PDA

Zobacz pełną wersję : Zamieszkanie w domu bez rekuperatora



Tanarro
28-01-2021, 16:20
Pytanie zapewne głupie ale... czy można bezpiecznie zamieszkać w 3 lub 4 osoby w 160m/2 domu bez wentylacji (brak zamontowanej wentylacji - trzeba na nią jeszcze chwilę poczekać)? Czy jest to po prostu zbyt ryzykowne?

Elfir
28-01-2021, 17:14
na zimę ryzykowne. Latem można mieć po prostu wszędzie uchylone okna

ig0r-
28-01-2021, 17:35
Pytanie zapewne głupie ale... czy można bezpiecznie zamieszkać w 3 lub 4 osoby w 160m/2 domu bez wentylacji (brak zamontowanej wentylacji - trzeba na nią jeszcze chwilę poczekać)? Czy jest to po prostu zbyt ryzykowne?
Ja mieszkałem rok bez centralki po wprowadzeniu i nic się nie stało. Trzeba standardowo wietrzyć i tyle.

margabr
28-01-2021, 17:48
Ostatniej wiosny prowadzilismy jeszcze prace wykonczeniowe a rekuperator byl zamontowany pod koniec jesieni wiec okna najczesciej byly uchylone/rozszczelnione. Jesli na zewnatrz w tym czasie byla duza wilgoć okna zamykalismy i uruchamialismy osuszacz.
Do tej pory uwazam to urzadzenie za najlepszy zakup podczas budowy gdyz w ciagu doby na poczatku potrafil 10 litrow wody wyciagac z pomieszczen.
Przekonalem sie jak wazne jest dosuszenie domu i kwota ok.300zl za osuszacz i oczywiscie niepoliczalne zuzycie prądu dla mnie to dobrze wydane pieniadze.
Teraz sie delektujemy powietrzem z WM.
Musze dolozyc jeszcze czujnik CO2 i mam nadzieje ze nie zburzy tej sielanki.

Elfir
28-01-2021, 17:57
Ja mieszkałem rok bez centralki po wprowadzeniu i nic się nie stało. Trzeba standardowo wietrzyć i tyle.

problem jest gdy np. łazienka jest bez okna.

margabr
28-01-2021, 18:14
problem jest gdy np. łazienka jest bez okna.

Jak to na budowie brak okna lub drzwi to chyba nie problem. Nie od razu Krakow zbudowano. A jesli juz mamy ten luksus posiadania calej wewnetrznej stolarki zawsze mozna je szeroko otworzyć. Uzyskamy calosciowo jakis ruch powietrza otwierajac tu i tam.
Wazne aby przed zimą sie sprezyc z uruchomieniem reku.

ig0r-
28-01-2021, 18:22
problem jest gdy np. łazienka jest bez okna.
W moim przypadku bez takiej sytuacji.

rhein
28-01-2021, 18:25
A ja zapytam od innej strony. A czy do odbioru nie jest potrzebne wykazanie się prawidłową wentylacją w domu? W nowo wybudowanym domu miałem WG i tak było wykazane w planach. Przed wprowadzeniem postanowiłem dodać WM. Musiałem wykonac plan instalacji i zgłosić to. Do odbioru musiałem pozbyc się WG (zamurować) i wykazać się działającą WM.

Kaizen
28-01-2021, 19:12
A czy do odbioru nie jest potrzebne wykazanie się prawidłową wentylacją w domu?

Potrzebny jest odbiór kominiarski i/lub odbiór WM.
Ale WM to dla urzędników ciągle egzotyka i jak masz tylko protokół kominiarski na komin, to przechodzi bez protokołu na WM.

Tanarro
28-01-2021, 19:20
Jedyne co zostało mi do zrobienia to kilka mebelków i właśnie rekuperacja. Ciągnie do przeprowadzki bardzo stąd takie pytanie. ;)

Elfir
28-01-2021, 20:17
W moim przypadku bez takiej sytuacji.

I wietrzyłeś łazienkę zimą w czasie kąpieli?


Jak to na budowie brak okna lub drzwi to chyba nie problem. .

Nie chodzi o budowę tylko zamieszkanie.
I własnie pisałam, ze zimą jest to ryzykowne.

Pytajnick
28-01-2021, 21:36
A ja zapytam od innej strony. A czy do odbioru nie jest potrzebne wykazanie się prawidłową wentylacją w domu? W nowo wybudowanym domu miałem WG i tak było wykazane w planach. Przed wprowadzeniem postanowiłem dodać WM. Musiałem wykonac plan instalacji i zgłosić to. Do odbioru musiałem pozbyc się WG (zamurować) i wykazać się działającą WM.

W moim przypadku - trzech miejsc kominiarzy do WM nie przyjeżdża, bo nie mają jak mówili sprzętu. Znalazłem 30km dalej i faktycznie, przyjechał z tubą do anemometrów. Niestety nie bilansował, tylko kazał puścić na każdym biegu, zrobił mapkę z zaznaczeniem czerpni i wyrzutni ( jak mówił - dobrze że w projekcie domu mam WM, bo by musiał dokładną) i wystawił papier.

fotohobby
28-01-2021, 21:43
Potrzebny jest odbiór kominiarski i/lub odbiór WM.
Ale WM to dla urzędników ciągle egzotyka i jak masz tylko protokół kominiarski na komin, to przechodzi bez protokołu na WM.

Ja dostałem informację o konieczności uzupełnienia dokumentacji o protokół z pomiarami WM

Kaizen
28-01-2021, 22:09
Jedyne co zostało mi do zrobienia to kilka mebelków i właśnie rekuperacja. Ciągnie do przeprowadzki bardzo stąd takie pytanie. ;)

To co dokładnie zostało? Rury masz rozprowadzone? Zamontowaną czerpnię i wyrzutnię? To zostaje montaż samego rekuperatora i regulacja?


Ja dostałem informację o konieczności uzupełnienia dokumentacji o protokół z pomiarami WM

Co za pech - na rozgarniętego urzędnika trafiłeś. Bo rozumiem, że odbiór kominiarski miałeś?

Tanarro
28-01-2021, 23:05
To co dokładnie zostało? Rury masz rozprowadzone? Zamontowaną czerpnię i wyrzutnię? To zostaje montaż samego rekuperatora i regulacja?

Dokładnie. Montaż urządzenia, wpięcie anemostatów i tyle. ;) Kuchnia jest, łazienki są, łóżka są - można mieszkać - tylko ekipa od reku kazała czekać min. miesiąc aż się pojawią na montaż urządzenia. Stąd tak przeboleć nie mogę i próbuję wybadać na ile ryzykowna jest wprowadzka pomimo braku jakiejkolwiek wentylacji.

fotohobby
28-01-2021, 23:21
Co za pech - na rozgarniętego urzędnika trafiłeś. Bo rozumiem, że odbiór kominiarski miałeś?

Tak - kominek i gaz

asolt
29-01-2021, 06:39
Co za pech - na rozgarniętego urzędnika trafiłeś. Bo rozumiem, że odbiór kominiarski miałeś?

Wcale nie pech, praktycznie w ponad 90 % instalacji wm ktore wykonujemy przy odbiorach budynku wymagany jest protokół badania wydajnosci tej instalacji. Sa to rózne PINB

asolt
29-01-2021, 06:42
W moim przypadku - trzech miejsc kominiarzy do WM nie przyjeżdża, bo nie mają jak mówili sprzętu. Znalazłem 30km dalej i faktycznie, przyjechał z tubą do anemometrów. Niestety nie bilansował, tylko kazał puścić na każdym biegu, zrobił mapkę z zaznaczeniem czerpni i wyrzutni ( jak mówił - dobrze że w projekcie domu mam WM, bo by musiał dokładną) i wystawił papier.

Kominiarz jezeli nie uprawnien budowlanych nie moze wystawic takiego protokołu. To ze ma uprawnienia budowlane jest niezmiernie rzadkie i dotyczy głownie projektantów którzy maja dodatkowo uprawnienia kominiarskie. Jezeli twoj PINB przyjał taki protokół to oznacza ze mają dosc luzne podejscie do przepisów.

_John
29-01-2021, 14:36
Kominiarz jezeli nie uprawnien budowlanych nie moze wystawic takiego protokołu. To ze ma uprawnienia budowlane jest niezmiernie rzadkie i dotyczy głownie projektantów którzy maja dodatkowo uprawnienia kominiarskie. Jezeli twoj PINB przyjał taki protokół to oznacza ze mają dosc luzne podejscie do przepisów.

No...
Zrobić uprawnienia i pracować jako kominiarz, to musiałby być jakiś pasjonat czarnego ubioru i sadzy na rękach.