PDA

Zobacz pełną wersję : Wskaźnik maksymalnej intensywności zabudowy



rafalp22
15-12-2020, 10:28
Witam,
Mam dla szanownych forumowiczów dwa problematyczne pytania natury prawnej.

1) Czy do wskaźnika maksymalnej intensywności zabudowy zawartego MPZP wlicza się powierzchnia piwnicy (kondygnacji podziemnych)? W różnych miejscach dostaję sprzeczne informacje.
2) Czy w ogóle jest możliwość rozbudowy domu, który stoi na działce budowlanej 900m2, przy czym najnowszy MPZP określa minimalną powierzchnię działki budowlanej dla tego terenu na 1000m2?

Cytat z rozporządzenia:

Ustala się następującą minimalną powierzchnię nowowydzielanych działek budowlanych:
- 1000 m2 dla zabudowy usługowej i mieszkaniowej jednorodzinnej wolnostojącej na terenach oznaczonych na rysunku planu symbolami U, U/MN, MN/U i MN,

Zastanawiam mnie ten zwrot nowowydzielanych. Czy działek wydzielonych przed wprowadzeniem owego planu również to obostrzenie dotyczny?

Planuję rozbudowę istniejącego domu, powstałego długo przed obecnie obowiązującym MPZP i jest to dla mnie dość istotna kwestia.
Pozdrawiam

key1
15-12-2020, 11:17
a) tak, wlicza się wszystkie kondygnacje, także podziemne
b) to dotyczy tylko nowowydzielanych działek

tomatom
15-12-2020, 19:17
a) w planie może być zapisane jakie kondygnacje się wlicza i może byc tak że piwnice odpadają

Ty planujesz rozbudowę, intensywnośc zabudowy może cię nie dotyczyć - proponuję rozpoznać teren w tym zakresie chociaż maksymalna może niestety cię obejmować

Bertha
16-12-2020, 00:18
Witam,
Mam dla szanownych forumowiczów dwa problematyczne pytania natury prawnej.

1) Czy do wskaźnika maksymalnej intensywności zabudowy zawartego MPZP wlicza się powierzchnia piwnicy (kondygnacji podziemnych)? W różnych miejscach dostaję sprzeczne informacje.
2) Czy w ogóle jest możliwość rozbudowy domu, który stoi na działce budowlanej 900m2, przy czym najnowszy MPZP określa minimalną powierzchnię działki budowlanej dla tego terenu na 1000m2?

Cytat z rozporządzenia:

Ustala się następującą minimalną powierzchnię nowowydzielanych działek budowlanych:
- 1000 m2 dla zabudowy usługowej i mieszkaniowej jednorodzinnej wolnostojącej na terenach oznaczonych na rysunku planu symbolami U, U/MN, MN/U i MN,

Zastanawiam mnie ten zwrot nowowydzielanych. Czy działek wydzielonych przed wprowadzeniem owego planu również to obostrzenie dotyczny?

Planuję rozbudowę istniejącego domu, powstałego długo przed obecnie obowiązującym MPZP i jest to dla mnie dość istotna kwestia.
Pozdrawiam

Nowowydzielanych to dotyczy nowych podziałów gruntów, które poprzedza wydanie postanowienia. Organ nie wyda pozytywnego postanowienia ani tym bardziej decyzji o podziale. Postępowań zakończonych prawomocną decyzją przed uchwaleniem MPZP ,ten zapis nie dotyczy.

rafalp22
21-12-2020, 11:48
Jest tak jak pisaliście. Obostrzenia co do minimalnej wielkości działki dotyczą tylko działek wydzielanych po wprowadzeniu MPZP.

Co do kondygnacji podziemnych, tak jak forumowicz tomatom pisał- zależy to od planu. W moim planie w dziale definicje, (który wcześniej przeoczyłem :) ) jest jasno określone, że w tym obszarze tylko kondygnacje nadziemne liczone są do wskaźnika intensywności zabudowy.

Dziękuję za odpowiedzi, temat wyczerpany.

key1
02-07-2021, 12:05
Co do kondygnacji podziemnych, tak jak forumowicz tomatom pisał- zależy to od planu. W moim planie w dziale definicje, (który wcześniej przeoczyłem :) ) jest jasno określone, że w tym obszarze tylko kondygnacje nadziemne liczone są do wskaźnika intensywności zabudowy.

Nie do końca prawda.

W starych planach, uchwalonych do 2010r, intensywność zabudowy mogła być zdefiniowana w samym planie i zazwyczaj wliczała tylko kondygnacje nadziemne.

W 2010 roku intensywność zabudowy została zdefiniowana w u.p.z.p, i ustawowa definicja wlicza wszystkie kondygnacje, także podziemne.
Od 21 października 2010r jest niedopuszczalne by plan definiował intensywność zabudowy.

Lew2
04-07-2021, 11:39
Nie do końca prawda.

W starych planach, uchwalonych do 2010r, intensywność zabudowy mogła być zdefiniowana w samym planie i zazwyczaj wliczała tylko kondygnacje nadziemne.

W 2010 roku intensywność zabudowy została zdefiniowana w u.p.z.p, i ustawowa definicja wlicza wszystkie kondygnacje, także podziemne.
Od 21 października 2010r jest niedopuszczalne by plan definiował intensywność zabudowy.
MPZP Kraków-Rajsko uchwalony w 2013 r. Wskaźniki zdefiniowane w planie. Tylko kondygnacje nadziemne:
https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=59118
Podobnie sąsiednie obszary planów na obszarze Dzielnicy X zdefiniowane w późniejszych latach.

key1
04-07-2021, 14:49
MPZP Kraków-Rajsko uchwalony w 2013 r. Wskaźniki zdefiniowane w planie. Tylko kondygnacje nadziemne:
https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=59118
Podobnie sąsiednie obszary planów na obszarze Dzielnicy X zdefiniowane w późniejszych latach.

Nie wiem gdzie ty to widzisz.

Ja otwieram ten sam dokument i czytam:

wskaźniku intensywności zabudowy - należy przez to rozumieć parametr, wyrażony jako udział powierzchni całkowitej zabudowy w powierzchni terenu działki budowlanej objętej projektem zagospodarowania terenu albo zgłoszeniem

powierzchni całkowitej, czyli podziemnej i nadziemnej.

umieszczenie tej definicji w planie jest błedem, ale nieistotnym, bo wprowadzona definicja jest zgodna z ustawową.

Lew2
04-07-2021, 21:12
Nie wiem gdzie ty to widzisz.

Ja otwieram ten sam dokument i czytam:

wskaźniku intensywności zabudowy - należy przez to rozumieć parametr, wyrażony jako udział powierzchni całkowitej zabudowy w powierzchni terenu działki budowlanej objętej projektem zagospodarowania terenu albo zgłoszeniem

powierzchni całkowitej, czyli podziemnej i nadziemnej.

umieszczenie tej definicji w planie jest błedem, ale nieistotnym, bo wprowadzona definicja jest zgodna z ustawową.
Nie. A jak jest zdefiniowana w planie "powierzchnia całkowita zabudowy"?

key1
05-07-2021, 10:34
z dzisiejszego punktu widzenia te plany są obarczone wadą prawną.

należy jednak mieć na uwadze, że jednolita linia orzecznicza zaczęła się kształtować w latach 2012 i 2013.

(vide wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 kwietnia 2012 r., sygn. akt II OSK 162/12, wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu: z 25 września 2013 r., sygn. akt II SA/Wr 489/13; z 17 lipca 2013 r., sygn. akt II SA/Wr 378/13, wszystkie opubl. orzeczenia.nsa.gov.pl)