PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiękczacz wody do mieszkania w bloku (bardzo twarda woda)



jacek05
21-02-2021, 17:01
Dzień dobry ;)

Przejrzałem już sporo postów na forum dotyczących zmiękczaczy, ale większość dotyczy jednak domków jednorodzinnych i innych parametrów wody.

Osobiście poszukuję zmiękczacza do mieszkania w bloku (mieszkanie jest w fazie projektu wykończenia, więc nie będzie problemu z miejscem na urządzenie). Z wiadomych przyczyn, zmiękczacz będzie zamontowany na zimnej wodzie w łazience, dlatego interesuje mnie zejście z twardością do zera.

Liczba osób: 2 + 1 dwulatek (planowo za kilka lat: 2 + 3)
Zużycie wody: wanna + toaleta + pralka + umywalka. Obecnie zużycie z ostatniego miesiąca (tylko 2 dorosłe osoby) samej zimnej wody w łazience to ok. 4m³ - nie wiem jakie zużycie będzie z dziećmi, ale na pewno większe
Twardość wody: 29 stopni niemieckich (tak, woda w mojej okolicy jest niesamowicie twarda. Pomiar wykonany na 3 różnych osiedlach i uśredniony).

Bardzo proszę o pomoc w doborze zmiękczacza :)

PS. Czy myślicie, że jest sens zastanawiać się nad kolejnym zmiękczaczem do drugiej, mniejszej łazienki (toaleta + umywalka) albo do kuchni? Bo rozumiem, że przy trzech oddzielnych pionach z wodą nic innego nie wymyślę?

KLARSAN
22-02-2021, 08:44
Dzień dobry ;)

Przejrzałem już sporo postów na forum dotyczących zmiękczaczy, ale większość dotyczy jednak domków jednorodzinnych i innych parametrów wody.

Osobiście poszukuję zmiękczacza do mieszkania w bloku (mieszkanie jest w fazie projektu wykończenia, więc nie będzie problemu z miejscem na urządzenie). Z wiadomych przyczyn, zmiękczacz będzie zamontowany na zimnej wodzie w łazience, dlatego interesuje mnie zejście z twardością do zera.

Liczba osób: 2 + 1 dwulatek (planowo za kilka lat: 2 + 3)
Zużycie wody: wanna + toaleta + pralka + umywalka. Obecnie zużycie z ostatniego miesiąca (tylko 2 dorosłe osoby) samej zimnej wody w łazience to ok. 4m³ - nie wiem jakie zużycie będzie z dziećmi, ale na pewno większe
Twardość wody: 29 stopni niemieckich (tak, woda w mojej okolicy jest niesamowicie twarda. Pomiar wykonany na 3 różnych osiedlach i uśredniony).

Bardzo proszę o pomoc w doborze zmiękczacza :)

PS. Czy myślicie, że jest sens zastanawiać się nad kolejnym zmiękczaczem do drugiej, mniejszej łazienki (toaleta + umywalka) albo do kuchni? Bo rozumiem, że przy trzech oddzielnych pionach z wodą nic innego nie wymyślę?

Dzień dobry.

Rzeczywiście twardość jest wysoka, ale jeśli zmiękczacz ma byc podłączony głównie do łazienki, możemy zaproponować niewielki zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS 17 - nie zajmuje dużo miejsca, regeneracja będzie odbywać się co około 1,5m3 w przypadku takiej wody.

Niestety w przypadku trzech pionów z wodą nie można tego inaczej rozwiązać. Alternatywnie może Pan zamontować system odwróconej osmozy w kuchni - Ecoperla Rosa. Będzie miał Pan możliwość puszczenia w kuchni wody surowej, miękkiej bądź filtrowanej, dodatkowo zmineralizowanej do picia.

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/slimline-cs/

https://www.ecoperla.pl/filtry-do-kuchni/rosa/

qbek17
22-02-2021, 08:49
Osobiście poszukuję zmiękczacza do mieszkania w bloku (mieszkanie jest w fazie projektu wykończenia, więc nie będzie problemu z miejscem na urządzenie). Z wiadomych przyczyn, zmiękczacz będzie zamontowany na zimnej wodzie w łazience, dlatego interesuje mnie zejście z twardością do zera.
...
PS. Czy myślicie, że jest sens zastanawiać się nad kolejnym zmiękczaczem do drugiej, mniejszej łazienki (toaleta + umywalka) albo do kuchni? Bo rozumiem, że przy trzech oddzielnych pionach z wodą nic innego nie wymyślę?
Moim zdaniem, jeśli jesteś na etapie "przed wykończeniem" to alternatywnym rozwiązaniem jest zmiana instalacji wewnątrz mieszkania tak aby zasilić z jednego pionu obie łazienki i ewentualnie kuchnię (lub ich dowolną kombinację). Wtedy jednym zmiękczaczem obsłużysz więcej odbiorów.



Zużycie wody: wanna + toaleta + pralka + umywalka. Obecnie zużycie z ostatniego miesiąca (tylko 2 dorosłe osoby) samej zimnej wody w łazience to ok. 4m³ - nie wiem jakie zużycie będzie z dziećmi, ale na pewno większe
Twardość wody: 29 stopni niemieckich (tak, woda w mojej okolicy jest niesamowicie twarda. Pomiar wykonany na 3 różnych osiedlach i uśredniony).
Jeśli miejsce nie jest problemem to szukaj modelu z przynajmniej 20 litrami złoża, a jeśli dodasz więcej odbiorów, to nawet więcej.

jacek05
22-02-2021, 15:25
Przynajmniej 20l? To znaczy, że jeśli zdecyduję się tylko na łazienkę i zmieści mi się coś większego, to brać np. 30l?

Jeśli przy 17 litrach (i takiej twardości) regeneracja miałaby się odbywać co około 1,5m³, to chyba trochę za często?

KLARSAN
23-02-2021, 08:23
Przynajmniej 20l? To znaczy, że jeśli zdecyduję się tylko na łazienkę i zmieści mi się coś większego, to brać np. 30l?

Jeśli przy 17 litrach (i takiej twardości) regeneracja miałaby się odbywać co około 1,5m³, to chyba trochę za często?

Zmiękczacz wody z 17 litrami złoża to niewielka propozycja kompaktowego urządzenia. Przy zużyciu 4m3 to rozsądna częstotliwość, jednak oczywiście jeśli ma Pan dużo miejsca na montaż zmiękczacza, to większy model będzie bardziej oszczędnym w eksploatacji rozwiązaniem (nawet 30 litrów). W serii Slimline CS znajdzie Pan również większe modele, jednak ich koszt będzie odpowiednio wyższy.

qbek17
26-02-2021, 14:37
Przynajmniej 20l? To znaczy, że jeśli zdecyduję się tylko na łazienkę i zmieści mi się coś większego, to brać np. 30l?
Jeśli planujesz zwiększenie zużycia wody (do 5-6 m3) to ja bym celował w 25 litrów.


Jeśli przy 17 litrach (i takiej twardości) regeneracja miałaby się odbywać co około 1,5m³, to chyba trochę za często?
Przy aktualnym zużyciu to regeneracja co jakieś 11-12 dni i jest to prawidłowa wartość. Zalecane jest nieprzekraczanie 14 dni, więc mogłoby być więcej (np. 20 litrów), ale te 17 też jest OK. Oczywiście przy "aktualnym zużyciu" - jak wzrośnie do 6 m3 miesięcznie to regeneracja wypadnie już co 8-9 dni. I to nadal nie jest problematyczne (z technicznego punktu widzenia) tylko generuje wyższe koszty utrzymania takiego zmiękczacza.

jacek05
16-03-2021, 07:31
Moim zdaniem, jeśli jesteś na etapie "przed wykończeniem" to alternatywnym rozwiązaniem jest zmiana instalacji wewnątrz mieszkania tak aby zasilić z jednego pionu obie łazienki i ewentualnie kuchnię (lub ich dowolną kombinację). Wtedy jednym zmiękczaczem obsłużysz więcej odbiorów.


Jeśli miejsce nie jest problemem to szukaj modelu z przynajmniej 20 litrami złoża, a jeśli dodasz więcej odbiorów, to nawet więcej.

Okazało się, że jestem laikiem i nie znam się na nowym budownictwie. W mieszkaniu będzie 1 punkt zasilania wodą, w związku z czym, do sumarycznego zużycia wody doszłaby kuchnia i druga toaleta. Czy zmiękczacz 25l - 30l wciąż byłby tu odpowiedni?

PS. Jeśli całą zimną wodę będę zmiękczał do 0, to co z wodą do picia (nie kupuję wody w butelkach)? :cry:

KLARSAN
16-03-2021, 08:04
Okazało się, że jestem laikiem i nie znam się na nowym budownictwie. W mieszkaniu będzie 1 punkt zasilania wodą, w związku z czym, do sumarycznego zużycia wody doszłaby kuchnia i druga toaleta. Czy zmiękczacz 25l - 30l wciąż byłby tu odpowiedni?

PS. Jeśli całą zimną wodę będę zmiękczał do 0, to co z wodą do picia (nie kupuję wody w butelkach)? :cry:

W takim przypadku warto wybrać większy, np. 30-litrowy model :)

Jeśli chodzi o twardość wody wyjściowej, to można ją podmieszać, tak aby wynosiła 6 stopni francuskich.

qbek17
16-03-2021, 08:28
Okazało się, że jestem laikiem i nie znam się na nowym budownictwie. W mieszkaniu będzie 1 punkt zasilania wodą, w związku z czym, do sumarycznego zużycia wody doszłaby kuchnia i druga toaleta. Czy zmiękczacz 25l - 30l wciąż byłby tu odpowiedni?
Myślę, że tak.


PS. Jeśli całą zimną wodę będę zmiękczał do 0, to co z wodą do picia (nie kupuję wody w butelkach)? :cry:
W takim wypadku raczej skupiłbym się na filtrze RO do wody pitnej. Nawet po podmieszaniu wody do odpowiedniej twardości przy zmiękczeniu z tak wysokiej wartości w wodzie może być przekroczony poziom sodu. A to może powodować gorzkawy posmak wody lub (w połączeniu z chlorkami) słonawy.
Filtr RO z mineralizatorem załatwi sprawę ale wymaga trochę miejsca w szafkach kuchennych więc trzeba go uwzględnić planując kuchnię.