PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja wody z rur PP



Kulin
14-02-2021, 08:40
Witam.

Mam taki oto taki problem. Mieszkanie w bloku 10 piętrowym (tzw wielka płyta). W łazience przerabiam miejsce gdzie będzie prysznic i umywalka.
W ścianie z żelbetonu została wykuta bruzda na dwie ruru PP fi 20 w izolacji. Jednak bruzda ta na środku ściany załamuje się pod kątem 30 stopni i idzie do góry.
Czy da się to jakoś zrobić, bo z tego co widzę są tylko kolanka 45 stopni.

Dzięki za pomoc

Pozdrawiam
Kulin

henrykow
14-02-2021, 09:07
Zamiast PP użyj rurki alupexa.

Kulin
14-02-2021, 19:36
Wolałbym jednak zrobić z PP, mam trochę tego materiału, a alupex poza rurkami tani nie jest... Poza tym, zgrzewanie chyba pewniejsze od tych złączek skręcanych. Zgrzew tworzy jedną całość...

qbek17
15-02-2021, 08:33
Jak nie ma kształtki to może uda się dopasować bruzdę? Podkuć trochę żeby to 45 stopni się zmieściło?

henrykow
15-02-2021, 19:43
Wolałbym jednak zrobić z PP, mam trochę tego materiału, a alupex poza rurkami tani nie jest... Poza tym, zgrzewanie chyba pewniejsze od tych złączek skręcanych. Zgrzew tworzy jedną całość...

Alupex nie jest taki drogi jak Ci się wydaje, 16 mm kosztuje coś około 3 zł za mb, ale cóż jeżeli posiadasz PP to musisz jakoś improwizować tak aby zmieścić rurę w bruździe, możesz spróbować umiejętnie podgrzać np opalarką odcinek rury i go wyprofilować. 30 stopni to nie jest duży kąt i raczej nie ma ryzyka aby rura się załamała.
Tak na marginesie to oprócz złączek skręcanych do alupexu są też zaprasowywane.

Kicek3122
22-03-2021, 22:06
Witajcie skoro ktoś zaczął temat rur pp to chciałem się zapytać.klade rury pp w nowo postawionym domu przewód zasilający będzie 32mm.a rozprowadzający w domu 25 pp systemem trojnikowym i teraz mam pytanie ponieważ zrobiłem wszystkie odejścia z rur 20 czy będzie dobrze czy raczej pod panel prysznicowy i zmywarkę powinienem uzyc też 25?