PDA

Zobacz pełną wersję : Czerpnia - na jakiej wysokości montaż?



Aleksandra1587
03-02-2021, 23:02
Witam,
jestem w trakcie budowy domu z rekuperacją. Mam już położone rury w całym domu, jednostka będzie się znajdować w piwnicy. Firma, która wykonuje mi instalację zamontowała czerpnię i wyrzutnię na ścianie budynku ok. 0,5m nad ziemią. Teraz przy okazji czytania o rekuperacji znalazłam informację, że czerpnia powinna się znajdować przynajmniej 2m nad ziemią. Czy ktoś z Państwa ma zamontowaną czerpnię tak nisko jak ja? Czy jest to zgodne ze sztuką?
Z góry dziękuję za wszelkie porady.

Tolo74
04-02-2021, 13:50
wg mnie na szybko z dwóch powodów:
-im wyżej tym jest czystsze powietrze (pozbawione ciężkich cząstek, np pyłu piasku)
-mniejsze ryzyko, że ktoś postronny "dla zabawy" wpuści środek usypiający

Bertha
05-02-2021, 17:43
wg mnie na szybko z dwóch powodów:
-im wyżej tym jest czystsze powietrze (pozbawione ciężkich cząstek, np pyłu piasku)
-mniejsze ryzyko, że ktoś postronny "dla zabawy" wpuści środek usypiający

To drugie jest najważniejsze.

Pytajnick
06-02-2021, 09:29
To drugie jest najważniejsze.

Czyli ci mający GWC mają przechlapane, bo czerpnie na ziemi ;)

Aleksandra1587 - przepisy co do ściennych są określone (2m nad gruntem) więc ciekawi mnie argumentacja Twoich fachmenów.

Bertha
06-02-2021, 13:33
Nie ośmieszaj się.
GWC to rura w ziemi, lecz czerpnia zawsze wyżej , choćby z powodu śniegu. Nawet czerpnia powietrza do kominka z z.k.s. to rura wystawiona ponad metr nad trawnik.

Pytajnick
06-02-2021, 16:23
Nie ośmieszaj się.
GWC to rura w ziemi, lecz czerpnia zawsze wyżej , choćby z powodu śniegu. Nawet czerpnia powietrza do kominka z z.k.s. to rura wystawiona ponad metr nad trawnik.

Skoro chcesz się pobawić w osobiste wycieczki - że niby Twój potencjalny wróg do takiej czerpni GWC nie dosięgnie by wpuścić środek usypiający ? :D

Bertha
06-02-2021, 18:09
Jak dostanie zlecenie, to i do czerpni 5m nad gruntem wpuści. Należy utrudnić, w 100% nie zapobiegniesz , chyba że czujkę założysz na dolocie przed filtrami.

giman
06-02-2021, 19:04
Nawet czerpnia powietrza do kominka z z.k.s. to rura wystawiona ponad metr nad trawnik.
A dlaczego, po co?

Bertha
06-02-2021, 19:57
Jak rozpalisz w kominku gdy spadnie metr śniegu? Zresztą wystarczy 15cm śniegu gdy masz kratkę wlotową w tarasie. Na szybko tylko taką fotkę znalazłem, a to raptem 10 lat https://polska-org.pl/8965704,foto.html

giman
06-02-2021, 20:08
Zjawisko na tyle sporadyczne, ze wole te 20cm nad powierzchnią jak spadnie dużo śniegu to polecę z łopatą raz na te 5-10 lat.

Owczar
06-02-2021, 21:00
Co prawda te 0.5m nie jest zgodne z warunkami technicznymi, ale na 99% nikt się nie przyczepi. Teraz czy poprawiać i czy bez większych problemów można to wyciągnąć wyżej? Tak by nie popsuć estetyki na zewnątrz i nie robić zabudowy wewnątrz. Jeśli nie to ja bym zostawił. Z zastrzeżeniem, że firma ma zapewnić protokół odbioru wentylacji i pomiarów do odbioru budynku jeśli to nowy.

Bertha
06-02-2021, 23:18
Zjawisko na tyle sporadyczne, ze wole te 20cm nad powierzchnią jak spadnie dużo śniegu to polecę z łopatą raz na te 5-10 lat.

To napisze obrazowo. Stanie się coś w domu bo zasypało gdy spaliście (co? zostawiam to twojej wyobraźni, nie będę krakał) , nawinie się prokurator + insurance i nici z ubezpieczenia. Przemawia?

Kaizen
06-02-2021, 23:57
Jak rozpalisz w kominku gdy spadnie metr śniegu? Zresztą wystarczy 15cm śniegu gdy masz kratkę wlotową w tarasie. Na szybko tylko taką fotkę znalazłem, a to raptem 10 lat https://polska-org.pl/8965704,foto.html

Jakoś nie mam problemu z rozpalaniem, chociaż mam zatkane doprowadzenie powietrza do kominka. Od wewnątrz. Od zewnątrz wlot jest w cokole - jeszcze nigdy na opasce mi śnieg nie leżał. Raz, że niewiele go tam zazwyczaj spada, przez spory okap. Dwa:

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=452574

Pytajnick
07-02-2021, 08:35
Z zastrzeżeniem, że firma ma zapewnić protokół odbioru wentylacji i pomiarów do odbioru budynku jeśli to nowy.

I to jest właśnie clou tej sytuacji. Co będzie na mapce - prawda czy nieprawda, która będzie przez kogokolwiek sprawdzana...lub nie. Jeśli ktoś lubi adrenalinkę, to może się zgodzić, by tak zostawić. Jeśli jednak nie lubi a w/g przepisów jest to źle zrobione, to po kiego grzyba płacący ma ponosić konsekwencje?

Jest też opcja, że przepisy się zmieniły..przecież w PL mieszkamy i wszystko jest możliwe, dlatego pytam założycielki wątku - czym jej fachowcy uzasadnili takie a nie inne rozmieszczenie czerpni i wyrzutni?

giman
07-02-2021, 11:02
Przemawia?
Przemawia, czad przemawia do każdego.
Nie widzę jednak przy moim paleniu (kończy się zanim pójdę spać i przepustnica jest już całkowicie zamknięta) i rodzaju wkładu tego zagrożenia.
Póki co mam tymczasowe wyprowadzenie i będę je zmieniał, ale raczej nie na takie metr nad ziemią, ale dzięki za nakierowanie na zagrożenia (nie żebym zmieniał czerpnie, ale uświadomiło mi żebym też nie zmieniał sposobu palenia).

Aleksandra1587
07-02-2021, 11:47
I to jest właśnie clou tej sytuacji. Co będzie na mapce - prawda czy nieprawda, która będzie przez kogokolwiek sprawdzana...lub nie. Jeśli ktoś lubi adrenalinkę, to może się zgodzić, by tak zostawić. Jeśli jednak nie lubi a w/g przepisów jest to źle zrobione, to po kiego grzyba płacący ma ponosić konsekwencje?

Jest też opcja, że przepisy się zmieniły..przecież w PL mieszkamy i wszystko jest możliwe, dlatego pytam założycielki wątku - czym jej fachowcy uzasadnili takie a nie inne rozmieszczenie czerpni i wyrzutni?


Jeszcze z nimi nie rozmawiałam, chciałam wcześniej zasięgnąć opinii innych. Jutro zadzwonię i zapytam.
Nie wiem właśnie jak wygląda to przy odbiorze domu. Jest napisane, że trzeba dołączyć "protokoły odbioru pionów wentylacyjnych i kominów spalinowych" - rozumiem, że to robi kominiarz? W projekcie domu nie miałam projektu wentylacji, tylko kanały w kuchni i kotłowni.

kemot_p
07-02-2021, 12:59
Jeśli nie to ja bym zostawił. Z zastrzeżeniem, że firma ma zapewnić protokół odbioru wentylacji i pomiarów do odbioru budynku jeśli to nowy.

Możesz rozwinąć myśl o jaki protokół odbioru i pomiarów chodzi? Złożyłem w zeszłym tygodniu dokumenty do PINB-u, ale o takim dokumencie nikt, łącznie z KB, mi nie wspominał.



Nie wiem właśnie jak wygląda to przy odbiorze domu. Jest napisane, że trzeba dołączyć "protokoły odbioru pionów wentylacyjnych i kominów spalinowych" - rozumiem, że to robi kominiarz? W projekcie domu nie miałam projektu wentylacji, tylko kanały w kuchni i kotłowni.

Ja mam w projekcie WM, ale PINB wymagał ode mnie tylko opinii kominiarskiej. O protokole z pomiarów WM nie wspominał ani KB ani pani w PINB-ie.

Owczar
07-02-2021, 14:21
Wszystko zależy od inspektoratu. U siebie nie mam komina i kominiarz w ogóle nie chciał nawet się pojawić. Więc złożyłem protokół z pomiarów i kalibracji WM.
Wiele też zależy od kominiarza. Po sąsiedzku przyszedł kominiarz i chciał wystawić tylko częściowy protokół kominiarski, bo nie chciał się podpisać pod wentylacją kuchni i łazienek, tylko kotłownie i garaż.

Wychodzi na to że co inspektorat i kominiarz, to różne praktyki.

Pytajnick
07-02-2021, 14:58
Ja mam w projekcie WM, ale PINB wymagał ode mnie tylko opinii kominiarskiej. O protokole z pomiarów WM nie wspominał ani KB ani pani w PINB-ie.

U mnie podobnie. Też mam w projekcie domu WM i też tylko mistrz kominiarski wystarczył, który zrobił prostą mapkę z zaznaczeniem umiejscowienia czerpni i wyrzutni.
Pytanie jak to jest obecnie, jak ktoś nie ma WM w projekcie domu? Na alledrogo są oferty z pieczątką i bez dla samorobów, Te z pieczątką są ponoć dla tych, co ich w projekcie domów nie mają.

kemot_p
07-02-2021, 15:51
Mój kominiarz nic w protokole o umiejscowieniu czerpni i wyrzutni nie pisał. Facet z polecenia od KB, więc chyba wie czego inspektorat do odbioru potrzebuje.

Pytajnick
07-02-2021, 16:43
Mój kominiarz nic w protokole o umiejscowieniu czerpni i wyrzutni nie pisał. Facet z polecenia od KB, więc chyba wie czego inspektorat do odbioru potrzebuje.

Jak pokazują posty w różnych tematach w temacie urzędników i interpretacji przepisów - nie wszędzie jest tak samo :D

_John
07-02-2021, 19:09
Mój kominiarz nic w protokole o umiejscowieniu czerpni i wyrzutni nie pisał. Facet z polecenia od KB, więc chyba wie czego inspektorat do odbioru potrzebuje.

Stawiam dolary przeciw orzechom, że ten kominiarz żadnych uprawnień nie ma - masz pieczątkę z numerem, by można było sprawdzić w izbie aktualność uprawnień?
Nie ma numeru, to papier mógł ci równie dobrze wystawić piekarz.


Jeśli KB deleguje cię do kominiarza w sprawie wentylacji mechanicznej to lepiej by zaprzestał wykonywania swojego zawodu, bo szanujący się inżynier swoją wiedzę aktualizuje.

mmmarcinnn
07-02-2021, 19:46
ROZPORZÑDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaç budynki i ich usytuowanie
Art 152
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20020750690/O/D20020690.pdf

kemot_p
07-02-2021, 20:28
Jeśli KB deleguje cię do kominiarza w sprawie wentylacji mechanicznej to lepiej by zaprzestał wykonywania swojego zawodu, bo szanujący się inżynier swoją wiedzę aktualizuje.

Nie to nie tak. W PINB powiedziano mi, że jednym z dokumentów jaki potrzebują do odbioru domu jest opinia kominiarska, a że ja nie znam takich fachowców to zapytałem KB czy może on zna. Kominiarz ma uprawnienia, wystawiał mi też papier dla PSG, żeby podłączyli mi gaz.
Czytasz nieuważnie - przecież nie napisałem, że kominiarz mi opiniował WM, pisałem że mój PINB takiego protokołu nie wymaga, wymaga za to opinii kominiarskiej :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-02-2021, 22:07
Witam,
jestem w trakcie budowy domu z rekuperacją. Mam już położone rury w całym domu, jednostka będzie się znajdować w piwnicy. Firma, która wykonuje mi instalację zamontowała czerpnię i wyrzutnię na ścianie budynku ok. 0,5m nad ziemią. Teraz przy okazji czytania o rekuperacji znalazłam informację, że czerpnia powinna się znajdować przynajmniej 2m nad ziemią. Czy ktoś z Państwa ma zamontowaną czerpnię tak nisko jak ja? Czy jest to zgodne ze sztuką?
Z góry dziękuję za wszelkie porady.

nie zgodnie ze sztuką !
poczytaj sobie : § 152. Warunków Technicznych - pisze o lokalizacji czerpni / wyrzutni powietrza.

asolt
07-02-2021, 22:26
Nie to nie tak. W PINB powiedziano mi, że jednym z dokumentów jaki potrzebują do odbioru domu jest opinia kominiarska, a że ja nie znam takich fachowców to zapytałem KB czy może on zna. Kominiarz ma uprawnienia, wystawiał mi też papier dla PSG, żeby podłączyli mi gaz.
Czytasz nieuważnie - przecież nie napisałem, że kominiarz mi opiniował WM, pisałem że mój PINB takiego protokołu nie wymaga, wymaga za to opinii kominiarskiej :)

Co nie zmienia faktu ze uprawnienia kominiarskie nie sa uprawnieniami budowalnymi. Kominiarz nie moze wykonac pomiarów wentylacji mechanicznej na podstawie uprawnien kominiarskich. To ze miejscowy PINB zada opinii swiadczy jedynie ze kazdy nadzór samodzielnie wyznacza jakie dokumenty są konieczne do odbioru. Niestety brak nadzoru nad pracą PINB powoduje ze sa takie rozbieznosci.

surgi22
07-02-2021, 22:27
Mam czerpnię ok 8,5 metra nad ziemią i jest OK.
PS szczególnie jak jest niz i sąsiedzi dokładają do kominków ( na szczęście nie ma ich zbyt wielu i zbyt blisko ) ma to znaczenie.

Bertha
08-02-2021, 01:42
Przemawia, czad przemawia do każdego.
Nie widzę jednak przy moim paleniu (kończy się zanim pójdę spać i przepustnica jest już całkowicie zamknięta) i rodzaju wkładu tego zagrożenia.
Póki co mam tymczasowe wyprowadzenie i będę je zmieniał, ale raczej nie na takie metr nad ziemią, ale dzięki za nakierowanie na zagrożenia (nie żebym zmieniał czerpnie, ale uświadomiło mi żebym też nie zmieniał sposobu palenia).

Kiedyś będziesz na urlopie zimowym, napali ktoś inny, zapomni o wskazówkach i nieszczęście gotowe. Dla jednych kraczę, według innych staram się przewidzieć zagrożenia. Między innymi po to są przepisy np. WT.

giman
08-02-2021, 19:45
Kiedyś będziesz na urlopie zimowym, napali ktoś inny, zapomni o wskazówkach i nieszczęście gotowe. Dla jednych kraczę, według innych staram się przewidzieć zagrożenia. Między innymi po to są przepisy np. WT.

Przez myśl mi nie przeszło, że kraczesz. Szczerze dziękuję za przewidywania i ostrzeżenia.
Parę rzeczy korygowałem dzięki pomocy z forum. Po prostu w tym wypadku nie widzę takiej potrzeby, ale świadomość mam.

Wysokość czerpni powietrza do kominka jest w WT?

Bertha
10-02-2021, 13:59
Nie wiem. Ja jestem od mierzenia tego co klienci wybudują. A budują różne cuda, niekiedy nawet zgodne z PZT .

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-02-2021, 14:14
giman
czy Ty nie mylisz czasem czerpni, z nawiewem ?
w ten sposób można i pomylić komin z wyrzutnią ;)

gnago
10-02-2021, 14:23
Dodam daleko od kominów sąsiadów (patrząc w kierunku wiatrów) i najlepiej w kępie drzew iglastych czy kwitnących/pachnących. I jak daleko od budynku to i z filtrem na szczycie. Aby syfu do rur nie nachodziło

giman
10-02-2021, 17:57
giman
czy Ty nie mylisz czasem czerpni, z nawiewem ?
w ten sposób można i pomylić komin z wyrzutnią ;)
Nie mylę ;)
Od postu #7 powstał offtop dotyczący czerpni do kominka. Dyskusja między mną a Bertha.
Może trochę nieładnie tak założycielowi wcinać się nietematycznie, ale nic nie pomyliłem.