PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna dmucha zamiast ciągnąć



undefinedman
23-02-2021, 18:35
Przeprowadziłem się do mieszkania na ostatnim 3 piętrze (dwu-poziomowe) i w jednej tylko kratce na drugim poziomie wentylacja zamiast ciągnąć to dmucha powietrze ze wszystkimi obiadami sąsiadów (czasem też papierosy).

Wezwałem komininiarza i stwierdził, że dmucha tak mocno, że raczej pewne jest iż któryś sąsiad zamontował wentylator.

Kominiarz zrobił test i otworzyliśmy okno i dalej dmuchało. Dopiero otworzenie okna i drzwi od tarasu spowodowało, że dmuchało dużo mniej, prawie w ogóle. Zapytałem więc, czy ja też sobie mogę zamontować taki wentylator, na co odpowiedział, że nie. Takie wentylatory są niedozwolone i kominiarz często spotyka je w domach, ale jedyne co może zrobić to dać zalecenie o wymianę na kratkę nawiewu.

No i teraz co mam zrobić, w chwili obecnej po prostu zatkałem szmatą całą kratkę w łazience i jest spokój, zero zapachów, a gdy potrzebuje użyć łazienki uchylam sobie w niej okno dachowe. Ktoś ma jakieś rady? Jeśli któryś z sąsiadów , rzeczywiście ma taki wiatrak, to nic nie zdziałam.

mistalova
24-02-2021, 06:23
Jeśli nie masz w mieszkaniu kotła, to możesz założyć zawory zwrotne.

Ps.na pewno masz WM? bo zwykłe małe wentylatorki zakładane przez Januszy to za cholerę nie dadzą rady zmienić kierunku przepływu powietrza - wentylatory od centrali są duuużo silniejsze.

Kaizen
24-02-2021, 09:37
No i teraz co mam zrobić, w chwili obecnej po prostu zatkałem szmatą całą kratkę w łazience i jest spokój, zero zapachów, a gdy potrzebuje użyć łazienki uchylam sobie w niej okno dachowe. Ktoś ma jakieś rady? Jeśli któryś z sąsiadów , rzeczywiście ma taki wiatrak, to nic nie zdziałam.

Raczej masz wentylację grawitacyjną i to starą, ze wspólnymi albo nieszczelnymi przewodami.
Co roku, na wiosnę, powinien być robiony przegląd kominiarski. Sprawdź w protokole i bombarduj pismami wspólnotę/spółdzielnię, żeby zadziałały w celu odłączenia wentylatorów/okapów. Jak nie pomoże - pisz do PINB.

undefinedman
24-02-2021, 12:32
Raczej masz wentylację grawitacyjną i to starą, ze wspólnymi albo nieszczelnymi przewodami.
Co roku, na wiosnę, powinien być robiony przegląd kominiarski. Sprawdź w protokole i bombarduj pismami wspólnotę/spółdzielnię, żeby zadziałały w celu odłączenia wentylatorów/okapów. Jak nie pomoże - pisz do PINB.

Z tego co mówił kominiarz to jest mechaniczna wentylacja, nie wiem jak ją rozpoznać. Co masz na myśli z odłączeniem wentylatorów/okapów, bo jeśli gdzieś je poodłączają, to gdzies musza być włączone na nowo.

undefinedman
24-02-2021, 12:43
Chcę zamówić niezależnego kominiarza, który coś więcej powie.

1. Czy taki kominiarz będzie wiedzieć po zerknięciu na dach jaka jest to wentylacja?
2. Czy taki kominiarz w ogóle może chodzić po dachu wspólnoty?
3. Czy jestem w stanie uzyskać od wspólnoty schemat budynku, gdzie będą opisane wentylacje? Budynek jest z 2013 roku.

Janekk1234
24-02-2021, 13:34
Chcę zamówić niezależnego kominiarza, który coś więcej powie.

1. Czy taki kominiarz będzie wiedzieć po zerknięciu na dach jaka jest to wentylacja?
2. Czy taki kominiarz w ogóle może chodzić po dachu wspólnoty?
3. Czy jestem w stanie uzyskać od wspólnoty schemat budynku, gdzie będą opisane wentylacje? Budynek jest z 2013 roku.

A my wrożki jesteśmy?

Kaizen
24-02-2021, 14:10
Z tego co mówił kominiarz to jest mechaniczna wentylacja, nie wiem jak ją rozpoznać. Co masz na myśli z odłączeniem wentylatorów/okapów, bo jeśli gdzieś je poodłączają, to gdzies musza być włączone na nowo.

W niskich blokach raczej się nie robi mechanicznej. W wysokich jest obowiązkowa. Ale to nie jest tu istotne, bo do obydwu nie mozna podpinać własnych wentylatorów.
Sprawdź protokół z przeglądu. "Twój" kominiarz nie wejdzie do innych mieszkań, więc nie stwierdzi empirycznie niedopuszczalnego podpięcia urządzeń. Okapy wymagają osobnego, szczelnego kanału - jak masz w kuchni jedną kratkę, to takowych nie macie i okapy muszą pracować w trybie pochłaniacza, bez podpięcia do wentylacji.

undefinedman
01-04-2021, 14:04
Jak to zawsze bywa, zamiast pisać na forum, lepiej najpierw zgłosić administracji. W końcu kumaty Pan kapnął się, że jest uszkodzony wentylator na dachu i nie ciągniem po wymianie teraz ciągnie jak odkurzacz.