PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja ozdobnych Jętek w konstrukcji dachu



krisi79
15-12-2020, 09:43
Witam serdecznie,

Podczas mojej budowy pojawił się kolejny "problem"
Zaczynam ocieplać poddasze, w trakcie budowy powstał "wspaniały" pomysł zachowania jętek jako ozdoba.

Dałem w cudzysłów, bo już teraz wiem że to był zły pomysł, ilośc czasu poświęcona na czyszczenie jętek i następne problemy techniczne ktore się pojawiąją skutecznie mnie już zniechęciły. Dach pokryty dachówką a pod nią membrana bez deskowania.

No ale trudno, teraz trzeba to zrobić do końca.

Planuję ocieplić dach do szczytu wełną 2*15 cm, między krokwiami, oraz druga warstwa na stelarzu zakrywająca konstrukcję. Pózniej folia i Karton gips.
Natomiast na jętkach w poziomie, planuje płytę osb 12 mm, warstwę styropianu 15 cm i znowu płyta osb, w ten sposób powstanie podłoga bez potrzeby montowania legarów. Ta podłoga nie będzie praktycznie używana ten stryszek jest mały.

I teraz pojawił się problem, zorientowałem się że te jętki nie bedą zaizolowane na styku z membraną pod dachówką. Wydaje mi się, że powstają mostki termiczne.
Postanowiłem przyciąć na tym styku jętke 2 cm i zamontować tam Mate izolacyjną aerożel. oraz dookoła tą jętek obłożyc mata (w części która będzie w ociepleniu wełną)
Problem co ze stykiem jętki i krokwi... jak się uda lekko rozkręcić jętkę i tam też wcisnąć mate i skręcić.


Pytanie do Was macie na to inny pomysł a może wogóle tego nie robić ? Załączam foto
451173451174

gryziciel
17-12-2020, 19:01
drewno tez izolator, nie przyszlo by mi do glowy zeby tak ocieplac, tym bardziej podcinac cos przy membranie i rozkrecac konstrukcje..

mozesz napisac jakie to problemy techniczne miales z odkrytymi jetkami? przez czyszczenie masz na mysli pozbycie sie barwnika impregnatu i szlifowanie czy cos jeszcze?

planuje tez jetki odkryte, ale wykonawce uprzedze, zeby impregnacja byla bez barwnika i jetki z drewna KVH, wiec mam nadzieje, ze nic z samymi jetkami nie bede musial robic?!?

krisi79
17-12-2020, 19:46
Liczyłem na odpowiedz kogoś bardziej rozeznanego, ale skoro chcesz porady amatora, to Ci odpowiem.

Drewno jest izolatorem ale słabym, może tworzyć mostki termiczne i pewnie je stworzy.
Problemem podstawowym jest to że nie można prosto zaizolować jętek :) najłatwiej, najtaniej i zarazem najskuteczniej, klasycznie zamontować wełne pomiędzy elementami oraz jako 2 warstwa poniżej. Ominiesz dylematy jakie mam ja teraz. Aha jeski ozdobne sa niżej, nie zabudujesz takiego sufitu wełną już nigdy chyba że chcesz mieć sufit na 240 cm. Pocztaj o izolowaniu ozdobnych dachów z konstrukcją na zewnątrz może jeszcze zmienisz zdanie. Ja zrobiłem to za późno i szukam jakiegoś rozwiązania.

Jam mam lite drewno jodłowe z świętokrzyskich lasów, nie wiem nic o drewnie KvH, ale u mnie jęki były heblowane w trakcie pracale i tak się pobrudziły i drewno ściemniało.

gryziciel
17-12-2020, 22:48
Liczyłem na odpowiedz kogoś bardziej rozeznanego, ale skoro chcesz porady amatora, to Ci odpowiem.

Drewno jest izolatorem ale słabym, może tworzyć mostki termiczne i pewnie je stworzy.
Problemem podstawowym jest to że nie można prosto zaizolować jętek :) najłatwiej, najtaniej i zarazem najskuteczniej, klasycznie zamontować wełne pomiędzy elementami oraz jako 2 warstwa poniżej. Ominiesz dylematy jakie mam ja teraz. Aha jeski ozdobne sa niżej, nie zabudujesz takiego sufitu wełną już nigdy chyba że chcesz mieć sufit na 240 cm. Pocztaj o izolowaniu ozdobnych dachów z konstrukcją na zewnątrz może jeszcze zmienisz zdanie. Ja zrobiłem to za późno i szukam jakiegoś rozwiązania.

Jam mam lite drewno jodłowe z świętokrzyskich lasów, nie wiem nic o drewnie KvH, ale u mnie jęki były heblowane w trakcie pracale i tak się pobrudziły i drewno ściemniało.

Podstawilem do wzorow tutaj...

http://www.e-izolacje.pl/a/wyznaczanie-wspolczynnika-przenikania-ciepla1-4440.html
..dlugosc jetki 30cm w warstwie ocieplenia i mi wychodzi wspolczynnik u rowny 1, czyli tyle co okna. Czyli przy znikomej powierchni przekroju tych jetek straty przez samo drewno pomijalne. Problemem moze byc szczelna izolacja z welny dochodzaca do jetki, ale to chyba nie jest problem nierozwiazywalny.

krisi79
18-12-2020, 09:20
dzięki za info, mimo to zakupiłem na próbę mate żelową 6 mm i bede starał się ocieplić te jętki. w technice Matooptyka ;)