PDA

Zobacz pełną wersję : bulgotanie z umywalki



pietka123
27-12-2020, 08:26
Witam
Zauważyłem iż bulgota mi z umywalki. W łazience mam podłączoną pralkę tym samym przyłączem na początku bulgot z umywalki dochodził jak prałem i pralka spuszczała wodę wężem odpływowym. Potem jak woda leciała w kuchni w zlewozmywaku też bulgotało w umywalce w łazience , teraz też jak woda się też leje w umywalce tez bulgota. Nadmieniam że wyczyściłem syfony, woda schodzi prawidłowo, chyba wina odpowietrznika jak odkręciłem zaworek z odpowietrznika przy dołącza do pralki nic nie bulgota. Może trzeba gdzie indziej odpowietrznik załączyć, może główna rura wentylacyjna w bloku (mieszkam na 1 piętrze)
Proszę o pomoc 451407451407

lukpat
29-12-2020, 15:39
W zasadzie to samo sobie odpowiedziałeś bulgocze bo robi się podciśnienie i zasysa powietrze to częsty objaw w mieszkaniach, wstaw gdzieś trójnik na tym zdjęciu i od góry "napowietrzacz kanalizacji" kosztuje to może 30 zł, proste urządzenie i problem z głowy.

SzymonKc
29-12-2020, 23:32
Generalnie jest problem z ciśnieniem powietrza w kanalizacji, a przyczyną są za małe średnice podejść. Jeżeli ścieki nie płyną pełną średnicą rury, to nad nimi jest powietrze i wyrównują się ciśnienia poprzez przepływ powietrza wewnątrz rur. Jak są za małe średnice, to chwilami przepływ ścieków jest pełnym światłem rury i wtedy nie ma przepływu powietrza wewnątrz rur i wyrównania ciśnień, trzeba dodawać np. zawory napowietrzające, które i tak nie zlikwidują problemu w 100%. Normalnie podejście do zlewu czy pralki powinno mieć średnicę 50mm, do umywalki może być 40mm, ale 32mm to już ryzykownie. Z tego co widzę to podejście 32mm obsługuje umywalkę razem z pralką, więc takie efekty są obowiązkowe. Wymiana średnic na większe raczej nie pomoże, bo prawdopodobnie w ścianie pod płytkami jest też 32mm. Pozostaje się przyzwyczaić i pokochać te efekty, przynajmniej do czasu kapitalnego remontu łazienki.

Druga sprawa to zarastanie rur, na ściankach osadza się tłuszcz i brud o konsystencji gęstej i twardej galarety (dotyczy to szczególnie zlewozmywaka kuchennego) i po kilku latach średnice wewnętrzne niektórych fragmentów rur są znacznie mniejsze niż pierwotnie - efekt bulgotania z czasem może się nasilać. Udrażnianie rur chwilowo pomaga, ale takim problemom zapobiega dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja, w takich nic złego się nie dzieje nawet po 20 - 40 latach.