PDA

Zobacz pełną wersję : Belki chłodząc



damian88max
01-02-2021, 12:23
czesc,
chodzi mi po głowie zamontować belki chłodzące zamiast klimatyzacji.
z tego co wyczytałem działają z woda o temp 16 stopni aby nic się nie wykraplało.

Do tego bufor chłodu nie wiem 200l czy wiecej.

Będę miał GGWC i to mogło by chłodzić wodę w buforze.

Ktoś ma doświadczenie z tymi belkami? lepiej pasywne czy aktywne połączone z wentylacją?

Cały koszt eksploatacji to była by pompka z bufora plus pompka od GWC.

Dom wg parametrów będzie pasywny szkieletowy.

Owczar
01-02-2021, 13:01
Chłodzenie bez kondensacji to nienajlepszy pomysł. Sam chłodzę pasywnie ścianami, ale osuszam powietrze na chłodnicy.

Jeśli na wejściu wentylacji zejdziesz poniżej 15 stopni, a belki będą aktywne to schłodzisz. Ale musisz pilnować punktu rosy.

Jeśli nie osuszysz powietrza, to 16 stopni na belce spowoduje, że poleje się woda latem.

damian88max
03-02-2021, 10:56
Chłodzenie bez kondensacji to nienajlepszy pomysł. Sam chłodzę pasywnie ścianami, ale osuszam powietrze na chłodnicy.

Jeśli na wejściu wentylacji zejdziesz poniżej 15 stopni, a belki będą aktywne to schłodzisz. Ale musisz pilnować punktu rosy.

Jeśli nie osuszysz powietrza, to 16 stopni na belce spowoduje, że poleje się woda latem.

dlaczego bez kondensacji to nie najlepszy pomysł?

Kaizen
03-02-2021, 13:58
dlaczego bez kondensacji to nie najlepszy pomysł?

Byłeś w saunie fińskiej i parowej?
Jak tylko obniżysz temperaturę bez kondensacji (czyli wilgotność względna jeszcze wzrośnje) to komfort będzie znacznie mniejszy, niz przy tej samej temperaturze z osuszonym powietrzem.

_John
03-02-2021, 14:30
dlaczego bez kondensacji to nie najlepszy pomysł?

W przypadku belek chłodzących zakłada się, że są zasilone wstępnie obrobionym (osuszonym) powietrzem wentylacyjnym.
Te urządzenia nie mają tac ociekowych
Puszczenie na nich nieprawidłowego parametru sprawi, że będzie ci kapać na głowę.
To system stosowany w hotelarstwie (brak wentylatora = cisza)
W domu będzie problem, bo system wentylacyjny nie jest przystosowany do zasilania belek chłodzących.

W skrócie... nie tędy droga.

damian88max
03-02-2021, 16:00
W przypadku belek chłodzących zakłada się, że są zasilone wstępnie obrobionym (osuszonym) powietrzem wentylacyjnym.
Te urządzenia nie mają tac ociekowych
Puszczenie na nich nieprawidłowego parametru sprawi, że będzie ci kapać na głowę.
To system stosowany w hotelarstwie (brak wentylatora = cisza)
W domu będzie problem, bo system wentylacyjny nie jest przystosowany do zasilania belek chłodzących.

W skrócie... nie tędy droga.

Mówię o belkach pasywnych a nie aktywnych. W pasywnych nie zasila się wentylacją.

Owczar
03-02-2021, 18:15
Ale jak już pisałem wcześniej, w warunkach domowych poleje Ci się z nich woda. A jak dasz wyższa temp zasilania to chłodzenie tyle co nic.

damian88max
08-02-2021, 09:49
Ale jak już pisałem wcześniej, w warunkach domowych poleje Ci się z nich woda. A jak dasz wyższa temp zasilania to chłodzenie tyle co nic. to by się dało ogarnąć. pozostaje pytanie czy GGWC da radę. chyba pozostaje zrobić jedną belkę na probę i zobaczyć co to da

Owczar
08-02-2021, 10:01
Latem orzy ggwc pozionym masz temperatury 17-19 stopni wtedy gdy najbardziej tego chłodu potrzebujesz. Nie ma szans tego schłodzić.

damian88max
20-04-2021, 10:17
Po przemyśleniu tematu zarzucam ten pomysł na rzecz; Klimy kanałowej lub klimakonvektora kanałowego z pompą ciepła.