PDA

Zobacz pełną wersję : Próba ciśnieniowa podłgówki



jacentyy
20-01-2021, 12:30
Hej
Mam bardzo mały wyciek z jakiejś instalacji, zrobiłem próbę ciśnieniową zimnej i ciepłej wody i są w porządku, czas przyszedł na podłogówkę i zrobiłem jak przykazano tj cisnienie próby 3,2 bara (około 1,5 razy większe od roboczego) najpier co 10 minut dobijałem do tego ciśnienia - trzy razy , potem przez 30 minut obserowałem spadek ciśnienia był mniejszy od 0,6 bara tak wiec przystąpiłem do odczytu po 2 godzinach i miedzy tym odczytem 30 minutowym a następnym który akurat miał miejsce po 1,5 h dodatkowej czyli nie było pełnych dwóch godzin po odczycie 30 minutowym ciśnienie spadło o 0,2 bara czyli próba jest niezaliczona.Próba była zrobiona na całym rozdzielaczu , wszystkie zawory zasilające rozdzielacz pozamykane ale na temperaturze około 28 stopni. Moje pytanie czy przez te 2 godziny aż tak sie ta woda wystudziła aby pokazać ten spadek ciśnienia? Długoś pętli sumarczynie około 700 m pert 16 mm

Ktoś coś kiedyś sie bawił profesjonalnie w takie sprawdzanie petli pod kątem wycieków?

pozdr

mmmarcinnn
24-01-2021, 17:54
W przypadku podłogówki jak cieknie to 99% przy rozdzielaczu. No chyba, że przewierciłeś rurę.
Próba ciśnienia dla plastiku to teoria...
Nabijaj przez pół dnia do 3 barów, dobijaj do skutku. Później zostaw na noc i ma nie drgnąć. Tak wygląda praktyka.

I zakręć wszystkie odpowietrzniki.

jacentyy
25-01-2021, 13:53
^^
dzieki za info

Tolo74
25-01-2021, 19:28
Plastik pracuje, musi być stabilna temperatura wody, w dodatku powietrze jak jest w rurach miesza się z wodą i ciśnienie spada.
Dobijaj nawet przez 2-3 dni aby to cokolwiek rokować.
Inna sprawa, że jak szklanka wody uleci to cisnienie spadnie do zera.

jacentyy
26-01-2021, 08:10
^^ Włąsnie po tym moim badaniu widzę, że cięzko swtierdzić na jego podstawie czy coś się dzieje czy nie , dzieki za odpowiedź bo już myślałem, że nikt nic nie napisze:)

MarcinMops
31-01-2021, 22:36
Hej
Mam bardzo mały wyciek z jakiejś instalacji, zrobiłem próbę ciśnieniową zimnej i ciepłej wody i są w porządku, czas przyszedł na podłogówkę i zrobiłem jak przykazano tj cisnienie próby 3,2 bara (około 1,5 razy większe od roboczego) najpier co 10 minut dobijałem do tego ciśnienia - trzy razy , potem przez 30 minut obserowałem spadek ciśnienia był mniejszy od 0,6 bara tak wiec przystąpiłem do odczytu po 2 godzinach i miedzy tym odczytem 30 minutowym a następnym który akurat miał miejsce po 1,5 h dodatkowej czyli nie było pełnych dwóch godzin po odczycie 30 minutowym ciśnienie spadło o 0,2 bara czyli próba jest niezaliczona.Próba była zrobiona na całym rozdzielaczu , wszystkie zawory zasilające rozdzielacz pozamykane ale na temperaturze około 28 stopni. Moje pytanie czy przez te 2 godziny aż tak sie ta woda wystudziła aby pokazać ten spadek ciśnienia? Długoś pętli sumarczynie około 700 m pert 16 mm

Ktoś coś kiedyś sie bawił profesjonalnie w takie sprawdzanie petli pod kątem wycieków?

pozdr

udało się znaleźć źródło wycieku ?