PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator - dom parterowy



kuba_clm
16-02-2021, 12:55
Witam.
Jak tylko pogoda pozwoli zaczynamy budowę domu (fundamenty zrobiliśmy już w zeszłym roku) i pojawił się temat rekuperatora. Wcześniej o nim nie myśleliśmy, ale pojawił się jednak pomysł montażu (z różnych względów) i chcemy podejść do tematu. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie z montażem rekuperatora w garażu? Nasz dom to parterówka z płaskim dachem i wszystkie pomieszczenia mają wysokość 2,70 m. Jedynymi miejscami gdzie moglibyśmy zamontować rekuperator to garaż (na suficie) lub pomieszczenie gospodarcze (na ścianie). Czy możecie polecić kogoś w Wielkopolsce kto podjąłby się zaprojektowania i wykonania instalacji rekuperatora "pod klucz"? Kubatura budynku to 520 m3.

Z góry dzięki.

gruchot
28-02-2021, 07:11
Witam.
Jak tylko pogoda pozwoli zaczynamy budowę domu (fundamenty zrobiliśmy już w zeszłym roku) i pojawił się temat rekuperatora. Wcześniej o nim nie myśleliśmy, ale pojawił się jednak pomysł montażu (z różnych względów) i chcemy podejść do tematu. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie z montażem rekuperatora w garażu? Nasz dom to parterówka z płaskim dachem i wszystkie pomieszczenia mają wysokość 2,70 m. Jedynymi miejscami gdzie moglibyśmy zamontować rekuperator to garaż (na suficie) lub pomieszczenie gospodarcze (na ścianie). Czy możecie polecić kogoś w Wielkopolsce kto podjąłby się zaprojektowania i wykonania instalacji rekuperatora "pod klucz"? Kubatura budynku to 520 m3.

Z góry dzięki.

Z powodzeniem mogę polecić Ci centrale Zehnder lub Vallox - maja bardzo małe gabaryty wiec śmiało Ci się zmieszczą w pom. gospodarczym.

eMdzeJ
28-02-2021, 11:08
Chyba większość ma albo w garażu albo w jakimś pomieszczeniu gospodarczym.

Ja mam parterówkę, cała instalacja zrobiona 13 lat temu na rurach spiro na strychu a reku w garażu. Mam w domu absolutna ciszę nawet na reku na 100% wydajności. Rekuperator jest głośny jak się kręci na 100% ale w pomieszczeniach jest cisza. Wiec właśnie najlepiej założyć go w jakimś nieużytkowym pomieszczeniu, najlepiej ogrzewanym lub z temperaturą dodatnią. Wg mnie garaż to idealne miejsce. Łatwo też zrobić czerpnie i wyrzutnie.

gruchot
28-02-2021, 11:17
Chyba większość ma albo w garażu albo w jakimś pomieszczeniu gospodarczym.

Ja mam parterówkę, cała instalacja zrobiona 13 lat temu na rurach spiro na strychu a reku w garażu. Mam w domu absolutna ciszę nawet na reku na 100% wydajności. Rekuperator jest głośny jak się kręci na 100% ale w pomieszczeniach jest cisza. Wiec właśnie najlepiej założyć go w jakimś nieużytkowym pomieszczeniu, najlepiej ogrzewanym lub z temperaturą dodatnią. Wg mnie garaż to idealne miejsce. Łatwo też zrobić czerpnie i wyrzutnie.

Polecam OUT/IN
https://concept-air.com.pl/vallox-out-in/

kulfi82
28-02-2021, 11:23
Polecam OUT/IN
https://concept-air.com.pl/vallox-out-in/

nie wiem co to za magiczne rozwiązanie, ale czerpnia i wyrzutnia powinny być od siebie oddalone. Jakim cudem tutaj czerpnia nie zaciągnie pow. wyrzucanego?

gruchot
28-02-2021, 11:48
nie wiem co to za magiczne rozwiązanie, ale czerpnia i wyrzutnia powinny być od siebie oddalone. Jakim cudem tutaj czerpnia nie zaciągnie pow. wyrzucanego?

Bo ma dyfuzor który zwiększa prędkość wyrzutu a co za tym idzie odległość. Popatrz na nomogram. + sa takie, ze możesz to dać przy reku zaoszczędziłam sporo sprężu i dodatkowo wyrzutnia jest oddalona od elewacji nie powodując zacieków.

gruchot
28-02-2021, 11:54
Bo ma dyfuzor który zwiększa prędkość wyrzutu a co za tym idzie odległość. Popatrz na nomogram. + sa takie, ze możesz to dać przy reku zaoszczędziłam sporo sprężu i dodatkowo wyrzutnia jest oddalona od elewacji nie powodując zacieków.

https://www.vallox.com/files/816/Technical_Vallox_Outin_FIN_SWE_ENG_GER_DAN_RUS_201 70504_PRINT.pdf

eMdzeJ
28-02-2021, 12:02
Są normy na wentylację mechaniczną dotyczące położenia czerpni i wyrzutni. Nikt tego tak nie zaprojektuje

_John
28-02-2021, 12:04
nie wiem co to za magiczne rozwiązanie, ale czerpnia i wyrzutnia powinny być od siebie oddalone. Jakim cudem tutaj czerpnia nie zaciągnie pow. wyrzucanego?

Prawo dopuszcza takie rozwiązanie
Jest to czerpnio-wyrzutnia zintegrowana
Na pewno jest to dużo lepsze rozwiązanie, niż dać zwykłe zakończenia blisko siebie.
To produkt rodem ze Skandynawii, gdzie w budownictwie wielorodzinnym instaluje się indywidualne systemy wentylacyjne i na elewacji czerpnia jest zaraz koło wyrzutni.
https://www.swegon.com/globalassets/5-products/air-handling/casa/tillbehor/wg_miljo2.jpg?v=1604321775&width=805&height=576&mode=min

Nie dość, że mają praktycznie wyłącznie centrale z rotorami, to jeszcze czerpnie zaraz koło wyrzutni.
Ciemnogród ;)
Statystyki Covidowe to zapewne propaganda, a trup ścieli się gęsto na ulicach :)

kulfi82
28-02-2021, 12:24
Prawo dopuszcza takie rozwiązanie
Jest to czerpnio-wyrzutnia zintegrowana
Na pewno jest to dużo lepsze rozwiązanie, niż dać zwykłe zakończenia blisko siebie.
To produkt rodem ze Skandynawii, gdzie w budownictwie wielorodzinnym instaluje się indywidualne systemy wentylacyjne i na elewacji czerpnia jest zaraz koło wyrzutni.
https://www.swegon.com/globalassets/5-products/air-handling/casa/tillbehor/wg_miljo2.jpg?v=1604321775&width=805&height=576&mode=min

Nie dość, że mają praktycznie wyłącznie centrale z rotorami, to jeszcze czerpnie zaraz koło wyrzutni.
Ciemnogród ;)
Statystyki Covidowe to zapewne propaganda, a trup ścieli się gęsto na ulicach :)

Prawo dopuszcza takie rozwiązanie
Jest to czerpnio-wyrzutnia zintegrowana

no ale czy autor wątku potrzebuje tego rozwiązania? przecież pytanie dotyczy instalacji centrali w garażu. Czy autor ma problem z montażem czerpni i wyrzutni?

gruchot
28-02-2021, 16:23
Prawo dopuszcza takie rozwiązanie
Jest to czerpnio-wyrzutnia zintegrowana

no ale czy autor wątku potrzebuje tego rozwiązania? przecież pytanie dotyczy instalacji centrali w garażu. Czy autor ma problem z montażem czerpni i wyrzutni?

Montując w garażu czy nie tez będzie musiał mieć czerpnie i wyrzutnie. A potem widzisz instalacje w garażu popetlone instalacje i niepotrzebne straty, które można ograniczyć.

kuba_clm
01-03-2021, 23:20
Mam tam pomieszczenie gospodarcze 6 m2 i garaz 34 m2 więc z lokalizacją reku nie ma problemu. Mamy trochę problem co zrobić z kanałami wentylacyjnymi. Dom jest parterowy z płaskim dachem (strop monolityczny, podwójnie zbrojony, 16 cm). W pomieszczeniach sufit na wysokości 2,7 m bez sufitów podwieszanych. Podłoga docieplona styropianem o grubości 20 cm. Generalnie projektant ma zagwozdkę którędy puścić rury (75 mm spiro). Macie jakieś doświadczenie z takimi parterówkami? Doradzicie coś?

Kaizen
01-03-2021, 23:51
Macie jakieś doświadczenie z takimi parterówkami? Doradzicie coś?

Chcesz lubisz klimaty loftowe - to puszczaj spiro na widoku.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=453586

Druga opcja to puścić peflexy czy coś podobnego i zabudować gk. Nie musi być sufit podwieszany po całości - odrobina fantazji i ledów i będzie to jeszcze ozdobą.

gruchot
02-03-2021, 06:28
Możesz opuścić sufit tylko w korytarzu i dać nawiewy jako dysze
https://domwent.pl/pl/p/Dysza-dalekiego-zasiegu-100/1055
A wyciągi jako zwykle anemostaty

Pytajnick
02-03-2021, 07:03
Prawo dopuszcza takie rozwiązanie
Jest to czerpnio-wyrzutnia zintegrowana


Fajnie jest, kiedy ktoś piszący 'prawo dopuszcza' daje przy okazji jego odpowiedni zapis,punkt czy paragraf. Wtedy prościej jest zwykłemu pytaczowi, i może w razie czego dokształcić urzędnika, który bardzo często owego prawa nie zna, mimo że to jego 'działka'.

gruchot
02-03-2021, 18:10
Fajnie jest, kiedy ktoś piszący 'prawo dopuszcza' daje przy okazji jego odpowiedni zapis,punkt czy paragraf. Wtedy prościej jest zwykłemu pytaczowi, i może w razie czego dokształcić urzędnika, który bardzo często owego prawa nie zna, mimo że to jego 'działka'.

Odpowiednie odległości określa rozporządzenie MI w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozdział 6 wentylacja
- tego typu czerpnio/wyrzutnie można zastosować przy odstępstwie projektowym ( zazwyczaj dla obiektów publicznych)

Można również na potrzeby domu jednorodzinnego przekazać kartę Tech. kierownikowi pokazując ze nie dochodzi do mieszania się strumieni powietrza. Czasem to jest lepsze niż odległość 1,5 m czy i tak nie zgodne odległości od okien :)
Dodatkowo mniejsze straty ciśnienia na instalacji i koszty.