PDA

Zobacz pełną wersję : Poddasze (w przyszłości) użytkowe, czy jest sens ocieplać ścianę wewnętrzną?



Jogobogos
14-02-2021, 13:33
Cześć,

Dom z lat 90, posiadam poddasze, na razie nieużytkowe, ale w przyszłości jest taki plan.

Ściana szczytowa poddasza to jeden pustak + styropian 15cm na ścianie na zewnątrz, na suficie 25cm piany (wykończenie do samego szczytu, więc prawie 3m w najwyższym punkcie). Niestety, szczyt/wieniec ścian szczytowych jest mostkiem termicznym, nie ma na nich ułożonego ocieplenia i teraz już tego nie zrobię.

Zostało mi trochę styropianu, zastanawiam się, czy w ramach "grzebania sobie samemu" nie warto by było dołożyć go na ścianach od środka - ponieważ nawet po zakończeniu prac, poddasze i tak będzie użytkowane bardzo okazjonalnie, nie powinno być tam problemów z zawilgoceniem, materiału też sporo zostało, więc kusi mnie żeby to dodatkowo wykończyć.

Natomiast, to czym się martwię, to czy wtedy już bezpośrednio w ociepleniu (między pustakiem a zewnętrzną warstwą) nie wyjdzie mi punkt rosy i więcej zaszkodzę niż zrobię pożytku.

Ma ktoś jakieś doświadczenie w temacie? Czy po prostu nie kombinować?

Michał Ursa
12-03-2021, 08:00
Niezleżenie jaki wariant wybierzesz pamiętaj o założeniu, że U przegrody nie powinno być niższe niż 0,15 co daje opór ca 6,67.
Jeśli potrzebujesz konkretnych obliczeń termiczno-wilgotnościowych służę pomocą.