PDA

Zobacz pełną wersję : Dom bez podłączenia do sieci - szambo + pompa



tbowak
01-02-2021, 14:38
Cześć,

jestem na etapie poszukiwania domu. Znalazłem dom w trakcie budowy, który w większości spełnia moje wymagania, ale jest mały "problem" - działka jest trochę na uboczu i nie ma (jeszcze) sieci wod-kan. Deweloper zainstalował szambo 9m3 oraz studnię głębionową (w garażu + rozprowadzenie wody na cały dom). Wcześniej nie brałem takiego rozwiązania pod uwagę, ale w zasadzie jeżeli chodzi o tą inwestycję, to "plusy" mają przewagę nad "minusami".

Z tego co mówi deweloper, to w ciągu ok. 2 lat planowane jest podłączenie do sieci. Natomiast decyzji jeszcze nie ma.
Zakłądając, że przez najbliższe 5 lat nie będzie sieci wod-kan, to jakie problemy czy pułapki mogą mnie spotkać ze strony posiadania takiego rozwiązania jak wyżej opisałem (poza oczywistymi typu wywóz nieczystosci 1x w miesiący, itp)
Czy jest sens łądować się w dom z szambem i wodą ze studni?

Dzięki za podpowiedzi.
pozdrawam

Kaizen
01-02-2021, 15:21
Zdobądź próbkę wody, przebadaj i sprawdź koszty montażu i eksploatacji stacji uzdatniającej. Jak już zamontujesz, to pewnie nie będzie potrzeby podłączania do wodociągu (chyba, że wydajność studni będzie za mała).

Sprawdź dojazd po roztopach - żeby się nie okazało, że szambelan nie da rady wyjechać.

Bertha
01-02-2021, 16:07
Ważna jest odległość od szamba do miejsca zatrzymania wozu asenizacyjnego (węże są chyba po 6 metrów, na pojeździe najczęściej wożą po 4 sztuki) oraz różnica wysokości od pojazdu do dna szamba. Kiedyś miałem szambo odległe o 30 m i 5 metrów różnicy wysokości, więc musiał być wóz z pompą dwustopniową. Jednostopniowa pompa nie była w stanie wyciagnąć zawartości. W okolicy był tylko jeden szambelan z takim wozem i jako monopolista używał sobie z cenami stylem dowolnym. Zgrzytaj zębami i płać! Skończyło się wybudowaniem przyłącza ks i teraz to nie ja zgrzytam zębami.:no:

giman
01-02-2021, 18:11
Czy jest sens łądować się w dom z szambem i wodą ze studni?
Szambo - użytkowo podobnie, pamiętać o wywozie i tyle.
Co do wody to już trudniej, zależy jako woda, upewnij się, ze domowa stacja uzdatniania będzie kosztować kilka tysięcy a nie kilkadziesiąt.
A jaka jest odległość do najbliższej nitki sieci wodociągowej, może taniej niż stacja uzdatniania będzie samemu sobie podciągnąć sieć.

Jastrząb
02-02-2021, 10:55
Cześć,

jestem na etapie poszukiwania domu. Znalazłem dom w trakcie budowy, który w większości spełnia moje wymagania, ale jest mały "problem" - działka jest trochę na uboczu i nie ma (jeszcze) sieci wod-kan. Deweloper zainstalował szambo 9m3 oraz studnię głębionową (w garażu + rozprowadzenie wody na cały dom). Wcześniej nie brałem takiego rozwiązania pod uwagę, ale w zasadzie jeżeli chodzi o tą inwestycję, to "plusy" mają przewagę nad "minusami".

Z tego co mówi deweloper, to w ciągu ok. 2 lat planowane jest podłączenie do sieci. Natomiast decyzji jeszcze nie ma.
Zakłądając, że przez najbliższe 5 lat nie będzie sieci wod-kan, to jakie problemy czy pułapki mogą mnie spotkać ze strony posiadania takiego rozwiązania jak wyżej opisałem (poza oczywistymi typu wywóz nieczystosci 1x w miesiący, itp)
Czy jest sens łądować się w dom z szambem i wodą ze studni?

Dzięki za podpowiedzi.
pozdrawam
Wady szamba są raczej znane i oczywiste - koszty, oraz zgodnie z prawem Murphy'ego przepełnienie się w najmniej oczekiwanym momencie.
Co do studni. Ustal na początek jakiej głębokości jest studnia. Można idąc po łatwiźnie zrobić płytką studnię, którea czerpie wodę podskórną, która nie jest izolowana zbyt dobrze od generalnie brudnej powierzchni. Po za zagrożeniem bakteriologicznym, jakość takiej wody może się zmieniać sezonowo co dramatycznie utrudnia uzdatnianie.

Jeśli studnia zaś jest głęboka, to jak napisano potrzebujesz próbkę wody do badania z takiej studni, ale tu uwaga. Jeśli dom jest nowy lub w budowie, to próbka powinna być pobrana bo solidnym pompowaniu! W rurze studziennej stoi sporo wody, w ewentualnym hydroforze również. Ale jej jakość i skład chemiczny z racji kontaktu z powietrzem, może się zmieniać. Więc żeby mieć pewność, jaką wodę produkuje warstwa wodonośna, należało by wylewać wodę przez jakiś czas, tak, żeby następnie pobrana próbka pochodziła bezpośrednio z warstwy wodonośnej. Jeśli woda gdzieś po drodze stałą, choćby i w zbiorniku hydroforowym, jej użyteczność do badań jest mała, bo może pokazać zafałszowany obraz. Na podstawie badań, dowiesz się ile by kosztowała stacja uzdatniania wody. Jeśli developer postawił stację uzdatniania wody, to nadal bym się dopominał raportu z badania wody. To że jest nie znaczy że jestdobrana poprawnie, będzie działać dobrze, lub że podziałą dłużej niż do końća gwarancji.

giman
02-02-2021, 22:33
Kop szambo.
A wodę to doprowadź na własny koszt z wodociągu. No chyba, ze to grube setki metrów.