PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja + klimatyzacja



bols86
28-01-2021, 17:29
Hejka, jesteśmy na etapie projektowania domu - początkowo byliśmy bardzo zainteresowaniu zakupem PC z funkcja chłodzenie, niestety od niedawna Mitsubishi Zubadan nie posiada ten możliwości. Oczywiście możemy iść w kierunku Panasonica, ale wiele osób odradza chłodzenie podłogowa.
Czy dobrym wyborem będzie pójście w kierunku rekuperacji i zamontowania klimatyzatora aby działały razem?, czy może jest to przerost formy nad treścią i chłodzenie podłoga jest w pewno wystarczające?. Będziemy mieli duże przeszklenia na południe, nie wyobrażam sobie tak lata bez jakiegokolwiek chłodzenia.

Owczar
28-01-2021, 19:21
Chłodzenie podłoga to pomyłka - piszę to jako osoba, która z ciekawości włączyła chłodzenie w jednym pomieszczeniu na podłodze. Chodzenie po tym bardzo nieprzyjemne. W dodatku cały chłód zostaje na dole.
Mogę polecić chłodzenie ścienne i sufitowe. Tutaj, ale musisz kontrolować wilgotność.

Klimatyzator typu split plus reku jak najbardziej, ale nie klima na tych samych kanałach. Przy takich przeszkleniach będą ogromne zyski. W zależności od kubatury i rozkładu pomieszczeń minimum jeden split w części dziennej plus sypialnie jeśli też nasłonecznione.

3rav
13-04-2022, 08:27
Jestem ciekawy czy istnieje może taka nagrzewnica/chłodnica freonowa na 2 oddzielne kanały, czyli kanał 1 schładzanie/ogrzewanie powietrza z rekuperacji na pokoje + 2 kanał na "mielenie" powietrza w domu (znacznie większy przepływ powietrza aniżeli na kanale 1, w strefie otwartej dzienne)?

Komiwojażer
13-06-2022, 12:31
Nie mogłem uwierzyć w to chodzenie podłogowe, zapytałem wujka google no i faktycznie istnieje. To jest absurd z tego względu że energia cieplna zawarta w powietrzu musi być odebrana przez podłogę kompletnie do tego nie przystosowaną, plus tworzy się poduszka schodzonego powietrza przy kostkach. Klimatyzacja split schładza bezpośrednio powietrze. Zastanawiam się gdzie to by miało rację bytu, ma na lodowisku :)