PDA

Zobacz pełną wersję : okap vs rekuperacja



MiroMirek
20-12-2020, 13:34
potrzebuję porady, jak przystosować profesjonalnie okap do rekuperacji ? - okap mam podłączony do komina wentylacyjnego. Są np. jakieś elektrozawory aby po uruchomieniu okapu otwarła sie wentylacja a po wyłączeniu zamknęła ?

pozdrawiam

kubus1701
20-12-2020, 21:31
Okap przy reku z wyrzutem na zewnątrz z klapą zwrotną. Do tego rekuperator z opcją pozostawienia samego nawiewu, typu "kominek" w AirPack ach.

Albo w kuchni uchylanie okna przy włączaniu okapu. Minus: ciągnie chłodne powietrze zima do środka, plus: nie tworzysz podciśnienia w domu. Z tego co czytałem, sam problem podciśnienia nie jest jakoś bardzo dokuczliwy, wyrównuje się przy otwarciu drzwi zewnętrznych itd... Ileż używamy tego okapu ;)

CityMatic
21-12-2020, 21:38
Okap to jeszcze nic.....przy odkurzaczu centralnym:lol2:

Kondensat
29-12-2020, 08:30
A czy sprawdzają się okapy(pochłaniacze) z obiegiem wewnętrznym?czyli wymieniam w nim sukcesywnie filtry czy jednak dążyć do odprowadzenia „produktów gotowania,smażenia” na zewnątrz?

CityMatic
29-12-2020, 08:44
Sprawdzają się, przy dbałości o okresową wymianę dedykowanych filtrów spełniają swoje zadanie. Do tego zostały stworzone, a przy współczesnym wyglądzie można je dopasować do każdego wnętrza.

Kondensat
29-12-2020, 09:20
Dziękuje City)

bartus01
29-12-2020, 22:29
A ja zgłosze jednak zdanie odrębne.
Gdzieś już tu pisałem że wg mnie pochłaniacz z filtrem to jednak złe rozwiązanie, które testowałem dość długo i stwierdzam że to niedobre rozwiązanie i kombinuje już jak zrobić wywiew na zewnątrz. Powód ? :
brudzenie sufitu i ścian oraz szafek kuchennych brudnym wywiewem, tłuszczem itp. Żeby nie wiem jak dbać o czystość filtrów i wymieniać je to po paru latach znudzi ci się ta procedura.
Mimo tego że wymieniam regularnie i raz w roku czyszczę wnętrzności okapu /rure itd. to jednak wolałbym mieć wyrzut na zewnątrz, niestety :) a chwilowe podciśnienie kompensujesz nawiewem WM lub otwarciem / rozszczelnieniem okna/ okien w domu.

Owczar
29-12-2020, 23:48
Kuchenka gazowa czy indukcja?

Kondensat
30-12-2020, 07:15
U mnie będzie indukcja Budynek na etapie budowy jeszcze wszystko mogę zrobić ale odprowadzenie od okapu na dach nie byłoby takie proste=dwie zmiany kierunku+rura w poziomie ze 2m+rura przez dwie kondygnacje +dachówka wentylacyjna 300zl + zabudowa +pewnie ocieplenie całości aby się nie skrapiało+obudowa K-G to wszystko spore koszty i dużo roboty wolałbym nie) ale gdyby było trzeba to nie ma ze boli)

Owczar
30-12-2020, 09:59
Uztkowalem pochlaniacz w mieszkaniu. Miałem nawet wkład węglowy z granulatem, ale nie dość, że hałasowało to niemiłosiernie, to jeszcze zero efektu.

W domu zrobiłem wyrzut przez ścianę i wyciąg w ścianie tuż nad płytą. Wentylator kanałowy - opcjonalnie zrobiłem opcję wewnętrznego obiegu, ale przez dużą kasetę węglową. Finalnie używam tylko na zewnątrz - tylko jakieś smażenie, ew długie gotowanie.

To rozwiązanie ma ten plus, że latem, gdy wilgoci jest za dużo, wyciąg pozwala się jej pozbywać skuteczniej. Nawet przy przewymiarowanej wentylacji, gdy np zupa gotowała się 4h, na dole był dość spory skok wilgotności. Włączenie okapu w zasadzie załatwia sprawę.

Kondensat
30-12-2020, 10:53
A już sie ucieszyłem po poście Citiego że mam problem z głowy( Czyli sugerujesz jednak wyrzut czy to przez ścianę czy dach jako zdecydowanie lepsze,skuteczniejsze rozwiazanie?Czy przy wyrzucie przez ścianę nie będzie brudzić elewacji?Zapewne potrzebna będzie klapa zwrotna w takim okapie?czy to fabrycznie zamontowana a jak nie to trzeba ja dołożyć?Bez niej będzie zaciągać zimne powietrze a po drugie zakłóci pracę reku?

Owczar
30-12-2020, 13:15
To zależy jakie masz oczekiwania.

Ja mam bardzo złe doświadczenia z pochłaniaczami. Według mnie to wcale nie działa, a efekt był taki, że jak mi się zachciało czegoś smażonego, to w całym mieszkaniu waliło mimo otwartego okna.

W domu mam w strefie dziennej 8x75 peflex i wywiew w kuchni 3x75 plus 1x75 spiżarnia otwarta. Mimo tego jak smażę, to zapach roznosi się po domu bez włączonego wyciągu. Nawet zwiększenie ciągu wentylacji niewiele pomaga.
Włączenie wyciągu temat rozwiązuje zupełnie.


Dodatkowo sobie włączyłem zwiększanie ciągu wnetylacji wraz z obrotami okapu i jest już w ogóle bajka. Mam też opcję zwiększania tylko nawiewu w reku - ale tutaj spada na głowę sprawność reku.

Mam wyrzut przez ścianę, zawór zwrotny za wentylatorem plus klapa na zewnątrz. Nie ma zacieków na ścianie ani problemów z wiatrem.

hipodrom
30-12-2020, 13:30
Ja bym jednak zaszalał i wrzucił... dwie klapy zwrotne.

Tak sobie tłumacząc na logikę - masz rurę od okapu ponad dach - średnica około 110-120mm. Niezły mostek cieplny.

A gdyby tak szarpnąć się i zainwestować w drugą klapę zwrotną - rozsunąć je na 20-30cm, to już masz kawał ocieplenia rury. I to nie byle jakiego - lambda 0.025 :)

Kondensat
30-12-2020, 13:30
To zależy jakie masz oczekiwania.

Ja mam bardzo złe doświadczenia z pochłaniaczami. Według mnie to wcale nie działa, a efekt był taki, że jak mi się zachciało czegoś smażonego, to w całym mieszkaniu waliło mimo otwartego okna.

W domu mam w strefie dziennej 8x75 peflex i wywiew w kuchni 3x75 plus 1x75 spiżarnia otwarta. Mimo tego jak smażę, to zapach roznosi się po domu bez włączonego wyciągu. Nawet zwiększenie ciągu wentylacji niewiele pomaga.
Włączenie wyciągu temat rozwiązuje zupełnie.


Dodatkowo sobie włączyłem zwiększanie ciągu wnetylacji wraz z obrotami okapu i jest już w ogóle bajka. Mam też opcję zwiększania tylko nawiewu w reku - ale tutaj spada na głowę sprawność reku.

Mam wyrzut przez ścianę, zawór zwrotny za wentylatorem plus klapa na zewnątrz. Nie ma zacieków na ścianie ani problemów z wiatrem.

Dziękuję bardzo)A ze jeszcze spytam zawór zwrotny to element oryginalny okapu? a dodatkowo klapa dodana na rurze odprowadzającej na zewnątrz? Na ścianie zewnętrznej jakaś kratka na elewacji.Ta klapa to coś takiego jak w załączniku czy jest może lepsza jakościowo jej odmiana co by się przypadkowo nie przycinała?

CityMatic
30-12-2020, 13:34
A już sie ucieszyłem po poście Citiego że mam problem z głowy
Wiesz,na tyle nowoczesnych okapów i co niektórych opisów tych co mają uważam, że co to tylko do ozdoby? Sam osobiście mam wyciąg na zewnątrz, ale rekuperator wtedy staje tzn. wywiew jest to zrobione na zasadzie pewnej automatyki z Satel-a. Dotyczy to również odkurzacza centralnego.
Uznałem, że przez ten okres gdy to pracuje oszczędności są nieopłacalne aby pchać to powietrze w filtry rekuperatora tym bardziej, że mam kuchnię również gazową.

Kondensat
30-12-2020, 13:48
Wiesz,na tyle nowoczesnych okapów i co niektórych opisów tych co mają uważam, że co to tylko do ozdoby? Sam osobiście mam wyciąg na zewnątrz, ale rekuperator wtedy staje tzn. wywiew jest to zrobione na zasadzie pewnej automatyki z Satel-a. Dotyczy to również odkurzacza centralnego.
Uznałem, że przez ten okres gdy to pracuje oszczędności są nieopłacalne aby pchać to powietrze w filtry rekuperatora tym bardziej, że mam kuchnię również gazową.

Ja będę miał centralę Thessli w którym podobno jest możliwość ustawienia odpowiedniej funkcji(chyba tryb pracy kominka?) który się włączy w czasie pracy okapu?)dzięki czemu nie zostanie zachwiana praca reku?Chyba że coś źle przeczytałem)Nie wiem czy dobrze zrozumiałem czyli wskazane jest aby WM stanęła na czas pracy okapu?Na szczęście nie będzie centralnego odkurzacza)Będzie decentralny ;) czyt.standardowy)

Owczar
30-12-2020, 14:25
Dziękuję bardzo)A ze jeszcze spytam zawór zwrotny to element oryginalny okapu? a dodatkowo klapa dodana na rurze odprowadzającej na zewnątrz? Na ścianie zewnętrznej jakaś kratka na elewacji.Ta klapa to coś takiego jak w załączniku czy jest może lepsza jakościowo jej odmiana co by się przypadkowo nie przycinała?

Ma właśnie taką klapę, plus drugą na wyrzutni.


Ja będę miał centralę Thessli w którym podobno jest możliwość ustawienia odpowiedniej funkcji(chyba tryb pracy kominka?) który się włączy w czasie pracy okapu?)dzięki czemu nie zostanie zachwiana praca reku?Chyba że coś źle przeczytałem)Nie wiem czy dobrze zrozumiałem czyli wskazane jest aby WM stanęła na czas pracy okapu?Na szczęście nie będzie centralnego odkurzacza)Będzie decentralny ;) czyt.standardowy)

U siebie mam tak zrobione w thessla green - ale tylko powyżej 5 stopni - żeby nie zamrażać wymiennika.

CityMatic
31-12-2020, 13:37
Ja będę miał centralę Thessli w którym podobno jest możliwość ustawienia odpowiedniej funkcji(chyba tryb pracy kominka?) który się włączy w czasie pracy okapu?)dzięki czemu nie zostanie zachwiana praca reku?Chyba że coś źle przeczytałem)Nie wiem czy dobrze zrozumiałem czyli wskazane jest aby WM stanęła na czas pracy okapu?Na szczęście nie będzie centralnego odkurzacza)Będzie decentralny ;) czyt.standardowy)
U mnie "tryb kominka" to nadciśnienie - czyli większa wydajność wentylatora nawiewnego w stosunku do wywiewnego. Zapewne różne są rekuperatory i różnie to działa.
A jeśli chodzi o okap - to jest zawór ale tylko w okapie - z niego korzysta właśnie sterowanie rekuperatorem ( wyłącznik zbliżeniowy przesłony okapu)

kemot_p
24-01-2021, 19:41
Panowie, czy przy kuchence gazowej i WM okap jedynie z funkcją pochłaniacza się sprawdzić? Projektant nie przewidział wyrzutu z okapu przez ścianę, zastanawiam się czy teraz jeszcze tego nie dorobić?

mac_612
24-01-2021, 19:50
Panowie, czy przy kuchence gazowej i WM okap jedynie z funkcją pochłaniacza się sprawdzić? Projektant nie przewidział wyrzutu z okapu przez ścianę, zastanawiam się czy teraz jeszcze tego nie dorobić?

Nie sprawdzi się. Rób wylot na zewnątrz budynku.

kemot_p
24-01-2021, 20:07
Jaką średnicę otworu sugerujesz?

mac_612
24-01-2021, 20:21
Minimum taki jak średnica okapu - 120 -150mm. Piszę jako teoretyk, po 7latach z pochłaniaczem wstawiłem kominek dachowy i przygotowałem rury na strychu, a teraz czekam na remont w kuchni i to połącze. Pochłaniacz g..o daje.

Jolka Bobek
24-01-2021, 21:13
A jak nie ma możliwości wyprowadzenia rurą przez dach? Po prostu otwór w ścianie na której zamonowany będzie okap? U mnie troche kiszka bo to ściana frontowa, na dodatek będzie elewacja z deski...

kemot_p
25-01-2021, 07:48
Jeśli o mnie chodzi, to ja się decyduję na otwór przez ścianę, do tego wyrzut z klapką zwrotną.