PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór kotla na 90m2



tomn95
22-12-2020, 19:30
Co najlepiej wybrać na ogrzanie takiego budynku na wsi? Ocieplenie styro 10cm biorę pod uwagę gaz i ekogroszek. Co wyjdzie taniej w użytkowaniu i montażu?

Tolo74
22-12-2020, 21:34
Co najlepiej wybrać na ogrzanie takiego budynku na wsi? Ocieplenie styro 10cm biorę pod uwagę gaz i ekogroszek. Co wyjdzie taniej w użytkowaniu i montażu?
Brałeś inne źródła ciepła pod uwagę: dofinansowania do pomp ciepła, Fotowoltaikę, prąd, kominek?
W zależności od zapotrzebowania na ciepło, instalacji CO i mieszkańców tego domu -różne mogą być odpowiedzi.
Do samych kaloryferów w domu średnio izolowanym będzie Twoja propozycja to optymalne rozwiązanie.

tomn95
22-12-2020, 22:15
To jest dom moich rodziców ja w nim nie będę mieszkał więc nie chciałbym pakować nie wiadomo ile kasy. Pytanie co najbardziej by się opłacało? Do gazu nie ma żadnych dofinansowań?

gawel
23-12-2020, 05:17
Co najlepiej wybrać na ogrzanie takiego budynku na wsi? Ocieplenie styro 10cm biorę pod uwagę gaz i ekogroszek. Co wyjdzie taniej w użytkowaniu i montażu?

Witamy w Polsce w XXI wieku, :) Dlaczego wybierasz źródła ciepła które będą wycofywane albo już albo za kilka kilkanaście lat?

brusss_2008
23-12-2020, 05:46
Jest instalacja gazowa w domu do kuchenki?

tomn95
23-12-2020, 06:03
Butla propan butan przy kuchence.

tomn95
23-12-2020, 06:05
Witamy w Polsce w XXI wieku, :) Dlaczego wybierasz źródła ciepła które będą wycofywane albo już albo za kilka kilkanaście lat?
Skąd ta pewność? To co proponujesz?

gawel
23-12-2020, 06:18
Skąd ta pewność? To co proponujesz?

Hmm, oglądam tv, czytam artykuły i siedzę na FM i takie są niestety informacje. Jeżeli to dom rodziców i jeszcze w nim mieszkają i ty również to może warto w coś bezobsługowego jednak zainwestować, dom nie jest zbyt wielki a co oznacza "taki " dom na wsi?

Tolo74
23-12-2020, 06:49
Jak nie ma gazu dociągnietego -to wg mnie warto rozważyć powietrzną pompę ciepła albo mix -klimatyzatora z np. kominkiem.
Nie wiem ile może kosztować kocioł na ekogroszek ale pasuje prosty i zarazem niezawodny,
Czy nie zdarza się, że nie ma prądu? Wszelka nowa technika bez prądu jest martwa (poza kominkiem, kozą).

gawel
23-12-2020, 06:56
Jak nie ma gazu dociągnietego -to wg mnie warto rozważyć powietrzną pompę ciepła albo mix -klimatyzatora z np. kominkiem.
Nie wiem ile może kosztować kocioł na ekogroszek ale pasuje prosty i zarazem niezawodny,
Czy nie zdarza się, że nie ma prądu? Wszelka nowa technika bez prądu jest martwa (poza kominkiem, kozą).

Dla osoby którą przepraszam że to napisze odkopano po 25 latach spania w Transylwanii :lol2: nie śmiałem proponować Klimy. Taka jak moja z montażem 3000 zł cena z Warszawy i można odliczyć od dochodu.
Wybór pomiędzy kotłem na gaz a na ekogroszek obecnie i w niedalekiej przyszłości to tak trochę wybór jak pomiędzy zrobieniem l a daniem d.

tomn95
23-12-2020, 08:15
Hmm, oglądam tv, czytam artykuły i siedzę na FM i takie są niestety informacje. Jeżeli to dom rodziców i jeszcze w nim mieszkają i ty również to może warto w coś bezobsługowego jednak zainwestować, dom nie jest zbyt wielki a co oznacza "taki " dom na wsi?

Taki czyli chodzi o powierzchnię. W takim razie nie wiem jakie rozwiązanie konkretnie proponujesz?

kulibob
23-12-2020, 08:33
Parterówka czy piętro .

kryzys
23-12-2020, 08:33
Możesz zrobić pompę ciepła swoimi siłami jak się czujesz na siłach oczywiście bo w sumie to nic trudnego i w 5 tysiakach się zmieścisz ale jak nawyki palacza są większe i silniejsze to ekogroszek np kotły z palnikiem dwupaliwowym na pellet oraz ekogroszek z zapalarką obydwóch paliw więc nie trzeba nic kombinować tylko zasypać i tyle reszta samo się robi ,,,https://allegro.pl/oferta/kociol-piec-c-o-na-ekogroszek-i-pellet-15kw-9275212623 są też inne i ciut tańsze .
a jak interesuje cię pompa ciepła czyli przerobienie klimatyzatora 7kw na pompęciepła https://swatt.pl/pl/klimatyzator-scienny-klimatyzacja-heiko-7-kw-2713 , na jutubie jest gościu pod pseudonimem majsterkowicz który dokładnie pokazuje co i gdzie i jak więc bez najmniejszego problemu normalnie ogarnięty facet to zrobi .

byq84
23-12-2020, 08:40
Witamy w Polsce w XXI wieku, :) Dlaczego wybierasz źródła ciepła które będą wycofywane albo już albo za kilka kilkanaście lat?

@gawel - jak śledzisz te trendy, to w tej chwili jedynie ogrzewanie elektryczne wchodzi w grę? nie boisz się że energia elektryczna podrożeje na tyle że będzie trzeba szukać innych możliwości? nie wiem jak z PV ale już gdzieś czytałem że kombinują jak ograniczyć energię oddawaną do sieci. Poza tym mam teścia w Enei i mówi że mają straszne problemy z utrzymaniem sieci od czasu rozkwitu PV w PL.

fotohobby
23-12-2020, 08:48
@gawel - jak śledzisz te trendy, to w tej chwili jedynie ogrzewanie elektryczne wchodzi w grę? nie

Chłop tak śledzi trendy, ze nawet nie wiedział, że Panasonic ma powietrzne pompy ciepła o mocy 3 i 5kW.
Bo na Forum nie przeczytał :)
O tym gazie też wie, ile tu napiszą.

Prędzej zlikwidują wirtualny magazyn w sieci, niż nakażą likwidację kotłów gazowych...

tomn95
23-12-2020, 08:49
Parterówka czy piętro .
Parter

kulibob
23-12-2020, 10:12
Parter
Jak parterówka to myślałbym o klimatyzacji kanałowej. I Jeden lub dwa piece akumulacyjne używane względnie tanie.
Dodatkowo pomyśl o rekuperacji łatwo samem wykonać poprawi komfort i oszczędzi pieniądze.
Może całość w 12kby się zmieściła jakby trochę pracy samemu włożyć

tomn95
23-12-2020, 10:22
Ja osobiście myślałem o grzejnikach i piecu na ekogroszek a tu takie wymyślne rzeczy ������

gawel
23-12-2020, 10:24
@gawel - jak śledzisz te trendy, to w tej chwili jedynie ogrzewanie elektryczne wchodzi w grę? nie boisz się że energia elektryczna podrożeje na tyle że będzie trzeba szukać innych możliwości? nie wiem jak z PV ale już gdzieś czytałem że kombinują jak ograniczyć energię oddawaną do sieci. Poza tym mam teścia w Enei i mówi że mają straszne problemy z utrzymaniem sieci od czasu rozkwitu PV w PL.

Jeżeli za ogrzewanie elektryczne uznajesz również PC PW i PP to tak. O pazernych łosiach z przewymiarowanymi PV słyszałem niestety i wcale im nie współczuje bo takie tłumaczenia ze wydaje teraz 40-50 tys zł po to żeby mieć tylko opłaty stałe zasługuje na skorygowanie przez życie i OSD. Teść ma racje dlatego tylko lekko niedomiarowane instalacje mają sens bo: masz auto konsumpcję na poziomie 30-35% i to jest czysty zysk bez akcyzy i innych dodatków. Masz rachunek na poziomie 450 zł (opłaty stałe za 12 miesięcy+do 1 MWh w II strefie). Przy takim zużyciu prąd może być po 5 zł za kWh i to nie problem. :)

Grzeję od 17 lat dom prądem od tego roku przy użyciu PP a cwu pc od 2017 r. i konsekwentnie pomimo podwyżek cen udawało mi się obniżać zużycie prądu i rachunki. Przerobiłem wszystkie taryfu CB11 przez 2 lata(to była masakra), potem G11, g12, g12w i w międzyczasie duon/fortum aż od roku mam PV raczej niewielkie i budżetowe. 17 lat mieszkania to nie 3 i jak tylko PC cwu i klima stały się dostępne to je kupiłem.


Gdybym budował dzisiaj to zdecydowałbym się na pc PP z wymiennikiem kanałowym i rozprowadzenie jak ma @ 1igor1 a do cwu brałbym taką pc jak mam.

tomn95
23-12-2020, 13:02
Czyli jaki jest pompy powietrznej? Eksploatacja wyjdzie taniej od gazu lub ekogroszku?

gawel
23-12-2020, 15:11
Czyli jaki jest pompy powietrznej? Eksploatacja wyjdzie taniej od gazu lub ekogroszku?

Tak , dla przykładu na konwertorach w grudniu szło na samo ogrzewanie ok 1050kwh w tej chwili klima+podłogówka w łazience i konwektory na górze co prawda rzadko działające razem 606kwh /miesiąc , Jest chyba róznica?

kulibob
23-12-2020, 15:37
Czyli jaki jest pompy powietrznej? Eksploatacja wyjdzie taniej od gazu lub ekogroszku?

Tani klimatyzator ogrzeje porównywalnie z ruskim poprawnie spalnym ekogroszkiem i minimalnie taniej od gazu. Jednak dodatkowo zyskasz chłodzenie i potencjalnie darmowe ogrzewanie przez PV.
Jednak mała klima kanałowa w mrozy może yć za mała dlatego piece akumulacyjne lub konwektory. Tu jednak będzie drożej niz gazem i węglem. Jednak instalcja tania.

Warto rekuperację założć

henrykow
23-12-2020, 15:45
Skąd ta pewność? To co proponujesz?

Nie ma żadnej pewności. Sieje gościu propagandę i tyle w temacie.
Piece na paliwo stale jeszcze długo, długo będą funkcjonować.
PC jest praktycznie bezobsługowa ale zauważyłem w m ojej okolicy że dużo ludzi montuje piece na pellet. Jeżeli już chciałbyś piec na paliwo stale to zapomnij o ekogroszku.

tomn95
23-12-2020, 16:39
A wiecie jaki mniej więcej byłby koszt pompy powietrznej do ogrzania takiej powierzchni? Chciałbym grzejniki zamiast podłogówki. Co z CWU? Grzana przez przepływowy podgrzewacz gazowy?

Tolo74
23-12-2020, 21:16
A wiecie jaki mniej więcej byłby koszt pompy powietrznej do ogrzania takiej powierzchni? Chciałbym grzejniki zamiast podłogówki. Co z CWU? Grzana przez przepływowy podgrzewacz gazowy?
W zasadzie zalezy od miejsca. Jak masz miejsce -to nierdzewny zbiornik ciepłej wody o pojemności 150-300L (ok 3500zł) która będzie grzana wężowncą przez PC (Pompę Ciepła). Oprócz tego możesz wsadzić do zbiornika grzałkę 2kW za ok 200zł i normalnie grzać prądem (wtedy jak jest tani w dwóch taryfach albo z paneli fotowolt.)

tomn95
23-12-2020, 21:43
Spotkał się ktoś z tym żeby pompa stała w łazience? Są jakieś przeciwskazania?

Tolo74
24-12-2020, 00:23
Spotkał się ktoś z tym żeby pompa stała w łazience? Są jakieś przeciwskazania?

Wilgoć dla elektroniki.

Arturo1972
24-12-2020, 01:06
Spotkał się ktoś z tym żeby pompa stała w łazience? Są jakieś przeciwskazania?
Żadnych przeciwskazań nie ma.
U mnie pompa stoi w pralnio-suszarni od 8 prawie lat i nie ma żadnych problemów.

Arturo1972
24-12-2020, 13:23
Taka właśnie jest polemika z dyletantem, a raczej tak się kończy polemika, z braku argumentów i merytoryki tylko obraźliwe i chamskie odzywki.
Na całe szczęście:
https://www.money.pl/gospodarka/rzad-chce-by-w-polsce-nie-bylo-piecow-czy-polakow-na-to-stac-6554648738150944a.html

henrykow
24-12-2020, 20:40
Na całe szczęście:
https://www.money.pl/gospodarka/rzad-chce-by-w-polsce-nie-bylo-piecow-czy-polakow-na-to-stac-6554648738150944a.html

Na całe szczęście jest w planach ale to nie będzie łatwe do zrealizowania. Przykład ostatni podam z Krakowa gdzie zakazano używania pieców na paliwo stałe a podyktowane to było smogiem występującym w Krakowie i jaki tego efekt? Po zakazie smog był taki sam a chwilami nawet i większy :)
Dla mnie niepojęte jest jak ktoś buduje nowy dom i wpycha do niego piec na ekogroszek:bash: i na dokładkę grzejniki :mad: ale cóż mi do tego jak ktoś jest uparty jak osioł i nie przegadasz.

tomn95
03-01-2021, 11:34
Zdecydowałem się na ogrzewanie gazowe. Korzystał ktoś z was z programu czyste powietrze? Jak to wygląda w praktyce?