PDA

Zobacz pełną wersję : Ustanowienie służebności przesyłu



Klaudia01
05-02-2021, 15:10
Witam,
razem z mężem jesteśmy przed zakupem działki budowlanej sprawa jest juz praktycznie na finiszu, niestety martwi nas kwestia współwłasności drogi sprawa wygląda tak po zakupie działki nabywamy 1/10 udziałów w drodze prywatnej w której nie ma mediów, przyłącza będa podciagne z drogi głównej. Czy jest jakis sposób aby sie zabezpieczyć przed ewentualną odmową współwłaścicieli drogi na podłączenie mediów? Chodzi nam o to czy podczas podpisywania umowy kupna sprzedaży notariusz może nam wpisać jakiś zapis o tym , że nie potrzebujemy zgody współwłaścicieli na doprowadzenie mediów.? Bardzo prosze o pomoc

kemot_p
05-02-2021, 15:25
Miałem identyczną sytuację nabywając działkę wraz z 1/10 udziałów w drodze prywatnej.
Od razu notariusz ustanowił służebność przesyłu dla spółki wodociągowej, pge i psg. Dzięki temu występując o warunki przyłącza nie musiałem jeździć i szukać pozostałych właścicieli, żeby wyrazili zgodę.

giman
05-02-2021, 17:47
Zweryfikuj tą kwestię w kwestii odległość od drogi głównej/publicznej.
Może się okazać, ze zakład wodociągowy na zapytanie o warunki przyłączenia odpowie, że warunków nie ma, ale możesz sobie wybudować kawałek sieci i do tej sieci przyłącze. Pewnie dużo zależy od danego zakładu usług komunalnych/wodociągów, itd. Ja miałem z tym problem, warto zweryfikować.

I o ile z instalacją ciśnieniową (woda) może nie być dużych problemów to już z grawitacyjną (ścieki) może być problem.

kemot_p
05-02-2021, 19:06
A co techniczne uwarunkowania mają do służebności przesyłu?

giman
05-02-2021, 21:18
Do służebności - Nic.
Pomagam użytkowniczce pokazując kolejne tematy do sprawdzenia dot. przyłączy, żeby za chwile czegoś nie żałować. Warto być przygotowanym.

Klaudia01
06-02-2021, 09:18
@kemont_p Czy przy notariuszu musieli być pozostali współwłaściciele drogi czy tylko osoba od której kupowałeś działke?

kemot_p
06-02-2021, 21:52
Byliśmy tylko ja z żoną i osoba sprzedająca.

posky
07-02-2021, 07:54
tak czy siak - porozmawiałbym na ten temat z pozostałymi właścicielami drogi. będziesz wiedzieć czy stawią się u notariusza i jak podejdą do tematu służebności. może się okazać, że u notariusza wszyscy się nie stawią, ale dadzą Ci zgody na piśmie. jeśli nie wszyscy - przynajmniej Ci, którzy mają połowę udziałów w drodze. To daje punkt wyjścia do dalszych działań. jest jeszcze droga 3 czyli postępowanie administracyjne via Starostwo o ustalenie takiej służebności. to jednak potrwa.
rozmowa z pozostałymi właścicielami jest też istotna dlatego, że np. wiele spółek wodociągowych nie buduje sieci wod-kan na prywatnym gruncie, a takim tu jest droga To oznacza, że wybudowanie przyłącza do Twojej działki (a we wspólnej drodze będzie to sieć) będzie za Twoją kasę. I albo pozostali właściciele będą chcieli w tym partycypować, albo nie, co rodzi dodatkowe kwestie w przyszłości.
posky