PDA

Zobacz pełną wersję : Wylot kanału wentylacyjnego z garażu na strychu



pazzet
28-02-2021, 17:21
Cześć.
Przy oględzinach domu od dewelopera zauważyłem, że poprowadzony z garażu kanał wentylacyjny ma wylot zakończony na strychu (poddasze nieużytkowe, ocieplone). Kanał nie jest pociągnięty ponad dach. W garażu nie znajduje się kocioł. Czy takie rozwiązanie jest dozwolone? Jeśli nie, co można teraz zrobić? Przebić się przez dach?
Pozdrawiam

Owczar
28-02-2021, 17:35
Przebij się przez dach. W przeciwnym razie wilgoć z garażu wyrzucisz na poddasze.

pazzet
28-02-2021, 18:09
Ok, dzięki. Tak podejrzewałem.
Sytuacja wygląda tak jak na zdjęciu.
Jakieś pomysły jak poprawnie to wyprowadzić ponad dach?453548453548453548453548

CityMatic
28-02-2021, 19:04
Cześć.
Przy oględzinach domu od dewelopera zauważyłem, że poprowadzony z garażu kanał wentylacyjny ma wylot zakończony na strychu
Skoro kotłownia jest w garażu , to taka wentylacja jest niezgodna z przepisami - naprawa jako konieczna powinna być zgłoszona do Dewelopera.

pazzet
28-02-2021, 19:07
Nie nie, kotłownia jest w osobnym pomieszczeniu. W garażu poza samochodem nie będzie innych urządzeń.

CityMatic
28-02-2021, 19:14
Nie nie, kotłownia jest w osobnym pomieszczeniu. W garażu poza samochodem nie będzie innych urządzeń.
Przepraszam, źle przeczytałem:bash:
Obecnie - to i tak trzeba przebić się przez dach - najlepiej rurą twardą zakończoną kominkiem wentylacyjnym. Rurę na strychu trzeba mimo wszystko ocieplić.
Samochód zimą wydziela dużo ciepła i jest bardzo wilgotny - to musi być sprawna i wydajna wentylacja. Bardzo mnie dziwi że deweloper podjął taką decyzję - ja bym reklamował - niech pokaże podstawę prawną takiego rozwiązania - że jest prawidłowe - nie szukaj, że jest zabronione(https://www.arslege.pl/wentylacja-garazu/k218/a23255/.)

pazzet
28-02-2021, 19:20
Dzieki. Będę rozmawiał z deweloperem, moim zdaniem powinien poprawić rozwiązanie. Jaki będzie przybliżony koszt wykonania takiego przejścia?

CityMatic
28-02-2021, 19:24
Nie wiem ok 30zł za rurę + ocieplenie + kominek wentylacyjny i obróbka - to zależy od dekarza i oczywiście wykończenia dachu.
https://www.google.com/search?client=opera&q=Kominek+z+wentylatorem+o+średnicy+125mm+Perfekt a+Pro+do+blachodachówki+z+odpływem+kondensatu&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
Wbrew pozorom nie jest tani stąd oszczędności dewelopera jeśli "takich rozwiązań" ma wiele.
Wszystko zależy jaki zastosuje - bo żeby spełnić normy może akurat taki.
Chociaż może i być tańszy - wszystko do przeliczenia i wszystko zależy od projektu.

Wiem że piszę bardzo ogólnikowo ale trzeba pochylić się nad projektem - to co zostawił jest na pewno złe!!! - nieprawidłowe rozwiązanie.

pazzet
28-02-2021, 21:30
Dzięki za pomoc

Owczar
28-02-2021, 21:56
Oryginalny kominek do dachówki brass to 600-700zł. To tylko taki przykład, wszystko zależy jak wykonane jest pokrycie dachu.

Miałem poprowadzony arot z garażu na strych do puszczenia kabli PV. Przez ten arot na strych momentalnie zaczęła wchodzić wilgoć, a membrana nie nadążała jej wypuszczać. Efekt jest taki, że na wiosnę musze pryskać deski, bo wyszła pleśń ( na szczęście tylko tam gdzie arot się kończył.