PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe - pozbycie się automatyki



krzysiek87
17-02-2021, 22:56
Cześć,

mam w domu (parter + poddasze użytkowe) wszędzie podłogówkę, grzeję teraz drugi sezon.
Instalacja to kocioł na gaz + sprzęgło + 1 pompa + 2 skrzynki rozdzielcze na każdym piętrze, jeden obieg.

W pierwszym sezonie grzałem tylko pogodówką, miałem przegrzany dół i niedogrzaną łazienkę na górze.
W tym sezonie zainstalowałem sobie automatykę i sterowniki pokojowe - działa OK, w każdym pokoju jest dokładnie tyle ile powinno być.

Teraz pojawia się problem z komfortem, bo mimo odpowiedniej temperatury (szczególnie na dole, bo tam przebywam większość czasu), nie czuję komfortu od podłogi, jaki miałem wcześniej, (marzną stopy) bo podłogówka włącza się tam bardzo rzadko (najczęściej tylko w nocy).

No i teraz pytanie, czy jest sens i możliwość zainstalować w dolnej skrzynce (tak jak na załączonym obrazku) np. zawór mieszający, po to, żeby na dole podłogówka grzała cały czas (niższą temperaturą wody), a na górę szła woda o wyższej temperaturze? W takiej wersji, pozbyłbym się automatyki na dole - a głównym zasilaniem byłby (jest) sterownik na górze).

Ja już nie wiem, czy to jest moje widzimisię, czy macie podobne odczucia?

Edit: nie mogę tego wysterować za pomocą rotametrów, stąd w ogóle ta automatyka.

453233

CityMatic
18-02-2021, 07:18
Skoro jest automatyka to zwiększ temperaturę w pomieszczeniu w którym chcesz aby było cieplej. Zdjęcie nie przedstawia żadnej automatyki więc nie wiem w czym problem.

J&D
18-02-2021, 08:29
Zrobisz znowu zamieszanie, dół będzie przegrzany względem góry. Ale masz indywidualne sterowanie, więc podnieś temperaturę na dole.
Niestety w nowych domach tak jest, że temperatura posadzki niewiele się różni od temperatury powietrza w pomieszczeniu.

krzysiek87
18-02-2021, 10:35
Skoro jest automatyka to zwiększ temperaturę w pomieszczeniu w którym chcesz aby było cieplej. Zdjęcie nie przedstawia żadnej automatyki więc nie wiem w czym problem.

Nie chcę żeby w pomieszczeniu było cieplej, tylko chcę żeby podłoga nie była zimna (salon). Zdjęcie jest zrobione przed założeniem automatyki, widać na nim po prostu więcej.



Zrobisz znowu zamieszanie, dół będzie przegrzany względem góry. Ale masz indywidualne sterowanie, więc podnieś temperaturę na dole.
Niestety w nowych domach tak jest, że temperatura posadzki niewiele się różni od temperatury powietrza w pomieszczeniu.

No ale z tego co kojarzę, to ludzie mają po 2 obiegi osobne na dół i górę - przez co są w stanie puszczać zimniejszą wodę zasilania na dolne piętro. Tutaj sprawa rozchodzi się tylko o dół, na górze jest OK.

CityMatic
18-02-2021, 10:38
Nie chcę żeby w pomieszczeniu było cieplej, tylko chcę żeby podłoga nie była zimna (salon). .

:( Nie chcę aby samochód jechał szybciej ...ale chcę, aby się szybciej kręciły koła :confused:

fotohobby
18-02-2021, 10:48
@krzysiek87 - ustaw sobie grzanie (podbicie temperatury) w tych godzinach, kiedy chcesz mieć odczucieciepłej podłogi.
Nie znam nikogo, kto grzeje dwie kondygnacje dwoma ròżnymi temperaturami zasilania.

fotohobby
18-02-2021, 10:50
:( Nie chcę aby samochód jechał szybciej ...ale chcę, aby się szybciej kręciły koła :confused:

to akurat jest do zrobienia, wystarczy wymienić koła na mniejsze.
Tu też można by zmniejszyć Tz na parterze ale nie rozumiem po co tak komplikować układ

krzysiek87
18-02-2021, 11:01
Zrobisz znowu zamieszanie, dół będzie przegrzany względem góry. Ale masz indywidualne sterowanie, więc podnieś temperaturę na dole.
Niestety w nowych domach tak jest, że temperatura posadzki niewiele się różni od temperatury powietrza w pomieszczeniu.


@krzysiek87 - ustaw sobie grzanie (podbicie temperatury) w tych godzinach, kiedy chcesz mieć odczucieciepłej podłogi.
Nie znam nikogo, kto grzeje dwie kondygnacje dwoma ròżnymi temperaturami zasilania.

Jest to jakieś rozwiązanie, wystarczyłoby tylko wymienić regulatory pokojowe, na takie, które mają możliwość ustawiania harmonogramu.

Ok, nie ma co bardziej komplikować instalacji, dzięki za podpowiedzi.

Tolo74
18-02-2021, 11:15
:( Nie chcę aby samochód jechał szybciej ...ale chcę, aby się szybciej kręciły koła :confused:

Może ustawić wyższą temperaturę i będzie podłoga cieplejsza, ale uchylić okno albo właczyc klimę aby nie było za ciepło w pomieszczeniul
Ktoś tu pisał, że to taka "wada" nowych domów.