PDA

Zobacz pełną wersję : Bak odpływu do pralki. Czy mogę tak zrobić?



zingo49
27-12-2020, 21:02
Witam serdecznie. Kupiłem mieszkanie w bloku i nie mam odpływu do pralki. Aktualnie wkładam wąż do wanny ale jest to dla mnie irytujące. Nie mogę podłączyć pod odpływ wanny ponieważ ktoś zabudował wanne bez rewizji i nie mam dostępu. Remont łazienki mam przewidziany ale za jakiś dłuższy czas. Chciałbym podłączyć odpływ pod umywalkę i moje pytanie brzmi czy mogę tak zrobić. Otóż, umywalkę mam na przeciwnej ścianie niż pralkę. Chciałem dokupić drugi wąż odpływowy do pralki (2,5m), połączyć z obecnym z pralki, i puścić pod wanną (pod wanną mam lukę na oko. 5cm), i podłączyć pod syfon umywalki (taki jak na zdjęciu poniżej). Wąż odpływowy przymocowałbym do płytek koło pralki na wysokość ok. 50cm, następnie puścił w dół który będzie leżał na podłodze pod wanną a następnie będzie szedł do góry do syfonu umywalki na wysokość 56cm. Czy mogę tak wykonać odpływ? Czy będzie to poprawne?

451443

CityMatic
28-12-2020, 08:59
Wszystko by było dobrze z racji wody odpływ jest ale troszkę inaczej to wygląda z wydajnością przepływu - pralka ma duży strumień wypływu więc ta woda po prostu w takim połączeniu wyleje się przez odpływ umywalki, co w tym przypadku jest bardzo niewskazane i może doprowadzić do sytuacji że umywalka się przepełni i zaleje łazienkę i sąsiadów.
Umywalka najczęściej ma odpływ Q32 i taki też syfon. To co na rysunku to odpływ zlewozmywaka - ten bardzo często ma podłączenie do Q50 albo i Q75 co już pozwala podłączyć pralkę, zmywarkę i zlew do jednego odpływu. Jeśli natomiast masz przyłacze Q40 to jest dedykowany syfon - https://sklep-archjudyta.pl/produkt/syfon-umywalkowy-przylacze-do-pralki-54-odplyw-40mm-plastik/ Czyli takie rozwiązanie jakie sam proponujesz.
W innym przypadku(gdy przekrój odpływu jest mniejszy rozwiązaniem może okazać się podłączenie do kanalizacji odpływowej poprzez trójnik i syfon pralki, ale ZA syfonem umywalki, a nie przed (tak aby woda odprowadzenia nie musiała przepływać przez niego) Takie rozwiązanie może (ale nie musi) spowodować, że woda nie będzie się cofała, a spokojnie spłynie.
Dodatkowo pewna ilość wody pozostanie w wężu - jednak jeśli pierzesz częściej niż raz w tygodniu nie będzie "kisło"

zingo49
28-12-2020, 18:35
Wszystko by było dobrze z racji wody odpływ jest ale troszkę inaczej to wygląda z wydajnością przepływu - pralka ma duży strumień wypływu więc ta woda po prostu w takim połączeniu wyleje się przez odpływ umywalki, co w tym przypadku jest bardzo niewskazane i może doprowadzić do sytuacji że umywalka się przepełni i zaleje łazienkę i sąsiadów.
Umywalka najczęściej ma odpływ Q32 i taki też syfon. To co na rysunku to odpływ zlewozmywaka - ten bardzo często ma podłączenie do Q50 albo i Q75 co już pozwala podłączyć pralkę, zmywarkę i zlew do jednego odpływu. Jeśli natomiast masz przyłacze Q40 to jest dedykowany syfon - https://sklep-archjudyta.pl/produkt/syfon-umywalkowy-przylacze-do-pralki-54-odplyw-40mm-plastik/ Czyli takie rozwiązanie jakie sam proponujesz.
W innym przypadku(gdy przekrój odpływu jest mniejszy rozwiązaniem może okazać się podłączenie do kanalizacji odpływowej poprzez trójnik i syfon pralki, ale ZA syfonem umywalki, a nie przed (tak aby woda odprowadzenia nie musiała przepływać przez niego) Takie rozwiązanie może (ale nie musi) spowodować, że woda nie będzie się cofała, a spokojnie spłynie.
Dodatkowo pewna ilość wody pozostanie w wężu - jednak jeśli pierzesz częściej niż raz w tygodniu nie będzie "kisło"

Wydaje mi się że mam Q40, załącz obrazek poniżej jak to u mnie "fachowcy" podłączyli. Czyli jeśli dobrze zrozumiałem, jeśli mam Q40 to kupić taki syfon co podałeś w linku i mój sposób będzie wporzadku tak?

451464

CityMatic
28-12-2020, 18:46
Tak,bëdzie dobrze. Sprawdź wyjmując to kolanko.bo musisz i tak zakupić jak najbardziej odpowiednie. To co widzę z proporcji to nawet Q50 -czyli jeszcze lepiej.

zingo49
28-12-2020, 18:59
Tak,bëdzie dobrze. Sprawdź wyjmując to kolanko.bo musisz i tak zakupić jak najbardziej odpowiednie. To co widzę z proporcji to nawet Q50 -czyli jeszcze lepiej.

Okej, dzięki wielkie za pomoc. Mam jeszcze ostatnie pytanie, jak umieszczę wąż odpływowy od pralki na tej wysokości 50cm, to czy na tej wysokości musi być koniec tego węża (czyli moment łączenia z drugim)? Czy to nie ma znaczenia?

CityMatic
28-12-2020, 19:29
Ogólnie koniec nie może być poniżej tej wysokości co w pralce. Woda jest ustawiona w tym poziomie by pralka działa prawidłowo. W innym przypadku woda samoistnie wypłynie a pralka non stop będzie ją pobierać.

zingo49
28-12-2020, 19:53
Ogólnie koniec nie może być poniżej tej wysokości co w pralce. Woda jest ustawiona w tym poziomie by pralka działa prawidłowo. W innym przypadku woda samoistnie wypłynie a pralka non stop będzie ją pobierać.

ok, wszystko juz rozumiem, dzieki za pomoc i pozdrawiam ;)

CityMatic
28-12-2020, 20:54
Jak podłączysz i wypróbujesz daj znać - Twój wątek więc możesz go zakończyć - np fotografiami.

Ale domyślam się że masz już taki zestaw..:) więc podłączenie nie sprawi Ci kłopotu.

Pozdrawiam:yes: