmuchnij w niego w przez killa sekund. Powinien być od razu skok.

agb
01-01-2022, 16:41
Które piny trzeba zewrzeć? Bo ja robię kalibrację przez HA. I wtedy w ciągu pół godziny na zewnątrz pokazuje mi 400-404.

Owczar
01-01-2022, 16:44
Pin HD na ok 10s do masy.

agb
02-01-2022, 10:48
Dmuchając w niego mam ~4600 ppm. Z kolei w nocy dziś znów ~430ppm. Czujnik obok łóżka.

Owczar
02-01-2022, 11:57
A te kalibrację już robiłeś?
U mnie wystarczy wejść do pokoju i już reaguje. Nawet otwarcie drzwi do sypialni po nocy powoduje reakcje czujnika na dole.

agb
02-01-2022, 14:22
Robiłem. Przed kalibracją miałem na dworze ok 800. Po kalibracji 400-404 pokazuje stabilnie na zewnątrz. Mam też czujnik VOC ekinexa, który pokazuje w salonie/kunchni 500ppm. Dam obok ten MH-Z19 dla porównania.

gnago
02-01-2022, 14:52
dlatego ci których na to było stać budowali duże objętościowo pomieszczenia, Zwiemy je pałacami, klitki były dla służby.

Owszem mieli duże kłopoty z dogrzaniem zimą ale woleli zdrowie

szyszyla
13-12-2022, 14:58
U siebie też zastosowałem patent z przepustnicą odcinającą salon. Działa rewelacyjnie!
W sypialni mam czujnik co2 na bazie MH-Z19B, jeśli stężenie jest większe niż 950ppm zwiększam obroty rekuperatora do 60%, jeśli wzrasta ponad 1250ppm wtedy rozkręcam go na maxa.

Na razie przepustnica (wersja bez uszczelki 80/20) odpala się godzinowo, ale @owczar pomysł ze śledzeniem ruchu w salonie jest niezły.