Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Zastąpienie wełny trocinami



pkorol
23-12-2020, 11:15
Po osmu latach mieszkania w nowym parterowym domu z bali postanowiłem wywalić wełnę ze stropu i zasypać trocinami, skosy na poddaszu też planuje ocieplić trocinami. Planuję dać wapno by się robactwo nie zalęgło. Ma ktoś doświadczenie z trocinami?

gorbag
23-12-2020, 13:08
A z ciekawości - jaką masz motywację? Może jakaś gotowa izolacja drzewna w płytach?

Mieszkałem w domu w którym ściany były izolowane w ten sposób - trociny z wapnem. Jakieś 80-100 lat temu popularne rozwiązanie chociażby w okolicach Warszawy. Doświadczenia: izoluje, nic się nie zalęgło, przynajmniej po 70 latach użytkowania. Suche jak wiór (to zależy od ogólnego zabezpieczenia budynku, bardziej od zacieków niż pary z wnętrza domu), bez robactwa czy śladów korozji biologicznej. Główna wada to osiadanie, zatem na strop jak najbardziej, na skosy i w ściany już ryzykownie. Po tych 70 latach trociny osiadły o jakieś 10%, przy czym nie wiem od jakiego czasu było ich o tyle mniej.

pkorol
23-12-2020, 17:09
Motywacja taka, won z dziadostwem z mojego domu:) poco gotowa izolacja jeżeli sam potrafię zasypać z worka trociny na strop? Nu nie do końca sam, bo zdrowie mi nie pozwala tego dźwigać ale dyrygować też ktoś musi:)

pkorol
24-12-2020, 20:59
Żeby nie siadało i była twarda płyta będę robił tak jak na filmie. Tu gość robi na zewnątrz ja zrobię wewnątrz. zaaplikuje trociny prosto pomiędzy krokwie, od zewnątrz będzie ją trzymała dachówka a od wewnątrz będę robił rusztowanie z płyt albo desek (jeszcze nie wiem) na czas wyschnięcia. Pomaluję i nawet nie będę tynkował, będzie pięknie i ciekawie:) https://www.youtube.com/watch?v=dEY6b_qO2-Q

Bertha
25-12-2020, 13:07
Po 20 latach trociny osiadają o 1/3, zamiana to jeden z ........ pomysłow jakie widziałem. Nudzi ci się, to experymentuj. O niezbędności wentylacji pod dachówką nie słyszałeś?

Gik
30-12-2020, 19:29
jeśli dostanie nieco wilgoci i owadów - zamieni Ci się to w sciółkę, A wtedy już nie ma zbyt wiele izolacji termicznej.
Chyba, że utylizujesz trociny z własnego tartaku a dom sprzedajesz wrogowi :lol2:

gnago
30-12-2020, 19:58
Jak trociny za darmo to ma sens i co te dwa lata sprawdzaj ile siadło i uzupełniaj

Stermaj
30-12-2020, 21:11
Hm pomysł z trocinami przypomina mi budowę lepianki, ale czy jest sens się w to bawić. No, ale jak Ci się nudzi to rób.

gnago
31-12-2020, 07:40
Lepiej się bawić niż miotać ze spłatą kredytu. Jesli za gotówkę i bez poświęceń życiowych to możesz sobie ocieplać karakułami