PDA

Zobacz pełną wersję : Klimatyzator do salonu - kasetonowy czy kanałowy???



Wiktor-CK
01-03-2021, 20:58
Witam,

jestem w trakcie podejmowania decyzji o montażu klimatyzatorów multisplit.

W 4 pomieszczeniach mają być jednostki ścienne, jeślic chodzi o salon z kuchnią - łącznie ok 65 metrów zastawnawiam się jaką jednostkę wybrać - początkowo myślałem o jednostce kasetonowej ale tutaj chodzi o wymiary ok 245 mm, czyli w moim przypadku o te 2 cm za dużo a nie chce jeszcze bardziej obniżać sufitu.

Myślę jeszcze do salonu o klimatyzatorze kanałowym i tutaj pytanie ile i jakiej srednicy rury są wykorzystywane do rozprowadzenia? Klimatyzator ok 5-6 KW

gawel
01-03-2021, 21:09
Witam,

jestem w trakcie podejmowania decyzji o montażu klimatyzatorów multisplit.

W 4 pomieszczeniach mają być jednostki ścienne, jeślic chodzi o salon z kuchnią - łącznie ok 65 metrów zastawnawiam się jaką jednostkę wybrać - początkowo myślałem o jednostce kasetonowej ale tutaj chodzi o wymiary ok 245 mm, czyli w moim przypadku o te 2 cm za dużo a nie chce jeszcze bardziej obniżać sufitu.

Myślę jeszcze do salonu o klimatyzatorze kanałowym i tutaj pytanie ile i jakiej srednicy rury są wykorzystywane do rozprowadzenia? Klimatyzator ok 5-6 KW

U mnie jeden Splitt ogrzewa taką powierzchnię oraz poddasze do -5 poniże na poddaszu załączają się grzejniki wedle potrzeb. PO co cudować? Zwróć uwagę na głośność nie wiem czy kasety są najcichsze/

Wiktor-CK
01-03-2021, 21:18
ale z czym cudować?

ja raczej nastawiam się na chłodzenie

gawel
01-03-2021, 21:21
ale z czym cudować?

ja raczej nastawiam się na chłodzenie

A dlaczego zakładasz że będzie potrzebna aż taka klimatyzacja, co za tym przemawia?

Wiktor-CK
01-03-2021, 21:50
A dlaczego zakładasz że będzie potrzebna aż taka klimatyzacja, co za tym przemawia?

napisz prosze jaśniej bo nie rozumiem pytania.

Pytasz dlaczego chcę zamontować w salonie klimatyzator kasetonowy lub kanałowy? Jeśli tak, to nie mam miejsca na scianie aby odpowiednio go ulokować a druga sprawa to nie do końca podoba mi się jednostka scienna w salonie.

gawel
01-03-2021, 22:25
napisz prosze jaśniej bo nie rozumiem pytania.

Pytasz dlaczego chcę zamontować w salonie klimatyzator kasetonowy lub kanałowy? Jeśli tak, to nie mam miejsca na scianie aby odpowiednio go ulokować a druga sprawa to nie do końca podoba mi się jednostka scienna w salonie.

Rozumiem chociaż jednostki ścienne są na prawdę bardzo eleganckie a wybór jest bardzo duży. Czy kryterium głośności jest nieistotne ? Kasety nie są najcichsze, może faktycznie zainwestować w kanałówkę z kanałami podłodze ale zdecydować się również na ogrzewanie ?

_John
01-03-2021, 23:10
Witam,

jestem w trakcie podejmowania decyzji o montażu klimatyzatorów multisplit.

W 4 pomieszczeniach mają być jednostki ścienne, jeślic chodzi o salon z kuchnią - łącznie ok 65 metrów zastawnawiam się jaką jednostkę wybrać - początkowo myślałem o jednostce kasetonowej ale tutaj chodzi o wymiary ok 245 mm, czyli w moim przypadku o te 2 cm za dużo a nie chce jeszcze bardziej obniżać sufitu.

Myślę jeszcze do salonu o klimatyzatorze kanałowym i tutaj pytanie ile i jakiej srednicy rury są wykorzystywane do rozprowadzenia? Klimatyzator ok 5-6 KW

Klucz to jednostka zewnętrzna i minimalna moc z jaką pracuje.
Układ klimatyzacji najczęściej są przewymiarowane.
Podobnie może być w twoim przypadku
Multisplit na 5 jednostek, to urządzenie zewnętrzne o mocy 12 kW?

Taka moc jest ok, jeśli chcesz w domu szybko zbić temperaturę.
Ale to zdecydowanie za dużo, kiedy chcemy by urządzenie na minimalnym biegu (najlepiej bezszelestnie) utrzymywało nocą stałą temperaturę w sypialniach.
Wtedy pojawia się problem, bo jednostka zewnętrzna 12 kW pracuje z mocą minimalną rzędu 3 kW.

Dlatego sypialnie lepiej robić na osobnej jednostce możliwie małej mocy.

giman
01-03-2021, 23:27
Rozumiem chociaż jednostki ścienne są na prawdę bardzo eleganckie a wybór jest bardzo duży.
To są już takie co odstają od ściany 5cm i bliżej im do ozdoby niż "agd"?

Rec
02-03-2021, 10:22
Wiktor-CK napisał:

Myślę jeszcze do salonu o klimatyzatorze kanałowym i tutaj pytanie ile i jakiej srednicy rury są wykorzystywane do rozprowadzenia? Klimatyzator ok 5-6 KW
U mnie na salon ok. 40m2 (112m3) doprowadzone mam z kanałówki 2 przewody po 160 mm średnicy poprzez elastyczne termofleksy do 2 prostokątnych skrzyń rozprężnych o wymiarach przekroju 100x300 mm. Moc chłodnicza kanałówki na cały budynek 12,5 kW , temperatura całoroczna 22 do 23*C.
Jest to jedyne źródło ogrzewania/chłodzenia poza matą el. w łazience włączaną głównie latem i wiatrołapie (nie włączaną ok.5m2 razem).Poniżej dla zobrazowania zużycie energii przez 6 miesięcy chłodzenia ( od kwietnia do września) Oczywiście jak niska temperatura to przełącza się z chłodzenia na grzanie.

453609

Owczar
02-03-2021, 10:37
Poza estetyką istotny jest też rozpływ powietrza z jednostki. Często to wybór między optymalnym umieszczeniem, a estetyką.

Taką kanałówkę można umieścić np w garażu i kanałami poprowadzić do salonu, nawiewy zrobić tak jak ma być, a nie tak jak pasuje powiesić. Można dać nawiew w kilku miejsach. Dodatkowo będzie ciszej. Same kanały można zrobić na climaverach więc można je zrobić naprawdę niskie i np szerokie. Możliwości jest naprawdę dużo. Osobiście nie jestem fanem splita. W mieszkaniu umieściłem go za lambrekinem, tak że tylko wywiew wystawał pod nim.

gawel
02-03-2021, 11:26
Poza estetyką istotny jest też rozpływ powietrza z jednostki. Często to wybór między optymalnym umieszczeniem, a estetyką.

Taką kanałówkę można umieścić np w garażu i kanałami poprowadzić do salonu, nawiewy zrobić tak jak ma być, a nie tak jak pasuje powiesić. Można dać nawiew w kilku miejsach. Dodatkowo będzie ciszej. Same kanały można zrobić na climaverach więc można je zrobić naprawdę niskie i np szerokie. Możliwości jest naprawdę dużo. Osobiście nie jestem fanem splita. W mieszkaniu umieściłem go za lambrekinem, tak że tylko wywiew wystawał pod nim.

Lambrekin nie dobijaj mnie co to za kiczowaty skansen?

Owczar
02-03-2021, 12:16
Rozumiem, że lambrekin kojarzy Ci się z babciną koronkową firanką i Twoja wyobraźnia ogranicza Cię do takie stereotypowego myślenia. Ja wiem, że jak już wydałem 3tys na klimatyzator, to powienienm go dumnie prezentować wszystkim odwiedzającym, podnosząc swój status społeczny +5 - w końcu mam klimę :D
Wyobraź sobie, że nawet w nowoczesnych wnętrzach, które nawiązują do stylu klasycznego, tzw lambrekiny są często stosowane. Zabrakło merytoryki, czepiłeś się lambrekinu. Ok, nie biorę tego do siebie :)

gawel
02-03-2021, 13:38
Rozumiem, że lambrekin kojarzy Ci się z babciną koronkową firanką i Twoja wyobraźnia ogranicza Cię do takie stereotypowego myślenia. Ja wiem, że jak już wydałem 3tys na klimatyzator, to powienienm go dumnie prezentować wszystkim odwiedzającym, podnosząc swój status społeczny +5 - w końcu mam klimę :D
Wyobraź sobie, że nawet w nowoczesnych wnętrzach, które nawiązują do stylu klasycznego, tzw lambrekiny są często stosowane. Zabrakło merytoryki, czepiłeś się lambrekinu. Ok, nie biorę tego do siebie :)

Nie miałem bynajmniej na celu Cię wyśmiewać tylko po prostu :jawdrop:, lambrekiny i zasłony zmniejszają optycznie wnętrze tamują dopływ powietrza i odcinają pomieszczenie od otoczenia. We współczesnych stylach tego po prostu nie ma i dobrze, Z tych powodów lambrekiny nadają się do suteryn dlatego że nie ogranicza dopływu światła bo go nie ma i nie odetną pomieszczenia od ogrodu tylko od matki Ziemi. I w tym zastopowaniu to może mieć sens.

Jakie według Ciebie zalety mają lambrekiny i zasłony?

BTW zapomnąłem o zalecie zasłon w dawnych czasach kiedy okna były słabe, takie zasłony ocieplały pomieszczenie jako docieplenie szyb.

Owczar
02-03-2021, 14:08
W jaki sposób lambrekin na wysokości nadproża zmniejsza dopływ powietrza i światła? Tak jak zasłona, która służy tylko do zasłonienia mało estetycznej zabudowy pionów? Najciekawsze, że nie widziałeś tego lambrekinu, czy zasłon, a stworzyłeś sobie w głowie pewien obraz. Wyobraźnia widzę działa na całego.

Uspokoję Cię, bo nie wiem czy będziesz mógł spać, w domu nie mam labrekinów, ale nie mam też szpecącego splita na nadprożu. Ale zasłony i owszem, bo dodają ciepła i stylu wnętrzom. Niektóre jako atrapy, a niektóre by automatycznie zasuneły się i odcięły to co dzieje się wewnątrz od gapiów na ulicy.

gawel
02-03-2021, 14:12
W jaki sposób lambrekin na wysokości nadproża zmniejsza dopływ powietrza i światła? Tak jak zasłona, która służy tylko do zasłonienia mało estetycznej zabudowy pionów? Najciekawsze, że nie widziałeś tego lambrekinu, czy zasłon, a stworzyłeś sobie w głowie pewien obraz. Wyobraźnia widzę działa na całego.

Uspokoję Cię, bo nie wiem czy będziesz mógł spać, w domu nie mam labrekinów, ale nie mam też szpecącego splita na nadprożu. Ale zasłony i owszem, bo dodają ciepła i stylu wnętrzom. Niektóre jako atrapy, a niektóre by automatycznie zasuneły się i odcięły to co dzieje się wewnątrz od gapiów na ulicy.

O jakich pionach mówimy czyżby blok bleeeee, i nie rozumiem tego nadproża nie mam czegoś takiego w domu też bleee :)

Owczar
02-03-2021, 14:46
No chyba napisałem wyraźnie... Mieszkania są głównie w blokach...


W mieszkaniu umieściłem go za lambrekinem, tak że tylko wywiew wystawał pod nim.

Ooo to masz okna bezpośrednio pod stropem? Chętnie zobaczę jak to rozwiązałeś konstrukcyjnie. Wieniec nad stropem? Czy sufitem z GK dojechales do samego okna? Widzisz, ja w domu mam nadproza, bo nie chcialem okien alu, a PCV są do 2,5m. Trochę nisko bym miał sufit.