PDA

Zobacz pełną wersję : okap kuchenny w formie wyciągu - odległość okapu od komina 12m



lemodest
31-01-2021, 21:05
Cześć!

Przeniosłem kuchnie do innego pomieszczenia niż zakładał projekt. Zmiany te mają wpływ na usytuowanie okapu względem komina wentylacyjnego. Odległość do komina wynosi jakieś 12m w poziomie, do tego dochodzą 2x kolanko 45stopni, jedno zaraz przy okapie a drugie 2m od okapu. Bardzo zależy mi na okapie w formie wyciągu ze względu na jego efektywność. Jednak zdaje sobie sprawę, że odległość i dwa kolanka znacząco wpłynie na efektywność odprowadzania powietrza na zewnątrz. Czy jest jakieś rozwiązanie aby skuteczność działania wyciągu była dobra/mieściła się w normach ? Mając na uwadze odległość i 2x kolanko 45st.

Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam

Owczar
31-01-2021, 21:23
Jeśli zastosujesz odpowiedniej średnicy rury nie będzie to stanowiło większego problemu dla okapu.

Robinson74
31-01-2021, 22:36
Ewentualnie wyciąg przez ścianę.

lemodest
01-02-2021, 09:12
Jeśli zastosujesz odpowiedniej średnicy rury nie będzie to stanowiło większego problemu dla okapu.

Dzięki za odpowiedź. Jakiej średnicy rury powinny zostać zastosoane w moim wypadku ? Z komina wychodzi kanał wentylacyjny płaski 60mm x 205mm. Czy takiej wielkości kanał będzie wystarczający ?

Pozdrawiam
Dominik

lemodest
01-02-2021, 09:17
Ewentualnie wyciąg przez ścianę.

dzięki za odpowiedz. Zaczynam wgryzać się w ten temat dopiero jako opcje alternatywną. Na razie napotkałem na kilka postów gdzie ludzie skarżyli się na to, że nawiewa zimne powietrze z zewnątrz, więc na tą chwilę nie jestem przekonany, ale musze zgłębićbardziej temat.

Owczar
01-02-2021, 09:48
Ten kanał 60x205 powinien być ok, aczkolwiek bym go wygłuszył bo prędkości powietrza będą tam spore.

Przy wyrzunti przez ścianę nie będzie problemu jak zastosujesz klapy zwrotne. Ja mam jedną w kanalę, a drugą na wyrzutni. Nie mam żadnego problemu.

lemodest
01-02-2021, 10:29
Ten kanał 60x205 powinien być ok, aczkolwiek bym go wygłuszył bo prędkości powietrza będą tam spore.

Ja się obawiałem, że przez odległość i kolanka będzie problem z wyprowadzeniem powietrza na zewnątrz :). Czyli powinieniem się obawiać raczej hałasu z powodu dużej prędkości niżeli brakiem ciągu ? Czy wełna byłaby tutaj dobrym rozwiązaniem ?



Przy wyrzunti przez ścianę nie będzie problemu jak zastosujesz klapy zwrotne. Ja mam jedną w kanalę, a drugą na wyrzutni. Nie mam żadnego problemu.

Ten pomysł coraz bardziej do mnie przemawia. Czy w tym rozwiązaniu na elewacji musiałym zamontować tylko kratkę czy jakis komin ?

Dzięki!
Pozdrawiam

Owczar
01-02-2021, 11:10
Wełna z folią 3cm w zupełności wystarczy. Największy hałas i tak wygeneruje silnik i sam okap gdzie pwoietrze będzie zwiększało prędkość.

Ja mam taką wyrzutnię z klapą, ale dodatkowo mam też na sprężynach w kanale przed wyrzutnią. Nie wiedziałem wtedy jeszcze jaką wyrzutnię zastosuję więc na wszelki wypadek zrobiłem w kanale.
https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3cXUm6T4eyXcBPpJ6uTKJztaWdbEa4L5vpzuEWCZgftEsaCm1e FLJ0M_pSyyip3g7tc2HjiBMpfsndzCtjReTUjbvIcJNfJyO-KmNNS0Zlnah2LkhmA0ya8i7OyJYBZ1M50dfGGARFA4m05fOXrk AMXSA=w1763-h1297-no?authuser=0

Jakoś nie szpeci bardzo, a to najkrótsza droga. Ja mam kanał poprowadzony własnie płaskim kanałem pod sufitem podwieszanym. W spiżąrni mam wentylator kanałowy i on wypycha powietrze na zewnątrz. Silnik poza okapem jest o wiele cichszy.

lemodest
02-02-2021, 13:34
Wełna z folią 3cm w zupełności wystarczy. Największy hałas i tak wygeneruje silnik i sam okap gdzie pwoietrze będzie zwiększało prędkość.

Ja mam taką wyrzutnię z klapą, ale dodatkowo mam też na sprężynach w kanale przed wyrzutnią. Nie wiedziałem wtedy jeszcze jaką wyrzutnię zastosuję więc na wszelki wypadek zrobiłem w kanale.
https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3cXUm6T4eyXcBPpJ6uTKJztaWdbEa4L5vpzuEWCZgftEsaCm1e FLJ0M_pSyyip3g7tc2HjiBMpfsndzCtjReTUjbvIcJNfJyO-KmNNS0Zlnah2LkhmA0ya8i7OyJYBZ1M50dfGGARFA4m05fOXrk AMXSA=w1763-h1297-no?authuser=0

Jakoś nie szpeci bardzo, a to najkrótsza droga. Ja mam kanał poprowadzony własnie płaskim kanałem pod sufitem podwieszanym. W spiżąrni mam wentylator kanałowy i on wypycha powietrze na zewnątrz. Silnik poza okapem jest o wiele cichszy.

dzieki za zdjecie i opisanie instalacji zastosowanej u Ciebie. Niestety wygląda na to, że nie będe mógł mógł zrobić wyrzutu na zewnatrz przez cianę, ze względu na sąsiadów (mieszkanie znajduje się w segmencie dwulokalowym).

lemodest
02-02-2021, 13:45
Mam małą aktualizację, po rozmowie z wykonawcą, okazało się, że kanał wentylacyjny będzie skręcał dwukrotnie pod katem 90 stopni ..... załączyłem rysunek z oznaczonym z położeniem kanału wentylacyjnego od okapu do komina. Czy w takich okolicznościach okap nadal da radę efektywnie wyrzucać powietrze do komina a później na zewnątrz ?
452639

kemot_p
02-02-2021, 16:12
Ja mam taką wyrzutnię z klapą (...)

Jaka to średnica? Niezdzewka?
Też kupiłem osłonę wywiewną o takim kształcie.

Robinson74
02-02-2021, 17:17
Te 10 metrów rury idzie w poziomie?

Owczar
02-02-2021, 20:03
Jaka to średnica? Niezdzewka?
Też kupiłem osłonę wywiewną o takim kształcie.

160mm. Tak, wyrzutnia z nierdzewki. Rura spiro ocynk.