PDA

Zobacz pełną wersję : Buderus Logamax plus GB072 14 + RC310 + Salus



GrzegorzK71
14-12-2020, 18:19
Witajcie:) Dom 120mkw, nowowybudowany, ocieplony, ogrzewanie tylko podłogowe, parter z poddaszem użytkowym. Kocioł Buderus Logamax Plus GB 072 14 V2, sterownik RC310 z wyprowadzonym termometrem zewnętrznym na północnej elewacji domu. Na parterze strefa dzienna - salon, kuchnia, wc i wiatrołap. Na poddaszu 3 sypialnie, łazienka i pralnia. RC310 zamontowany w salonie, termoregulatory Salus zamontowane we wszystkich 4 pomieszczeniach na poddaszu i jeden na parterze w salonie. W łazience i pralni chcę mieć 24stC, a w salonie 22 stC. Aby to uzyskać muszę na sterowniku w salonie ustawić 25 stC, łazienka i pralnia osiągają tą temperaturę, salonu pilnuje Salus i pięknie odcina listwę. Problem jest w tym, że kocioł słucha sterownika w salonie, ten chce uzyskać zadane 25 stC, a nie może, bo Salus odcina listwę... i grzeje cały czas (mam płomyk na wyświetlaczu sterownika). Moje pytanie brzmi, jak obejść "słuchanie się" kotła względem sterownika? Da się zrobić tak, aby kocioł trzymał stałą temperaturę na CO np. 35 stC, po której osiągnięciu wyłączyłby się, a dostarczaniem ciepła do pomieszczeń sterowały tyko Salusy? Kolega ma kocioł Viessmana bez żadnego sterownika w salonie i termoregulatory w każdym pomieszczeniu i wszystko mu działa, że aż miło...

BrodowskiG
15-12-2020, 10:41
Może regulacja wg krzywej grzewczej, plus regulacja przepływów na rotametrach? Nie będzie patrzył na te 25 stopni a woda na CO na tyle chłodna, żeby ciągle były jakieś siłowniki otwarte.

zielonyzenek
16-12-2020, 11:39
Hej, Widze jestes z Jaworzna. Mieszkam niedaleko. Czuje ze instalacje robila ta sama firma. Ja powoli proboje ogarnac ten sam zestaw. Dobrze ze masz piec 14kw. Potrafi nizej modulowac. Teraz wiem ze praktycznie mozna zrezygnowac z silownikow salusa i regulatorow pokojowych. Wszystko musi byc wyregulowane na przeplywach i wtedy silowniki tak naprade nie sa potrzebne. Chyba ze do ograniczenia chwilowego temperatury. Niestety dla wydajnosci pieca zamykanie obwodow przez silowniki nie jest dobre. Zmienia sie ilosc wody w obwodzie i moze dojsc do taktowania/roznicy na przeplywach.

Prawdopodobnie masz ustawiona grzanie wg. temp zewnetrzej. Powoduje to ze piec bedzie dzialal z zgodnie zadana krzywa grzewcza. Co daje nam w takim wypadku zmiana temperatury na sterowniku rc310 w duzym pokoju? Powoduje ona zmiane krzywej grzewczej ktora w standardzie jest ustawiona na 21 stopni. Zmiana o 1 stopien gora/dol powoduje zmiane krzywej o 1 stopien ( przy ogrzewaniu podlogowym). Tak naprawde powienes zaczac od tego ze na wszystkich regulatorach w pokojach ustawiasz ponad 30 stopni. Spowoduje to otwarcie wszystkich silownikow. Nastepnie na sterowniku ustawiasz 21 stopni. Spowoduje to to ze piec bedzie dzialal zgodnie z krzywa grzewcza. Nie bedzie jej podnosil. Wybierasz pomieszczenie ktore ma byc najbardziej nagrzane. W twoim przypadku lazienka. Tak podnosisz krzywa az w lazience bedzie wymagana temperatura. Prawdopodobnie w calym domu wtedy bedzie za cieplo. Na reszcie obwodow musisz zatem skrecic przeplywy az osiagna wymagana nizsza temperature. W salonie starasz sie miec 21. Spowoduje to to ze masz poprawny punkt odniesienia do calego sterowania. Wyregulowanie przeplywow na otwarych obwodach spowoduje ze temperatura na sterowniku w salonie przy 21 stopniach zapewni taka temperature w salonie oraz inne zalozone temperatury w innych pomieszceniach. Niekoniecznie musi byc to 21.
Nastepnie jesli zwiekszych na sterowniku temperature np. o 1 stopien powinno to zwiekszyc temperature w reszcie pomieszczen. Wiadomo ze lazienka moze nie wzrosnac o 1 stopien ( trzeba by jeszcze wiekszej temp. zasilania) bo juz jest np. 24 ale sypialnia gdzie mogles ustawic np 20 stopni wzrosnie.

Na swoim przykladzie wiem ze instalator ustawia specjalnie wysoka temperature na sterowniku. Wtedy piec mocno grzeje a my silownikami tak naprawde odcinamy ta cala moc. Nie jest to ekonomiczne. Lepiej zeby piec dzialal z minimalna temperatura ktora zapewnia cieplo np. w lazienkach a na reszcie pokoi z uwagi na mniejsze przeplywy tempreatura bedzie odpowiednio mniejsza. Zyskujemy to ze podloga w calym domu bedzie caly czas ciepla/letnia a nie raz zimna raz ciepla w zaleznosci jak otwarte sa silowniki.

byq84
16-12-2020, 12:21
wydaję mi się że właśnie opisałeś całą kwintesencje regulacji, ja też chciałem dokładać listwy sterujące na belki od podłogówki. Wszelkie wyłączanie całkowite przepływów jest niekonomiczne dla pieca. W tej chwili zostaje przy samej pogodówce. piec pracuje sobie dziennie po 5-6 h ciągiem. Może kiedyś przeniosę sterownik z pieca do salonu.

zielonyzenek
16-12-2020, 16:52
Od momentu zalozenia u mnie instalacji czuje ze moja wiedza na temat konfiguracji pieca i instalacji jest duzo wieksza niz wiekszosci instalatorow. Sam powoli ucze sie optymalnych ustawien. Oczywiscie w moim przypadku dochodzi do tego przewymiarowany piec + niepotrzebne sterowanie oparte na silownikach i termostatach w kazdym pomieszczeniu. Dlatego teraz jestem swiadomy ze nie osiagne optymalnej ekonomi. Mimo wszystko po miesiacu testow, udalo mi sie obnizyc zuzycie o ok 40%. Uwazam ze to swietny wynik w porownaniu z pierwotnymi ustawieniami zaproponowanymi przez instalatora i serwisanta.

Co do pytania Grzegorza. Wg, mnie masz kilka mozliwosc i wszystko zalezy od twoich checi i podejscia. Najlepiej jak bys wyslal wsystkie swoje ustawienia ze sterownika rc310. Przytrzymaj przycisk "menu'. Warto wejsc w zakladke "Dianoza' -> 'Wartosci monitorowane'. Pozwalaja nam one zobaczyc aktualne paremetry kotla np. zadana przez pogodowke temperature zasilania.
Zastrzegam ze mowimy o Buderusie i jego logice. Inne piece moga dzialac inaczej. U mnie jest praktycznie ta sama konfiguracja co u Ciebie dlatego byc moze jakos pomoge. W przypadku Buderusa - wartosci temp w sterowniku podawane sa z litera K - wynika to z tego ze w momencie wybrania systemu podlogowego zmiana o 1k to zmiana o 1 stopien a przy kaloryferach zmiana o 1k to 3 stopnie. Ja ponizej posluguje sie przelicznikiem 1k = 1stopien celciusza.


Rodzaj sterowania:

1) Grzanie wg. temp zewnetrzej (pogodowka) : Przy tej nastawie, kociol w zalozeniu ma dzialac caly czas. Temperatura zasilania bedzie brana z wykresu krzywej grzewczej. W przypadku marki Buderus, krzywa grzewcza jest rysowana dla temperatury 21 stopni na regulatorze rc310. U ciebie w salonie na regulatorze jest ustawione 25 stopni. Krecenie regulatorem powoduje ze krzywa jest podnoszona lub obnizana o 1 stopien na kazdy stopien na regulatorze. U ciebie wykres jest przesuniety o 4 stopnie w gore. Czyli mimo ze zadana temperatura przez pogodowke to 30 on bedzie grzal do 34.
Przyklad:
- Z krzywej grzewczej wychodzi ze przy temp. 0 stopni na dworze temp. zasilania ma wynosic 30 stopni. Tyle podawal by kociol jesli w salonie ustawil bys na sterowniku 21 stopni. Piec grzeje wtedy zgodnie z wykresem krzywej. Zwiekszenie natomiast temperatury na sterowniku do 22 stopni spowoduje przesuniecie krzywej o 1 stopien w gore. Kociol zacznie podawac wtedy wode o temp. 31 stopni.
- Druga zaleznosc w logice kotla. W momencie gdy mamy ustawione grzanie wg. pogodowki to nawet jesli na sterowniku mamy ustawione np. 22 stopnie i tyle osiagniemy w pomieszczeniu to piec sie nie wylaczy. Dalej bedzie podawal na zasilaniu temperature zgodna z wykresem krzywej. Moze sie zdazyc tak ( przewymiarowany kociol ,dom sie juz nagrzal badz zamknely sie silowniki i zmniejszyla ilosc wody w ukladzie) ze instalacja nie bedzie w stanie odebrac ciepla z zasilania. Wtedy piec po przekroczeniu temperatury zadanej przez krzywa ( standardowo jest to 6 stopni) wylaczy sie. Pompa z pieca dalej bedzie tloczyla wode po podlodze ( w Buderusie w momencie wybrania sterowania podlogowego , pompa chodzi 24h na dobe), i temperatura bedzie spadala na zasilaniu. W momencie spadku o 6 stopni ponizej zadanej temperatury piec zalaczy sie znowu.
Przyklad:
Temperatura zadana przez wykres 30 stopni. Dom juz nie odbiera ciepla, moc mimo modulacji jest za duza.Przy standarowych ustawieniach kociol bedzie grzal az do 36 stopni i potem sie wylaczy. Nastepnie nastapi spadek temp. zasilania az do 24 stopni ( 30 - 6 = 24 czyli 6 stopni histerezy ) i zalaczy sie ponownie. Tak u mnie wyglada w momencie gdy taktuje ( histereze temperaturowa i czasowa mozna zmieniac na kotle).
Dodatkowa opcja w momencie wyboru grzania z krzywa jest wplywem pomieszczenia. Wtedy kociol oczywiscie grzeje zgodnie z krzywa ale dodatkowo wplyw na krzywa ma termperatura w pomieszczeniu czyli sterownik podnosi lub obniza krzywa w zaleznosci czy w pomieszczeniu jest za zimno czy za cieplo. Wg. mnie warto skorzystac z tego ustawienia dopiero w momencie jak caly system mamy juz idealnie wyregulowany i wtedy np. po rozpaleniu kominka / ogrzania nagle pomieszczenia sloncem kociol sam obnizy troche temperature na zasilaniu zeby nie zrobilo sie za cieplo.

To ze w tym trybie kociol grzeje caly czas zostaje wykorzystane wlasnie przez wygodnych/nieswiadomych instalatorow i serwisantow. Ustawiaja na sterowniku czesto np. 25 i wiecej stopni .Dodatkowo jak u mnie jeszcze ustawiaja 'wplyw pomieszczenia' dzieki czemu kociol nie potrafi osiagnac zadanej na sterowniku temp, kociol wariuje i jeszcze bardziej podnosi temp zasilania. Grzeje caly czas bardzo ciepla wode bo tak mocno podniesiona zostaje krzywa, a silowniki puszczaja ja na konkretne pomieszczenia/petle i dywersyfikuja temperatury zgodnie z wymaganiami klienta. Klient zadowolony bo wszystko dziala zgodnie z zalozeniami ( no moze oprocz tego ze podloga czesto bywa raz ciepla raz zimna). Inna sprawa to ekonomia ktora jest zadna. Jedni jak ja beda probowali sami dojsc do poprawnych ustawien, a inni zostawiai jak jest bo jest cieplo, temperatury sa takie jak na termostatach pokojowych a ze rachunek moze byc polowe nizszy to juz inna sprawa.

2 ) Grzanie wg. temp. w pomieszczeniu. W tym przypadku nie korzystamy z krzywej ale sami definiujemy temperature na zasilaniu a sterownik rc310 wylacza piec w momencie osiagniecia wybranej na nim temperatury. Piec zalaczy sie dopiero jak temp. spadnie ponizej tej zadanej na sterowniku. Tutaj niestety trzeba uwazac poniewaz w momencie gdy nie posiadamy silownikow moze dochodzic do przegrzania i niedogrzania pomieszczen w momencie doboru zlej temp. zasilania lub zmiany temp. na zew.

Sa jeszcze 2 tryby grzania ale poki co nie poruszam ich tutaj ( to jak bedziesz chcial wiecej wiedziec). Polecam sciagnac sobie instrukcje, ale koniecznie dla instalatorow.

Ogolnie regulacja nie jest prostym tematem. Szczegolnien na wolno reagujacej podlogowce. Nieraz mialem tak ze zmienialem nastawy krzywej i spalanie wydawalo mi zwiekszac a bylo to tak naprawde tylko przez jedna dobe zanim piec i podloga osiagnely zadana temp. Albo zmniejszajac nastawy piec praktycznie wylaczal sie na dobe i zuzycie spadalo do zera.
Nie wiem czy masz pytania odnosnie konkrentych ustawien ale kazdym trybie grzania podstawa to regulacja przeplywow (otwarte wszedzie silowniki) i regulacja temperatury zasilania. Potem mozna sie bawic w silowniki. Ja mam tak ze temp. na termostatach jest 0,5 stopnia wyzsza niz ta ktora jest osiagana przez przeplywy i temp. zasilania. Dzieki temu przez wieksza czesc czasu woda plynie bez przerwy, a w momencie np. gdy zaswieci na dany pokoj slonce to obieg sie zamknie i nie przegrzeje pomieszczenia. Bedac jednak szczerym jest to moje przypuszczenie bo jeszcze tak sie nie zdazylo.

zielonyzenek
16-12-2020, 17:08
Oczywisnie niechce zebys myslal ze neguje uzwanie silownikow i termostatow. Na pewno jest to wygodne i szybkie "wyregulowanie" instalacji. U mnie na samym poczatku jak pracowal kociol na wysokiej temp. a silowniki odcinaly petle to nie moge powiedziec zlego slowa o temperaturach w pomieszczeniach. Dzieki algorytmowi w termostatach Salusa temperatury praktycznie sie mialy wahan. Cierpiala tylko ekonomia.

grv
17-12-2020, 15:49
Cześć - mam praktycznie taki sam zestaw. Sterowanie Salusa w większości pomieszczeń, dwa rozdzielacze połączone dedykowaną listwą.
Wszystko działa jak trzeba - Ty też masz wstępnie dobrze ustawione. Jeżeli pomieszczenia osiągną zadaną temp. siłowniki pozamykają się i kocioł się wyłączy (temp. powrotu będzie zbyt wysoka).
Ważne jest, aby dopasować temp. na sterowniku kotła i regulatorze w pomieszczeniu w którym jest zamontowany ów sterownik.

GrzegorzK71
24-03-2021, 09:50
Witajcie, widzę, że przespałem temat :sleep: Więc tak, pozakładałem termoregulatory w każdym pomieszczeniu i dokupiłem elektrozawory. Teraz każde pomieszczenie mam sterowane osobno, tylko że średnio się to sprawdziło. Rachunki za prąd i gaz poszybowały w górę... Myślę, że RC310 + Salusy to nie jest zgrany duet. Jedno tłumi drugie generując niepotrzebne koszty. To tak jakby w samochodzie dodając gazu równolegle wciskać pedał hamulca. Myślę, że wyjścia są dwa: 1 - wywalić Salusy i zadać na RC 24stC i przytłumić przepływ w salonie i sypialni na rotametrach, 2 - wywalić RC i na kotle ustawić 25stC i odcinać poszczególne pętle Salusami. Nasuwa się pytanie, które rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne dla kieszeni i co najważniejsze bardziej przyjazne dla kotła :confused: ?