PDA

Zobacz pełną wersję : Samodzielne wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i CO? Da się?



PaweL71
31-01-2021, 12:13
Cześć,
zastanawiam się nad samodzielnym położeniem rur w domu. Wydaje mi się że rozprowadzenie wody nie będzie problemem, bardziej obawiam się kanalizacji. Na co zwracać uwagę, czego unikać? Możecie polecić strony które przystępnie opisują zasady wykonywania instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych i ogrzewania?
Wodę zamierzam rozprowadzić rurami zgrzewanymi PP, lub systemem push/ultraline. Co polecacie?
Ile mogę zaoszczędzić samodzielnie wykonując instalację? 2 łazienki, kuchnia, kotłownia, zlew w garażu itp. Ogólnie ogarniam różne prace mechaniczne i elektryczne/elektroniczne, wiem jak trzymać narzędzia w ręku.

Robinson74
31-01-2021, 12:21
Oszczędzisz dobre kilka tys. zł.

klaudiusz_x
13-02-2021, 20:32
Zobacz kilka filmów na yt.
Proste.
Jeśli wcześniej ogarnąłeś jakieś inne sprawy sam, dasz radę.
Do rur PP potrzebujesz pomocnika.
Samemu, to ciężko i można popełnić błąd.
Żona pomoże, bo to łatwizna. Brakuje tylko 3 ręki.
Plus odpowiednia wentylacja.
Chemii sporo w powietrzu. Trzeba przy pp mieć otwarte okno.

kroles
18-02-2021, 22:18
Wodę zamierzam rozprowadzić rurami zgrzewanymi PP, lub systemem push/ultraline. Co polecacie?

Ja zrobiłem z polibutylenu, Hep2O. Potrzebne są tylko nożyce za kilkadziesiąt PLN, żadnych dodatkowych narzędzi. Rury giętkie, więc prawie bez kolanek itp., wszystkie połączenia zrobiłem na wszelki wypadek w skrzynkach, do których jest dostęp. Nic się nie dzieje od 7 lat.

mmmarcinnn
20-02-2021, 08:51
Jeśli chodzi o wodę to od zgrzewanego pp bardziej polecam zaciskane alu-pexy. Amatorowi łatwiej jest je prowadzić bo są elastyczne, zaciskania są praktycznie niemożliwe do zchrzanienia. Jedyna wada to droższe kształtki. Ale idzie ich zdecydowanie mniej - zamiast większości kolanek rurę można wygiąć. Tylko polecam stosowanie sprężyn do gięcia, żeby nie złamać rury.