PDA

Zobacz pełną wersję : Poddasznie nieużytkowe - mokre belki wieźby - prośba o pomoc



kasiamirek
18-02-2021, 06:41
Witam,

proszę o pomoc

Wczoraj zauważyłem na swoim strychu kilka mokrych belek wieźby, nie mam pojęcia czemu się tak stało. Dodam, ze dom użytkuje 4 rok, w tym okresie nie było u mnie śniegu i takich problemów nie było.
Wczoraj kiedy po silnych mrozach nastała odwilż w jednym z pokoi lekko kapalo mi z żyrandola, poszedłem na stych i zobaczyłem, że jest niewielka ilość wody która pomalu kapała z belki.
Pokrycie dachu - dachówka ceramiczna

W załączniku zdjęcia ja kto wygląda. Myslalem, że to wina "fachowca" ale jak pisalem wyzej przez 4 lata takeigo zjawiska nie zauważyłem.

Proszę o rady co zrobić, aby zastrzymać ten proceder. Na strychu nie mam okien dachowych czy tez jakies specjalnej wentyalcji. Incydent występuje od strony wschodniej dachu.

PS. Jesli temat nie w odpowiednim dziale, proszę admina o przeniesienie

CityMatic
18-02-2021, 06:47
Co jest pokryciem dachu?
Jeśli dachówka ceramiczna to silne podmuchy wiatru wwiały Ci dużą ilość śniegu, u dołu jeszcze nie stopniał o od góry powoduje przez otwory montażowe łat i mocowania samej folii przeciek do wnętrza.

kasiamirek
18-02-2021, 06:51
Co jest pokryciem dachu?
Jeśli dachówka ceramiczna to silne podmuchy wiatru wwiały Ci dużą ilość śniegu, u dołu jeszcze nie stopniał o od góry powoduje przez otwory montażowe łat i mocowania samej folii przeciek do wnętrza.

Tak własnie, dachówka ceramiczna. Miejmy nadzieje, że jest tak jak mowisz. Dzięki

CityMatic
18-02-2021, 07:01
U mnie też jest trochę śniegu na folii, ale jak ją układali to była z folią taka taśma szerokości 6 cm jak taśma z papy termozgrzewalnej przyklejali ją do krokwi i na to dopiero mocowali folie a potem przybijali laty. Taka była instrukcja więc to zrobili.
Wiem, że jest śnieg bo go widać i słychać jak się uniesie folię to się zsuwa, ale przecieków jeszcze nie ma.

Kaizen
18-02-2021, 17:24
Wczoraj kiedy po silnych mrozach nastała odwilż w jednym z pokoi lekko kapalo mi z żyrandola, poszedłem na stych i zobaczyłem, że jest niewielka ilość wody która pomalu kapała z belki.

Nie masz paroizolacji między przestrzenią ogrzewaną, a membraną? To normalne zjawisko - jak wyciągasz piwo z lodówki, to też się na nim skrapla para z ciepłego powietrza. Jak tu dopuszczasz ciepłe powietrze do membrany, to też się na nim skrapla a jak jest mróz to te skropliny zamarzają. Jak robi się lodowa skorupka, to membrana całkiem przestaje przepuszczać parę wodną i ta skorupka rośnie. Jak przychodzi odwilż, to się roztapia i leje się.

Dlatego należy zrobić szczelną paroizolację między przestrzenią ogrzewaną, a termoizolacją (żeby ją zabezpieczyć przed nasiąkaniem).

A tu dodatkowo chyba wentylację pod membraną (nawet, jak ta przestrzeń jest wentylowana, to lepiej zostawić minimum 2cm przestrzeni pod membraną na całej jej powierzchni).

CityMatic
18-02-2021, 17:45
Nie masz paroizolacji między przestrzenią ogrzewaną, a membraną? To normalne zjawisko - jak wyciągasz piwo z lodówki, to też się na nim skrapla para z ciepłego powietrza. Jak tu dopuszczasz ciepłe powietrze do membrany, to też się na nim skrapla a jak jest mróz to te skropliny zamarzają. Jak robi się lodowa skorupka, to membrana całkiem przestaje przepuszczać parę wodną i ta skorupka rośnie. Jak przychodzi odwilż, to się roztapia i leje się.

Dlatego należy zrobić szczelną paroizolację między przestrzenią ogrzewaną, a termoizolacją (żeby ją zabezpieczyć przed nasiąkaniem).

A tu dodatkowo chyba wentylację pod membraną (nawet, jak ta przestrzeń jest wentylowana, to lepiej zostawić minimum 2cm przestrzeni pod membraną na całej jej powierzchni).

Co Ty piszesz? przecież napisał, że to poddasze nieużytkowe , ocieplona jest posadzka i na to płyta OSB, a najniżej jest dana wełna co zresztą widać na fotkach.

Kto daje na poddaszu nieużytkowym folię paroizolacyjną przed folią paroprzepuszczalną!!! To jakaś herezja.
Widzę, że przed napisaniem postu łyknąłeś sporo tych piwek z lodówki, skoro rzadko udało Ci się taki post napisać.
To, że na membranie na zewnątrz jest śnieg czy nawet lód i membrana nie pracuje - to jest objaw tego co widzimy, ale to nie wilgoć z domu bo jej tam nie ma - po pierwsze nie przeniknie jej tak dużo przez nieogrzewane poddasze, nie przeniknie przez izolację termiczną stropu(może w niej pozostać i zamarznąć) i nie spowoduje takich zawilgoceń - bo widać, że to obszary styku krokwi z folią i foli w miejscach uszkodzeń, a śmiem nawet twierdzić, że miejsca dachówki wentylacyjnej.

Kaizen
18-02-2021, 19:01
Co Ty piszesz? przecież napisał, że to poddasze nieużytkowe , ocieplona jest posadzka i na to płyta OSB, a najniżej jest dana wełna co zresztą widać na fotkach.

Też nie widzisz nigdzie paroizolacji? To o co Ci chodzi?


Kto daje na poddaszu nieużytkowym folię paroizolacyjną przed folią paroprzepuszczalną!!! To jakaś herezja.

Herezją to jest zostawienie parze wodnej drogi do membrany. Zawsze przestrzeń ogrzewaną należy od wełny odgrodzić paroizolacją - nawet na stropie monolitycznym warto dać.

henrykow
18-02-2021, 19:50
Co jest pokryciem dachu?
Jeśli dachówka ceramiczna to silne podmuchy wiatru wwiały Ci dużą ilość śniegu, u dołu jeszcze nie stopniał o od góry powoduje przez otwory montażowe łat i mocowania samej folii przeciek do wnętrza.

Mogę potwierdzić że tak było. Dachowska ceramiczna zakładkowa jest na tyle nieszczelna że przy sypkim, drobnym śniegu i porywistym wietrze a taki u mnie występował wiaterek spokojnie upchnął puszek między dachówka a membraną.

CityMatic
18-02-2021, 20:57
Mogę potwierdzić że tak było. Dachowska ceramiczna zakładkowa jest na tyle nieszczelna że przy sypkim, drobnym śniegu i porywistym wietrze a taki u mnie występował wiaterek spokojnie upchnął puszek między dachówka a membraną.
Też tak myślę. Spotkałem to już kilka razy i domyśliłem się ,że to to.
Bardzo dużo razy również widziałem tej wełny w skosach, nie powiem, że to dobre rozwiązanie. Pod OSB masz też wełnę. OSB na legarach czy masz tam styropian i na to płyty?

kasiamirek
18-02-2021, 21:52
Też tak myślę. Spotkałem to już kilka razy i domyśliłem się ,że to to.
Bardzo dużo razy również widziałem tej wełny w skosach, nie powiem, że to dobre rozwiązanie. Pod OSB masz też wełnę. OSB na legarach czy masz tam styropian i na to płyty?

Idąc od sufitu to:
Regips
Folia
5cm waty
Druga warstwa waty 20 cm
Legary
Plyta osb

Wate też upchałem w skosach, nie wiem czy miejscami jej nie usunąć.

kasiamirek
18-02-2021, 21:54
Dodam jeszcze że strop drewniany

Kaizen
18-02-2021, 23:29
Folia

Szczelnie? Czy tak jak tutaj:


https://www.youtube.com/watch?v=-87q5zBmtsk

I nie, nie chodzi o to, że tu połać izolowana a u Ciebie strop. Ważne, czy folia szczelnie połączona i jest rzeczywistą barierą dla pary wodnej, a nie tylko iluzoryczną Linią Maginota, którą para wodna omija jak Wehrmacht.

Jak wentylowane poddasze?

Arturo1972
18-02-2021, 23:47
Idąc od sufitu to:
Regips
Folia
5cm waty
Druga warstwa waty 20 cm
Legary
Plyta osb

Wate też upchałem w skosach, nie wiem czy miejscami jej nie usunąć.
Wełnę z dachu usuń bo to bezsens tłoczyć tam izolację.
Wełna to najgorszy badziew do izolacji i to widac na Twoim przykładzie, że przepuszcza wilgoc z dołu do góry i ona zjada belki.
Również mam strop drewniany i nieużytkowe poddasze ale ani grama wełny, strop zaizolowany styro w dwóch warstwach a na to poszedl jeszcze proszek PUR.
Na dachu dachówka ceramiczna i nic mi nie zawiewa do środka, na krokwiach mam folie paroizolacyjna, która właśnie chroni przed tym.
Krokwie od 8 lat suche jak pieprz bo żadna wilgoc nie ma do nich wstępu. Ani z góry ani z dołu ;)

fantomek24
21-02-2021, 19:44
Podobnie u mnie i przelało od wschodniej części do środka poddasza użytkowego