PDA

Zobacz pełną wersję : Obliczenie zapotrzebowania na ciepło



Feft
31-10-2002, 14:27
Chciałbym obliczyć sobie zapotrzebowanie na ciepło domu korzystając z metody uproszczonej. Spotkałem się, że na 1 m kw domu dobrze ocieplonego mogę przyjąć 50 W, innym razem, że na 1 m szec. mogę przyjąć 70 W. Dane z tych wyliczeń bardzo się różnią i nie wiem, co przyjąć za prawdę. Podadźcie.

Marek13
31-10-2002, 18:37
Nie ma prostej uniwersalnej metody. mając na uwadze fakt, że grzeje się do końca naszych dni, warto policzyć to dokładnie - opłaci się.

Maco
31-10-2002, 20:34
Gdzieś widziałem sposoby na obliczenie zużycia ciepła na podtawie współczynnika izolacyjności ścian, okien, drzwi, dachu, podłogi,...
Mam nadzieję, żę znajdę niedługo :smile:

pik33
31-10-2002, 20:44
Tu nie trzeba specjalnych sposobów.

Ściany, powierchhnia razy współczynnik. Okna, powierzchnia razy współczynnik. Dach, podłoga, jw. Dodać wszystko razem, ma się straty domku w watach na kelwin.

Średnia stycznia to -5. W domu jest +25 - 30 stopni różnicy. I już mamy średnie zapotrzebowanie na moc. Maksymalne, trzeba wyliczyć dla 50-55 stopni (-30 na dworze...)

No i na wszelki wypadek dodać do wyniku ze 40% strat na wentylację. Te są niestety, "nieobliczalne"...

Jezier
31-10-2002, 22:08
Pik33 twoje obliczenia wcale nie są dobre. Co komu po kosztach ogrzewania tylko w styczniu. Poza tym brak w takich obliczeniach jest zysków ciepła. W numerze 2/2002 Muratora jest całkiem dobry sposób na uproszczone oblicznie zapotrzebowania na ciepło.

pik33
31-10-2002, 22:30
Wybrałem styczeń, bo najgorszy.. .:wink: Dla innych miesięcy... średnie temperatury można wziąć z tabeli.

Prawda, nie wliczyłem ciepła generowanego przez inne żródła (komputer, np... :wink: jest w stanie dogrzać mi pokój o co najmniej jeden stopień... ) ani "efektu szklarniowego" generowanego przez szyby w oknach - ale wolę się przeliczyć "w górę" niż "w dół". Jestem tych efektów świadomy. Ale one też są "nieobliczalne". No, bo co będzie, jak nie włączę komputera? Zmarznę...

Gradziu
01-11-2002, 21:39
metoda obliczania zapotrzebowania ciepla jest opisana w normie. nie jest wbrew pozorom skomplikowana, tak naprawde kazdy jest w stanie spokojnie i powolutku, na kartce papieru policzy z wystarczajaca dokladnoscia policzyc zapotrzebowanie ciepla, dobrac grzejniki i kociol. jesli sa zainteresowani, niech dadza znac, nie chce bez potrzeby zasmiecac forum.

Maco
01-11-2002, 22:46
Napisz gdzie można tę norme znaleźć i czy jest może jakiś bardziej przyjazny od języka urzędowego skrót ? :smile:

To o czym pisał Jezier, że w Muratorz 2-2002 jest opis i też o ile dobrze pamiętam na podstawie normy...

Gradziu
02-11-2002, 19:16
norma PN-B-03406:1994
najlatwiej zapytac w bibliotekach akademickich uczelni technicznych, zwykle kazdy moze tam skorzystac z normy na miejscu, na zasadzie czytelni. ta norma jest naprawde czytelna, a sama metoda prosta. wymaga odrobibny pracy, ale nie wymaga skomplikowanych obliczen.
od obliczen wsp. k (obecnie U - w ramach norm Euro) przyda sie jeszcze norma
PN-91/B-02020
ale tu osobiscie dopuscilbym juz uproszczenie obliczen, biorac pod uwage, ze obecnie budowane domy sa dobrze izolowane, okna zwykle nowe, plastiki lub dobre okna drewniane, dla scian z ceramiki plus izolacja - zalozyc k=0,3; dla betonu komórkowego jednowarstwowego tyle samo, plus izolacja k=0,25
okna ok. k=1,5; drzwi k=3
dach - k=0,25 (przy dobrej izolacji)
podloga na gruncie k=0,3; mozna pominac strefy podlogi o ktorych pisze norma, zakladajac ze na calej powierzchni jest -20 (to rzecz jasna kolejne uproszczenie, ale mniej szkodliwe niz zakladanie "z sufitu" wartosci W/m2).
osobiscie zachecam do jak najdokladniejszych obliczen. nikt chyba nie lubi marznac w zimie, nikt tez nie patrzy spokojnie na licznik gazu, ktory zdaje sie polykac gaz, a nie mierzyc.
w dziale "przedstaw sie..." w pozycji "chetnie pomoge" napisalem skrocona wersje obliczen - jesli ktos bedzie mial pytania niech pisze.