PDA

Zobacz pełną wersję : Wiązary czy strop betonowy



tentypmich
17-12-2020, 09:24
Cześć.

Projekt domu z69, w projekcie wiązary (brak ścian nośnych). Wykonawca twierdzi, że nie wiele drożej wyjdzie zrobienie betonowego stropu + tradycyjnej wieźby.

Co sądzicie ?

https://z500.pl/projekt/67/z69,wygodny-parterowy-dom-z-3-sypialniami-przestronnym-salonem-i-zadaszonym-tarasem.html

tomasziolkowski
17-12-2020, 11:04
Jeśli jesteś na 200% przekonany że nie potrzebujesz strychu to brałbym wiązary - a i tam mały stryszek na choinkę i narty jest możliwy.
Pomijając złotówki to za wiązarami przemawia do mnie jakość wykonania, ułatwione wykonanie instalacji elektrycznej i wentylacji mechanicznej (jesli planujesz) i szybkość montażu.

Fajny ten projekt . Prosty i funkcjonalny. Dodaj okno w salonie przy stole.

Nurek_
17-12-2020, 12:01
Wykonawca twierdzi, że nie wiele drożej wyjdzie zrobienie betonowego stropu + tradycyjnej wieźby.


Ma rację. Wiązary potrafią kosztować chore pieniądze. Strop betonowy konstrukcyjnie jest znacznie lepszy.
Do wiązarów dolicz jeszcze sufity podwieszane w całym domu.

tentypmich
17-12-2020, 12:46
Jeśli jesteś na 200% przekonany że nie potrzebujesz strychu to brałbym wiązary - a i tam mały stryszek na choinkę i narty jest możliwy.
Pomijając złotówki to za wiązarami przemawia do mnie jakość wykonania, ułatwione wykonanie instalacji elektrycznej i wentylacji mechanicznej (jesli planujesz) i szybkość montażu.

Fajny ten projekt . Prosty i funkcjonalny. Dodaj okno w salonie przy stole.

Tak, okno tam jest musowe, projekt nam się bardzo spodobał, ma fajny rozkład.

Wiązary są dość drogie, wyceny mam między 24-26 tyś zł netto.

tentypmich
17-12-2020, 12:46
Ma rację. Wiązary potrafią kosztować chore pieniądze. Strop betonowy konstrukcyjnie jest znacznie lepszy.
Do wiązarów dolicz jeszcze sufity podwieszane w całym domu.

Tylko jeszcze dojdą ściany nośne których w projekcie brak. Wiązary mają ten plus, że łatwiej elektrykę i rekuperacje rozłożyć

kazik25
17-12-2020, 18:58
Ma rację. Wiązary potrafią kosztować chore pieniądze. Strop betonowy konstrukcyjnie jest znacznie lepszy.
Do wiązarów dolicz jeszcze sufity podwieszane w całym domu.

Czy uważasz, że z betonowym stropem nic nie trzeba robić?

W zależności jaka będzie dokładność takiego stropu, to trzeba będzie zrobić tynk/gładź/GK.

Co prawda jeszcze nie zbudowałem, ale szykuję się od kilku miesięcy do budowy oraz odwiedzam budowy wszystkich znajomych.
Dla mnie zaletą wiązarów nad stropem betonowym jest możliwość zrobienia 'skorupy' ocieplenia, która będzie oddzielona od często źle ocieplonego wieńca.
Sam przymierzam się do wiązarów, obniżenia sufitu GK i zasypania wszystkiego celulozą (w tej chwili wyceniam wszystko).

Teoretycznie można przykryć strop betonowy warstą ocieplenia, ale i tak zostaje połączenie strop/wieniec, która przepuszcza sporo ciepła.

Nurek_
18-12-2020, 07:52
Czy uważasz, że z betonowym stropem nic nie trzeba robić?

W zależności jaka będzie dokładność takiego stropu, to trzeba będzie zrobić tynk/gładź/GK.

Tynk na suficie betonowym to 40 zł/m2, sufity podwieszane na wiązarach 100/m2 albo i więcej


Co prawda jeszcze nie zbudowałem, ale szykuję się od kilku miesięcy do budowy oraz odwiedzam budowy wszystkich znajomych.
Dla mnie zaletą wiązarów nad stropem betonowym jest możliwość zrobienia 'skorupy' ocieplenia, która będzie oddzielona od często źle ocieplonego wieńca.
Sam przymierzam się do wiązarów, obniżenia sufitu GK i zasypania wszystkiego celulozą (w tej chwili wyceniam wszystko).

Teoretycznie można przykryć strop betonowy warstą ocieplenia, ale i tak zostaje połączenie strop/wieniec, która przepuszcza sporo ciepła.

Połączenie strop-wieniec bez problemu można zaizolować, wystarczy trochę do góry wypuścić ocieplenie ścian,
Jako właściciel wiązarów świetnie znam ich plusy i minusy i drugi raz wolałbym zrobić tradycyjny betonowy strop.
Na pewno zaletą nie jest cena - chociaż tak początkowo myślałem. Natomiast faktycznie, łatwiej jest rozprowadzić rekuperację, zwłaszcza jak projektujesz na późniejszym etapie. Zresztą ogólnie przy wiązarach łatwiej o wszelkie zmiany (np. lokalizacja wejścia na strych). Ale jak masz projekt reku od początku, to robisz przed zalaniem przepusty i po sprawie

tomasziolkowski
18-12-2020, 07:58
Tak, okno tam jest musowe, projekt nam się bardzo spodobał, ma fajny rozkład.

Wiązary są dość drogie, wyceny mam między 24-26 tyś zł netto.

Pytałeś w Odolanowie?
Mimo wszystko wydaje mi się że warto. Powiem tak - budowałem się 10 lat temu. Dom parterowy 135 m.kw. Dałem strop gęstożebrowy - bo miało być porządnie, bo miało być solidnie, bo miał być duży strych itd. itp. No i faktycznie mam ogromny strych na który wchodzę 2 razy w roku. Strop kosztował mnie majątek - była to najdroższa rzecz w całej budowie. Więźba tradycyjna - najpierw przyjechała z kornikiem - połowę oddałem i wymieniłem, potem cieśle się pomylili i szybko podkładali jakieś klocki żeby wyrównać. Na końcu pozbijali wszystko 12 calowymi gwoździami żeby się trzymało.
Przygotowuję się do drugiej budowy w przyszłym roku - na 100% dach będzie na wiązarach - nawet jeśli będzie to miało kosztować 10 tys. więcej.

casual
18-12-2020, 09:04
Przy wiązarach dolicz jeszcze podłogę strychu, bo jej jako takiej nie masz w cenie. Przy monolicie dochodzi ci jakiś tam koszt stempli.
Za wiązarami przemawia czas bo masz je w 1-2 dni postawione.
Przy zmianie na monolit jest pytanie czy projekt to przewiduje? Czy nie będzie trzeba czegoś liczyć na nowo, bo to pewnie na etapie adaptacji koszta i problem ze znalezieniem człowieka do tego.

tentypmich
18-12-2020, 09:49
Właśnie w projekcie jest strop: wiązary więc dochodzi tutaj koszt adaptacji oraz konstruktora.

Po tych wpisach to już szczerze sam nie wiem co mam wybrać. Robiłem zapytania ofertowe w 5 firmach na wiązary i ceny wychodzą podobnie do 200m2 dachu kopertowego.

Pytajnick
18-12-2020, 16:54
. Wykonawca twierdzi, że nie wiele drożej wyjdzie zrobienie betonowego stropu + tradycyjnej wieźby.


https://z500.pl/projekt/67/z69,wygodny-parterowy-dom-z-3-sypialniami-przestronnym-salonem-i-zadaszonym-tarasem.html

Taa...wykonawca twierdzi. Poproś gościa o dokładny kosztorys z załatwieniem wszystkich spraw papierkowych i wyceną więźby z montażem. Oczywiście nie zapomnij, żeby mu wspomnieć, że drewno ma być również certyfikowane, jak w przypadku wiązarów.
Wtedy sobie pogdybamy.

Ps - możesz mieć tańsze wiązary. Masz w projekcie wszystkie rysunki. Wystarczy kupić jak najtańsze drewno i zatrudnić jak najtańszą ekipę, by je na budowie zbijała. Nie musisz kupować gotowych.

Aarnn
18-12-2020, 22:03
Na stronie mitek wiązary w zakładce kontakty jest mapka z firmami, które robią w ich technologii. Wyślij zapytanie do wszystkich w promieniu 150 km to dostaniesz konkretną wycenę wraz z rysunkami. W moim przypadku jest dach wielospadowy, powierzchnia 180 m2, poddasze użytkowe, ściany szczytowe szkieletowe, działowe i oferty były od 20 do 70 tysięcy.

MiroMirek
19-12-2020, 11:03
Na stronie mitek wiązary w zakładce kontakty jest mapka z firmami, które robią w ich technologii. Wyślij zapytanie do wszystkich w promieniu 150 km to dostaniesz konkretną wycenę wraz z rysunkami. W moim przypadku jest dach wielospadowy, powierzchnia 180 m2, poddasze użytkowe, ściany szczytowe szkieletowe, działowe i oferty były od 20 do 70 tysięcy.

zalecam ostrożność w tych wyborach ...:), po pierwsze zapytać jakiej grubości wiązary ( np. Pan Wilhelmi zaleca 6 cm) , po drugie drzewo musi być co najmniej klasy C24 ( muszą być pieczątki na wiązarach) a najlepiej certyfikowane, dobrze aby wszelkie łączniki, śruby, ... etc były dobrej firmy np. simpson strong Tie. Jeżeli poddasze jest nieużytkowe to warto zlecić wytwórcy wiązarów np. wzmocnienia pod ewentualny stryszek
dobrze jest porównać wszystkie parametry... od róznych dostawców wiązarów

MiśYogi
19-12-2020, 16:30
Tylko jeszcze dojdą ściany nośne których w projekcie brak. Wiązary mają ten plus, że łatwiej elektrykę i rekuperacje rozłożyć

Fakt, środkowe ściany nośne wzdłuż budynku są konieczne do stropu betonowego. Ale co do łatwego rozłożenia elektryki i rekuperacji, można zrobić strop betonowy na filigranach. Kładzie się płyty i można dłubać do woli.

gorbag
19-12-2020, 18:39
Jeśli zależy nam na kosztach i mamy możliwość samodzielnej pracy, to zaletą zastosowania wiązarów jest szeroka możliwość wykonania prostych i niezbyt forsownych prac we własnym zakresie.

Porównywano wyżej kosztowo tynk i podwieszany sufit, ale do wykonania tynku na stropie potrzeba specjalisty, a podwieszane sufity nie są już tak skomplikowane. Ekipa zrobiła mi wiązary, ekipa przykryła dach, ale we własnym zakresie robiłem szkieletowe szczytówki (akurat w tym projekcie nie ma), podwieszane sufity, izolację stropu, podłogę środkiem na strychu i rozłożenie wentylacji mechanicznej. Większość prac robiłem w pojedynkę, oprócz etapu przykręcania płyt.

pandzik
19-12-2020, 19:53
Zrób filigrany i pozostaw odkryte. Otwory na WM, Tak samo pociągniesz elektryke. Wszystko przykryjesz 50cm wełny i będzie ok.

tentypmich
20-12-2020, 07:46
Jeśli zależy nam na kosztach i mamy możliwość samodzielnej pracy, to zaletą zastosowania wiązarów jest szeroka możliwość wykonania prostych i niezbyt forsownych prac we własnym zakresie.

Porównywano wyżej kosztowo tynk i podwieszany sufit, ale do wykonania tynku na stropie potrzeba specjalisty, a podwieszane sufity nie są już tak skomplikowane. Ekipa zrobiła mi wiązary, ekipa przykryła dach, ale we własnym zakresie robiłem szkieletowe szczytówki (akurat w tym projekcie nie ma), podwieszane sufity, izolację stropu, podłogę środkiem na strychu i rozłożenie wentylacji mechanicznej. Większość prac robiłem w pojedynkę, oprócz etapu przykręcania płyt.

Raczej mam dwie lewe ręce do takich prac, a dwa płyty GK muszą być zrobione z głową, żeby nie pękały itd...

Tak szczerze to nadal nie wiem co wybrać, betonowy przemawia za tym, że to "solidność" i jak poleci dach to przynajmniej nad głową będę miał beton ;)

Pytajnick
20-12-2020, 08:29
Raczej mam dwie lewe ręce do takich prac, a dwa płyty GK muszą być zrobione z głową, żeby nie pękały itd...

Tak szczerze to nadal nie wiem co wybrać, betonowy przemawia za tym, że to "solidność" i jak poleci dach to przynajmniej nad głową będę miał beton ;)

To w końcu Twoje dylematy dotyczą kosztów czy bezpieczeństwa?
Jeśli kosztów - to najpierw musisz mieć KONKRETNE i KOMPLEKSOWE wyceny.
Jeśli bezpieczeństwa - wybierz projekt ze stropem betonowym.

MiśYogi
20-12-2020, 14:06
Zrób filigrany i pozostaw odkryte.

A cóż to za pomysł? :D
Filigrany są tak robione, żeby je dozbroić i zalać, dopiero wtedy strop jest stabilny. Między płytami idą pręty jako łączniki, a na wierzch idzie siatka. Można by było zrobić je niskie, pewno bez dodatkowej dopłaty

pandzik
20-12-2020, 18:11
Serio?
Od strony pomieszczenia odkryte...

MiśYogi
20-12-2020, 20:41
Oj tam, trzeba tak pisać, żeby było oczywiste dla pytającego.
Tak czy siak, szczeliny by były, a raczej połączenia płyt. Holendrzy w domkach letniskowych się nie szczypią, tylko prawie wszędzie kładą płyty kanałowe, bo to najtańsze rozwiązanie. Pokryte to jest barankiem, widać, że to są płyty i widać, gdzie się kończy jedna, a zaczyna druga, ale to jest estetycznie wykonane. U nas, to raczej by nie przeszło. Zaraz jedna pani z drugą by narzekały, że to nie tak, że sufit musi być gładki.

pandzik
20-12-2020, 20:58
Zgadza się. Taki sufit jest dla bardziej wyrobionego odbiorcy. Nie dla każdego.

maaszak
21-12-2020, 13:22
Oj tam, trzeba tak pisać, żeby było oczywiste dla pytającego.
Tak czy siak, szczeliny by były, a raczej połączenia płyt. Holendrzy w domkach letniskowych się nie szczypią, tylko prawie wszędzie kładą płyty kanałowe, bo to najtańsze rozwiązanie. Pokryte to jest barankiem, widać, że to są płyty i widać, gdzie się kończy jedna, a zaczyna druga, ale to jest estetycznie wykonane. U nas, to raczej by nie przeszło. Zaraz jedna pani z drugą by narzekały, że to nie tak, że sufit musi być gładki.

Też myślałem o płytach kanałowych. Najchętniej nawet bym ich nie tynkował, taki industrialny klimat. Tylko nie ma gwarancji, że wszystkie płyty przyjadą ładnie wykonane.

Ostatecznie mam strop gęstożebrowy Rector (belki sprężane). Pow. ok 120 m2. Koszt usługi kompleksowej wraz z wieńcem (materiał, robocizna, przepusty pod wentylację, itp.): 28 tys. Pozostaje otynkować. Nie lubię sufitów podwieszanych.

MiśYogi
21-12-2020, 17:05
Też myślałem o płytach kanałowych. Najchętniej nawet bym ich nie tynkował, taki industrialny klimat. Tylko nie ma gwarancji, że wszystkie płyty przyjadą ładnie wykonane.

Ostatecznie mam strop gęstożebrowy Rector (belki sprężane). Pow. ok 120 m2. Koszt usługi kompleksowej wraz z wieńcem (materiał, robocizna, przepusty pod wentylację, itp.): 28 tys. Pozostaje otynkować. Nie lubię sufitów podwieszanych.

Płyty kanałowe zazwyczaj są równo wykonane. Gorzej jest z tymi fazami, potrafią być różne, ale dla użytkownika ważne jest, żeby były proste od spodu i łączenia były równe, wtedy jest prosta praca i po zalaniu betonem, wygląda schludnie.
Bogaci budują tanio. Budynek biurowy gdzieś w Amsterdamie, konstrukcja stalowa wypełniona płytami kanałowymi. Po skończeniu, sufit z czystego betonu, tylko zamykane wiercone otwory do spuszczania wody. Na tym instalacje, w tym wentylacja,wszystko widoczne, więc musi być elegancko wykonane i bez poprawek. Ogrzewanie podłogowe, 2,5 metra od okien, wgłąb już nie, a zupełny brak pod korytarzami.

U nas by to nie przeszło :-D

donvitobandito
22-12-2020, 16:42
Tylko i wyłącznie beton, nawet gdyby wyszło 100 razy drożej.

gnago
22-12-2020, 20:02
Dla poplątania dodam jeszcze dach betonowy , robi się modny powoli w wietrznym klimacie. Gruby być nie musi ale dużo stali wchodzi no i strop/sufit drewniany pod nim

tentypmich
22-12-2020, 20:06
:) pytam generalnie o różnice w cenie i jakości tych rozwiązań. Dom jest parterowy więc raczej nic nie będę nigdy robił na poddaszu, chociaż jakby był ten strop betonowy to zawsze jest jakaś możliwość wykorzystania "strychu"

casual
22-12-2020, 20:19
Jeśli masz już ten projekt kupiony to przejdź się do 2-3 projektantów od adaptacji i pogadaj o zmianie stropu. Idę o zakład, że będą przewracali oczami i dostaniesz ceny adaptacji z kosmosu. Dorzucenie kilku ton nad głowę jakby nie było lepiej zrobić porządnie.

tentypmich
22-12-2020, 20:28
Jeśli masz już ten projekt kupiony to przejdź się do 2-3 projektantów od adaptacji i pogadaj o zmianie stropu. Idę o zakład, że będą przewracali oczami i dostaniesz ceny adaptacji z kosmosu. Dorzucenie kilku ton nad głowę jakby nie było lepiej zrobić porządnie.

biuro z500 za taką zmianę życzy sobie 3000 zł. Architekt powiedział mi, że to dodatkowo musi konstruktor przeliczyć, ale nie gadałem z nim na razie o kasie za ta usługę.

Wg Was warto w ogóle zmieniać czy lepiej zostać przy wiązarach ?

casual
22-12-2020, 21:01
Oba rozwiązania są stosowane od lat, czego nie wybierzesz, dobrze wykonany dom cię przeżyje. Licząc bez cudownych promocji albo wtop, wiązary sumarycznie wyjdą pewnie 10-15 może 20 tys. taniej. Zależy co dasz do obliczeń.
Kwestia czy chodzi tylko o kasę, czy też jakieś walory dodatkowe. Masz projekt z wiązarami ja bym robił wiązary, chcesz monolit szukaj projektu z ciężkim stropem, mniej rzeźbienia. 3 pokojowych parterówek w kopercie jest na pęczki.

Arturo1972
26-12-2020, 22:13
Cześć.

Projekt domu z69, w projekcie wiązary (brak ścian nośnych). Wykonawca twierdzi, że nie wiele drożej wyjdzie zrobienie betonowego stropu + tradycyjnej wieźby.

Co sądzicie ?

https://z500.pl/projekt/67/z69,wygodny-parterowy-dom-z-3-sypialniami-przestronnym-salonem-i-zadaszonym-tarasem.html
Wiązary nie wyjdą znacznie taniej niż strop lany i masz dobrego wykonawcę, który radzi Ci wykonać strop lany.
Ale, skoro masz w projekcie strop drewniany i zależy Ci na kasie to zamiast wiązarów zrób belki i więźbę dachową.
Przy dobrym ogarnięciu temat kilkanaście tys.zl będziesz miał w kieszeni w stosunku do wiązarów czy stropu lanego.

Arturo1972
26-12-2020, 22:22
biuro z500 za taką zmianę życzy sobie 3000 zł. Architekt powiedział mi, że to dodatkowo musi konstruktor przeliczyć, ale nie gadałem z nim na razie o kasie za ta usługę.

Wg Was warto w ogóle zmieniać czy lepiej zostać przy wiązarach ?
Wiązary to szybka ale i droga budowa dachu i stropu,porównywalna właśnie ze stropem lanym.
U siebie mialem mieć strop lany ale poddasze nie zasługiwało na taka inwestycję bo miało być jedynie skladzikiem na rzeczy nie potrzebne ,wiazary kosztowo były podobne do lanego.
Decyzja padła na zwykłych strop drewniany belkowy i więźba tradycyjna. Kilkanaście tys.zl zostało kieszeni.
Na etapie adaptacji projektu do MPZP było to zmienione także koszt przeprojektowania był nie duży

tentypmich
29-12-2020, 17:39
dzięki za odpowiedzi, po konsultacjach z kilkoma architektami oraz konstruktorami otrzymałem wyceny zmiany stropu z wiązarów na żelbet w kwotach ok 4000-6000 zł za adaptacje. Każdy doradzał że lepiej szukać innego projektu z stropem betonowym.

Projekt w sumie znalazłem, jest to DOM W KOSTRZEWACH 6.

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kostrzewach-6-m4d3245b014651

Prosiłbym o jakieś uwagi co do zmian ;)

dudek6311
10-02-2021, 13:59
Uwagi do projektu:
1. Przesunąłbym ścianę między pokojem 7 a salonem (5), powiększyłbym pokój 7, praktycznie ma ok 9 m2
2. Nie robiłbym okien w łazience i pom. gospodarczym do poziomu '0". Okno w łazience i tak raczej musisz jakoś zasłonić
Ewentualnie wydłużyłbym cały dom o ok 1 m i "dodałbym" tę powierzchnie do pokoi 7, 8, 10
pozdrawiam

tentypmich
10-02-2021, 16:50
Uwagi do projektu:
1. Przesunąłbym ścianę między pokojem 7 a salonem (5), powiększyłbym pokój 7, praktycznie ma ok 9 m2
2. Nie robiłbym okien w łazience i pom. gospodarczym do poziomu '0". Okno w łazience i tak raczej musisz jakoś zasłonić
Ewentualnie wydłużyłbym cały dom o ok 1 m i "dodałbym" tę powierzchnie do pokoi 7, 8, 10
pozdrawiam

Dzięki za wskazówki, ale przez słabe warunki gruntowe wymieniliśmy projekt na:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-11-maee2419ac8b9a