PDA

Zobacz pełną wersję : Rockwool - przewiewanie wełny - prosze o pomoc



marcin_olo
14-02-2021, 16:32
Witam wszystkich forumowiczów!

Mam duży problem z ocieplonym dachem. Jest ocieplony wełną Rockwool, 10 megarock między krokwiami i 20 superrock pod krowkiami. Dach jest z pełnym deskowaniem na co idzie membrana i później blachodachówka. Dom jest już skończony z zamontowaną podbitką. Wełna od środka na razie nie jest wykończona.

Podczas ostatnich mroźnych dni i dużego wiatru okazało się, że połać dachu wystawiona na działanie wiatru jest dużo bardziej wychłodzona, różnica to jest kilka-kilkanaście stopni w porównaniu do pozostałych połaci.

Co teraz można z tym zrobić? Ponieważ jeszcze nie mam zrobionej zabudowy to pomyślałem, że może zdjąć pierwszą warstę wełny i pomiędzy warstwami zrobić dodatkową izolację (nie wiem jaką, czy znów membranę dachową, czy może jakąś wiatro izolację) i jeszcze raz położyć wełnę. Co radzicie?

Ogólnie jestem załamany tym jak ta wełna zachowuje się na wietrze.W takim stanie jak to jest teraz to na pewno będa pojawiały się zawilgocenia w tak wychłodzonych miejscach.

Poniżej kilka zdjęć z ostatnich kilku dni, gdzie wiało zarówno od wschodu jak i od zachodzu.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Połać wschodnia podczas silnego wiatru, temperatura na zewnątrze -10, w środku +13
453072

To samo tylko zbliżenie
453070

Te same warunki i połać wschodnia i południowa, tu dobrze widać różnicę
453073

Tu połać wschodnia i południowa przy bezwietrznej pogodzie i temperaturze -14, temperatura w środku +14
453074

I zdjęcia z dziś, silny wiatr z północnego-zachodu, temperatura na zewnątrz -4, w środku +10, połać zachodnia
453075

swierol
15-02-2021, 09:25
Cześć. Jaka masz blachodachówkę położoną? Masz szczelinę wentylacyjną między dociepleniem ścian zewnętrznych a deskowaniem? Jak dużą?
Szkoda, że tematem nie zainteresował się ekspert właśnie z ROCKWOOL'a.

marcin_olo
15-02-2021, 09:57
Blachodachówka to Wenecja z Budmatu, a szczelina miedzy styro a dekowaniem to ok 1cm.

mat3006
27-02-2021, 13:13
Witam Panie Marcinie,
No to sam Pan widzi jaka jest prawda nt waty. Jeżeli mogę radzić to czym prędzej wymienić, przed zabudową na piankę OK bo nic nie zmieni cech fizycznych waty. Opór konwekcyjny jaki stawia wata, czy dla konwekcji swobodnej czy wymuszonej pod wpływem wiatru jest 12'000 razy mniejszy od oporu powietrznego pianki otwarto-komórkowej. I tyle w tzw. temacie.
Pozdrav,
SM

Kaizen
27-02-2021, 13:22
Wełna od środka na razie nie jest wykończona.


Czyli powietrze śmiga sobie z wnętrza na zewnątrz (albo w drugą stronę wg uznania)? I do tego grzejesz? No to zrobiłeś sobie wzorowy przepis na zamoczenie wełny. A że ją przewiewa jak nie ma paro/wiatroizolacji, to nie ma co się dziwić.
Zostawiłeś szczelinę wentylacyjną między deskowaniem, a wełną? Kalenica otwarta, żeby to, co wleci przez podbitkę mogło wylecieć?


https://www.youtube.com/watch?v=6xS6_PoyEEQ

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369686-Zalany-dom-przez-topniej%C4%85cy-%C5%9Bnieg

Tomek W
27-05-2021, 10:48
Kaizen dobrze pisze. Pierwsza kwestia to to że powinna być zostawiona szczelina wentylowana grubości 3-6cm . Nastepnie nalezy zapewnić otwory wlotowe w podbitce pod okapem oraz wylotowe w kalenicy dachu. Otwory 1cm między deskowaniem a wełna sa zdecydowanie za małe żeby dach się mógł w prawidłowy sposób wentylować. W tym wypadku mogło dojśc do kondensacji pary wodnej na deskach .Druga rzecz to czy izolacja dachu była wykonywana po robotach mokrych kiedy tynki i wylewki są już suche czy może najpierw była wykonywana izolacja a potem tynki i wylewki i nastepnie zostało włączone grzanie