PDA

Zobacz pełną wersję : Kratka wentylacyjna za wysoko + wdmuchuje powietrze



drza
08-02-2021, 14:03
Proszę o poradę w rozwiązaniu problemu.
Wylot na kratkę wentylacyjną w łazience umiejscowiony za wysoko, pod samym sufitem. Wiem, że ktoś z fachowców zawalił, ale już nie skupiamy się na tym, za późno. Przez to nie mam możliwości montażu żadnej kratki. Tymczasowe rozwiązanie to ucięcie kołnierza z jednej strony, ale nie wygląda to dobrze. Myślę o kratce z przesuniętym wpustem? Polega to na tym, że wpust kratki z jednej lub dwóch stron jest przesunięty do zewnątrz i znajduje się na równi z krawędzią zewnętrzną ramki. Patrząc na kratkę od przodu w ogóle tego nie widać i kratka wygląda standardowo. Znalazłem stronę gdzie można takie kratki zrobić na wymiar, ale wychodzi bardzo drogo.
Jest jeszcze pomysł drugi - tańszy. Przykręcę ramkę do ściany tak aby wylot okrągły fi 100 z wentylacji był mniej więcej po środku (zdjęcie poniżej). Nie będzie idealnie po środku bo od góry będzie przeszkadzać sufit. I później do ramki przykręcę szklany panel. Wentylacja będzie działać prawidłowo? Powietrze będzie wychodzić tylko w wąskiej przestrzeni między ścianą a szklanym panelem.
Mam też problem z wdmuchiwaniem powietrza przez tą kratkę. Przekrój kanału wentylacyjnego fi 100, wyjście na dach na kominek w dachówce (fi 125). Poczytałem sporo i już wiem, że jest zbyt szczelnie w łazience (domu). Nie mam opcji zamontowania wentylatora bo nie doprowadziłem prądu. więc jest opcja na samą kratkę. Czy warto zamontować coś takiego jak: klapa zwrotna z magnesem 100?

452813

CityMatic
08-02-2021, 14:26
Klapa zwrotna z magnesem 100? po co ci to - montuje się to w układach wentylacji wspólnej np w budynkach wielorodzinnych gdzie może dojść do ciągu wstecznego i to zapobiega nawiewaniu Ci zapachów od sąsiadów.

A jeśli chodzi o Twoj problem - to łatwy sposób wpasowania czegokolwiek i jakiejkolwiek estetycznej kratki.
Wiercisz po rogach 4 otwory i wkręty do nich przyklejasz klejem metakrylowym cztery blaszki /podkladki magnetyczne - do kratki ozdobnej 4 sztuki najmniejszych magnesów neodymowych w odstępach takich jak wkrecone wkręty.
Gdy przyłożysz maskownica jest "przyklejona" dydtans zapewnia grubość magnesu/wykręcenie śrub itp.

drza
09-02-2021, 07:01
Klapa zwrotna z magnesem 100? po co ci to - montuje się to w układach wentylacji wspólnej np w budynkach wielorodzinnych gdzie może dojść do ciągu wstecznego i to zapobiega nawiewaniu Ci zapachów od sąsiadów.

A jeśli chodzi o Twoj problem - to łatwy sposób wpasowania czegokolwiek i jakiejkolwiek estetycznej kratki.
Wiercisz po rogach 4 otwory i wkręty do nich przyklejasz klejem metakrylowym cztery blaszki /podkladki magnetyczne - do kratki ozdobnej 4 sztuki najmniejszych magnesów neodymowych w odstępach takich jak wkrecone wkręty.
Gdy przyłożysz maskownica jest "przyklejona" dydtans zapewnia grubość magnesu/wykręcenie śrub itp.

Dzięki za szybką i konkretną odpowiedź. Ciekawy pomysł z tymi magnesami, ale jakbym się nie chciał bawić to czy mogę zastosować taką opcję? :
452839

Jest ramka, którą przykręcam i na to dopiero panel? Jedyny minus jest taki, że będzie trochę mniejszy dystans. Czy to będzie miało duży wpływ na działanie wentylacji?
Chyba, że możesz mi podać jakiegoś linka gdzie mogę kupić cały zestaw montażowy z magnesami śrubami podkładkami?

CityMatic
09-02-2021, 07:12
Wentylacja to stosunek powierzchni przez którą dana ilośc powietrza jest odprowadzana do ilości powietrza wprowadzanej do pomieszczenia.
Nie wiem czy wszystkie firmy analizują jak poprawnie ma być odległość maskownicy od otworu wylotowego. Może okazać się , że jeśli zrobisz zbyt mały odstęp gdy będzie duży napływ powietrza kratka będzie wydawała jakieś niesprzyjające dzwięki, sum, świst czy inne które nie powinny występować.
Jeśli uważaż , że nieznacznie zmienisz pole przekroju otworu wentylacyjnego to nie widzę przeszkód, aby jeśli pasuje założyć to co przedstawiłeś.Ważne jest, aby wentylacja działała, a nie tylko wyglądała.

drza
09-02-2021, 12:18
Wentylacja to stosunek powierzchni przez którą dana ilośc powietrza jest odprowadzana do ilości powietrza wprowadzanej do pomieszczenia.
Nie wiem czy wszystkie firmy analizują jak poprawnie ma być odległość maskownicy od otworu wylotowego. Może okazać się , że jeśli zrobisz zbyt mały odstęp gdy będzie duży napływ powietrza kratka będzie wydawała jakieś niesprzyjające dzwięki, sum, świst czy inne które nie powinny występować.
Jeśli uważaż , że nieznacznie zmienisz pole przekroju otworu wentylacyjnego to nie widzę przeszkód, aby jeśli pasuje założyć to co przedstawiłeś.Ważne jest, aby wentylacja działała, a nie tylko wyglądała.

Sprawdziłem parametry tej ramki i panelu. Tam jest dystans ok 3 cm między panelem a ramką. Postaram się wyciąć trochę górnej krawędzi ramki montażowej, aby jak najmniej zasłaniała otwór fi 100 ze ściany. Tak naprawdę tylko ta krawędź ramki będzie nachodzić na otwór, a reszta będzie ok. Dzięki za pomoc.
Tak by to wyglądało w praktyce (na czerwono zaznaczyłem plastik do wycięcia):
452861