PDA

Zobacz pełną wersję : czy takie połączenie skrzynek i kanałów ma sens



jacogi
01-03-2021, 20:19
Jak w temacie?453584

Kaizen
01-03-2021, 20:21
Nie ma sensu. Potrzebujesz tłumik między centralą a rozdzielaczem - wersja oszczędna to kawałek sonoducta.

jacogi
01-03-2021, 20:36
czyli ile musi minimum wynosić odległość skrzynek od reku. Zamiast tego sonoducta. nie lepiej użyć spiro?

Kaizen
01-03-2021, 20:40
czyli ile musi minimum wynosić odległość skrzynek od reku. Zamiast tego sonoducta. nie lepiej użyć spiro?

https://www.brookvent.pl/produkt/sztywny-tlumik-akustyczny-tls/

Sonoduct ma perforowaną wewnętrzną rurę i dzięki temu co nieco tłumi. Nie tak dobrze jak "prawdziwy" tłumik - więc lepiej dać dłuższy. Rura spiro niczego nie wytłumi.

jacogi
01-03-2021, 21:07
OK, to logiczne, a przy okazji - czytałem kiedyś Twoją krytyczną wypowiedź n/t umiejscowienia wyrzutni w wolnym kanale wentylacyjnym komina systemowego. Mogę prosić o uzasadnienie?

Kaizen
01-03-2021, 21:46
OK, to logiczne, a przy okazji - czytałem kiedyś Twoją krytyczną wypowiedź n/t umiejscowienia wyrzutni w wolnym kanale wentylacyjnym komina systemowego. Mogę prosić o uzasadnienie?

Nie było tam, gdzie czytałeś?

_John
01-03-2021, 22:53
czyli ile musi minimum wynosić odległość skrzynek od reku. Zamiast tego sonoducta. nie lepiej użyć spiro?

Są na rynku skrzynki rozprężne zintegrowane z tłumikami
I można je podłączyć bezpośrednio do rekuperatora.

Inna sprawa, że przy jego wyborze warto zacząć od sprawdzenia w dokumentacji, jaki hałas generuje do kanału nawiewnego.
Niemal pewnikiem jest to, że tanie konstrukcje w małych (gabarytowo) obudowach wymagają obowiązkowo dodatkowego tłumienia.
Tłumikiem, czy odcinkiem elastycznego kanału np. Sonoduct.

jacogi
02-03-2021, 09:57
Nie było tam, gdzie czytałeś?

To było dawno, chodziło chyba o wilgoć?