PDA

Zobacz pełną wersję : Instalator podważa sens rekuperacji



ARTYone
17-02-2021, 19:47
Miałem taką sytuację na budowie: Właściciel firmy zajmującej się instalacjami ogrzewania, podłogówki, klimatyzacji, rekuperacji który robi mi ofertę na ww. instalacje zadał mi pytanie czy jestem przekonany do robienia wentylacji mechanicznej. Byłem zaskoczony pytaniem, gdyż myślałem, że to w nowoczesnym budownictwie konieczność. Instalator podał argument, że inaczej sytuacja wygląda na etapie budowy a inaczej po kilku latach zamieszkania. Z jego doświadczenia przytoczył przykłady, że Klienci po kilku latach zaprzestają używania rekuperacji m.in. dlatego że nie chce im się wymieniać filtrów na nowe. Albo, że mają rekuperację a wietrzą oknami. Zaproponował nie inwestowanie w kosztowną rekuperację tylko zastosowanie tanich nawiewników higroskopijnych Aereco w ścianach i w oknach.

Co o tym sądzicie?

eMdzeJ
17-02-2021, 19:59
większej głupoty nie słyszałem ostatnio przynajmniej (no może poza tcapem do domu z zapotrzebowaniem 4kw :D ).

Mam reku w domu od 13 lat i jedynym pewnikiem do nowego domu będzie wentylacja mechaniczna. Niesamowity komfort.

Elfir
17-02-2021, 20:05
Co za idiota!

KOCHAM MOJĄ REKUPERACJĘ!
Jasne - jak latem mam pootwierane wszędzie okna, to sobie wyłączę na kilka godzin.

Ale bez rekuperacji wdychałabym samą sadzę zimą.

A filtry robię sama.

Tak wygląda mój filtr 2 miesiące po rozpoczęciu okresu grzewczego

gawel
17-02-2021, 20:15
Miałem taką sytuację na budowie: Właściciel firmy zajmującej się instalacjami ogrzewania, podłogówki, klimatyzacji, rekuperacji który robi mi ofertę na ww. instalacje zadał mi pytanie czy jestem przekonany do robienia wentylacji mechanicznej. Byłem zaskoczony pytaniem, gdyż myślałem, że to w nowoczesnym budownictwie konieczność. Instalator podał argument, że inaczej sytuacja wygląda na etapie budowy a inaczej po kilku latach zamieszkania. Z jego doświadczenia przytoczył przykłady, że Klienci po kilku latach zaprzestają używania rekuperacji m.in. dlatego że nie chce im się wymieniać filtrów na nowe. Albo, że mają rekuperację a wietrzą oknami. Zaproponował nie inwestowanie w kosztowną rekuperację tylko zastosowanie tanich nawiewników higroskopijnych Aereco w ścianach i w oknach.

Co o tym sądzicie?

NIe mam rekuperacji od 17 lat i bardzo to sobie chwalę, posiadam wentylację wywiewną mechaniczną. W zimie działa grawitacyjna w lecie otwieram okna bo mieszkam w świetnej okolicy i można. Nie przemawia do mnie tworzenie sztucznego przeciągu i idea zużywania prądu w celu oszczędzania również prądu. Poza tym kapię się codziennie minimum raz dziennie w lecie częściej i piorę pościel raz na 7 dni i na prawdę rekuperacja nie jest konieczna. Znam również Forowiczów którzy wyłączyli WM bo nie miła sensu.

CityMatic
17-02-2021, 20:23
Właściciel firmy zajmującej się instalacjami ogrzewania, podłogówki, klimatyzacji, rekuperacji .... zaprzestają używania rekuperacji, że nie chce im się wymieniać filtrów na nowe.
Nie będę się wypowiadał bo dawno już takiej przyczyny nie słyszałem. Każdy wybiera to co mu pasuje, co uważa za dobre, co może się u niego sprawdzić.
O ogrzewaniu podłogowym też słyszałem wiele "zalet" o odkurzaczu centralnym jeszcze więcej, a o samochodzie na LPG to też lepiej nie pisać.
To co tu czytam utwierdza mnie w przekonaniu, że forum muratora będzie wieczne - póki będzie Internet.

Owczar
18-02-2021, 08:59
Szczerze mówiąc to nic mnie nie zdziwi już :)

Na facebooku co drugi post na grupie wentylacja to czemu grzałka bierze tyle pradu, albo jak zamienić filtry na tkaninę ze starych gaci lub jak często trzeba w ogóle wymieniać te filtry. Z takim podejściem pewnie nie jedna osoba wyłączy to i będzie wietrzyła oknami. Na liczniku energii bardziej rzuca się wzrost zużycia energii niż np gazu.

Wentylacja się nie zwróci pewnie nigdy w całości, ale daje komfort i oszczędności - czyli częściowy zwrot. Odzyskuje ciepło, chłód, a nawet wilgoć jeśli jest taka potrzeba. Dodatkow pozwala filtrować powietrze nawiewane. W całym domu mam mniej kurzu niż w poprzednim mieszkaniu 3 razy mniejszym gdzie przez otwarte okno wpadały pyłki i kurz. Ale musisz brać pod uwagę, że nic za darmo. Trzeba wymienić filtry i zapłacić za prąd który pobiera.
Przy typowej wymianie 120m3/h - temp na zewnatrz 0/80% i wywiew 20/45% odzyskujesz około 0,9kW, czyli jakieś 22kWh na dobę. W moim reku zużycie energii przy takiej wymianie to w chwili obecnej 15W, czyli 4kWh na dobę.

pandzik
18-02-2021, 09:07
Miałem wywiew mechaniczny na dachu i nawiewniki aereco w oknach w mieszkaniu developerskim. Do tego ogrzewanie miejskie. Całe ciepło szlo od razu w komin a przez okna wchodziło lodowate, zasyfione powietrze. Z okien lało się że musiałem naczynia podkładać. 2 lata wytrzymałem.

Swoją drogą to nie znam firmy, która odradza w kwestii, w której sie specjalizuje. Deep fake to chyba jest.

Zabawne bo sam się zastanawiałem nad sprawnością swojej rekuperacji. Na zewnątrz -10 a podaje na dom 22 stopnie . A to grzałki. Doskonała rzecz. Nie bierze to dużo, a w największe mrozy na dom leci ciepłe powietrze.

marcin225
18-02-2021, 09:49
Szczerze mówiąc to nic mnie nie zdziwi już :)
. Z takim podejściem pewnie nie jedna osoba wyłączy to i będzie wietrzyła oknami.

Chyba że to Kajzen co w całym domu fixy pomontował to nie wyłączy :D :D

U mnie w ogóle jest dobrze bo mieszkam w takiej okolicy, że po roku moje filtry wyglądają 100 razy lepiej jak Elfir po tych 2 miesiącach :D

pandzik
18-02-2021, 09:53
Chyba że to Kajzen co w całym domu fixy pomontował to nie wyłączy :D :D
U mnie w ogóle jest dobrze bo mieszkam w takiej okolicy, że po roku moje filtry wyglądają 100 razy lepiej jak Elfir po tych 2 miesiącach :D

Dlatego planuje wyprowadzke pod Szczecin. Założyłem świeży filtr F7 5 lutego. Zapchany tak, że dziś muszę wymienić.

fotohobby
18-02-2021, 09:55
. Poza tym kapię się codziennie minimum raz dziennie w lecie częściej i piorę pościel raz na 7 dni i na prawdę rekuperacja nie jest konieczna. Znam również Forowiczów którzy wyłączyli WM bo nie miła sensu.

Ha, ha - mistrz, chyba pobił tego instalatora :lol:
Możesz podać nicki tych forumowiczów, co wyłączyli WM ?

stos
18-02-2021, 10:04
.

gawel
18-02-2021, 10:06
Ha, ha - mistrz, chyba pobił tego instalatora :lol:
Możesz podać nicki tych forumowiczów, co wyłączyli WM ?

Nie wiem czy chcą podawać takie informacje, może sami zdecydują.

Owczar
18-02-2021, 10:23
Chyba że to Kajzen co w całym domu fixy pomontował to nie wyłączy :D :D

U mnie w ogóle jest dobrze bo mieszkam w takiej okolicy, że po roku moje filtry wyglądają 100 razy lepiej jak Elfir po tych 2 miesiącach :D

U mnie większośc to też fixy i w każdym pomieszczeniu 1 okno otwierane. Ale odkąd mieszkam nie otwierałem w innym celu niż umycie okna :D

fotohobby
18-02-2021, 10:41
Nie wiem czy chcą podawać takie informacje, może sami zdecydują.

No przecież skoro o tym wiesz, to pewnie tutaj przeczytałeś, bo cała Twoja wiedza pochodzi z tego, co tu wyczytasz :)
To może jakiś link chociaż ?

kulfi82
18-02-2021, 10:58
Dlatego planuje wyprowadzke pod Szczecin. Założyłem świeży filtr F7 5 lutego. Zapchany tak, że dziś muszę wymienić.

ja mieszkam w Kliniskach i jak patrzę na filtry niektórych użytkowników to oczy przecieram, u mnie wymiana co pół roku G4 i F7 a filtry nawet w połowie nie wyglądają tak jak u Elfira.

gregos11
18-02-2021, 14:05
Jeden d...w realu odradza drugi na forum wtóruje :) Echh. po co się szarpiecie z idiotami ? Nie szkoda Wam czasu ? :)

Kaizen
18-02-2021, 14:14
Co o tym sądzicie?

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132531-Zalety-wentylacji-mechanicznej

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132520-Czy-WM-si%C4%99-op%C5%82aca

Kaizen
18-02-2021, 14:17
filtry nawet w połowie nie wyglądają tak jak u Elfira.

Gratulacje. Jakoś filtry Elfir nie różnią się ani od moich, ani od innych pokazywanych w tym wątku (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?234410-Pochwalcie-si%C4%99-swoimi-filtrami-wentylacji-mechanicznej&p=7853140&viewfull=1#post7853140)

kulfi82
18-02-2021, 14:24
Gratulacje. Jakoś filtry Elfir nie różnią się ani od moich, ani od innych pokazywanych w tym wątku (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?234410-Pochwalcie-si%C4%99-swoimi-filtrami-wentylacji-mechanicznej&p=7853140&viewfull=1#post7853140)

.. a dziękuję, ja niestety Tobie pogratulować nie mogę.

giman
18-02-2021, 18:02
@ARTYone, mój głos też na tak dla WM ;)


Zabawne bo sam się zastanawiałem nad sprawnością swojej rekuperacji. Na zewnątrz -10 a podaje na dom 22 stopnie . A to grzałki. Doskonała rzecz. Nie bierze to dużo, a w największe mrozy na dom leci ciepłe powietrze.
Ja tam wolę zero grzałek i tak od zawsze i w zimę nawiewa +14-15 (zawsze lepiej niż mroźne powietrze).

Co do filtrów to muszę chyba przy najbliżej wymianie wrzucić zdjęcia we wspomnianym wątku.

ironsmith
18-02-2021, 18:17
ja WM wyłączam tylko w upały

Kaizen
18-02-2021, 19:13
ja WM wyłączam tylko w upały

Po co?

CityMatic
18-02-2021, 19:57
Po co?
Może czerpania zasysa gorące powietrze, więc po co nagrzewać to w domu?

fotohobby
18-02-2021, 20:26
A oknami jakie powietrze zasysa ?
A wymiennik zawsze część chłodu w wewnątrz odzyska.

U mnie latem najcieplej jest w salonie - bo tam okno tarasowe jest kilka godzin otwarte - za to sypialnia (drzwi zamknięte, okno otwierane ewnetualnie tylko na noc), jest zawsze kilka stopni chłodndniejsza

Kaizen
18-02-2021, 20:35
Może czerpania zasysa gorące powietrze, więc po co nagrzewać to w domu?

Powietrze na zewnątrz gdy brak klimy i tak jest zimniejsze, niż wnętrze domu ogrzewane zyskami słonecznymi i bytowymi. Wypraktykowałem w kilku mieszkaniach.
A jak jest klima, to reku odzyska chłód.

A tak czy inaczej kisić się w CO2, smrodzie i wilgoci to dla mnie niezrozumiałe działanie. To jedna z głównych zalet dla których montowałem WM, żeby w upały, gdy WG nie chce w ogóle działać działała tak wydajnie, jak zechcę.

Pytajnick
18-02-2021, 20:54
Co za idiota!

I w sumie nic więcej dodawać nie trzeba :D

kaszpir007
19-02-2021, 11:46
NIe mam rekuperacji od 17 lat i bardzo to sobie chwalę, posiadam wentylację wywiewną mechaniczną. W zimie działa grawitacyjna .

Masz rację !

Jak na zewnatrz w zimę jest np. -20 stopni to taki świeży nawiew świeżego powietrza o temperaturze -20 przez nawiewniki to czysta przyjemność.

Taki "lekki" szok termiczny przy +20 stopniach wewnatrz (różnica temperatury o 40 stopni) to czysta przyjemność ...

Myślę że takie "przeciągi" to szczyt luksusu i sama przyjemność ...

Chyba jednak "wolę" WM i stały kontrolowany przepływ powietrza o temperaturze nawiewanego powietrza zbliżonej do temp w domu ...

Nie rozumiem czemu jak ktoś ma WM nie może otwierać okien ?
Mam WM już w drugim domu i okna otwieram kiedy chce , a nawet śpię przy otwartych w lato ...

pandzik
19-02-2021, 11:58
Ja mam latem okna otwarte w kązdym pokoju. Gwarantują miimalny ruch powietrza. Okna głównie na południowy zachód robią swoje. Reku oczywiście wlączona na jakies 80m3/h

gawel
19-02-2021, 13:46
Masz rację !

Jak na zewnatrz w zimę jest np. -20 stopni to taki świeży nawiew świeżego powietrza o temperaturze -20 przez nawiewniki to czysta przyjemność.

Taki "lekki" szok termiczny przy +20 stopniach wewnatrz (różnica temperatury o 40 stopni) to czysta przyjemność ...

Myślę że takie "przeciągi" to szczyt luksusu i sama przyjemność ...

Chyba jednak "wolę" WM i stały kontrolowany przepływ powietrza o temperaturze nawiewanego powietrza zbliżonej do temp w domu ...

Nie rozumiem czemu jak ktoś ma WM nie może otwierać okien ?
Mam WM już w drugim domu i okna otwieram kiedy chce , a nawet śpię przy otwartych w lato ...

Ja nie mam żadnych przeciągów i nawiewników :eek:, nie wiem po co komplikować życie, ja po prostu sprzątam, myje się i często piorę pościel to lepsze niż WM i jaranie się smogiem z zewnątrz filtrowanym przez dom i płuca mieszkańców w monstrualnych ilościach.

mistalova
19-02-2021, 13:57
Ja nie mam żadnych przeciągów i nawiewników :eek:, nie wiem po co komplikować życie, ja po prostu sprzątam, myje się i często piorę pościel to lepsze niż WM i jaranie się smogiem z zewnątrz filtrowanym przez dom i płuca mieszkańców w monstrualnych ilościach.

To skąd bierzesz świeże powietrze do wurzucenia na zewnątrz swoją instalacją wywiewną?
Poza tym, ja wole, żeby syf osiadł na filtrach niż moich płucach.

fotohobby
19-02-2021, 14:59
Ja nie mam żadnych przeciągów i nawiewników :eek:, nie wiem po co komplikować życie, ja po prostu sprzątam, myje się i często piorę pościel to lepsze niż WM i

A co mycie się i pranie ma wspólnego z WM ?

gawel
19-02-2021, 15:04
A co mycie się i pranie ma wspólnego z WM ?

Chodzi o główny argument dla WM czyli świeże powietrze. Można prać a można i wietrzyć co kto lubi.

fotohobby
19-02-2021, 15:05
Chodzi o główny argument dla WM czyli świeże powietrze. Można prać a można i wietrzyć co kto lubi.

Swieże powietrze masz dzięki temu, że się umyjesz i upierzesz ?

:lol: :lol:

giman
19-02-2021, 15:25
Chodzi o główny argument dla WM czyli świeże powietrze.
Nie wiem dla kogo taki argument jest tym głównym.
Dla większości głownym argumentem jest wymiana powietrza na zadanym poziomie bez względu na porę roku.
Następne miejsca w argumentach nieobsadzone i dopiero kawałek dalej jest argument filtrowania powietrza.

Owczar
19-02-2021, 16:10
Świeże powietrze to głównie tlen, a także pozbywanie się CO2. Mycie czy pranie nie ma to żadnego wpływu.

gawel
19-02-2021, 16:19
Świeże powietrze to głównie tlen, a także pozbywanie się CO2. Mycie czy pranie nie ma to żadnego wpływu.

No pewno, ale gdyby w domu bez wm nie następowała wymiana powietrza to pewno bym już dawni nie żył. Trochę jak przypadek trzmiela który ma za małe skrzydełka i za duża dupke żeby latać ale to jest stwierdzenie nielotów, bo jemu to nie przeszkadza latać.

Gdybym popełnił błąd i wybudował dom w syfiastym zanieczyszczonym i hałaśliwym regionie, to gdyby dom był mały o zwartej bryle zainstalowałbym rekuperator kanałowy, natomiast w rozłożystym domu z przewodami i centralą.


BTW Świeże powietrze do w 79% azot

pandzik
19-02-2021, 16:21
o czym qfa jest ten wątek?

Kaizen
19-02-2021, 16:22
Świeże powietrze to głównie tlen, a także pozbywanie się CO2.

Dwutlenek. Tlenu Ci nie zabraknie długo po tym, jak zatrujesz się CO2.
Utrzymywanie wilgotności też jest istotną funkcją wentylacji. I tu pranie ma co nico wspólnego - produkuje wilgoć, którą trzeba odprowadzić.

gawel
19-02-2021, 16:26
Dwutlenek. Tlenu Ci nie zabraknie długo po tym, jak zatrujesz się CO2.
Utrzymywanie wilgotności też jest istotną funkcją wentylacji. I tu pranie ma co nico wspólnego - produkuje wilgoć, którą trzeba odprowadzić.

Zostawmy pranie w spokoju, cywilizowani udzie używają suszarek kondensacyjnych do prania i nie ma wilgotności z tego tytułu.

gawel
19-02-2021, 16:26
o czym qfa jest ten wątek?

A o czym byś chciał?

giman
19-02-2021, 18:23
cywilizowani udzie używają suszarek kondensacyjnych do prania.
Coś tak czułem, że ze mną nie tak. Nie potrafiłem tylko tego określić :D

Elfir
19-02-2021, 18:31
o czym qfa jest ten wątek?

O tym, że osoba, która nigdy nie miała rekuperacji usiłuje udowodnić, że jest mu niepotrzebna :D

Bo ci co rekuperację mają, sobie chwalą.

gregos11
19-02-2021, 19:13
Coś tak czułem, że ze mną nie tak. Nie potrafiłem tylko tego określić :D

Witaj w klubie ! Też jestem "niecywilizowany", ale obiecuję poprawę, jak tylko pralka się sp.... to kupię pralko suszarkę, dzięki czemu mój prestiż "na internecie" się zwiększy :wave:

gawel
19-02-2021, 19:16
Witaj w klubie ! Też jestem "niecywilizowany", ale obiecuję poprawę, jak tylko pralka się sp.... to kupię pralko suszarkę, dzięki czemu mój prestiż "na internecie" się zwiększy :wave:

Akurat pralko suszarka to poroniony pomysł bo po 1 ma bardzo małą pojemność suszenia 4 kg pobiera średnio na cykl suszenia 120 l wody i 5 kWh prądu

Suszarka kondensacyjna ma poj od 7 kg w góre i pobiera do 1 kwh prądu i nie pobiera wody

kulfi82
19-02-2021, 19:21
twierdzić, że suszarka jest bezsensownym pomysłem może jedynie ten co nie miał z nią nigdy styczności.

henrykow
19-02-2021, 19:27
Coś tak czułem, że ze mną nie tak. Nie potrafiłem tylko tego określić :D

Wychodzi na to że jesteś niecywilizowanym człowiekiem :D

giman
19-02-2021, 19:35
twierdzić, że suszarka jest bezsensownym pomysłem może jedynie ten co nie miał z nią nigdy styczności.

W tym wątku nikt tego nie stwierdził.
Gdzie udało się to wyczytać.

kulfi82
19-02-2021, 19:41
W tym wątku nikt tego nie stwierdził.
Gdzie udało się to wyczytać.

wyłapałem z kontekstu

giman
19-02-2021, 19:47
Całkowicie błędne wyłapanie.

henrykow
19-02-2021, 19:50
Zachudzę w zagwozdkę gdzie i z jakie kontekstu można było takie wnioski wyciągnąć, bo przeczyłem cały temat i chyba jestem mało spostrzegawczy albo mało inteligentny ;)

kulfi82
19-02-2021, 19:53
chyba jestem mało spostrzegawczy albo mało inteligentny
no całkiem możliwe..

giman
19-02-2021, 19:58
I po co obrażasz, skoro wymyślasz kontekst i zostało ci to napisane to byś przyjął na klatę.

Ale widzę tobie trzeba dokładniej no ok. Wszystkie wpisy o suszarce, które zapoczątkowałem były nabijaniem się z tego zdania gawła - cywilizowani udzie używają suszarek kondensacyjnych do prania mnie rozbawiło setnie. O samych suszarkach nie było nic. Ja uważam to za bardzo fajny sprzęt.

henrykow
19-02-2021, 20:02
no całkiem możliwe..



Ale że co całkiem możliwe?

gawel
19-02-2021, 20:08
:lol2:

gregos11
19-02-2021, 20:15
Akurat pralko suszarka to poroniony .........


To znaczy, że nie trafię do grupy ludzi inteligentnych, po zmianie z pralki ?

Dramat mój świat się właśnie zawalił, co robić, jak żyć, a cały czas poklasku szukam i nawet na internetach nie będę go miał :eek::eek::eek:

Pytajnick
19-02-2021, 20:19
Zostawmy pranie w spokoju, cywilizowani udzie używają suszarek kondensacyjnych do prania i nie ma wilgotności z tego tytułu.

Hmmm ...skoro piorą w suszarce. to suszą w pralce? Ot,cywilizacja :eek:

kulfi82
19-02-2021, 20:39
I po co obrażaszt.

..ale gdzie ja kogoś obraziłem?

giman
19-02-2021, 21:58
..ale gdzie ja kogoś obraziłem?

Z dwóch możliwych interpretacji twojej wypowiedzi wybrałem tą która bardziej mi pasowa. Ale gdzie mi do twojego "kontekstu".

Ale po kolei z analizami tekstów, nie skaczmy tak. Jak ci poszło ponowne przebrnięcie przez wpisy suszarkowe?

kaszpir007
19-02-2021, 22:04
Ja nie mam żadnych przeciągów i nawiewników :eek:, nie wiem po co komplikować życie, ja po prostu sprzątam, myje się i często piorę pościel to lepsze niż WM i jaranie się smogiem z zewnątrz filtrowanym przez dom i płuca mieszkańców w monstrualnych ilościach.

Jak nie masz nawiewników to po prostu nie masz żadnej wentylacji.

Wentylacja do nawiew i wywiew który cały czas działa , bo "wietrzenie" domu to nie żadna wentylacja ..

Ja nie "jaram" się smogiem , bo wybrałem miejsce na dom na terenach "Natura 2000" , w lesie , przy bardzo małym zagęszczeniu domów i z czystościa powietrza nie ma u mnie problemu ..

brylekpl
05-03-2021, 14:39
NIe mam rekuperacji od 17 lat i bardzo to sobie chwalę, posiadam wentylację wywiewną mechaniczną. W zimie działa grawitacyjna w lecie otwieram okna bo mieszkam w świetnej okolicy i można. Nie przemawia do mnie tworzenie sztucznego przeciągu i idea zużywania prądu w celu oszczędzania również prądu. Poza tym kapię się codziennie minimum raz dziennie w lecie częściej i piorę pościel raz na 7 dni i na prawdę rekuperacja nie jest konieczna. Znam również Forowiczów którzy wyłączyli WM bo nie miła sensu.


ja znam jednego co od 30 lat jezdzi warburgiem. Bardzo sobie chwali, co 3 000 km smaruje zwrotnice i miesza miksol z benzyną na stacji benzynowej. i nie bardzo podoba mu sie zuzywanie energii na kupno nowego auta. Znam tez forumowiczoe ktorzy przsiedli sie z trabanta na autobus bo go nie uzywali.