PDA

Zobacz pełną wersję : Ile za Instalacje ogrzewania pomp? ciep?a



literad
31-10-2002, 07:23
Jak w temacie. Ja mam rozbieżne oferty o ok 15kzł

dobrzykowice
31-10-2002, 12:34
mozesz skonkretyzować o jaką instalacje dokładnie Ci chodzi ?

Jaś Kowalski
15-12-2002, 04:01
Rozważam w planowanej budowie instalację pompy ciepla.
Czy ktoś ma jakieś dane bardziej szczegółowe odnośnie ceny urzadzeń, isntalacji (okolice Warszawy) kosztów ekspoloatacyjnych?

05-01-2003, 19:53
(WINSTON)Jasiu poszukaj gdzieś mojej wypowiedzi na ten temat. Odeszły mi chęci na ten rodzaj ogrzewania, który pochłonąłby 45000 zł.

dobrzykowice
06-01-2003, 14:09
zerknij do wątku "ogrzewanie pompą ciepla" w Wymianie Doświadczeń
co do tych 45 tys to jest lekka przesada ale na pewno jest to najdroższe pod wzgledem inwestycyjnym rozwiazanie

winston
19-01-2003, 06:27
To nie przesada. dostałem konkretną ofertę pod konkretny dom i działkę. Zapomniałem tylko dodać wyżej, że było tam też uwzględnione ogrzewanie CWU. I była to cena dla ogrzewania podłogowego a ja takiego nie chcę. (mam na myśli tylko urządzenia a nie całą instalację do podłogówki oczywiście).

Maco
19-01-2003, 09:06
winston,
właśnie dobrzykowice chyba robi dokładnie to samo ale za 25000 całość... !

winston
24-01-2003, 23:04
Maco być może, ale w tej firmie w rurkach , które leżą w ziemi jest jakiś propan B czy coś takiego. W kazdym bądź razie gaz. I to podbija cene okrutnie.
A czytałem że w wielu pompach ciepła(w tych rurkach ) jest jakiś glikol, który raz na 3-4 lata trzeba wymieniać i kosztuje to jeśli pamięć mnie nie myli coś około 6-8 tys. zł.

Maco
25-01-2003, 16:47
Też to czytałem. Ale dobrzykowice twierdzi, że producent pompy nie widzi takiej potrzeby...
Na zdrowy rozum to nie powinno być takiej potrzeby. Dlaczego glikol trzeba wymieniać ? Czy traci swoje właściwości cieplne ?
Sam nie wiem...

XARA
25-01-2003, 17:26
CZY ZNACIE PRACUJĄCĄ POMPE BEZ PROBLEMÓW I TANIA W EKSPLOATACJI ???????????????????/!!!!!!
JA JESZCZE TAKIEJ NIE SPOTKAŁAM.DAREMNE ŻALE ,PRÓŻNY TRUD ....

starn
07-02-2003, 18:14
Do Winstona
Jeżeli zainteresowany jesteś ogrzewaniem pompą ciepła to nieporozumieniem jest nie montowanie ogrzewania podłogowego,chyba że za eksploatacje chcesz płacić więcej niż gdybyś pracował na kotle gazowym.Powód jest wręcz banalny .Chodzi o różnice w temperaturze zasilania układu.Pompa ciepła jest tym ekonomiczniejsza im niższa jest temperatura zasilania układu tj. im mniejsza jest różnica między temperaturą dolnego zródła a temperaturą pracy układu grzewczego.I teraz dla ciebie najważniejsze jeżeli koniecznie cghciałbyś mieć ogrzewanie na grzejnikach i przy tym dużą ekonomie pracy to twoje grzejniki musiały by być 6,5 raz wieksze przy Tz35 stopni niż przy temeraturze 90/70 st.Jest to podstawa niskich kosztów eksploatacji.
A do wypowiedzi innego uczestnika forum że nie ma dobrze pracujących i ekonomicznych pomp ciepła mam tylko jedną odpowiedz zapraszam do Kalisza możemy odwiedzić moich klientów u których montowałem pompy ciepła niech oni się wypowiedzą czy któryś jest nie zadowolony.
Jak chcesz coś wiecej wiedzieć to dzwoń 694461420

niezły
07-02-2003, 18:27
Ludzie dajcie se spokój z pompą ciepła lepiej wydajcie pieniążki na kociołek kondensacyjny i solary Inwestycje mierzy się miara portfela może być pompa albo i elektrownia wiatrowa

grzegorz2
08-02-2003, 19:34
polecam ostatniego Muratora - jest zestawienie kosztów ogrzewania z uwzględnieniem kosztu inwestycji. Powinno wyleczyć...
Grzegorz

Maco
08-02-2003, 20:37
W ostatnim numerze "Budujemy Dom" jest bardzo ciekawy artykuł praktyka instalcji grzewczych z pompą ciepła.

vacus
12-02-2003, 19:46
Mam pytanie do Starna z Kalisza jakiego rodzaju pompy polecasz swoim klientom i jakiego rzędu koszty ponosi Twój przeciętny klient.

Proszę potraktuj moje pytanie serio. Jestem prawie zdecydowany na pompę, ale nie mogę rzecz jasna pominąć ekonomicznej strony.
vacus

dobrzykowice
13-02-2003, 10:32
On 2003-01-25 00:04, winston wrote:
A czytałem że w wielu pompach ciepła(w tych rurkach ) jest jakiś glikol, który raz na 3-4 lata trzeba wymieniać i kosztuje to jeśli pamięć mnie nie myli coś około 6-8 tys. zł.


nie jakiś tylko zwykly glikol , taki sam jaki stosowany jest w chlodnicach samochodowych tylko bez dodatków. Z tej ceny odetnij jedno zero a uzyskasz prawdziwą cene.

KP
19-05-2003, 15:42
Dom o pow. 212m2. Faktycznie, tak jak podaje Winston, mam ofertę na pompę ciepła z instalacją na 45tys ale mam też na 27 czy 33tys. Oferty na kotłownie olejową z instalacją wachają się w granicach 13,5tys do 21,5tys. Wychodzi że róznica między jednym a drugim wynosić będzie koło 20tys. Wg. moich obliczeń przy pompie ciepła, na samym ogrzewaniu zaoszczędzę rocznie 2,7tys a dojdzie jeszcze oszczędność na CWU, liczę że razem ok. 4tys.
Może ta inwestycja nie jest jednak tak droga i nierentowna ?

20-05-2003, 12:45
Ja też tak myślę. Już się prawie zdecydowałem. Wolę zapłacić raz i mieć spokój. Musisz jeszcze rozważyć większe koszty ogrzewania podłogowego. Ja mam przy tym taki problem, iż nie wiem jak rozwiązać ogrzewanie na użytkowym poddaszu (sypialnie). Wiadomo że pompa ciepła jest to ogrzewanie niskotemperaturowe i grzejniki nie mają sensu. Z kolei w sypialni ogrzewanie podłogowe jest chyba nie bardzo zdrowe. Co o tym myślisz?
Interesuje mnie również do jakiej pompy się przymierzasz. Ja też mam budynek nieco ponad 200 m2.
Pozdrawiam.

KP
20-05-2003, 16:10
Jeśli chodzi o wyższe koszty instalacji ogrzewania podłogowego jest to fakt. Spotkałem się z wyższymi szacunkami o 20 czy 50%. W moim wypadku tak czy tak planowałem w pomieszczeniach dziennych ogrzewanie podłogowe więc tu na szczęście nie nadgonię.
Z użytkowym poddaszem mam ten sam kłopot. Raczej nie chodzi tu o względy zdrowotne, myślę że to jest tylko mit. Faktyczny problem to dużo wyższe zastawienie / łóżka, szafy, szafki, toaletki itp./, "miękkie" wykończenie podłogi, dodatkowe obciążenie stropu, a w moim wypadku niemożność podwyższenia poziomu podłogi o następne kilkanaście centymetrów. Myślałem o ogrzewaniu ściennym którego koszt instalacji jest ponoć niższy niż podłogówki. Niestety okazuje się że nie może to być jedyne ogrzewanie w pomieszczeniu gdyż, aby było efektywne, instaluje się je do wysokości 0,8 - 1m i przez to tworzy zbyt małą powierzchnię grzewczą. Zdaje się że trzeba się wspomóc grzejnikami konwektorowymi.
Pompy jeszcze nie wybrałem. Najdroższą ofertę mam ze Stiebel Eltron, najtańsza Ekontech. Po środku jest jeszcze parę firm godnych uwagi, z pompami Cetus, Nibe, Ochsner, Neuratherm, Zirius itd. W zasadzie szukam firmy specjalizującej się w tym zagadnieniu, nie raczkującej na zasadzie - bo ich dostawca ma to w ofercie. Chciałbym aby jedna firma zrobiła mi wszystko od a do z tzn. całą instalację CO, dolnego źródła, pompy, zasobnika CWU .
Bardzo optymistycznie, myślę aby zamknąć się w kosztach całkowitych na poziomie 40tys., bardziej realnie 45, drogo do przemyśleń 50 powyżej tej kwoty rezygnuje.
Pozdrawiam

vacus
21-05-2003, 10:07
Rozważam ten sam problem. Jeśli macie firmy godne polecenia w temacie kompleksowego rozwiązania dla domu ok. 200 m2 (podłogowe, CWU + pompa ciepła...) to dajcie namiary (okolice Częstochowy. Jedną firmę już mam, ale dla orientacji i negocjacji warto byłoby porozmawiać z kims jeszcze.

KP
21-05-2003, 20:57
Ja rozważam następujące oferty :
- Climakomfort z pompą Neuratherm
- Ekoterm, instaluje szweckie pompy Nibe
- Ekontech polski producent pomp o tej samej nazwie
- Secespol z pompami Cetus. Mają wyłącznego dystrybutora, firme Elektronika
- Hibernatus z Wadowic
Możesz jeszcze sprawdzić takie firmy jak :
Stiebel Eltron, Vissmann, Oschner, Etna, Acara, Thermia i pewnie jeszcze parę innych znajdziesz w wyszukiwarkach.
Ja natomiast z chęcią posłuchałbym dobrych rad użytkowników pomp, czym kierować się przy wyborze pompy, firmy instalacyjnej, jakich błędów unikać przy montażu.

28-05-2003, 12:04
Z kosztem podłogówki to się nie zgodze 3-4 miesiace temu STARN zrobił kosztorys porównanie grzejniki i podłogówki,podłogówka wychodzi taniej.sprawdzcie w archiwum
Pozdrawiam Olek.
PS.pokazałem to moim hydraulikom i zeszli mocno z ceny(za podłogówke oczywiście)

30-05-2003, 13:38
Czym się kierować przy wyborze nie wiem. Mam znajomego który od 2 lat eksploatuje pompę Ochsner i jest bardzo zadowolony. Oglądałem i mi się to też bardzo podoba. jako dolne źródło ma studnię głębinową (facet się tym zajmuje). Ale ma problem ze zrzutem wody, bo poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki i studnia zrzutowa tego nie przyjmuje. Odprowadza więc wodę do pobliskiego rowu, ale to może być problem bo w końcu przy mrozach może to zamarznąc i kogoś zalać.
Jak się skłaniam do Ekontech, głównie ze względu na ceną. Facet ponoć własnymi siłami robi tylko obudowę (ochydna). Resztę sciąga z ..... ? Ktoś to użytkuje?

30-05-2003, 13:44
Ogrzewanie podłogowe na cały budynek 200 m2 - 10000 zł całość.

KP
30-05-2003, 15:51
Odnośnie kosztów podłogówki. STARN zrobił bardzo oszczędny kosztorys dodatkowo,wydaje mi się, nie uwzględniając wielu koniecznych elementów - materiał na 1m2 26zł ?
Anonimowy podaje 50zł za materiał z robocizną ?
Skąd te ceny jak sam materiał /kompletny/ kosztuje między 50-70zł, a doświadczeni instalatorzy poniżej 30zł nie chcą gadać?

Pompa Ekontech faktycznie kusi ceną. Ponoć trochę instalacji z ich pompami działa, chociaż też żadnej nie widziałem ani nie znam żadnych opinii użytkowników.
Jak na razie odpadły oferty Climakomfort, pompa z b.dobrą marką ale cena kosmos, szweckie Nibe niestety również, może cena pompy przystępniejsza ale cena montażu załamuje.
Biorę pod uwagę jeszcze pompe Cetus, Acara może Stiebel Eltron ale samą pompę bez osprzętu, przy którym jak ktoś robił kalkulację to chyba mu się jedno zero omskło.

02-06-2003, 10:54
50 zł/m2 z materiałem i robocizną. Tyle że to robi znajomy znajomego.
Kto eksploatuje pompę Ekontech?

dobrzykowice
09-06-2003, 09:27
ja sie zdecydowalem wlasnie na Ekontech, samą instalację mozna zobaczyć u wlasciciela firmy - spokojnie mozna się z nim na takie spotkanie umówić. Oprócz mnie jeszcze trzech moich sąsiadów zdecydowalo się na pompy tej firmy. Ja bede ją montowal gdzieś pod koniec czerwca. Co do kosztów samego ogrzewania to u mnie koszty byly nastepujące.

ok. 6 tys sam material czyli styropian, rurki, folia, klipsy i inne duperele, acha jeszcze rozdzielacze - no to w sumie gdzieś z 6500 zl +/- 500 zl

robocizna - 15 zl bez rachunku za metr kw. Po wielu dyskusjach wykonawca zjechal o 15% w dól

wylewka - zrobiona profesjonalnuie przez specjalizującą się w tym firmę - 29 zl netto za metr kw o grubości 6 cm. Nic więcej mnie nie interesowalo, czyli material (piach, cement, wlókna polipropylenowe, plastyfikator) w cenie. oczywiście z mixokreta

Zalewana powierzchnia 220 m kw

Brian
09-06-2003, 12:03
Co do pompy NEURATHERM. Produkt fakt, że markowy i na pierwszy rzut oka cena kosmos. Tyle, że jak podadzą cenę w ofercie to już nic więcej do kosztów inwestycji z ich strony nie doliczysz. Ostatnio ze względu na wysoki kurs Euro można liczyć na dobre upusty cenowe. Także ten "kosmos" nie robi się taki okropny. Poza tym warunki gwarancji (zwłaszcza na kolektor) są kuszące.

10-06-2003, 09:56
Dobrzykowice. Jak dużą pompę montujesz. Ile Ci za pompę policzyli (rozumiem że komplet łącznie z dolnym źródłem).
Duduś

Brian
10-06-2003, 11:51
Czy ktoś wie na jakich materiałach oparta jest konstrukcja pompy Ekontech? Przyznam, że mnie też kusiła mocno cena tej pompy, ale jest chyba z tam jak ze wszystkim: są samochody i ...samochody, telewizory i ...telewizory itd. Maluchem też pojedziesz i np. Alfą Romeo też pojedziesz. Pytanie tylko ile pojedziesz i z jakim komfortem użytkowania. Myślę, że z pompami jest tak samo. Gdy próbowałem się dowiedzieć jaka jest przyczyna tak niskiej ceny pompy Ekontech w porównaniu do innych ofert przedstawiciel nie za bardzo (przynajmniej jak dla mnie) potrafił to wytłumaczyć. Dlatego potrzedłem do tego tematu ostrożnie. Może ktoś ma więcej informacji??? Dla mnie jako przyszłego użytkownika ważne jest na jakich podzespołach bazuje producent. Nie zamierzam wydawać pieniędzy na kiepskie wymienniki, czy sprężarkę, którą wymieniać będę co 3 lata. Za rozjaśnienie tej kwestii wielkie dzięki.

dobrzykowice
10-06-2003, 14:05
14kw - ok 16 000 zl bez dolnego żródla - to zrobilem sobie sam

Brian, jak rozmawialem z gostkiem to mówil mi na jakich to jest podzespolach ale zabij mnie teraz, nie pamietam :(. Nizsza cena wynika m.in z tego że nie jest ona sprowadzana w calości ale w podzespolach któe są montowane w Polsce, a jak wiadomo robocizna u nas jest ciagle tańsza niż na zachodzie

11-06-2003, 07:50
Brian. Na stronie www.prohouse.pl podają iż zastosowane są sprężarki BRISTOL. Mnie to nic nie mówi. Ale jest tam link i możesz sobie poszukać.
Dobrzykowic. Dzięki. Ale te 16000 zł to sama pompa bez dolnego źródła czy też zbiornik na cwu i montaż kotłowni. Właśnie się umówiłem z EKONTECH i chciałbym wiedzieć.
Waldek.

Brian
11-06-2003, 08:00
Dobrze, po części mogę się zgodzić. U nas w kraju pracownicy taniej poskręcają całą tą "lodówkę" do kupy. Ale ile na tym można zaoszczędzić. Popatrzmy relanie. Niech nawet dwóch ludzi skręca pompkę przez tydzień (wydaje mi się, że to chyba wystarczy na zmontowanie "odwróconej lodówki"). Patrząc na różnice w robociźnie ile można zaoszczędzić.... 2, może 3 tys. zł? To wszystko. Reszta? Podzespoły można sprowdzić do Polski od tych samych dostawców na całym świecie, z których korzystają firmy produkujące pompy zagranicą. Można też je dostać na pewno po tej samej cenie. Sumując, było nie było chyba dużo zależy od tego co firmy "upychają" w środku w pompie. Przecież sprężarki można otrzymać najróżniejszych firm. Najróżniejszej jakości, żywotności i w odpowiedniej do tego cenie. Tak więc dalej pozostaję nieprzekonany. Jeśli różnice cenowe w pompach (ofery kompleksowe bez podłogówki i grzejników, czyli górnego źródła) dochodzą do 20 tys. zł i nawet więcej to gdzie leży podstawa do takich rozbieżności? Na pewno nie tylko w marce. A nawet jeśli po części w marce, to jeśli ludzie uważają generalnie, że coś jest lepszej jakości to przecież nie biorą tego z"fusów".
Co sądzicie o takich jeszcze ofertach? Poza Ekontechem, o którym wspomniałem i Clima Komfort z pompą Neuratherm dostałem jeszcze od Stiebel Eltron, Ochsnera, Nibe, Hibernatusa i Viessmana. Czekam na opinie

vacus
12-06-2003, 10:08
Podobnie jak Braian chciałbym usłyszeć o doświadczeniach z innymi pompami. Cenię jakość, ale mam poważne obawy co do różnic cen. Może wynikają one z powiązań kooperacyjnych. Np. ostatnio udało mi się kupić prosto od producenta tarcze hamulcowe za 80 zł podczas gdy w salonie chieli za dokładnie te same ponad 400 złotych !!!
Przedstawiona ofera Climy Komfort jest interesująca jeśli chodzi o gwarancje - nie chciałbym jako to określono zapłacić 'Kosmosu" skoro mogę mieć to samo za kilkanaście tysięcy taniej. Nie jestem pewien na ile rodzaje czynnika robpoczego w kolektorze (solanka, glikol, propan) faktycznie wpływają na sprawność pompy i koszty jej eksploatacji. Ostatnio usłyszałem od oferującego pompę (solanka), że w cale nie trzeba wymieniać czynnika roboczego. Clima (propan) zaoferowała 30 lat gwarancji. Proszę poradzcie
Vacuś

dobrzykowice
12-06-2003, 17:59
Brian, zamiast na próżno dywagować nie lepiej jest po prostu zapytać się u żródła, czyli producenta ? Jest strona www, jest e-mail i telefon....

Ktoś wyżej pytal sie mnie o cene - podana cena (16 000)dotyczy tylko i wylącznie pompy, żaden montaż, żaden bojler itd

Wracając jeszcze do róznicy cen - robocizna to jedna z przyczyn, są jeszcze inne elementy mogące miec wpływ na cenę końcowego produktu -np. marka produktu
firma ekontech to jest jak narazie żaden znak towarowy, inni producenci tutaj podawani to już co innego a to niestety kosztuje. Można znaleźć wiele dżinsów jakością dorównujących fimie Levis ale o polowe tańszych; no ale to już nie są levisy.....

Brian
13-06-2003, 07:57
Vacuś - na temat wymiany glikolu i solanki dostałem tyle różnych informacji, ile odwiedziłem imprez targowych i ile zapytań skierowałem do firm. Na dzień dobry (przy moich pierwszych kontaktach z pompami ciepła) na pytanie o wymianę glikolu przedstawiciel Vissmana poinformował mnie, że "w zasadzie" trzeba tego dokonać co ok. 5 lat. Dla mnie odpowiedź sprzedającego "w zasadzie" oznacza jedno: słuchaj klient na pewno będziesz wymieniał, a nasz serwis na tym zarobi....Ile...?To już pewnie zalezy od firmy. Później dostawałem informacje przeplatane na "tak" i na "nie". No więc zapytałem jedną z firm, u której składałem zapytanie ofertowe, czy zagwarantuje mi w umowie, że "glikol nie będzie wymieniany w całym okresie eksploatacji i, że brak wymiany nie spowoduje obniżenia parametrów pracy pompy ciepła - wydajności np.". Odpowiedź była taka, że "chyba nikt takich zapisów nie zagwarantuje w umowie". No i pozostała "kołomyja". Odnośnie propanu R 290. Firma zapenia, że zagwarantuje mi w umowie, że w całym okresie eksploatacji nie będę tego czynnika wymieniał i uzupełniał. Do tego 30 lat gwarancji na kolektor. Ma to być poświadczenie niezawodności i braku ryzyka rozszczelnienia instalacji. Fakt, widziałem jedną taką instalację - nie ma kolektor żadnych złączeń, czy studzienki zbiorczej, co zauważyłem przy innych instalacjach. Co do czynników to mają one różne właściwości termodynamiczne - lepsze i gorsze. W lteraturze na temat czynników można trochę informacji rozjaśniających znależć. Rynek pomp ciepła w Polsce jest dość młody i nauczyłem się, że trzeba zabawić się w małego "detektywa", żeby sprawdzić co do głowy ładują różni producenci mało uświadomionym jeszcze w Polsce klientom. Na stronach stowrzyszeń czy organizacji zagranicznych można znależć sporo - o wiele więcej niż u nas.
Dobrzykowice - Masz rację, że kto pyta nie błądzi, ale wiesz jak jest. Czasami dzwonisz do przedstawiciela i jak zadajesz pytanie o rodzaj wymiennika, czynnika itd. to pada pytanie: "a co Pan z konkurencji? te informacje nie są do niczego potrzebne Panu jako klientowi". Dlatego pytam, bo może komuś udało się wydobyć coś więcej niż ogólnie dostępna, uboga informacja. Zgadzam się też, że jak przytaczasz przykład spodni, można znaleźć dobre i tańsze, że dopłacasz za markę. Tylko, że jak zdecydujesz się na kupno jednych z najtańszych to najczęściej pochodzisz w nich dużo krócej. W tym samym czasie jak nosisz Levisy tanie spodnie wymienisz trzykrotnie. Cenowo wyjdzie w końcu na to samo. Czy często tak nie jest......????? Nie raz możemy się o tym przekonać kupując cokolwiek.

vacus
15-06-2003, 21:53
Brian dzięki jakbyś miał jeszcze jakieś ciekawe spostrzeżenia to informuj. Ja jeszcze nie wybrałem, ale jeszcze mam trochę czasu. Jak coś ciekawego zauważe to podzielę się z Forumowiczami.

Vacus

KP
16-06-2003, 19:44
Brian
Chciałbym zwrócić uwagę że gdy pompa składana jest za granicą i sprzedawana w Polsce to marże handlową realizuje i producent i importer. Przy tak specyficznym produkcie są to napewno nie małe kwoty.
Różnice dochodzące do 20tys dotyczą cen pomp z oprzyrządowaniem i instalacją. Przykładowo sama pompa Stiebel Eltron 14kW kosztuje 14.900zł. Ta sama pompa z wyposarzeniem plus 8 sekcji kolektora kosztuje już blisko 43,5tys, w tym kolektor - tysiąc metrów rurki - ponad 12tys ??! / ceny netto /
Za montaż i uruchomienie pompy mam oferty między 1 tys a ponad 5 tys

Brian
17-06-2003, 07:20
KP - tak, jest w tym co napisałeś ukryta kolejna różnica w cenie. Choć myślę, że czasy wyśrubowanych marż już bezpowrotnie minęły. Pracuję w handlu i wiem jak niektórym ciężko się przestawić, że nie jest możliwe narzucanie sobie dodatkowych 50 do nawet 100%. Poza tym większość polskich firm (producentów) też sprzedaje poprzez swoich przedstawicieli, tak więc również muszą zarobić obie strony.
Polski rynek jest bardzo cenotwórczy jednakże przynajmniej jak dla mnie jest jakaś granica, do której mogę dopłacić aby uzyskać lepszą jakość. W końcu nie chcę zdecydować się na kupno czekolady tylko urządzenia za, które zapłacę niemało i które chciałbym żeby pracowało bezawaryjnie długie lata.
Pozostawiam kwestię jakości. Dla mnie bezsporną rzeczą jest fakt, że pompa ciepła pompie ciepła nierówna.
Poruszę jeszcze jedną kwestię. Jak doświadczenia z pompami na bazie studni, odzyskującymi ciepło z wody? Kiedyś próbowano nakłonić mnie do takiego rozwiązania, ale uważam, że pompa tego typu ma sens tylko wtedy gdy już nie ma wyjścia (tzn. wolnej działki pod kolektor), a ktoś "musi" mieć pompę ciepła bo tak sobie wymarzył. Sprawność tych urządzeń spada na łeb na szyję gdy doliczymy zużycie energii przez pompę głębinową. Mały problem gdybym miał wodę na 5 - 10 metrach. U mnie byłoby to ok. 25 m. Jakiej mocy głębinówkę by trzeba zastosować sami możecie sobie już dopowiedzieć. Zapewniam, że 500 W to malusieńko! Poza tym wreszcie kompetentny fachowiec od studni rozjaśnił mi problem utrzymania i konserwacji studni. Ryzko wody jako dolnego źródła jest ogromne (kolmatacja, zabrudzenia filtrów, niebezpieczeństwo wyczerpania warstwy wodonośnej, obniżenia jej poziomu, itd.). Żadna zdrowo podchodząca do sprawy firma od studni nie zagwarantuje, chociażby słownie, że studnie będą służyć niezawodnie długie lata. Stała temeratura wody wykorzystywanej przez pompę ciepła to zbyt mało argumentów jak dla mnie. Co myślicie na ten temat?

17-06-2003, 07:44
Nic nie jest wieczne. Studnia się też zużywa jak każde urządzenie. Ale znam studni które wykonane zostały jeszcze przez niemca przed II wojną (mieszkam na terenach wyzyskanych). Działają niesamowicie. Kolmatacja filtra studziennego owszem następuje ale nie jest to takie proste i oczywiste. W latach gierkowskich stosowano azbest i konstruowano studnie z rur stalowych owijając część czynną studni (rurę perforowaną) siatką miedzianą. Tak skonstruowane studnie (połączenie miedzi i stali) szybko ulegały kolmatacji. Budowano też studnie z filtrem tzw. "łódzkim" z rur blaszanych, które również nie wytrzymywały kilkunastu lat. Aktualnie studnie buduję się z rur PCV i to już inna bajka (tak jak w kanalizacji). W Łodzi produkuje się gotowe filtry i tu też jest wybór. Taka studnia powinna wytrzymać kilkadziesiąt lat. Czy to mało ? Jakie urządzenia będzie pracować dłużej?
Sprawa szczerpywania się zasobów wodnych, możliwa ale mało prawdopodobna. Ja nieznam studni (a znam ich naprawdę dużo) co by miały taką przypadłość. Wszystko zależy od lokalnych warunków geologicznych i tu bez dokładnej analizy nie pomogę. Jak mieszkasz w górach to pewnie z wodą moze być gorzej, ale gdzieś na nizinach powinno być lepiej.
Dużym problemem jest natomiast jakość wody. Bardzo często a może nawet powszechnie w wodach podziemnych występuje żelazo i mangan w dużych ilościach. Trzeba więc wodę zbadać i ewentualnie usuwać zanieczyszczenia, co moze być problematyczne.
Owszem pompa głębinowa pobiera energię elektryczną, ale czy dolne źródło ciepła w postaci kolektora gruntowego nie ma pompy obiegowej? Pompa głębinowa będzie brała więcej energii, ale za to sprawność pompy ciepła będzie wyższa (tak przynajmniej podają producenci pomp ciepła). Pewnie wyjdzie na zero.
Tak więc nie odrzucałbym studni jako dolnego źródła. Mój znajomy tak właśnie ma i sobie naprawdę to chwali. Eksploatuje 3 sezony z pompą Ochsner.
Ja też tak chcę zrobić, w części z powodów o których piszesz. Mam działkę 10 arową i nie chcę mieć wszędzie zakopanych rur. Co na tym będą mógł posadzić, a planuję zrobienie ładnego ogrodu? Druga sprawa to wymiana glikolu. Różne są opinie na ten temat. Ale przy studniach nie będą tego sprawdzał empirycznie.
Waldek

Brian
17-06-2003, 10:52
Waldek - dzięki za sporo ciekawych i wyczerpujących informacji na temat studni. Widzę, że coś "w tym temacie" robisz, bądź robiłeś. Zgadzam się, że profesjonalnie wykonana studnia to połowa sukcesu w długiej jej eksploatacji. Człowiek, którego poznałem kiedyś an targach już jest po zakupie pompy ciepła i zdecydowął się na wodę. W jego przypadku, firma wykonująca studnie nie popisała się bowiem okazało się, że studnia zrzutowa nie jest w stanie przyjąć 6-7 m3 wody/h. Zrobiono błąd. Prawdopodobnie należało zastosować system 1+2, a może nawet 1+3 (1 studnia czerpalna, trzy zrzutowe). Jeśli u mnie woda prawdopodobnie jest na 25 m i miałoby się okazać, że trzeba wybijać 3 lub 4 ujęcia to już spore koszty.
Poza tym pompa głębinowa. Niestety to kolejne urządzenie mogące ulec awarii. Koszty niemałe. Nie można także porównywać zużycia prądu przez pompę głębinową i pompę obiegową glikolu lub solanki - są bardzo rozbieżne. Dlatego zmierzam w swoim przypadku do maksymalnego uproszczenia układu.
Koncentruję więc ostatnio uwagę na bezpośrednim odparowaniu. Na naszym rynku znlazłem dwie tego typu oferty: Ochsner i pompa Neuratherm Climy Komfort. Sprawa wymiany glikolu - pomijamy, bo czynnika nie trzeba wymieniać i uzupełniać. Pompa obiegowa czynnika - brak. Co do Oschnera jeszcze nie wiem, ale w Neuratherm już wiem na pewno, że obieg wymusza sprężarka. Tak więc brak dodatkowej pompy obiegowej i mało tego pompa ma tylko jeden wymiennik ciepła - skraplacz. Bardzo ciekawe rozwiązania. Co sądzicie na ten temat?
Brian
Pozdrawiam

HenoK
18-06-2003, 06:55
Rozwiązanie jest napewno ciekawe, tylko chyba trzeba jeszcze poczekać na krajowych producentów.
Poprosiłem firmę Clima Komfort o wycenę pompy ciepła NEURATHERM dla domu 170 m2, przy zapotrzebowaniu na moc do ogrzewania 15kW.
Dobrano mi pompę ciepła i podano wycenę od 42 tys. zł do 48 tys. zł (zaproponowano dwa warianty).
Cena ta obejmuje instalację pompy ciepła z urządzeniami technologicznymi i wymiennika gruntowego (bez robót ziemnych, które szacunkowo podano na 1000 zł, moim zdaniem wartość bardzo zaniżona - przy wymienniku gruntowym grunt powinien być dodatkowo zagęszczony, co znacznie zwiększa koszty).

Brian
18-06-2003, 12:04
HenoK- co do wyceny to u mnie początkowo wyszło podobnie. Mój dom będzie miał powierzchnię ok. 190 m2 i patrząc na zapotrzebowanie cieplne ta sama "14-stka" mi wystarczy. Jeśli idzie o cenę to warto się potargować. Nie ważne czy skorzystam z usług Clima Komfort czy innej firmy interesuje mnie kompleksowa inwestycja. Pompa ciepła, podłogówka, c.w.u. i instalacja wodna od jednej firmy. Przy takim zakresie robót jak na razie uzyskałem kuszącą cenę. Popróbuję jeszcze trochę, zawsze warto.
Póki co nie czekam na naszych producentów bo nie wiem czy w ogóle się doczekam. A w końcu kiedyś chciałbym wprowadzić się do mojego domu.
Co do zagęszczenia gruntu. Jeśli masz "pustynię", czyli suchy piach lub żwir to ma to jakiś sens. Ale w takim przypadku jak u mnie: grunt w zasadzie dość mokry, ił to nie ma sensu. Co do koparki to dowiadywałem się na miejscu. Facet zrobi mi wykop i zasypie za 120 zł/h. Powierzchnię, którą mu podałem "rozryje i zasypie" w jeden dzień. Mówił, że nie ma tu problemu. Niech nawet kopie 15 h - na maksa 1800 zł.
Co do bezpośredniego odparowania. Jakość gruntu ma oczywiście swoje duże znaczenie. Ale bardzo niska minimalna temperatura odparowania czynnika gwarantuje pracę niemal w każdych warunkach. Rzezcz jasna w miarę spadku tej temperatury spadać będzie wydajność urządzenia, ale pompę i Clima Komfort i Oschner dobierał mi dla poziomu odparowania uwzględniającego możliwość jego dość znacznego spadku.
Brian

HenoK
18-06-2003, 13:51
Z tym zagęszczeniem nie jest do końca tak jak sądzisz.
Przy wymienniku gruntowym prędzej czy później powstaje strefa zamarznientego gruntu.
Nie miałaem jeszcze do czynienia z wymiennikiem z bezpośrednim parowaniem, ale w tym przypadku efekt ten moze być jeszcze większy (mniejsza średnica przewodów, możliwe do osiągniecia niższe temperatury będą temu sprzyjały).
Lód w porównaniu z wodą jest dużo lepszym izolatorem i w przypadku zamarznięcia gruntu może znacznie wzrastać opór cieplny słabo zagęszczonego gruntu, a tym samym konieczność pracy w dużo niekorzystniejszych warunkach (obnizenie sprawności).

Brian
18-06-2003, 14:23
HenoK - tak to prawda co piszesz. Ale przecież w moim przypadku grunt ilasty, mokry jest to już grunt sam w sobie o korzystnych parametrach jeśli idzie o przenikalność cieplną. Zgadza się, że po przesypaniu całej jego masy zagęszczenie będzie niższe. Jednakże od razu nie będę na tym miejscu robił trawnika. Czy nie wystarczy poczekać aż grunt "osiądzie", następnie go utwardzić i uzupełnić ubytki powstałe w lejach? Myslę, że to w zupełności wystarczy. Gdybym miał grunt suchutki, żwirowy z pewnością pod i nad kolektorem usypał bym warstwę lepszego gruntu dla pracy kolektora, np. bardzo dobrze zagęszczonej pospółki. Nie wspomianam juz tutaj gliny zwałowej. W tym przypadku do bezwzględnie należałoby obsypać kolektor innym rodzajem gruntu. Powstałe wokół kolektora "puste" miejsca wypełnione powietrzem to by dopiero była izolacja. Co o tym sądzisz?
Brian

HenoK
18-06-2003, 17:24
Jest jeszcze jedna sprawa, której nie poruszyłeś. Rurociagi z tworzyw sztucznych mają znaczny współczynnik termicznej rozszerzalnosci liniowej.
Przy zmianie temperatury, a zmienia się ona przy wymienniku gruntowym w dosyć znacznym zakresie rurociagi "pracują". Dlatego pod rurociagiem, jak i nad nim powinna znaleść się warstwa piasku. W zwiazku z tym, nie wiem czy jesteś taką robotę wykonać w czasie kilkunastu godzin, gdyż dochodzi znaczna ilość ręcznych robót ziemnych, które nie tak łatwo przyspieszyć.

Brian
23-06-2003, 08:02
HenoK - problem, który poruszyłeś jest mi znany i masz rację w tym co piszesz. Jednakże w technologii bezpośredniego odparowania, przynajmniej w przypadku ofert, które posiadam kolektor gruntowy wykonany jest z rur miedzianych. Ponadto ich średnica jest dużo niższa w porównaniu do technologii "glikolowej", a ilość czynnika także nieporównywalnie miejsza.

gaga2
23-06-2003, 22:00
A co sądzicie o pomyśle na "ulepszenie" warunków gruntowych poprzez wykonanie 15 cm warstwy gliny pod i nad kolektorem?
Czy kolektor wykonywany wczesną wiosną musi być przysypany ubijanym gruntem (piach) - gdy ma być wykorzystany dopiero jesienią?
czy zagęszczanie gruntu - w moim przypadku piasku - musi być wykonane za pomogą zagęszczarek (jak przy wykonywaniu podsypki pod wylewki w podłodze na gruncie)?
Co do wykopów - oglądałam zdjęcia z prac układania kolektora gruntowego Neuratherm - wykop i jego zasypanie zostały wykonane przez koparkę - po ułożeniu rur kolektora spychacz zasypywał pierwszą warstwę ziemi, potem na nią najeżdżał i zasypywał dalsze rejony itd. Czy to wystarczy żeby uznać grunt za dostatecznie ubity?
Przyznam, że bardzo zmartwiliście mnie swoimi informacjami, bo nie brałam pod uwagę pozycji w kosztorysie - ubijanie gruntu. Przy wielkości kolektora ca. 400 m2 to się robi znacza różnica w kosztach.
Pozdrawiam,
Gaga2

HenoK
23-06-2003, 23:05
Moim zdaniem zagęszczenie gruntu jest bardzo istotne.
Miałem okazję porównać pracę wymiennka gruntowego wykonanego bardzo starannie (dobre zagęszczenie) i zasypywanego sposobem, który wyżej opisuje gaga2.
Na jednym udawało się uzyskać różnicę temperatur między zasialanie i powrotem rzędu 5 stopni, a na drugim 2 - 3 stopnie.
To rzutuje później na sprawności pompy ciepła.
Dlatego, zwróciłem uwagę na bardzo słabą wycenę robót ziemnych przez firmę Clima Komfort.
Nisko wyceniają roboty, które będzie wykonywał inwestor i za których skutki będzie odpowiadał.
Według mnie warstwa przynajmnie w sąsiedztwie wymiennika powinna być zagęszczona mechanicznie.

Brian
24-06-2003, 07:26
Sporo z tym zagęszczaniem zrobiło się zamieszania. Ale to dobrze. Wiele można wyjaśnić. Na temat całej inwestycji, także prac ziemnych rozmawiałem z inwestorami, którzy mają pompy na bazie bezpośredniego odparowania zainstalowane. Po wizycie przedstawiciela Clima Komfort udało mi się uzyskać parę telefonów. Co zaobserwowałem. Otóż jak pisałem przy gruncie zbitym, brylastym stosowane były podsypki (pod i nad kolektorem). Jeśli grunt nie był zwięzły koparka ubijała go, tzn. jak widziałem na filmie, który również na płycie CD firma może udostępnić, jeździła po nim gąsienicami, bądź kołami lub "opierała swój ciężar na łyżce" ubijając grunt (ten przykład na filmie pochodził z Austrii od producenta). W innych przypadkach takich zabiegów nie stosowano. Chyba, że pompa od zaraz miała wchodzić w sezon grzewczy.
Jak wspomniałem kolektor przy bezpośrednim odparowaniu to rura miedziana. Tak więc problem "pracy" kolektora wykonanego z PE nie występuje!!!
Rozmawiałem z inwestorami jak wspomniałem. Naprawdę kwestia jednego dnia dla takiego domu jak mój (190 m2) jest realna. Poza tym (odsyłam także na stronę producenta: www.neura.at) widoczna gołym okiem jest różnica w rozmiarze prac ziemnych. Nitki kolektora są w niewielkiej odległości od siebie. Przy bardzo dobrym gruncie wystarczy nawet 50 cm. Są to więc ogromne oszczędności powierzchni w porównaniu do kolektora poziomego na bazie glikolu.
Prace ziemne owszem sam będę musiał sfinansować jeśli tą ofertę wybiorę, ale będą one wykonywane pod nadzorem i zgodnie z zaleceniami dostawcy pompy ciepła.
Gaga2 - pomysł z podsypką gliny wydaje się sensowny jeśli masz grunt o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Wszystko pod warunkiem, że nie będzie to glina brylasta, zwałowa. Ale taka podsypka z pewnością może poprawić możliwości akumulacji ciepła przez grunt (chociaż w obszarze kolektora). Zawsze taka warstwa zatrzyma więcej ciepła pochodzącego z przesiąkającej wody deszczowej i energii słonecznej.

HenoK
24-06-2003, 09:19
Jak wspomniałem kolektor przy bezpośrednim odparowaniu to rura miedziana. Tak więc problem "pracy" kolektora wykonanego z PE nie występuje!!!
Występuje, tylko w mniejszej skali. Poza tym rury będą mimo wszystko "pracowały" przy osiadaniu gruntu.

Rozmawiałem z inwestorami jak wspomniałem. Naprawdę kwestia jednego dnia dla takiego domu jak mój (190 m2) jest realna. Nie wiem na jakiej powierzchni planujesz wymiennik gruntowy, ale sądzę, że chodzi o 400 - 500 m2. Mimo wszystko nie ryzykowałbym bez podsypki i obsypki rur. Koszt jej wykonania i zagęszczenia nie jest wart ryzyka, że będziesz miał później gorszą sprawność. Jeżeli zaplanujesz to tak, żeby koparka podawała piasek do wykopu, a zadaniem ludzi będzie tylko rozłożenie i zagęszczenie, to nie powinno to być takie drogie.

Poza tym (odsyłam także na stronę producenta: www.neura.at) widoczna gołym okiem jest różnica w rozmiarze prac ziemnych. Nitki kolektora są w niewielkiej odległości od siebie. Przy bardzo dobrym gruncie wystarczy nawet 50 cm. Są to więc ogromne oszczędności powierzchni w porównaniu do kolektora poziomego na bazie glikolu.
Przy kolektorach na bazie glikolu też można dać nitki bardzo blisko siebie (tak robi się np. przy wymienniku spiralnym), ale wtedy przy grupie blisko położonych rurek zostawia się "wolną" przestrzeń, tak aby z niego mogło być pobierane ciepło (dla wymiennika spiralnego zalecane odległości pomiędzy kolejnymi spiralami to 4 - 5 m). Ale nie zmienia to faktu, że z 1 m2 gruntu można pobrać tylko określoną ilość ciepła. Producenci pomp ciepła zalecają wielkości od 10-15W/m2 dla gleby suchej piaszczystej do 30-35W/m2 dla gleby przewodzącej wody gruntowe. Jeżeli się tych wielkości nie przestrzega to może dojść do nadmiernego wychłodzenia gruntu przy rurach i pogorszenie sprawności.
Zmniejszenie odległości pomiędzy rurkami (nawet do 30cm) polepsza parametry pracy kolektora (bardziej równomierny rozkład temperatur), ale wiąże się z większymi kosztami rur i nie zmienia w/w wielkości poboru ciepła z 1 m2.
Grunt ilasty, który masz u siebie bardzo słabo przepuszcza wodę gruntową. Przy nadmiernym wychłodzeniu powoduje to stopniowe wysuszanie gruntu w sąsiedztwie rurociągu (na wiosnę, kiedy do ziemi dociera duża ilość wody wilgoci nie dopuszcza zmarzlina, woda omija strefę rurociagu i wsiąka głebiej, suchy grunt utrudnia przepływ ciepła, co powoduje, przy tej samej mocy pobieranej z gruntu powiekszenie strefy zamarznietej).
Podkład z gliny w suchych gruntach piaszczystych jest dobrym pomysłem, ale koszty wykonania byłyby dosyć wysokie (żeby był skuteczny należałoby go zrobić na całej powierzchni, np. 5cm x 400 m2 = 20m3).

Brian
24-06-2003, 10:00
HenoK napisał
[Nie wiem na jakiej powierzchni planujesz wymiennik gruntowy, ale sądzę, że chodzi o 400 - 500 m2]
Dla domu o mojej powierzchni wystarczy powierzchnia działki ok. 320 - 350 m2 (podobne wielkości działki podała Clima Komfort i Oschner). Wydawało się to mało na początku, ale ludzie z którymi rozmawiałem na podobnej powierzchni mają rozłożony kolektor (przy tych samych pompach jeśli chodzi o moc rzezcz jasna) i system sprawuje się prawidłowo.
Istotną kwestią przy bezpośrednim odparowaniu jest fakt, że następuje w kolektorze przemiana fazowa. Także różnica temperatur na wlocie czynnika (co wspominałeś przy okazji glikolu) nie jest aż tak istotna. Można powiedzieć, że czynnik roboczy niejako w sposób "utajony" przenosi ciepło z gruntu. Temparatura czynnika przy wejściu do pompy i wejściu w kolektor jak podaje producent jest wręcz identyczna (są to kosmetyczne różnice). Rózny jest tylko stan skupienia. Chodzi o dokonanie przemiany w stan gazowy. W aspekcie tego zagęszczenie ma oczywiście swoje znaczenie, ale nie aż tak ważne. Odpowiednio zagęszczony grunt w przypadku bezpośredniego odparowania może jedynie nieco opóźnić w czasie nadejście "punktu krytycznego" dla pracy czynnika - spadek temperatury odparowania sporo poniżej zera. Takie przesilenie zazwyczaj następuje na przełomie stycznia i lutego, gdy grunt jest najmocniej wymrożony. Jest to jednak krótki okres czasu bowiem dni już się wydłużają i jest coraz cieplej, tak więc wymagana, dostarczana moc na pewno jest coraz mniejsza od mocy szczytowej (którą wyliczoną mam w projekcie dla temp. zewn -20 st. C).
Oczywiście zgadzam się z tym, że z m2 gruntu wyciągniemy nie więcej niż określoną porcję mocy cieplnej, niezależnie od technologii.[/quote]

HenoK
24-06-2003, 13:27
To o czym piszesz, to typowe "ściemnianie" producentów.
Zasada działania pompy ciepła jest powszechnie znana.
Np. na stronie http://www.ochsner.pl/Prinzip.html są podane wzory na sprawność pompy ciepła :
ec = T / (T - Tu) = T / dT
ec = współczynnik sprawności wg Carnota
Tu = temperatura otoczenia, z którego pobierane jest ciepło
T = Temperatura otoczenia, do którego oddawane jest ciepło
dT = Różnica temperatur pomiędzy cieplejszą i zimniejszą stroną

Jest to oczywiście sprawność teoretyczna (graniczna) - rzeczywista będzie zależała od konstrukcji pompy ciepła, ale z tej teoretycznej zależności wynika, że sprawność zawsze zależy od temperatury po stronie gorącej i róznicy temperatur.
W materiałach firm oferujących tak wysokie sprawności nie napisano nic o tym przy jakiej temperaturze dolnego żródła można je osiągnąć, a temperatura ta wprost zależy od jakości wykonania dolnego źródła.
Jasne, że na początku, przy uruchamianiu pompy ciepła, w wymienniku gruntowym bedą panowały korzystne warunki. Jak to bedzie jednak wygladało po sezonie grzewczym, albo jeszcze lepiej po kilku sezonach ?
Climakomfort daje 30 lat gwarancji na element, o największej trwałości.
Czy taką samą gwarancję da na sprawność pompy ciepła przy wymienniku gruntowym wykonanym za 1000 zł (oprócz rur) ?

Brian
24-06-2003, 14:19
Pewnie, że ze sprawnością trzeba zawsze brać tolerancję, czytaj "przymróżenie oka" na to co piszą w materiałach reklamowych. Poza tym nie jest ona stała i zmienia się wraz z sezonem grzewczym i różnicą temperatur. Przecież ja nie oczekuję, że 500% to sprawność każdego dnia:) Jestem realistą.
Jedno jest pewne. Oschnera rozwiązania przy bezpośrednim odparowaniu też osiąga sprawności wyższe niż to podają producenci pomp "glikolowych". Tak nawiasem mówiąc i jedni i drudzy zapene "ładują" nam kity. Np. często do sprawności urządzeń opartych na glikolu producenci nie uwzględniają zużycia prądu przez pompę obiegową czynnika (glikolu). W zależności od mocy pompy są to i mniejsze, ale i pokaźne pobory.
Zarówno Oschner jak i Clima Komfort oferują do wody użytkowej indywidualne podgrzewacze z własną pompą ciepłą typu powietrze - woda. Prawda, że dokładam kasę, ale:
- w 100% będę miał podłogówkę i nie będę specjalnie budował uikładu podmieszania i "wywalał" sprawności (oszczędności) do góry nogami,
- najistotniejsze. Pompa ciepła c.o., nazwijmy to tak, po skończonym sezonie grzewczym pozostanie ok. 5 miesięcy w spoczynku. Efekt - grunt będzie miał wystarczająco dużo czasu i do tego warunki aby się optymalnie zregenerować. W związku z tym każdego kolejnego sezonu się nie obawiam. Na pewno w każdy kolejny sezon grzewczy będę wkraczał z lepszym "magazynem ciepła" niż osoby, które będą wykorzystywać pompę ciepła i kolektor gruntowy latem do grzania ciepłej wody.
Jeżeli tylko operator, którego wynajmę do wykonania prac ziemnych "skasuje" ode mnie 1000 zł, 1500 zł, nie ma to znaczenia - tak, czy tak 30 lat gwarancji na kolektor dostanę od Clima Komfort.
Poza tym nie łudźmy się. Żaden producent nie da mi gwarancji na sprawność. Możeasz mi wierzyć. Pytał wielu. Ponadto - kto by to udowodnił, że jest niższa....:) Dlatego realnie podchodzę do tej sprawy.

11-07-2003, 21:16
Brian namiar i kontakt z Clima Komfort mam czy możesz podać na tę drugą firmę Oschner (sorry jeśli przekręciłem nazwę)?

HenoK
12-07-2003, 05:49
Brian namiar i kontakt z Clima Komfort mam czy możesz podać na tę drugą firmę Oschner (sorry jeśli przekręciłem nazwę)?
http://www.ochsner.pl

Brian
16-07-2003, 12:36
Swego czasu rozmawiałem z niejakim Panem Arturem Karczmarczykiem z Ochsnera. Gość z Krakowa, tel. (012) 638 01 33. Strona internetowa tak jak podał HenoK
Pozdrawiam

HenoK
29-08-2003, 08:32
Mam prośbę o zapoznanie się z wątkiem Pompa ciepła a pozwolenie wodnoprawne (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=11026&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight) i ewentualne uwagi w tej sprawie.

vacus
25-09-2003, 07:33
A coś o pompie Vatra możecie napisać?

Adam & Joanna
25-02-2008, 14:41
Witam,
My będziemy płacić tyle (dom "Pod Jarząbem 2 G z poddaszem, pow. 104 + 50 m.kw):
- pompa ciepła powietrze/woda 8,4 kW + hydrobox 6 kW + zasobnik 200 L z montażem 21 tyś zł brutto
-ogrzewanie podłogowe niskotemperaturowe (parter): 17 tyś zł brutto
Ceny: materiał + robocizna

jaek
29-02-2008, 23:48
Ja rozważam następujące oferty :
- Climakomfort z pompą Neuratherm
- Ekoterm, instaluje szweckie pompy Nibe
- Ekontech polski producent pomp o tej samej nazwie
- Secespol z pompami Cetus. Mają wyłącznego dystrybutora, firme Elektronika
- Hibernatus z Wadowic
Możesz jeszcze sprawdzić takie firmy jak :
Stiebel Eltron, Vissmann, Oschner, Etna, Acara, Thermia i pewnie jeszcze parę innych znajdziesz w wyszukiwarkach.
Ja natomiast z chęcią posłuchałbym dobrych rad użytkowników pomp, czym kierować się przy wyborze pompy, firmy instalacyjnej, jakich błędów unikać przy montażu.


Mam Pompę ciepła Stiebel. Co do urządzenia to narazie chodzi, a co do firmy to kompletnie olewają klijenta. Odradzam.

jaek

..::M:D::..
11-05-2008, 19:57
witam Adam & Joanna , mam pytanie czy wasza pompa to Altherma i czy to będzie wasze jedyne źródło ogrzewania ?
sam zastanawiałem sie nad althermą ,ale w połączeniu z jakimś tanim kotłem gazowym na wypadek dużych mrozów.
u nas raczej trudno o informacjie od użytkowników ,ale widziałem na jakimś brytyjskim forum fachowym dobre opinie o althermie i jeszcze Hitachi aquafree...tyle że u nich troche inny klimat

tomek_pawelski
11-05-2008, 20:15
polecam ostatniego Muratora - jest zestawienie kosztów ogrzewania z uwzględnieniem kosztu inwestycji. Powinno wyleczyć...
Grzegorz


To teraz wam powiem cos ciekawego

Pomy Ciepla systemy DOSPEL cos tam znajdziecie , ale
ja grubo zastanawiałem sie nad ogrzewaniem , kasa była z kredytu i zaczyna sie szał, jaki system wybrać

Tez myslałem o pompie ciepła znalazłem wymiennik za 25 czy 30 tysiecy juz nie pamietam i całe szczescie że spotkalem się z moim kolega z zakładu elektrycznego
gadamy o pompie ciepła, a on mi na to Tak tomku super sprawa bez obslugowa
ale do nas bedziesz w zabkach zanosił ok 2 tysiecy za energię tak jak dwóch pseudo biznesmenów z mojego miasta

wiec dałem se spokój a teraz mój pomysł

Ja mam Ogrzewanie w domu :

1 Piec Eco groszek podłączony do regulatora pokojowego +
2 ogrzewanie kominkowe z calym systemem Cieplik firmy Dospel+
3.Rekuperacja wentylacja

i wymyśliłem coś takiego treść e-meila do dostawcy prądnic KAMEL do wiatraków """"""""""""""""""

Witam Serdecznie

Wpadlem na pomysł , ktory chciałbym zrealizować w moim domu, oststnio duzo czasu poswiecam na szukanie energi odnawialnej
o to mój pomysł: prosiłbym o fachowe doradzctwo z uwagi że Państwo jesteście w moim przokonaniu najlepsza Polską firmą w tej dziedzinie

pradnica nie bedzie zasilana ani przez wiatrak , jak i rowniez przez baterie sloneczne tylko przez silnik pneumatyczny w kotłowni przydowmowej
to pozwala na uzyskanie dobrych parametrów obrotu dla Pradnicy z uwagi iz dla silnika pneumatycznego ( bardzo mała wielkośc i waga) jedynym czynnikiem jest spręzone powietrze ktore uzyskujemy z kompresora który załancza sie automatycznie w przypadku spadku cisnienia w ziornikiu a sprezone powietrze jest niezbedne do napedzania silnika pneumatycznego np prostej konstrukcji takiej jak

zasad działania : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/01e79fb82feffb6f.html

Budowa prosta ; http://www.mojeforum.net/ekomaszyny/moj-silnik-wyjasnienie-temat-vt82.html

co do silnika pneumatycznego oczywiscie nie mowimy o napedzie samochodowym które wymaga naprawde dobrych parametrów do masy pojazdu , ale mówimy o momencie obrotowym i mysle że ten silnik może doskonale zastapić wiatrak lub baterie słoneczną z odpowiednimi przekładniami jako źródło napedu , z uwagi iz jak i Panstwa Firma jak i ja mieszkamy na śląsku gdzie waruki wiatrowe dla wiatraka sa niezbyt korzystne tak sobie to wymysliłem

całkowity schemat znalazłem na stronie : http://www.rms.com.pl/baterie_fotowoltaiczne/97 np ładnie pokazane od źródła zasilania


wymysliłem taki schemat :

(automatycznie załancza kompr. w przypadku spadku napiecia)
<-------------------------------------------------------------------------------------- (regulator spadku napiecia 10v )
V |
kompresor ----->silnik pneumat---->pradnica----->regulator ładownia---->akumulatory żelowe---->Inverter (230v 50hz)---->odbiorniki na 230 v 50hz ( urz. zasilanie domu)
| |
| |
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------<V
(kompresor zailany przez uzyskane napiecie) |
|
V

(wymienik ciepła CO I CW)

zamiast pieca Eco groszek


co do CO i CW ten układ musi zasilac dwie grzałki 500 lub 1000 wat by podgrzać wodę do tem 50 lub 60 stopni cecjusz dla CO i CW to wystarczy przy zastosowaniu zwykłego sterownika pokojowego które sa montowane w piecach na eo groszek by uzyskac temper na grzejnikach 35 stopni to wystarczy w zupełności
+ rekuperacja+ orzewanie kominkowe+ wpiety w koimi i obieg zwykly piec na spalanie odpadów domowych(trocin,papieru,itd)



z czym mam problem z uwagi że jestem kompletnym laikiem co do matematyki elektrycznej proszę o rade i daje wam pomysł
nie wiem ile pobiera prądu dom jednorodzinny, czy ten układ sie sprawdzi, jaka prądnice zastosować w tym układzie, jakie akumulatory żelowe by przechowywały energie częściowo

szacowany koszt który juz obliczyłem to 4000 tysiace ( pradnica kamel,invektory, akumulatory zelowe, itd) to i ak mało w porownani z piecami na eco groszek lub inne cholerstwo które dymią

proszę o opinie i ewentualne koszty od paradnicy która i tak zamierzam zakupić u was bo jakoś inne oferty mnie nie przekonują

patrykos2005
04-06-2008, 13:39
Adam & Joanna Po symbolach widze, ze wybraliscie Alterme (takze sie zastanawialismy nad tą opcją)ale.... kto szuka ten znajduje :lol:
Więc znaleźliśmy kilka innych firm od PC, ktore wstawiają w podobnych cenach pompy o dużo lepszych parametrach i oczywiscie poziomych kolektorach, mamy bardzo podobny dom do waszego, więc koszty także bardzo podobne - DOM W POWOJACH 2:
1) Kompletna kotłownia Zirius M2-5 z bezpośrednim parowaniem itp. 24tys
2) Ekontech AVENIR-ENERGIE (te pompy dostały nagrode na targach w Poznaniu! Cena za kompletną kotłownię także podobnie ok. 24-26tys
Mam jeszcze wiele innych wycen, ale one są już wyższe. np. NIBE ok. 35tys, DIMPLEX ok. 40tys PPC z pionowymi kolektorami 2 x 60m za 32tys, ale
dwie pierwsze wyglądają najlepiej, a COP jest napewnwo wyższy niż Altherma woda/powietrze. czekamy jeszcze na wycene na Altherme z poziomymi kolektorami
Koszt zalozenia podłogówki jest staly, wiec nie ma znaczenia wybor pompy.
Jesli ktos bedzie zainteresowany to udostepnie moje wyceny

Jesli ktoś ma jakieś spostrzezenia lub sugestie z wielką checią poczytam
Pozdrawiam

..::M:D::..
04-06-2008, 22:37
Altherma z poziomymi kolektorami ?

patrykos2005
04-06-2008, 22:56
Chodzi oczywiscie o firme Daikin

..::M:D::..
04-06-2008, 23:39
myślałem że altherma to tylko powietrze\woda czy powietrze /powietrze.

patrykos2005 napisz coś więcej.

patrykos2005
05-06-2008, 10:41
jak bede mial wycene to wtedy dam znac
Pozdrawiam

HenoK
25-11-2008, 09:17
Witam,
My będziemy płacić tyle (dom "Pod Jarząbem 2 G z poddaszem, pow. 104 + 50 m.kw):
- pompa ciepła powietrze/woda 8,4 kW + hydrobox 6 kW + zasobnik 200 L z montażem 21 tyś zł brutto
-ogrzewanie podłogowe niskotemperaturowe (parter): 17 tyś zł brutto
Ceny: materiał + robocizna
Na Allegro pojawiło się nowe urządzenie :
http://www.allegro.pl/item487686140_abatronic_ahp_12dcg_pompa_ciepla_pow ietrze_woda.html
Jest to pompa ciepła powietrze-woda o stosunkowo niewielkiej mocy (do 4-5kW).
Za atrakcyjna cena 6500 zł (do tego trzeba doliczyć montaż pewnie jakieś 1000 zł)
można stosunkowo tanio ogrzać nieduży dobrze ocieplony dom.
Może to być dobra alternatywa dla elektrycznego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

popcarol
25-11-2008, 09:24
Naszy instalacje robila firma Eko Profit www.budujeszdom.pl
mamy pompe ciepla IVT 9 kW, 4 sondy pionowe po 50 m kazda
Dziala, na razie za prad placimy ok 170 zl/mc, ale nie ma mrozow.

Koszt pompy, instalacji, wyposazenia kotlowni, ogrzewanie podlogowe kan-therm, odwiertow - materialow i robocizny to niecale 70 tys zl.

7tonik
02-01-2009, 12:53
Ja właśnie zainstalowałem Althermę 8,4 KW z grzałką 9KW zbiornik 300l (kupiona 1,5 roku temu). Domek ok 170 m2 pow. do ogrzania. Wyłącznie podłogówka i ogrz. ścienne (rurki co 10 cm). Na razie dom w budowie, więc utrzymuję temp. 8-9 st. C (zasilane tylko 4 obiegi). Temperatura ustawiona na centralnym termostacie pokojowym, temperatura wody w obiegu 27 st. C. Zużycie prądu monitorowałem przez kilka dni. przy temp. zewn od -2 do -8 st. Wyszło ok. 0,6 - 0,7 KW/h. Początkowo było 1,2 -1,3 KW/h. Powodem było to, że altherma załącza pompę ciepła od temp. wody na wejściu 20st. Aby dojść do 20 st załącza grzałkę dodatkową. Tak więc po każdym załączeniu ogrzewania pracowała grzałka. W takim przypadku używanie termostatu pokojowego nie miało sensu. Gdy pompa pracowała w trybie ciągłym bez termostatu zużywała podobną ilość prądu. Wpadłem więc na pomysł wykorzystania zbiornika CO jako zbiornika buforowego. Traktuję go jako dodatkową pętlę ogrzewania. W ten sposób pompa startując po przerwie ma temperaturę ok 20 st.(zmieszana woda ze zbiornika i podłogówki) i nie załącza się grzałka. Zużycie spadło o połowę.
Teraz chcę pomierzyć zużycie przy uruchomieniu wszystkich obwodów aby uzyskać temp. w pomieszczeniach 18-20 st.
Nie będzie to do końca miarodajny pomiar, gdyż dach na razie mam ocieplony jedną warstwą waty 15 cm między krokwiami. Docelowo "przyjdzie" druga warstwa 15cm. Ściany ocieplone styropianem z grafitem 20cm, podłoga również 20cm.

HenoK
02-01-2009, 13:34
Zużycie prądu monitorowałem przez kilka dni. przy temp. zewn od -2 do -8 st. Wyszło ok. 0,6 - 0,7 KW/h. Początkowo było 1,2 -1,3 KW/h.A gdzie odpowiedź na pytanie w temacie : Ile za Instalacje ogrzewania pompą ciepła ?

HenoK
02-01-2009, 13:40
|
kompresor ----->silnik pneumat---->pradnica----->regulator ładownia---->akumulatory żelowe---->Inverter (230v 50hz)---->odbiorniki na 230 v 50hz ( urz. zasilanie domu)
| |
| |
---------ZA DUŻO MYŚLNIKÓW - ZLITUJ SIĘ I JE SKASUJ ------------------------------------------------------<V
(kompresor zailany przez uzyskane napiecie) |
|
V

7tonik
02-01-2009, 15:47
A gdzie odpowiedź na pytanie w temacie : Ile za Instalacje ogrzewania pompą ciepła ?

Altherma 8,4KW (grzanie+chłodzenie),grzałka dodatkowa 9KW, zasobnik CW 300l z grzałką wspomagającą - 16494,67zł brutto
Materiały dodatkowe (rury miedziane, kształtki, zawory, zawór trójdrożny z napędem, ...) - razem z materiałem do połaczenia z szafkami rozdzielaczowymi - 3150 zł
Robocizna 1100 zł

Andrzej Zieliński
10-01-2009, 20:17
Ja dostałem taką ofertę na kanadyjczyka.

Powierzchnia użytkowa: 165 m2

Dla zaspokojenia potrzeb centralnego ogrzewania i wytwarzania ciepłej
wody użytkowej dobrana została pompa ciepła Vaillant plus typ VWS 82/2 o parametrach:

- moc grzewcza B0/W35 8 kW
- współczynnik COP 4,5 dla B0/W35
- wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej ze stali szlachetnej o
pojemności 175 dm3
- maksymalna temperatura na zasilaniu 62 oC
- napięcie robocze 400V (3-fazowy)
- czynnik chłodniczy: R407C
- wbudowany ogranicznik prądu rozruchowego (softstart)
- system zdalnego monitoringu poprawności działania pompy Vrnet dialog

Kolektor gruntowy pionowy w postaci czterech odwiertów po 40 m każdy.
Odwierty wykonane zostaną w odległości minimum 5 metrów od budynku w
rozstawie minimum 5 m.

Cena całości instalacji (tj. kolektor gruntowy, pompa ciepła oraz
uruchomienie instalacji): 42 900 zł netto + 7% podatku VAT tj. 45 903,00
zł brutto. Podana cena zawiera koszty robocizny, dojazdu i
zakwaterowania ekipy.

Czas realizacji inwestycji około 14 dni roboczych.

Gwarancja: 24 miesiące liczone od dnia uruchomienia instalacji.
GEOTERM zapewnia bezpłatny przegląd kontrolny
instalacji kolektora gruntowego wraz z pompą ciepła przed upływem końca
okresu gwarancyjnego. Zapewniamy również opiekę serwisową pogwarancyjną.

Warunki płatności:
- zaliczka 5% ceny brutto w dniu podpisania umowy;
- zaliczka 20% ceny brutto w dniu rozpoczęcia prac;
- 50% wartości brutto po wykonaniu kolektora gruntowego;

HenoK
10-01-2009, 21:24
GEOTERM zapewnia bezpłatny przegląd kontrolny
instalacji kolektora gruntowego wraz z pompą ciepła przed upływem końca
okresu gwarancyjnego. Zapewniamy również opiekę serwisową pogwarancyjną.Ciekawe na czym polega przegląd kolektora gruntowego ? Odkopują go ?

HenoK
12-01-2009, 07:24
Ja rozważam następujące oferty :
- Climakomfort z pompą Neuratherm
- Ekoterm, instaluje szweckie pompy Nibe
- Ekontech polski producent pomp o tej samej nazwie
- Secespol z pompami Cetus. Mają wyłącznego dystrybutora, firme Elektronika
- Hibernatus z Wadowic
Możesz jeszcze sprawdzić takie firmy jak :
Stiebel Eltron, Vissmann, Oschner, Etna, Acara, Thermia i pewnie jeszcze parę innych znajdziesz w wyszukiwarkach.
Ja natomiast z chęcią posłuchałbym dobrych rad użytkowników pomp, czym kierować się przy wyborze pompy, firmy instalacyjnej, jakich błędów unikać przy montażu.

Stary już tekst (z 2003 r.). Większość z tych firm nadal na rynku istnieje i ma się dobrze. Pojawiają się też nowe, które dopiero startują. Te duże często popadają w rutynę. Te nowe często oferują kompleksową usługę : doradztwo w projektowaniu i doborze instalacji, dostawę pompy ciepła, wykonanie dolnego źródła ciepła oraz instalacji co i ciepłej wody.
Jedna z takich firm jest Ecopol-System Termodynamiczna Technika Grzewcza (http://www.ecopol-system.pl/).

pigeon
26-02-2009, 13:59
HenoK,

czy masz z nimi cos wspolnego?

Ewentualnie jak oceniasz ich "jakosc"- mozesz na PW

popcarol
26-02-2009, 14:30
Gwarancja: 24 miesiące liczone od dnia uruchomienia instalacji.
GEOTERM zapewnia bezpłatny przegląd kontrolny
instalacji kolektora gruntowego wraz z pompą ciepła przed upływem końca
okresu gwarancyjnego.
Troche krotka gwarancja, ja mam 6 lat. Jak wyglada przeglad kontrolny kolektora? Przeciez to jest wielka dziura w ziemi??

am76
26-08-2009, 08:42
Ja dostałem taką ofertę na kanadyjczyka.

Powierzchnia użytkowa: 165 m2

Dla zaspokojenia potrzeb centralnego ogrzewania i wytwarzania ciepłej
wody użytkowej dobrana została pompa ciepła Vaillant plus typ VWS 82/2 o parametrach:

- moc grzewcza B0/W35 8 kW
- współczynnik COP 4,5 dla B0/W35
- wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej ze stali szlachetnej o
pojemności 175 dm3
- maksymalna temperatura na zasilaniu 62 oC
- napięcie robocze 400V (3-fazowy)
- czynnik chłodniczy: R407C
- wbudowany ogranicznik prądu rozruchowego (softstart)
- system zdalnego monitoringu poprawności działania pompy Vrnet dialog

Kolektor gruntowy pionowy w postaci czterech odwiertów po 40 m każdy.
Odwierty wykonane zostaną w odległości minimum 5 metrów od budynku w
rozstawie minimum 5 m.

Cena całości instalacji (tj. kolektor gruntowy, pompa ciepła oraz
uruchomienie instalacji): 42 900 zł netto + 7% podatku VAT tj. 45 903,00
zł brutto. Podana cena zawiera koszty robocizny, dojazdu i
zakwaterowania ekipy.

Czas realizacji inwestycji około 14 dni roboczych.

Gwarancja: 24 miesiące liczone od dnia uruchomienia instalacji.
GEOTERM zapewnia bezpłatny przegląd kontrolny
instalacji kolektora gruntowego wraz z pompą ciepła przed upływem końca
okresu gwarancyjnego. Zapewniamy również opiekę serwisową pogwarancyjną.

Warunki płatności:
- zaliczka 5% ceny brutto w dniu podpisania umowy;
- zaliczka 20% ceny brutto w dniu rozpoczęcia prac;
- 50% wartości brutto po wykonaniu kolektora gruntowego;

I jak się sprawuje Vaillant plus typ VWS 82/2? Jakieś opinie na jej temat? Pytam bo pompa ta jest teraz dostepna w bardzo dobrej cenie.

MateuszR
27-08-2009, 12:45
A gdzie odpowiedź na pytanie w temacie : Ile za Instalacje ogrzewania pompą ciepła ?

Altherma 8,4KW (grzanie+chłodzenie),grzałka dodatkowa 9KW, zasobnik CW 300l z grzałką wspomagającą - 16494,67zł brutto
Materiały dodatkowe (rury miedziane, kształtki, zawory, zawór trójdrożny z napędem, ...) - razem z materiałem do połaczenia z szafkami rozdzielaczowymi - 3150 zł
Robocizna 1100 zł

Możesz podać przez jaką firmę dokonałęś zakupu i jak sie pompa sprawuje??

Andrzej Zieliński
13-03-2010, 22:37
Jest w porządku. Koszty ogrzewania domu i wody do przełknięcia.
Ten sezon grzewczy 2009/2010 jak na razie kosztował mnie 1300 złotych zeszły był trochę cieplejszy z kosztem zbliżonym 1100.

Znajomemu tez doradziłem tą pompę koszty ogrzewania w domku 150 m2 w tym sezonie 2009/2010 wyniosły już 1900. Różnica tkwiła pewnie w instalatorze.

Faktycznie ekipa z Geo pan Sławomir z Krzysztofem przybyła po roku w kwietniu 2009 i sprawdziła pracę pompy ciepła i dolnego źródła.

W czasie odwiertów okazało się, że geologia jak to mówił pan Sławomir "jest dosyć słaba" i finalnie każdy z odwiertów został pogłębiony do 50 metrów, cena została ta sama - to mnie zaskoczyło.
A zdumiała mnie sprawność instalacji, COP na poziomie 5,21 w sezonie grzewczym. To dużo więcej od założonego minimum COP = 4,5

polecam swój wybór



Ja dostałem taką ofertę na kanadyjczyka.

Powierzchnia użytkowa: 165 m2

Dla zaspokojenia potrzeb centralnego ogrzewania i wytwarzania ciepłej
wody użytkowej dobrana została pompa ciepła Vaillant plus typ VWS 82/2 o parametrach:

- moc grzewcza B0/W35 8 kW
- współczynnik COP 4,5 dla B0/W35
- wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej ze stali szlachetnej o
pojemności 175 dm3
- maksymalna temperatura na zasilaniu 62 oC
- napięcie robocze 400V (3-fazowy)
- czynnik chłodniczy: R407C
- wbudowany ogranicznik prądu rozruchowego (softstart)
- system zdalnego monitoringu poprawności działania pompy Vrnet dialog

Kolektor gruntowy pionowy w postaci czterech odwiertów po 40 m każdy.
Odwierty wykonane zostaną w odległości minimum 5 metrów od budynku w
rozstawie minimum 5 m.

Cena całości instalacji (tj. kolektor gruntowy, pompa ciepła oraz
uruchomienie instalacji): 42 900 zł netto + 7% podatku VAT tj. 45 903,00
zł brutto. Podana cena zawiera koszty robocizny, dojazdu i
zakwaterowania ekipy.

Czas realizacji inwestycji około 14 dni roboczych.

Gwarancja: 24 miesiące liczone od dnia uruchomienia instalacji.
GEOTERM zapewnia bezpłatny przegląd kontrolny
instalacji kolektora gruntowego wraz z pompą ciepła przed upływem końca
okresu gwarancyjnego. Zapewniamy również opiekę serwisową pogwarancyjną.

Warunki płatności:
- zaliczka 5% ceny brutto w dniu podpisania umowy;
- zaliczka 20% ceny brutto w dniu rozpoczęcia prac;
- 50% wartości brutto po wykonaniu kolektora gruntowego;

I jak się sprawuje Vaillant plus typ VWS 82/2? Jakieś opinie na jej temat? Pytam bo pompa ta jest teraz dostepna w bardzo dobrej cenie.

MaxRaczek
07-01-2011, 22:33
Ciekawe rozmyślania na temat pomp. Zdecydowanie niektórzy zapominają o tym po co jest PC. A jest nie tylko z zdbałości o środowisko, ale może nawet przede wszystkim z powodów takich jak bezobsługowość i niedostępności np gazu w okolicy.
Tak więc gadka o "oszczędnym" kotle kondensacyjnym jest bez sensu - po co mi złom bez dostaw gazu (paliw w zbiornikach nie potrzebuję w swej spokojnej okolicy).
Muszę też powiedzieć, że podłogówka nie ma złego wpływu ani w sypialni ani w kuchni ani w toalecie, po przez niską temperaturę kurz wcale nie "fruwa" jak niektórzy podejrzewają.
PC poruwnałbym nie do spodni lecz do samochodów, gdyz zakup to jedno instalacja to drugie ale serwis to trzecie i koszty ekploatacyjne to czwarte.
Co do studni itp na terenach kopalnianych - szkody górnicze powodują rezygnacje z tego pomysłu, woda ze studni innych sąsiadów już dawno popłynęła w siną dal.
Posiadając projekt domu uważam powinno się wysłać go do producentów by wyliczyli dokładne parametry urządzenia i koszty z nim związane; w tedy się okaże Wasz koszt pompy ciepła. Eko groszki itp są dla emerytów co mają czas na biegusianie po kotłowniach, albo mają przydziały ton węgla (ewentualnie tacy konstruktorzy j.w)
Ja niemam czasu na takie i chcę mieć czysto.
A w zembach elektrykom kasy nie będę nosił jak ktoś wcześniej pisał, jakoś lodówka nie jedna w rodzinie tego nie wymaga a to zblżone urządzenie, chyba że źle zaprojektowane, ustawione lub używane.
To co mnie zastanawia to fakt łączenia urządzeń takch jak rekuperator, klima, ogrzeawnie domu wody.
Urzywając pompy latem jako klimy to spowoduje szybszą regenerację gruntu, skolei ogrzewanie wody spowoduje powrót do pkt wyjścia, czy się mylę?
Może muszę połączyć PC do ogrzania zimą domu, z kolektorem słonecznym latem, by pompa chłodziła regenerując glebę?!

MaxRaczek
07-01-2011, 22:40
Aha i dostałem takiego maila od Viessmana

Dzień dobry.

Podczas wizyty serwisowej, która powinna być co roku, serwisant sprawdza urządzenie pod kątem eksploatacji. Sprawdza temperatury dolnego źródła ciepła po każdym sezonie grzewczym, czyści filtry po stronie pierwotnej i wtórnej, sprawdza czasy pracy pompy ciepła. Takie czynności pozwalają na uniknięcie przeciążenia urządzenia i wyregulowanie go do potrzeb indywisualnego klienta. Coroczna kontrola temperatud dolnego żródła ciepła pozwala na śledzeniu pracy, temperatur, a co za tym idzie sprawności pompy ciepła.

Po okresie ok 15 lat serwisant sprawdza temperature zamarzania płynu w dolnym źródle ciepła, ewentualnie po takim okresie wymienia płyn na nowy.

Koszty przeglądu kotłowni to rząd wielkości ok 250 zł.

Koszt wymiany płynu jest zależny od ilości odwiertów, odległości rur dobiegowych.

Dobierając urządzenie pompy ciepła, obliczamy tak schemat hydrauliczny, oraz osprzęt pompy, aby urządzenie pracowało w odpowiednich przedziałach czasowych (nie za krótko, nie za długo), co pozwala na poprawną pracę urządzenia.

W okresie gwarancyjnym, wszystkie elementy sa wymieniane bezplatnie.

Zapraszam Pana do naszego salonu do dyskusji na temat pompy ciepła, systemu ogrzewania i wszystkich związanych z tym tematem spraw.

Nasza firma w zeszłym roku sprzedała i zamontowała 7 pomp ciepła.

Jest możliwość pokazania pracujące kotłowni oraz uzyskania opinii urzytkownika.

Serdecznie zapraszam:
inż. Adam Jałowiecki
Tel 0 664 935 197

MaxRaczek
07-01-2011, 23:18
Na początek zastanówmy się:

http://www.climakomfort.pl/index.php?page=212 clima komfort ma PC od firmy NEURA GmbH http://www.neura.at/en/partner/company/history/
starz mają przekonujący z opini też poczytać można że jest dobrze Tytuł "Produkt Roku" dla pompy ciepła NEURATHERM,

Tu można rozpocząć info o ich PC http://www.climakomfort.pl/index.php?page=513

Inny producent pisze o finansach, przedstawia pewne wyliczenia http://www.ochsner.pl/ihr-nutzen/wertanlage/

Kolejny http://www.pompaciepla.com.pl/index.php

Znana firma o swych produktach http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps.html

Ponoć się bardzo cenią ale w magazynie sugerują że serwis powinien rekompensować cenę zakupu (się okaże)
http://www.zehnder.pl/comfosystems/index.php?pageID=177

Nibe to: http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/pompy-ciepla/menu-id-23.html

O kosztach na forum można podebatować czytając tu:
http://muratordom.pl/instalacje/kolektory-pompy-ciepla/


Ciekawe co się nasunie po lekturze

dynamical
17-09-2013, 10:11
Aha i dostałem takiego maila od Viessmana

Dzień dobry.

Podczas wizyty serwisowej, która powinna być co roku, serwisant sprawdza urządzenie pod kątem eksploatacji. Sprawdza temperatury dolnego źródła ciepła po każdym sezonie grzewczym, czyści filtry po stronie pierwotnej i wtórnej, sprawdza czasy pracy pompy ciepła. Takie czynności pozwalają na uniknięcie przeciążenia urządzenia i wyregulowanie go do potrzeb indywisualnego klienta. Coroczna kontrola temperatud dolnego żródła ciepła pozwala na śledzeniu pracy, temperatur, a co za tym idzie sprawności pompy ciepła.

Po okresie ok 15 lat serwisant sprawdza temperature zamarzania płynu w dolnym źródle ciepła, ewentualnie po takim okresie wymienia płyn na nowy.

Koszty przeglądu kotłowni to rząd wielkości ok 250 zł.

Koszt wymiany płynu jest zależny od ilości odwiertów, odległości rur dobiegowych.

Dobierając urządzenie pompy ciepła, obliczamy tak schemat hydrauliczny, oraz osprzęt pompy, aby urządzenie pracowało w odpowiednich przedziałach czasowych (nie za krótko, nie za długo), co pozwala na poprawną pracę urządzenia.

W okresie gwarancyjnym, wszystkie elementy sa wymieniane bezplatnie.

Zapraszam Pana do naszego salonu do dyskusji na temat pompy ciepła, systemu ogrzewania i wszystkich związanych z tym tematem spraw.

Nasza firma w zeszłym roku sprzedała i zamontowała 7 pomp ciepła.

Jest możliwość pokazania pracujące kotłowni oraz uzyskania opinii urzytkownika.

Serdecznie zapraszam:
inż. Adam Jałowiecki
Tel 0 664 935 197

Ja również zastanawiam się nad wyborem pompy ciepła i chyba tez skorzystam z usług pana Adama Jałowickiego, bo z tego co wiem to nadal pracuje w salonie Viessmanna, a nawet prowadzi bloga o pompach ciepła: http://mabapa.pl/blog/?p=67