PDA

Zobacz pełną wersję : Kupno działki,pierwszy raz. Jestem przerażony.



Zięciu
18-01-2021, 17:15
Witam razem z żoną postanowliliśmy kupić sobie działkę budowlaną aby z czasem wybudować dom. Szczerze powiem jestem pełen niepokoju przed tym krokiem bo za bardzo nie wiem jak się do tego zabrać (a niby to proste :)) . Mam fajną działkę na oku z podprowadzonym prądem i wodociągiem w ulicy doprowadzającej do działki (byłbym współwłaścicielem ulicy po kupnie) działka posiada już prawa zabudowy. Najbardziej boję się obciążeń działki ewentualnych,czy mogę sam sobie w jakiś sposób sprawdzić księgi wieczyste czy razem z gościem od którego kupuję działkę należy to zrobić? Jak sprawdzić czy za 5 lat przez moją działkę nie będzie przebiegała np autostrada?
Facet mówi że jak mu zapłacę symboliczne pieniądze (pewnie ze 5k) to wtedy on tą działkę rezerwuje dla mnie i wtedy na spokojnie sprawdzamy te wierzytelności,papiery itp. Czy tak się to robi i czy to normalne?
No nie wiem poproszę o jakieś praktyczne porady :)

Przy okazji chciałem się przywitać i wszystkich pozdrowić.

Bertha
18-01-2021, 19:39
Księgi wieczyste -> ekw.ms.gov.pl (żadne płatne wynalazki!!), tu masz za free, nr kw od zbywającego (jest tez na "opis i mapa"/"wypis i wyrys") - powinien podać bez łaski.
Plany - MPZP - na stronach gminy i wiesz wszystko (mapa+ tabela+częsć opisowa). No prawie wszystko.
ALE jeśli waadzy zamarzy się jakaś ekstra autostrada lub nowa baza marynarki wojennej np. na peryferiach stolycy - bo blisko do minizderstwa, to w ramach różnych specustaw zbudują ci toto za płotem "bez żadnego trybu". Jednak ponieważ kasy w budżecie brak to i szanse na nowe pomysły są nikłe.
https://www.youtube.com/watch?v=tIs8TQS9VEM

Zięciu
18-01-2021, 19:47
Księgi wieczyste -> ekw.ms.gov.pl (żadne płatne wynalazki!!), tu masz za free, nr kw od zbywającego (jest tez na "opis i mapa"/"wypis i wyrys") - powinien podać bez łaski.
Plany - MPZP - na stronach gminy i wiesz wszystko (mapa+ tabela+częsć opisowa). No prawie wszystko.
ALE jeśli waadzy zamarzy się jakaś ekstra autostrada lub nowa baza marynarki wojennej np. na peryferiach stolycy - bo blisko do minizderstwa, to w ramach różnych specustaw zbudują ci toto za płotem "bez żadnego trybu". Jednak ponieważ kasy w budżecie brak to i szanse na nowe pomysły są nikłe.
https://www.youtube.com/watch?v=tIs8TQS9VEM

Ok Ok czyli na tej stronce sprawdzam KW,na stronie gminy plan zagospodarowania (czy nic tam nie będą budować). A czy można gdzieś sprawdzić czy działka jest faktycznie odrolniona (to się sprawdza w KW?) . I to będzie już wszystko z tych "haczyków"?

Bertha
18-01-2021, 23:26
Jeśli MPZP dopuszcza mieszkaniówkę, to na 500 m^2 masz decyzję o wyłączniu gruntów rolnych z produkcji przy projekcie( dla klas R/Ł/Ps I, II,III , decyzja będzie w projekcie, nadwyżka wymaga opłat) , dla klas IV, V, VI decyzji nie trzeba , za nadwyżkę nie pobiera się opłat. W KW wpisy w dziale I i II mają się zgadzać z EGiB (wypis i wyrys) = właściciele i powierzchnie , w dziale III i IV ma być czysto - bez obciążeń (na szarym tle to wpisy nieaktualne, na białym aktualne=obowiązujące) .

Zięciu
23-01-2021, 16:44
Ok. A jeżeli mam działkę 25mx50 i muszę zachować odstęp od płotu 6m to to się liczy od dwóch stron i czy projekt domu który wymaga np 15x20m przeszedł by na takiej działce?

Zięciu
23-01-2021, 20:40
Jeśli MPZP dopuszcza mieszkaniówkę, to na 500 m^2 masz decyzję o wyłączniu gruntów rolnych z produkcji przy projekcie( dla klas R/Ł/Ps I, II,III , decyzja będzie w projekcie, nadwyżka wymaga opłat) , dla klas IV, V, VI decyzji nie trzeba , za nadwyżkę nie pobiera się opłat. W KW wpisy w dziale I i II mają się zgadzać z EGiB (wypis i wyrys) = właściciele i powierzchnie , w dziale III i IV ma być czysto - bez obciążeń (na szarym tle to wpisy nieaktualne, na białym aktualne=obowiązujące) .

Ok. A jeżeli mam działkę 25mx50 i muszę zachować odstęp od płotu 6m to to się liczy od dwóch stron i czy projekt domu który wymaga np 15x20m przeszedł by na takiej działce?

Bertha
24-01-2021, 00:03
Poczytaj co to za 6 metrów, czy to nie jest front i nieprzekraczalna linia zabudowy. Ty widzisz tekst MPZP i potrafisz odejmowac w zakresie do 100. Wystarczy.

Zięciu
24-01-2021, 19:32
Poczytaj co to za 6 metrów, czy to nie jest front i nieprzekraczalna linia zabudowy. Ty widzisz tekst MPZP i potrafisz odejmowac w zakresie do 100. Wystarczy.

Czyli że co bo nie łapie

Bertha
24-01-2021, 20:32
Ty widzisz tekst MPZP, my czytamy tylko Twoje streszczenia. Masz linię zabudowy lub nieprzekraczalną linię zab., ewentualnie masz odległości z boku i cała filozofia. Standardowo ściana z otworami minimum 4m od granicy, jeśli zapisane jest więcej to tak ma być. Odległości od granicy! Płot nie zawsze stoi na granicy.

KDWJ
26-01-2021, 19:38
No nie wiem poproszę o jakieś praktyczne porady :)
.

Umowa wstępna obwarowana dobrymi warunkami posadowienia domu + geotechnik i badanie minimum cztery odwierty w narożnikach planowanego domu.