PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja - czy w tym przypadku warto



Michał.L
07-02-2021, 23:48
Z racji, że to mój pierwszy post na forum, to chciałbym serdecznie wszystkich przywitać i prosić o poradę.

Kupiłem lokal (obecnie stan surowy otwarty) w zabudowie szeregowej (podwójny bliźniak) od dewelopera, 127m2 (parter+piętro) oraz możliwość zaadaptowania poddasza na cele użytkowe. O rekuperacji myślę od samego początku, bo z racji mieszkania na Śląsku temat jakości powietrza jest mi szczególnie bliski. Podoba mi się system Pe-Flex, wybrałem też centralę z odzyskiem wilgoci, cały czas mam jednak poważne wątpliwości czy rekuperacja to rozwiązanie odpowiednie dla mnie bo:

1) dom będzie i tak posiadał system wentylacji grawitacyjnej (deweloper na taką uzyskał pozwolenie na budowę), więc mam i tak piony oraz trochę roboty papierkowej po przekazaniu własności, nie wiem czy nie jakieś problemy z przeglądami kominiarskimi itp.
2) jako, że to szeregówka to obawiam się, że ten system zajmie mi sporo cennego miejsca, które jest jednak dość ograniczone
3) centralę mógłbym umieścić w garażu, ale wtedy przewody do czerpni i wyrzutni musiałyby przebiegać przez dwie kondygnacje; w pralni na piętrze ale to pomieszczenie położone obok sypialni (obawiam się o hałas); lub na poddaszu, które ma pełnić funkcje biurowe/ pokoju gościnnego (znów hałas)
4) chyba najważniejsze: czerpnię możemy umieścić chyba wyłącznie na elewacji eksponowanej na południe-południowy zachód (SSW) lub na siłę gdzieś na dachu (choć tu może być problem, żeby zachować odpowiednie odległości od okien dachowych, czy pionów/kominów (pokrycie antracytową dachówką ceramiczną też mocno się będzie nagrzewać). Wszędzie czytam, że to jedyna, niezalecana ekspozycja i latem trzeba będzie wyłączać system (co chyba też nie jest najlepsze dla funkcjonowania rekuperatora).

Tu dochodzimy do meritum. Nie pytam co mam zrobić. Chciałbym jednak poznać Waszą opinię (zwłaszcza użytkowników wentylacji mechanicznej), czy uwzględniając powyższe kwestie decydowalibyście się na taką instalację. Nie chcę uskuteczniać sztuki dla sztuki, jeśli korzyści będą mniejsze od wad to odpuszczam temat.

Pozdrawiam,
Michał

Kaizen
08-02-2021, 00:12
Jeżeli kupujesz lokal, to nie możesz ingerować bez zgody wspólnoty w konstrukcję budynku, elewację, dach, instalacje wspólne itd.
Może to zrobić deweloper przed przeniesieniem własności pierwszego lokalu - ale pewnie nie zechce przez komplikacje z odbiorem.

Więc nie bardzo masz wybór.

Michał.L
08-02-2021, 00:32
Jeżeli kupujesz lokal, to nie możesz ingerować bez zgody wspólnoty w konstrukcję budynku, elewację, dach, instalacje wspólne itd.
Może to zrobić deweloper przed przeniesieniem własności pierwszego lokalu - ale pewnie nie zechce przez komplikacje z odbiorem.

Więc nie bardzo masz wybór.

Deweloper nie robi z tym problemu, w części lokali są już zamontowane instalacje pod rekuperację, klimatyzację, dodatkowe okna i zmiana ich konfiguracji, itp. Wszystko idzie drogą aneksów do umowy i jest realizowane za jego wiedzą i zgodą.

Zakładajmy więc, że mam wybór i wciąż mam z nim problem :)

Kaizen
08-02-2021, 00:46
Zakładajmy więc, że mam wybór i wciąż mam z nim problem :)

Z temperaturą jest niby tak, że na słońcu jest wyższa. Ale w praktyce różnica niewielka, bo powietrze się przemieszcza. Owszem, rozgrzana ściana (zwłaszcza ciemna) będzie cieplejsza i będzie promieniowała ciepłem, ale powietrze będzie niewiele cieplejsze. Do tego co to za problem, skoro wtedy zazwyczaj nikogo nie ma w domu i wentylacja chodzi na minimum? Wiec tym bym się specjalnie nie przejmował a klima i tak się przyda.

Umiejscowienie - zdecydowanie odradzam za ścianą sypialni. Raz, że sama jednostka na średnich i wysokich obrotach będzie słyszalna przez ścianę, to jeszcze lepiej mieć dłuższe przewody, żeby wytłumiły hałas niesiony nawiewanym powietrzem.

Tu komfort idzie w parze z ekonomią - więc jak tylko nie ma przeciwwskazań technicznych i formalnych - rób rekuperację.

Michał.L
08-02-2021, 13:17
Umiejscowienie - zdecydowanie odradzam za ścianą sypialni. Raz, że sama jednostka na średnich i wysokich obrotach będzie słyszalna przez ścianę, to jeszcze lepiej mieć dłuższe przewody, żeby wytłumiły hałas niesiony nawiewanym powietrzem.


Czyli biorąc pod uwagę generowanie hałasu i przeznaczenie poddasza zostaje mi garaż. W moim przypadku umieszczony jest w bryle budynku i ocieplony z zewnątrz 15 cm styropianu białego. Czy to wystarczy na poprawną pracę centrali, czy trzeba byłoby pomyśleć nad jakimś grzejnikiem w jej okolicy? Czy ok. 10-11m od centrali do czerpni to nie jest zbyt dużo? W końcu im krócej, tym mniejsze opory. No i czy powinienem się obawiać rozłożenia instalacji parteru po podłodze piętra (w izolacji, pod podłogówką i wylewką), czy dla spokoju lepiej pod sufitem?

Dzięki Kaizen za odpowiedzi. Może ktoś jeszcze wyrazi swoją opinię?

Lew2
09-02-2021, 11:26
Czyli biorąc pod uwagę generowanie hałasu i przeznaczenie poddasza zostaje mi garaż. W moim przypadku umieszczony jest w bryle budynku i ocieplony z zewnątrz 15 cm styropianu białego. Czy to wystarczy na poprawną pracę centrali, czy trzeba byłoby pomyśleć nad jakimś grzejnikiem w jej okolicy? Czy ok. 10-11m od centrali do czerpni to nie jest zbyt dużo? W końcu im krócej, tym mniejsze opory. No i czy powinienem się obawiać rozłożenia instalacji parteru po podłodze piętra (w izolacji, pod podłogówką i wylewką), czy dla spokoju lepiej pod sufitem?

Dzięki Kaizen za odpowiedzi. Może ktoś jeszcze wyrazi swoją opinię?
Rób wentylację mechaniczną z rekuperacją. Ja robiłem w istniejącym bloku mimo początkowego sprzeciwu kominiarza. Teraz mam spokój z przeglądami kominiarskimi.
Wszystkie rekuperatory wymagają temperatury dodatniej (zwykle pisze +5 °C lub więcej) w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Zakładam, że taką temperaturę będziesz miał w garażu. Do tego rury wychodzące muszę być dobrze ocieplone - bo wymiana ciepła ma być w rekuperatorze a nie gdzieś w przypadkowych pomieszczeniach po drodze. Ocieplenie rur zapobiega również wykraplaniu się na nich wilgoci. Moim zdaniem nie trzeba żadnego grzejnika. Chyba, że przy takiej temperaturze jak teraz -10 °C otworzysz garaż na pół godziny. Wentylacja w styropianie nad stropem jest cichsza, bo styropian wygłusza i tak się powszechnie robi. Wentylacja w rurach pod sufitem wymaga rur flex lub tłumików przed nawiewem np. do sypialni. Rekuperator tylko na silniki prąd stałego (jest cichy i oszczędny w eksploatacji, ale drogi w zakupie). Jeśli jest duża odległość, to aby zmniejszyć opory pogrub kanał: daj co najmniej dwie równoległe rury Ø 250 mm.