PDA

Zobacz pełną wersję : Satel Perfecta



Kalic
18-12-2020, 08:57
Mam zamontowany system Satel Perfecta - zdalne czujniki (9 szt.) połączone z centralą. I od tygodnia mam problem z jednym z czujników. W przeciągu jednego tygodnia dwa razy dostałem (w nocy) informację, że nastąpiła utrata łączności radiowej. I za każdym razem, po jakiś dwóch godzinach, kolejna wiadomość - "odzyskano łączność radiową". Czy jest jakaś metoda na "naprawę" tego typu awarii? Co może powodować tego typu problem? Zbyt dalekie umiejscowienie czujników od centrali? Dom wprawdzie piętrowy ale licząc odległości to w przypadku tego "awaryjnego" czujnika wychodzi jakieś 5-6metrów. A są inne czujniki, oddalone o jakieś 10-12 metrów i nic się (odpukać!!) póki co nie dzieje.

CityMatic
18-12-2020, 09:03
Wymiana baterii w odpowiedniej czujce:cool:

Kalic
18-12-2020, 20:40
Czy będę w stanie zrobić to samodzielnie? Nie mam zamiaru płacić jakiemuś "specjaliście" za tak prostą czynność. Jaką mam zresztą pewność że wstawi pełnowartościową baterię a nie jakąś na wpół pełną żeby za jakiś czas znów wziąć kasę.

mistalova
18-12-2020, 21:06
Jak umiesz i wiesz na jaką to wymieniaj sam.
Jak nie umiesz, to wołaj "specjalistę"

CityMatic
18-12-2020, 21:57
Bateria to 3V Cr123A. Nie ma problemu abyś sam wymienił. Mała śrubka i zaczep od góry i do przodu. Najlepiej jak wpiszesz w google i zobaczysz bo każda czujka jest inna.

Kalic
19-01-2021, 19:52
Jeszcze jedno pytanie w kwestii Satela. Od czasu do czasu, przy wyłączonym alarmie, słychać trzy syganły dźwiękowe, jeden po drugim, podświetla się centralka - nie wskazuje żadnego błędu czy awarii, po czym centralka gaśnie. Co to może być? Miał już ktoś takie "zachowanie" alarmu?

CityMatic
19-01-2021, 20:08
Jeszcze jedno pytanie w kwestii Satela. Od czasu do czasu, przy wyłączonym alarmie, słychać trzy syganły dźwiękowe, jeden po drugim, podświetla się centralka - nie wskazuje żadnego błędu czy awarii, po czym centralka gaśnie. Co to może być? Miał już ktoś takie "zachowanie" alarmu?
Który to model i data produkcji?

Kalic
03-02-2021, 13:05
Jeszcze jedna prośba - czy ma ktoś link do jakiegoś sensownego filmiku pokazującego jak wymienić w własnym zakresie baterię w manipulatorze oraz w czujkach? Problem zgłaszany do instalatora ale cisza z jego strony.
Czy podczas wymiany baterii w manipulatorze uruchomi się alarm sabotażowy?
I jeszcze jedna kwestia w sprawie alarmu sabotażowego - czy jest możliwość wyłączenia alarmu sabotażowego na stałe lub na jakiś określony czas? Dysponuję tylko swoim własnym kodem alarmowym a instalatora (fabryczny) z pewnością został przez niego zmieniony aby nabijać mu kasę.

CityMatic
03-02-2021, 13:29
Powinien się włączyć - na pewno powinien być aktywny - dziwne aby nie był.
W manipulatorze powinien spowadować załączenie alarmu jednak po poodaniu hasła powinieneś zablokować alarmowanie do czasu usunięcia sabotażu - czyli po wymianie baterii wejście w tryb serwisowy i wyjście z niego oraz skasowanie przyczyny awarii.
To samo dotyczy czujników.

Kalic
03-02-2021, 19:37
A czy mogę prosić o krótką instrukcję jak to sprawnie, i bez rozwalenia czegoś przy okazji, zrobic? Rozumiem że po otwarciu manipulatora zacznie wyc alarm który mogę wyłączyć moim kodem-hasłem. Czy w całej operacji wymiany potrzebne jest mi hasło instalatora?

CityMatic
04-02-2021, 09:19
Ale hasła pownny być identyczne(lub powinien Ci zostawić)
Sprawdz - przed pracami
hasło serwisowe fabryczne to 12345 a hasło admina to 1111.
Jeśli nie są dzwoń do instalataora, aż do skutku.

Kalic
04-02-2021, 12:18
czy jest możliwość wyciszenia (tymczasowego) alarmu sabotażowego? żeby nie wył w niebogłosy? bo jeśli dobrze zrozumiałem to można go wyłączyć tylko kodem instalatora a nie moim własnym?

ksysju
04-02-2021, 16:08
Jak masz jakieś hasło do systemu, to zablokuj czujkę zgodnie z instrukcją dla użytkownika. ;-)

CityMatic
04-02-2021, 16:26
Jak masz jakieś hasło do systemu, to zablokuj czujkę zgodnie z instrukcją dla użytkownika. ;-)
To najprościej, ale kolega chce otworzyć manipulator

Kalic
05-02-2021, 06:28
Tak sobie teraz pluję w brodę, że zdecydowałem się na bezprzewodowy alarm. Więcej z nim kłopotu niż, póki co, pożytku. Piętro w sumie jeszcze nie jest w 100% wykończone i kable można by było jakoś ukryć. Na parterze trzy ściany do rozkucia ale wydaje mi się że warto byłoby się nad tym zastanowić. Tylko czy można obecne bezprzewodowe oprzyrządowanie (czujki, manipulatory i "baza") zastosować (przerobić) w przewodowym alarmie czy wiąże się to z zakupem od nowa wszystkich elementów składowych?

CityMatic
05-02-2021, 06:46
Tylko czy można obecne bezprzewodowe oprzyrządowanie (czujki, manipulatory i "baza") zastosować (przerobić) w przewodowym alarmie czy wiąże się to z zakupem od nowa wszystkich elementów składowych?
Niestety nie da się tego przerobić, większośc elementów nie ma żadnego wyjścia do podłaczenia przewodów(wszystko odbywa się kodowana drogą radiową)

Kalic
05-02-2021, 17:08
Czy mogę prosić o instrukcję jak się zabrać za robotę? Czy najpierw, aby wyłączyć sabotaż, wpisać kod od instalatora i dopiero po tym rozmontować manipulator? I jak powinna przebiegać sprawna wymiana, łącznie z wykasowaniem błędu. Z góry dzięki.

CityMatic
05-02-2021, 23:02
Wpisz hasło wejdź w menu następnie wybierz strefę - zapewne 1 (pierwszą - tam gdzie jest syrena alarmowa), zablokuj strefę. Wyjdź z menu rozkręć i wyjmij baterię, po wyjęciu z manipulatora - wymień baterie we wszystkich czujnikach(których chcesz i potrzeba).
Następnie włóż baterię nową do manipulatora wejdź w menu , odblokuj strefę , sprawdź stan systemu, skasuj błędy i gotowe. Gdyby świecił się sabotaż wejdź w menu serwisowe i wyjdź(to wystarczy) aby można było skasować sabotaż.
Tu są potrzebne instrukcje https://www.satel.pl/pl/installer#pl

ksysju
06-02-2021, 16:45
Proponuję wejść w serwis, powymieniać baterie, wyjśc z serwisu.

Szkwar
07-02-2021, 11:53
Proponuję wejść w serwis, powymieniać baterie, wyjśc z serwisu.

To jest dobre gdy nie wymieniamy baterii w manipulatorze :yes:

ksysju
07-02-2021, 11:59
I tu się mylisz. Jak by to wytłumaczyć ....Tryb serwisowy jest w "centrali" a nie w manipulatorze, jak go na chwilę wyłączysz i włączysz dalej będzie w serwisie.

Kalic
09-02-2021, 08:13
Wpisz hasło wejdź w menu następnie wybierz strefę - zapewne 1 (pierwszą - tam gdzie jest syrena alarmowa), zablokuj strefę. Wyjdź z menu rozkręć i wyjmij baterię, po wyjęciu z manipulatora - wymień baterie we wszystkich czujnikach(których chcesz i potrzeba).
Następnie włóż baterię nową do manipulatora wejdź w menu , odblokuj strefę , sprawdź stan systemu, skasuj błędy i gotowe. Gdyby świecił się sabotaż wejdź w menu serwisowe i wyjdź(to wystarczy) aby można było skasować sabotaż.
Tu są potrzebne instrukcje https://www.satel.pl/pl/installer#pl

Czyli rozumiem, że wpisuję swoje (użytkownika a nie serwisowe) hasło, naciskam "*" i otworzy mi się menu. Szukam punktu z opcją blokady/odblokowania alarmu. Potem, pod spodem manipulatora, podważam zaczep i zdejmuję obudowę i jestem w środku. Wyciągam baterie, wkładam nowe, zatrzaskuję.

CityMatic
09-02-2021, 08:36
Tak, opcja z wejściem w tryb serwisowy również się sprawdzi - system zostanie zawieszony na czas "operacji serwisanta" TS i "ok" i to jest bardziej proste.

Kalic
09-02-2021, 09:44
Tak, opcja z wejściem w tryb serwisowy również się sprawdzi - system zostanie zawieszony na czas "operacji serwisanta" TS i "ok" i to jest bardziej proste.

Wejście w tryb serwisowy to poprzez wpisanie kodu serwisowego zamiast użytkownika? Można krótką instrukcję jak ogarnąć wymianę w tym trybie?

CityMatic
09-02-2021, 10:02
Z manipulatora - wpisz Hasło użytkownika i wciśnij " # "znajdz "Tryb serwisowy"..i "OK" - wpisz hasło serwisowe i otwórz manipulator. Po wymianie baterii manipulator wystartuje, a na nim znów panel startowy i od początku hasło użytkownika " # " znajdz "Tryb serwisowy" i wprowadz hasło serwisowe znajdz "zakończ Tryb serwisowy" i "OK"
W czasie trwania "trybu serwisowego" możesz wymieniać baterie w czujnikach ......po zakończeniu wymian zakończ również "tryb serwisowy" jw.

Kalic
01-05-2021, 21:36
Mam pytanie w kwestii SMS który otrzymałem "Błąd/awaria modułu GSM". Po dwóch-trzech minutach przyszedł kolejny SMS, że moduł jest OK. Czy ma to związek z chwilową utratą zasiegu czy może jest jakaś inna tego przyczyna? Karta w Orange.

Kalic
13-09-2021, 07:55
Bateria to 3V Cr123A. Nie ma problemu abyś sam wymienił. Mała śrubka i zaczep od góry i do przodu. Najlepiej jak wpiszesz w google i zobaczysz bo każda czujka jest inna.

Czy można wsadzić taki akumulatorek - niby taki sam typ baterii a jednak jest inna :-)
https://fenix.pl/product/26327,akumulator-fenix-usb-arb-l16up-16340-rcr123-700-mah-3-6-v
Inne napięcie 3,6V, inne wymiary: Średnica [mm] 16,8 Wysokość całkowita [mm] 35,5
Bateria ma:
- napięcie [V] 3,00
- średnica [mm] 16,8
- wysokość [mm] 34,5
Akumulatorek wychodzi jednak taniej w dłuższej perspektywie.

CityMatic
13-09-2021, 14:27
Czy można wsadzić taki akumulatorek - niby taki sam typ baterii a jednak jest inna :-)
https://fenix.pl/product/26327,akumulator-fenix-usb-arb-l16up-16340-rcr123-700-mah-3-6-v
Inne napięcie 3,6V, inne wymiary: Średnica [mm] 16,8 Wysokość całkowita [mm] 35,5
Bateria ma:
- napięcie [V] 3,00
- średnica [mm] 16,8
- wysokość [mm] 34,5
Akumulatorek wychodzi jednak taniej w dłuższej perspektywie.
Nie,nie można. Zbyt wysokie napięcie. Jeśli się nie boisz możesz wypróbować na taniej czujce jednak jak zawsze mogą wystąpić błędy.

Kalic
14-09-2021, 10:04
spróbuję te zamontować - oby nic się nie rozwaliło / przepaliło :D
https://www.akuakcesoria.pl/Keeppower-RCR123A-3V-880mAh-z-micro-USB-p282

Kalic
07-11-2021, 10:39
W nocy dostałem informację o utracie łączności radiowej. W komunikacie mam "Brak wej.08". Wymieniłem baterie ale awaria wciąż jest sygnalizowana. Co to może więc być?

CityMatic
08-11-2021, 07:04
Wejdź z manipulatora w tryb serwisowy TS nic nie zmieniaj i wyjdź - czujka powinna nawiązać łączność z centrala, skasuj błąd jeśli się pojawi i gotowe:cool:

Kalic
09-11-2021, 06:44
Wejdź z manipulatora w tryb serwisowy TS nic nie zmieniaj i wyjdź - czujka powinna nawiązać łączność z centrala, skasuj błąd jeśli się pojawi i gotowe:cool:

Niestety nic to nie dało. Dalej mam informację jak poniżej
https://zapodaj.net/ed35a0e57e148.png.html

Przy okazji zauważyłem taki znaczek - co to oznacza i jak to wykasować?
https://zapodaj.net/38d35fd08b9fe.png.html

CityMatic
09-11-2021, 10:36
Przecież napisałem Ci skasuj błędy! i odblokuj - nie wiem czym to robisz - pewnie aplikacją w telefonie więc zmień na aktywny bo tak :
pierwsze to " Czasowo zablokowane" więc odblokuj - np. w aplikacji w w telefonie przytrzymaj znaczek 3 s i zaznacz zielony znacznik
drugie to pamięć awarii i również czasowe zablokowanie - trzeba to skasować(pamięć awarii) i zaznaczyć odblokowując(zielony znacznik).

Kalic
09-11-2021, 10:44
Przecież napisałem Ci skasuj błędy! i odblokuj - nie wiem czym to robisz - pewnie aplikacją w telefonie więc zmień na aktywny bo tak :
pierwsze to " Czasowo zablokowane" więc odblokuj - np. w aplikacji w w telefonie przytrzymaj znaczek 3 s i zaznacz zielony znacznik
drugie to pamięć awarii i również czasowe zablokowanie - trzeba to skasować(pamięć awarii) i zaznaczyć odblokowując(zielony znacznik).

Zrobiłem tak jak radziłeś - w przypadku "braku wej.08" - włączyłem tryb serwisowy i go wyłączyłem. Czujka przez chwilę migotała na czerwono i zgasła. Na manipulatorze po kilku sekundach zaświeciła się żółta dioda i dostałem wiadomość o utracie łączności radiowej.
Te zablokowanie to świadome - mam majstrów działających przy malowaniu pokoju i zablokowałem czasowo. Natomiast coś takiego (dzwonek z "1") zauważyłem gdy uruchamiałem owo czasowe zablokowanie.
Z poziomu manipulatora nie widzę opcji wykasowania pamięci błędów (ani na swoim trybie ani w trybie instalatora). W mobilnej apce też nie widzę możliwości kasowania błędów.

CityMatic
09-11-2021, 10:50
W mobilnej jest łatwiej bo przytrzymujesz błąd i go kasujesz wg "pomocy"
Odblokuj czujniki na czas kasowania być może pozostająca pamięć ingerencji w zasilanie nie jest w stanie połączyć się z centralą. Wszystko wskazuje , że błędy nie zostały skasowane.
458162
w aplikacji jest wszystko co może się zdarzyć, a skasowanie to tak jak napisałem przytrzymanie i odblokowanie/skasowanie.
W innym przypadku trzeba podłączyć kompa i wyłączyć i włączyć czujniki.

Kalic
09-11-2021, 15:56
Teraz to już jest masakra. W pokoju z dzwonkiem, gdy ktoś przejdzie obok czujki, zielony znaczek zmienia się w zieloną kropkę (naruszenie)

CityMatic
09-11-2021, 16:14
Trzeba podłączyć kompa z interfejsem i programem. Coś się przestawiło w adresowaniu czujników. Może "podmieniły się" miejscami. Trzeba by sprawdzić typy i rodzaj wejść dla każdej z czujek.