PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka i grzejniki na jedynm sprzęgle?



Damiano_87
14-02-2021, 23:12
Cześć.
Kupiłem dom dlatego nie znam szczegółów instalacji, a walczę z ogrzewaniem już drugi sezon.
Wszystko jest tak na prawdę ok dopóki nie działa podłogówka razem z grzejnikami, która jest zasilana z tego samego sprzęgła.
Zasilanie ekogroszek, cały dół w podłogówce + łazienka na górze. Góra wszędzie grzejniki plus 4 w piwnicy (z reguły zakręcone, bo przy ich odkręceniu zaczyna się armagedon już na całego).
Zauważyłem, że temperatura, która jest w sprzęgle jest równa temperaturze powrotu do kotła (ok) oraz równa temperaturze zasilania grzejników (44-48*C a wiec nieco za mało, tym bardziej, że zakręcone są grzejniki w piwnicy, bo ode dodatkowo obniżają temperaturę) oraz podłogówki przed która jest jeszcze zawór 3D.
Na parterze oraz na piętrze są zamontowane termostaty rozłączające pompki obiegu podłogówki oraz grzejników.
Uważam zasilanie obu obiegów z jednego sprzęgła za niepoprawne rozwiązanie i występują tu ogromne straty energii. Próbowałem coś wymusić szybszymi obiegami pompki ale to na nic. Przy ekstremalnych mrozach uratowałem się pompkami na drugim biegu oraz zwiększaniem mocy kotła. No ale po nocy piec trzeszczał a dobowe spalanie osiągnęło granicę 60kg zużycia, gdzie w przy temperaturze oscylującej przy 0 zużywa ok 25kg na dobę. Próbowałem również zasilać temperaturą 70*C ale efekt równie mizerny bo temperatura wzrastała mizernie a piec miał problem aby osiągnąć tą temperaturę.
Co o tym sądzicie? Czy jest szansa, żeby to jakoś wyregulować? Inne sprzęgło? Czy też grzejniki po prostu podłączyć pod obieg z pieca?
Załączam zdjęcie instalacji sprzęgła.
Z góry serdecznie dziękuję za poświęcony czas i pomocne wskazówki.453091

Janekk1234
15-02-2021, 00:30
podobny układ widziałem na nieistniejącej już stacji kosmicznej Mir

wywaliłbym wszystko oprócz pompy obiegowej, a temperaturę w podłogówce wyregulował jakimś ręcznym zaworem bo tam nie może za dużo wody lecieć aby nie było za gorąco.

Kondensat
15-02-2021, 07:10
To nie jest sprzęgło tylko wymiennik płytowy.A masz jeszcze jedna pompę po pierwotnej stronie wymiennika czyli w obiegu kotłowym?bo na zdjęciu jej nie widac Po drugie brak zaworów zwrotnych w odpowiednich miejscach.Powinno być jak w załączniku

mac_612
15-02-2021, 07:32
Nie chciałbym być złym wieszczem, ale skoro kocioł nie osiąga temperatury, lub osiaga dużym kosztem opału, to wina raczej leży w stratach domu (wielkość, ocieplenie) lub wyjątkowo nędznym kotle.

gersik
15-02-2021, 07:45
Więcej zdjęć.

Damiano_87
15-02-2021, 08:11
To nie jest sprzęgło tylko wymiennik płytowy.A masz jeszcze jedna pompę po pierwotnej stronie wymiennika czyli w obiegu kotłowym?bo na zdjęciu jej nie widac Po drugie brak zaworów zwrotnych w odpowiednich miejscach

Czyli wymiana na sprzęgło rozwiąże problem? Co to w ogóle jest ten wymiennik płytowy? Tak tak, jest jeszcze pompa zasilającą od kotła, oraz dodatkowa do CWU. Gdzie powinny znajdować się zawory zwrotne?



Nie chciałbym być złym wieszczem, ale skoro kocioł nie osiąga temperatury, lub osiaga dużym kosztem opału, to wina raczej leży w stratach domu (wielkość, ocieplenie) lub wyjątkowo nędznym kotle.

Wszystko jest ok, dopóki nie zmiesza się niska temperatura powrotu podłogówki z powrotem grzejników. Wtedy temperatura zasilania grzejników jest równa temperaturze powrotu zimnej wody do kotła.


Więcej zdjęć.

Co konkretnie potrzebujesz, żeby Ci sfotografować?

Wrzucam jeszcze zdjęcie pomp przyckotle wraz z zaworami oraz za wymiennikime płytowym.
Czyli wymiennik płytowy to chłodnica? Jest onakonieczna w tym układzie?
453095453096

mac_612
15-02-2021, 08:50
Wszystko jest ok, dopóki nie zmiesza się niska temperatura powrotu podłogówki z powrotem grzejników. Wtedy temperatura zasilania grzejników jest równa temperaturze powrotu zimnej wody do kotła.
A jaka jest wtydy temperatura na kotle? Spadek temperatur wynika wprost z większego zapotrzebowania na ciepło, Czy masz problem z dogrzaniem wszystkich pomieszczeń, czy tylko niektórych? Czy jak miałeś tak duże zużycie to działo sie coś złego z instalacją, kocioł się gotował, mocno dymił?
Nic się nie bierze z niczego i też nic nie znika. Ta energia z tych 60kg/dziennie węgla jeśli nie uleciała kominem, to musiała być pobrana przez instalacje.

Damiano_87
15-02-2021, 09:04
A jaka jest wtydy temperatura na kotle? Spadek temperatur wynika wprost z większego zapotrzebowania na ciepło, Czy masz problem z dogrzaniem wszystkich pomieszczeń, czy tylko niektórych? Czy jak miałeś tak duże zużycie to działo sie coś złego z instalacją, kocioł się gotował, mocno dymił?
Nic się nie bierze z niczego i też nic nie znika. Ta energia z tych 60kg/dziennie węgla jeśli nie uleciała kominem, to musiała być pobrana przez instalacje.

Wtedy włączyłem pompkę przy kotle na drugi bieg i nie zależnie od temperatury na zewnątrz wtedy kocioł ma problem osiągnąć temperaturę, a ja zyskuje tym tylko 2*C więcej na powrocie, czyli i na zasilaniu grzejników. To był test 2-dniowy. Na piecu ustawiłem 60*C. Podobny efekt uzyskałbym ustawiając go na 70*C i na pewno spalanie było by niższe. Lecz też był by problem bo niezależnie od kombinacji uzyskuję na powrocie 48-50*C. W każdym pomieszczeniu jest ta sama sytuacja, bo po prostu jest niska temperatura na grzejnikach. Jako tako nie mam problem z ogrzaniem bo staram się utrzymać w domu 23*C. Mogę bardzo prosto rozwiązać problem doraźnie. Pompy grzejników i podłogówki są połączone na stycznikach. Wystarczy, że na nich wybiorę, że np działanie pompy grzejników rozłączy pompę podłogówki. I będę zadowolony bo wtedy grzejniki szybko dogrzeją górę i termostat rozłączy i podłogówka dalej będzie sobie grzała. No ale nie do końca o takie rozwiązanie chodzi i nie jest ono poprawne.
Nie zauważyłem dymienia oraz problemu z instalacją. Jedynie rano jak już termostaty rozłączyły pompy to słychać było w piecu takie hmmm trzaskanie? I piec długo trzymał temperaturę 67*C mimo wyłączonej dmuchawy i włączonej pompie piec-wymiennik płytowy.
Wymiennik płytowy, czyli chłodnica. Zakładam, że tu jest problem i wymiana na sprzęgło pomorze, ale poczekam jeszcze na dalsze wypowiedzi.

Damiano_87
15-02-2021, 09:24
Może inaczej. Co bym nie robił na zasilaniu grzejników mam 44-48*C nie zależnie od temperatury na zewnątrz nawet jeśli jest na plusie. Tylko jeśli jest większy mróz te 48*C robi robotę dłużej. Udało mi się uzyskać 53*C po pół nocy grzania przy ok -3*C na zewnątrz, ale grzały wtedy tylko 4 grzejniki i nie było grzejników z piwnicy. No ale gdy włączy się pompka od CWU maraton zaczyna się od początku.

Kondensat
15-02-2021, 09:40
Po pierwsze wymiennik płytowy to nie chłodnica tylko urządzenie pozwalające oddzielić układ otwarty od zamkniętego(kocioł pracuje w układzie otwartym a instalacja w zamkniętym-z tego też powodu powinno być zamontowane naczynie przeponowe do kompensacji ciśnienia po stronie instalcji które zresztą namalowałem na schemacie)
Nie wiadomo czy sam wymiennik płytowy jest prawidłowo podłączony(powinien być przciwprądowo)tak jak na przesłanym schemacie chociaż pompy z zasady powinny tłoczyć do wymiennika ale przy dwóch obiegach grzewczych czyli OP i grzejnikach za bardzo nie ma innej możliwości podłączenia czyli w tym przypadku zasysają z WP
Po drugie sam wymiennik może być za mały a po trzecie widać że ten na zdjęciu jest już wiekowy i może być zakamieniony.=spadła jego sprawność.
Gdzie masz zamontowane naczynie wyrównawcze?

Damiano_87
15-02-2021, 10:23
Jest tak jak piszesz. Naczynie wyrównawcze jest zamontowane na wyjściu ciepłej wody zaraz za piecem - przed pompkami CO i CWU. Drugie naczynie wyrównawcze/przeponowe (nie znam się) jest na powrocie z grzejników,a nie jak u Ciebie na schemacie na obu powrotach.
Podłączenie jest zgodne z Twoim schematem. Różnica jest tylko taka, że powrót z podłogówki i powrót z grzejników spotyka się na złączu wymiennika (podłogówka wchodzi od góry, a grzejniki na dole), ale chyba nie ma to znaczenia. No i Zawór Zwrotny podłogówki jest przed pompą na zasilaniu a u Ciebie na schemacie jest na powrocie.

Tolo74
15-02-2021, 10:37
Pytanie z innej beczki:
Czy ma szansę powodzenia zasilanie podłogówki z powrotu instalacji grzejnikowej?
Oczywiście domyślam się, że może być potrzebna dodatkowa pompa.

Kondensat
15-02-2021, 10:48
Nie ma takiej możliwości aby zamiast wymiennika płytowego zamontować sprzęgło.Ograniczeniem jest lokalizacja naczynia wyrównawczego(jest przy kotle)właśnie z powodu niemożliwości zamontowania naczynia w najwyższym punkcie instalacji został zamontowany wymiennik płytowy.Aby zrezygnować z WP musiałbyś zrobić całość w układzie zamkniętym ale obawiam się ze producent twojego kotła nie dopuszcza swojego produktu do takiego rozwiązania.Gdyby dopuszczał to potrzebne by były odpowiednie zabezpieczenia czyli naczynie przeponowe+zawór schładzający+ZB

Damiano_87
15-02-2021, 11:25
Rozumiem, czyli instalacje jest skonstruowana w porządku.
Zostaje zatem wymiana WP? Bo jak rozumiem, nie jest to naturalne zjawisko, że temperatura powrotu jest równa temperaturze podawanej na zasilanie podłogówki i grzejników?
Dodam jeszcze, że jest dobrze przy temperatura tak do 0*C (zależy od wiatru i słońca). Wtedy przy odkręconych grzejnikach na górze a zamkniętych w piwnicy delikatnie działa grawitacja (czuć, że jest zdławiona) i temperatura zasilania na podłogówkę (przed zawóorem 3D) i grzejniki równa jest temperaturze podawanej przez kocioł. Gdy tylko włączy się pompa od grzejników (niezależnie czy z piwnicą, czy bez) zaczyna intensywaniej mieszać się w WP i powstaje wcześniej wymieniony problem.