PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to już jest bańka mieszkaniowa?



gawel
04-03-2021, 13:42
.

kulibob
24-03-2021, 19:43
https://www.domd.pl/pl-pl/warszawa/lista-inwestycji/rezydencja-stanislawa-augusta?utm_source=EFEKTYWNOSCIOWY&utm_medium=MAILING&utm_campaign=MCH_MARZEC_RSA_2021_03&utm_content=EFEKTYWNOSCIOWY_RSA_03_PARK

Jak myślicie czy mamy juz bańke mieszkaniowa i czy 80m2 mieszkanie na Pradze warszawskiej bynajmniej jest warte w stanie grande betone w promocji ponad 1 300 000 ?????

Baniek jest wiele spójrz na krypowaluty. :)

Kaizen
24-03-2021, 20:22
Mieszkania są w cenie, bo:
1. Ciągle mamy za mało mieszkań/mieszkańców a co za tym idzie opłacalny wynajem
2. Nieoprocentowane lokaty i utrata wartości pieniądza zniechęcają do trzymania gotówki
3. Niskie oprocentowanie kredytów zachęca do szukania innych lokat - a mieszkania to dobra lokata bo nie tylko w sensownej lokalizacji utrata wartości jest nieprawdopodobna to jeszcze można wynająć i od razu uzyskiwać korzyści.
4. W związku z sytuacją pandemiczną wiele osób woli wyjść z komuny czy mieszkania z rodzicami "na swoje".

Taniej nie będzie - chyba, że na licytacjach komorniczych, jak porządnie się rypnie gospodarka i bezrobocie drastycznie wzrośnie.

kemot_p
24-03-2021, 20:59
Mieszkanie ma wadę kosmiczne opłaty a z wynajmem moze być problem podobnie jak pozbyciem się niepłacącego lokatora i utrzymywanie go w mieszkaniu poprzez finansowanie mu opłat eksploatacyjnych , na warszawskim rynku okres pustostanu wzrósł o 2 miesiące

Sory za off-topic, właśnie jestem na etapie podejmowania decyzji co dalej z mieszkaniem po przeprowadzce do domu. Sprzedać teraz mieszkanie nie ma sensu, bo za drogie nieruchomości, żeby coś za to kupić, a w banku trzymać jeszcze gorzej. Postanowiłem spróbować wynająć. Niestety natrafiłem na parę odcinków Jaworowicz o nieuczciwych najemcach i się trochę przeraziłem. Jakie my mamy beznadziejne prawo, które nie chroni właściciela :bash:
Będę chyba szedł w najem okazionalny + US - mniejszy zarobek, ale pewniejszy. Tylko czy to nie odstraszy potenclajnych lokatorów...

kemot_p
24-03-2021, 21:13
Dzięki za kontakt. Nie interesowałem się dotychczas tematem, więc jak obejrzałem reportaż o babce, która przez kilka lat nie mogła nawet wejść legalnie do własnego mieszkania zajmowanego przez chronionych prawem oszustów, to byłem zszkowany, że takie coś może się dziać.

Kaizen
24-03-2021, 21:57
Będę chyba szedł w najem okazionalny + US - mniejszy zarobek, ale pewniejszy. Tylko czy to nie odstraszy potenclajnych lokatorów...

Niestety, największa bolączka dotyczy również najmu okazjonalnego - nie możesz ot tak wypowiedzieć umowy.

Art. 19e. Do najmu okazjonalnego lokalu przepisów ustawy nie stosuje się, z wyjątkiem art. 2, art. 6 ust. 3, art. 10 ust. 1–3, art. 11 ust. 2 pkt 1–3, art. 13, art. 18 ust. 1 i 2, art. 19a–19d oraz art. 25d pkt 2, z zastrzeżeniem że właściciel dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 19b ust. 1.


Art. 11.
[...]
2. Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:
[...]
2) jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności,


Czyli w praktyce jak płacą z trzymiesięcznym opóźnieniem + 1gr za następny miesiąc nie możesz nawet postraszyć rozwiązaniem umowy.

A wiesz jeszcze, co się stanie, jak straci zgodę właściciela lokalu, do którego miałby zostać eksmitowany i nie wskaże nowego? W zasadzie nic. Możesz rozwiązać umowę - ale nie masz gdzie eksmitować.

Już lepiej wynająć na cele związane z DG a nie na cele mieszkaniowe.

kulibob
25-03-2021, 15:18
Mieszkania są w cenie, bo:
1. Ciągle mamy za mało mieszkań/mieszkańców a co za tym idzie opłacalny wynajem
2. Nieoprocentowane lokaty i utrata wartości pieniądza zniechęcają do trzymania gotówki
3. Niskie oprocentowanie kredytów zachęca do szukania innych lokat - a mieszkania to dobra lokata bo nie tylko w sensownej lokalizacji utrata wartości jest nieprawdopodobna to jeszcze można wynająć i od razu uzyskiwać korzyści.
4. W związku z sytuacją pandemiczną wiele osób woli wyjść z komuny czy mieszkania z rodzicami "na swoje".

Taniej nie będzie - chyba, że na licytacjach komorniczych, jak porządnie się rypnie gospodarka i bezrobocie drastycznie wzrośnie.

Tylko kataster wisi w powietrzu a przeżucenie go na wynajmującego zmniejszy popyt na wynajem.

Jaka jest czas zwrotu mieszkania na kredyt? z uwzględnieniem RRSO i potencjalnym wzrostem wartości mieszkania?

Edit:
Czy nie obawiasz się dodatkowego obniżenia płynności który pociągnie za sobą spadek cen? Spadek dzietności i populacji PL

giman
26-03-2021, 08:09
Dokładnie, a dowiedz się w firmie Słąwka Moturi kiedyś koszt to 10 % czynszu ale nie masz problemu z najemcami, firma moze ich kopnac d dupę ty nie i to jest najlepsze. https://mzuri.pl/zarzadzanie_najmem/
I to z tą firmą (mzuri) podpisuje się umowę a ona podnajmuje czy tylko pośredniczy i z docelowym mieszkańcem umowę podpisuje nadal właściciel? Na stronie opis jakiś mglisty.

giman
26-03-2021, 11:04
Brzmi ciekawie. Dzięki.

kemot_p
26-03-2021, 12:00
Nie ty masz tylko umowę z firmą i nic cie nie obchodzi mieszkanie jest ubezpieczone i firma wynajmuje nie osoboa fizyczna więc nie ma problemu z wywaleniem patologii

Czyli to nie jest wynajem na cele mieszkaniowe? Bezpieczniejsze to niż wynajem okazjonalny?

kemot_p
26-03-2021, 14:01
No coś tam poczytałem ostatnio.

Kaizen
27-03-2021, 21:08
Tylko kataster wisi w powietrzu a przeżucenie go na wynajmującego zmniejszy popyt na wynajem.

Podatek od nieruchomości był, jest i będzie. Jak liczony - bez większego znaczenia. Każdy potrzebuje dachu nad głową. Tak samo potrzebuje pozbyć się śmieci - płacisz czy 10, czy 65zł/miech.


Jaka jest czas zwrotu mieszkania na kredyt? z uwzględnieniem RRSO i potencjalnym wzrostem wartości mieszkania?

Mieszkanie po 30 latach wynajmowania za darmo. Tyle, że wtedy będzie warte 2-3 x tyle.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?368705-Dylemat-mieszkanie-na-wynajem-czy-zakup-dzia%C5%82ki&p=8011119&viewfull=1#post8011119
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?359611-Szalone-ceny-budowy-domu&p=7873415&viewfull=1#post7873415

Pewnie, że można wtopić przez złą lokalizację (patrz przypadek Detroit) - ale to wyjątek od reguły.


Czy nie obawiasz się dodatkowego obniżenia płynności który pociągnie za sobą spadek cen? Spadek dzietności i populacji PL

Nie. Ładnie to ujął David Attenborough w filmie Życie na naszej planecie. Sposobem na zatrzymanie przyrostu naturalnego jest wzrost zamożności społeczeństwa. Jak wszystkie państwa będą tak bogate, jak teraz choćby my - to przestanie nas (w sensie globalnym - ludzi) przybywać. Ale to jeszcze nie jest ubywnie i zwalnianie mieszkań. Tylko, tak długo, jak jesteśmy względnie bogaci to nawet jak nas zacznie ubywać, to będą przyjeżdżać do nas emigranci z biedniejszych krajów. Ale na razie, to mamy sporo do nadgonienia i nawet jak znacznie ubędzie ludzi mieszkających w Polsce (nie mylić z liczbą obywateli Polski) to mieszkań ciągle mamy za mało.

http://static1.money.pl/i/h/49/art382513.png

Wynajmujący mogli przestraszyć się programu mieszkanie+ - jakby wzięli go na serio i gdyby faktycznie coś z tej obietnicy wyborczej było.

Arturo1972
27-03-2021, 21:48
Tak dla ciekawostki, w Gliwicach mieszkania tanieją z dnia na dzień ;)
Dzisiaj z ciekawości przeglądnąłem ogłoszenia i moje mieszkanie w bloku obok, z identycznym metrażem i rozkładem wycenione jest na 220tys.zl, o całe 30tys.zl mniej niż ja sprzedawałem w zeszłym roku :)

giman
27-03-2021, 22:06
Podatek od nieruchomości był, jest i będzie. Jak liczony - bez większego znaczenia.
Trochę ma znaczenie sposób liczenia, wyskokść stawek.
Ale większe znaczenie ma jak ta kasa zostanie wydana, a zostanie pewnie źle.

giman
27-03-2021, 22:09
Tak dla ciekawostki, w Gliwicach mieszkania tanieją z dnia na dzień ;)
Dzisiaj z ciekawości przeglądnąłem ogłoszenia i moje mieszkanie w bloku obok, z identycznym metrażem i rozkładem wycenione jest na 220tys.zl, o całe 30tys.zl mniej niż ja sprzedawałem w zeszłym roku :)
Ale sympatyczne ceny.

Kaizen
27-03-2021, 22:21
Tak dla ciekawostki, w Gliwicach mieszkania tanieją z dnia na dzień ;)
Dzisiaj z ciekawości przeglądnąłem ogłoszenia i moje mieszkanie w bloku obok, z identycznym metrażem i rozkładem wycenione jest na 220tys.zl, o całe 30tys.zl mniej niż ja sprzedawałem w zeszłym roku :)

Akurat Górny Śląsk ma marne perspektywy przez górnictwo a i dotychczasowa liczba ludności wykazuje trend jak wspomniane Detroit:

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=454368


Choć z drugiej strony porozumienie górnicze to spory zastrzyk gotówki dla ludzi - więc ceny mieszkań mogą się dziwnie zachowywać przez pewien czas. Ale co jak odprawy i gwarancje zatrudnienia się skończą? Bliżej będzie do tempa Detroit czy Delhi?

https://fb.watch/4vqeP-VOVO/

Ja bym tu nie ryzykował ani pod najem, ani jako lokatę kapitału.

Ceny z ogłoszeń to można sobie w buty wsadzić. Jak atrakcyjna, to się okazuje, że to pośrednik (choć niby bezpośrednio) i już nieaktualne. Ale ma masę "równie" atrakcyjnych.

Do tego nie tylko m2 i lokalizacja się liczy. Dla przykładu oglądałem mieszkanie o atrakcyjnej jak na okolicę i metraż cenie. Wszystko ładnie pięknie do czasu, aż wychodząc zorientowałem się, że balkon jest nad drzwiami do zsypu. Znaczy regularnie smród i pobudka bladym świtem cofającej śmieciarki.

Kaizen
27-03-2021, 22:27
Jeszcze co do ankiety....
Apogeum absurdu to jest 1zł za kg tucznika (tak by pewnie powiedział rolnik w skupie przy takiej cenie)?

Apogeum ceny - rozumiem, że cena wysoka.
Apogeum absurdu - nie mówi, czy cena jest wysoka, czy niska.

Ale nawet jak uznać, że apogeum absurdu = wysoka cena to oznacza to samo, co druga opcja że tanio nie jest.

Arturo1972
27-03-2021, 22:31
Ale sympatyczne ceny.


Dawaj na Śląsk :)

Kaizen
27-03-2021, 22:32
Trochę ma znaczenie sposób liczenia, wyskokść stawek.


Co to zmienia? Sądzisz, że przez to luksusowe apartamenty potanieją a tanie rudery podrożeją?

Słabo widzę perspektywy podatku katastralnego przez problemy z wyceną i koszty obsługi tego. Trzeba pamiętać, że podatek od nieruchomości jest lokalny. Więc jedynym, kto na zmianie systemu zarobi będą firmy informatyczne, które wyprodukują systemy do obsługi tego.
A jak zrobią z szablonu, że m2 w takiej dzielnicy czy gminie kosztuje X a w innej Y i % od tego, to w zasadzie to samo mamy - gminy ustalają stawkę w zł więc co za różnica, czy ustalają stawkę w zł ot tak, czy liczą ją jako stały % od jakiejś wartości?

giman
27-03-2021, 22:58
Co to zmienia?
Dokładnie to co opisałeś - zamęt, problemy z wycenami. A przy mniej prawdopodobnych scenariuszach (wysokie stawki ale od drugiej nieruchomości) to zmiana rynku wynajmu, itd. Ale fakt finalnie liczy się ile zł zostanie naliczone.


Słabo widzę perspektywy podatku katastralnego
No na pewno nie w takiej formie jak rożne medialne, alarmujące doniesienia pojawiają się od lat. To zwykłe straszenie stawkami i innymi dramatami. Wprowadzony podatek będzie miał "spokojniejszą budowę".

PS

Więc jedynym, kto na zmianie systemu zarobi będą firmy informatyczne, które wyprodukują systemy do obsługi tego.
To się sporo forumowiczów ucieszy, takie coś ostatnio odnoszę wrażenie. :)

kulibob
28-03-2021, 07:17
Podatek od nieruchomości był, jest i będzie. Jak liczony - bez większego znaczenia. Każdy potrzebuje dachu nad głową. Tak samo potrzebuje pozbyć się śmieci - płacisz czy 10, czy 65zł/miech.



Mieszkanie po 30 latach wynajmowania za darmo. Tyle, że wtedy będzie warte 2-3 x tyle.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?368705-Dylemat-mieszkanie-na-wynajem-czy-zakup-dzia%C5%82ki&p=8011119&viewfull=1#post8011119
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?359611-Szalone-ceny-budowy-domu&p=7873415&viewfull=1#post7873415

Pewnie, że można wtopić przez złą lokalizację (patrz przypadek Detroit) - ale to wyjątek od reguły.



Nie. Ładnie to ujął David Attenborough w filmie Życie na naszej planecie. Sposobem na zatrzymanie przyrostu naturalnego jest wzrost zamożności społeczeństwa. Jak wszystkie państwa będą tak bogate, jak teraz choćby my - to przestanie nas (w sensie globalnym - ludzi) przybywać. Ale to jeszcze nie jest ubywnie i zwalnianie mieszkań. Tylko, tak długo, jak jesteśmy względnie bogaci to nawet jak nas zacznie ubywać, to będą przyjeżdżać do nas emigranci z biedniejszych krajów. Ale na razie, to mamy sporo do nadgonienia i nawet jak znacznie ubędzie ludzi mieszkających w Polsce (nie mylić z liczbą obywateli Polski) to mieszkań ciągle mamy za mało.

http://static1.money.pl/i/h/49/art382513.png

Wynajmujący mogli przestraszyć się programu mieszkanie+ - jakby wzięli go na serio i gdyby faktycznie coś z tej obietnicy wyborczej było.


1.Jednak znaczny wzrost podatku obniży wymakania najemców i dojdzie do presjo obniżenia cen. Co zniejszy zysk.

2. Spójrz na jakiegoś s&p500 i ile zyskał prze 30 lat dodatkowo możesz liczyć na dywidendę. Brak konieczności zaciągnięcia kredytu praktycznie brak kwoty wejścia.
Możesz napisać jeśli wiesz ile rocznie na czysto mam z mieszkania i jaki to jest roczny procent wartościi mieszkania kupionego dzisiaj za gotówkę i na kredyt.?

3. czas pokaże
Dzięki za odpowiedz

JTKirk
28-03-2021, 08:48
Baniek jest wiele spójrz na krypowaluty. :)

bańka dopiero przed nami...

kulibob
28-03-2021, 09:09
bańka dopiero przed nami...

Najpierw musi się zesrać krypto:) Apotem ryzyko wejścia rgulatora.
Tylko jak to bezpiecznie kupić i sprzedać nie korzystając z bitomatu i nie dając danych firmom krzak.

kulibob
28-03-2021, 11:04
Krypto waluty stanowią nieistotny ułamek/promil ogólnej wartości aktywów na świecie.

Tak dziła to jak tulipanomania. Brak fundametów brak wartości a ludzie kupują.
Po większej korekcie chciałem kupić 1-2% portfela ale tranzakcie uważam za niebezpieczne.

JTKirk
28-03-2021, 20:49
Tak dziła to jak tulipanomania. Brak fundametów brak wartości a ludzie kupują.
Po większej korekcie chciałem kupić 1-2% portfela ale tranzakcie uważam za niebezpieczne.

piszesz tak, bo nie masz wiedzy...nabędziesz wiedzę, to zmienisz zdanie.Nic nowego pod słońcem...

kulibob
29-03-2021, 05:16
piszesz tak, bo nie masz wiedzy...nabędziesz wiedzę, to zmienisz zdanie.Nic nowego pod słońcem...

CP nie zminia faktu że największym problemem jest zakup o sprzedaż.. O ilenn iemamproblemu jesli skan mojego dowodu ma instytucja "zaufania publicznego" pod nadzorem KNF. A co innego jakaś zagraniczne niewadomo co lub polska fima zoo.
Nawet bym kupił po większych spadkach ale nie ma jak

JTKirk
29-03-2021, 05:37
w btiomatach nie masz żadnych skanów....
nie wiem jak w Shitcoins, ale we Flying Atom na pewno nie

Arturo1972
29-03-2021, 21:35
CP nie zminia faktu że największym problemem jest zakup o sprzedaż.. O ilenn iemamproblemu jesli skan mojego dowodu ma instytucja "zaufania publicznego" pod nadzorem KNF. A co innego jakaś zagraniczne niewadomo co lub polska fima zoo.
Nawet bym kupił po większych spadkach ale nie ma jak
A później afera w stylu Amber Gold i łzy naiwniakow,lapczywych na kilka gr więcej...

Gości,którzy wtopili majątek w Amber Gold, ani chwili mi nie szkoda....
Głupota nie zna granic.

kulibob
30-03-2021, 05:40
A później afera w stylu Amber Gold i łzy naiwniakow,lapczywych na kilka gr więcej...

Gości,którzy wtopili majątek w Amber Gold, ani chwili mi nie szkoda....
Głupota nie zna granic.

Ja mówię o 1-2% portfela czyli spadnięcie do 0 to standardowe dobowe wahnięcie odczuwalny byłby dopiero przy wzroście krypto o 1000%..
Ryzyko zakupu krypto jako aktywa spekulacyjnego jest pomijalne przy udziale w portfelu 1-2% jednak jego zakup na giełdach uważam za niezbyt bezpieczny..
?
Zakup w bitomacie i hodlowanie jest niewygodny i wymaga rzliczenia w gotówce.. A korzystanie z kantoru i giełdy wymaga szemranej weryfikacji dlatego mam z tym problem

Już dawno bym kupił jak było bydostepne w abanku lub w postaci ETFA u maklera.

JTKirk
30-03-2021, 07:18
Niestety, od weryfikacji na dłuższą metę nie uciekniesz. Zapomnij....powinieneś się cieszyć, że jeszcze są bitomaty z limitami do 15000 Euro, bo juz jest procedowane prawo zmniejszające drastycznie to do....nawet 1000 Euro :)
1-2%? ja mam dużo więcej i bardzo sobie chwalę ;)

Coraz więcej się pisze, że różne organizacja wprowadzą możliwość zakupu krpypto - np VISA - ale w każdej z tych opcji będzie się to wiązało z weryfikacją. Weź też pod uwagę, że niektóre instytucje teoretycznie oferują krypto, ale ty nie możesz nimi swobodnie dysponować. Trzeba pamiętać, że właścicielem krypto jest ten, kto ma do nich klucze. Wiele ludzi boleśnie się o tym fakcie przekonało po upadku giełd kryptowalutowych....

kulibob
30-03-2021, 11:50
Swego czasu posłuchałem trochę Gancarza i Koniecznego . No ale dlamnie to egzotyka daltgo pllan na 1-2% niemego ustalić wartości, nie wypłaca dywidendy prędzej kojarzy się z tulipanami nz wartością.

Zakup w bitomacie i trzymanie w coldwalecie to srdni pomysł może ma to sens jeśli ktos wierzy w BTC jednak ja nie zabradzo. Mam nadzieję że IShars czy Blackrock wypuszczą jakiegoś etefa na BTC lub ether.

Jednak zakładam że wprowadzenie CDBC będzie końcem krypto przynajmniej w tej formie

giman
30-03-2021, 20:31
Ale chyba są już jakieś ETFy na BTC, jakieś artykuły mi się już przewinęły. Sam nie posiadam więc nie wczytywałem się.

JTKirk
31-03-2021, 05:01
to są wydumane problemy IMHO
jak ktoś tylko trochę chciał, to mógł bez problemu wejśc na poziomach 10-11k$, całkiem niedawno temu...

gogush
03-05-2021, 17:21
"Czy w 2021 roku mamy już bańkę mieszkaniową" : TAK
Drukowanie pieniędzy robi swoje w sumie to nie jedyna bańka z jaką dzisiaj mamy do czynienia, dzisiaj to :"Everything bubble"

gogush
03-05-2021, 17:27
piszesz tak, bo nie masz wiedzy...nabędziesz wiedzę, to zmienisz zdanie..
lubię takie teksty mędrców , już wziąłem popcorn aby popatrzeć co się będzie działo na krypto ....

BTW krypto jest skorelowane z S&P500 a co się stanie jak ten napompowany balon pęknie ? nic .... będę dalej jadł popcorn :)

PaRa
03-05-2021, 19:10
Po 1,5 roku wyprowadziła mi się lokatorka, zrobiłam mały remont bo od ostatniego minęło 12 lat i teraz zastanawiam się czy mieszkanie sprzedać. To nie jest czas wynajmujących: brak studentów, praca zdalna z domu rodzinnego, dużo nowych mieszkań na rynku ( pieniądze wycofane z lokat ).
Podobno teraz sprzedaje się prawie wszystko, więc wystawie mieszkanie z zawyżoną ceną i zobaczę jak moją ofertę zweryfikuje rynek.

Arturo1972
04-05-2021, 01:03
Po 1,5 roku wyprowadziła mi się lokatorka, zrobiłam mały remont bo od ostatniego minęło 12 lat i teraz zastanawiam się czy mieszkanie sprzedać. To nie jest czas wynajmujących: brak studentów, praca zdalna z domu rodzinnego, dużo nowych mieszkań na rynku ( pieniądze wycofane z lokat ).
Podobno teraz sprzedaje się prawie wszystko, więc wystawie mieszkanie z zawyżoną ceną i zobaczę jak moją ofertę zweryfikuje rynek.
Ja już bym sprzedawał :)
Co prawda miałem lokatorów na przyszły rok ale jednak dobre ceny na rynku przeważyły.
Też troszkę zawyżyłem cenę wywoławczą.

JTKirk
04-05-2021, 05:22
lubię takie teksty mędrców , już wziąłem popcorn aby popatrzeć co się będzie działo na krypto ....

BTW krypto jest skorelowane z S&P500 a co się stanie jak ten napompowany balon pęknie ? nic .... będę dalej jadł popcorn :)

zapraszam
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370717-Kryptowaluty-przydatne-opinie-wymiania-informacji/page5
weź dużo popcornu, bo może ci braknąć ;)
jak od dawna jestem na dużym plusie, pęknięcie niewiele zmieni - tzn im później pęknie, tym większe moje zyski

gogush
04-05-2021, 10:39
jak od dawna jestem na dużym plusie, pęknięcie niewiele zmieni - tzn im później pęknie, tym większe moje zyski

Jak pozwolą Ci wypłacić , niedawno padła giełda Thodex (CEO zwiał z 2 mld USD) , to samo z Vebitcoin. Widać masz stalowe nerwy bo to nie jest pytanie CZY ale KIEDY wtedy możesz nie mieć szans wypłacić. No ale każdy ma swój rozum i sam podejmuje decyzje finansowe.

BTW. Na plusie jesteś wirtualnie do momentu zmaterializowania (sprzedania) się tych "plusów". Dzisiaj dodruk pieniądza jest tak gigantyczny że wszystko rośnie ale ile można pompować w trupa pieniądze? Widziałem fajny tekst że do niedawna takimi liczbami (w kontekście dodruku pieniądza) to posługiwali się jedynie astronomowie :)
Do poczytania : https://www.zerohedge.com/crypto/bitcoin-displacing-gold-inflation-hedge

marcin225
04-05-2021, 13:46
Bezsensu teraz sprzedawać nieruchomości... Co z tymi pieniędzmi zrobisz? Dasz na lokatę 0,5 %? :D Jak ja się cieszę, że mieszkania nie sprzedałem a miałem takie myśli 2 lata temu. Od tej pory cena m2 wzrosła 30%.

Arturo1972
04-05-2021, 14:38
Bezsensu teraz sprzedawać nieruchomości... Co z tymi pieniędzmi zrobisz? Dasz na lokatę 0,5 %? :D Jak ja się cieszę, że mieszkania nie sprzedałem a miałem takie myśli 2 lata temu. Od tej pory cena m2 wzrosła 30%.
Przez 8 lat cena m2 wzrosła o 70% ale moim zdaniem obecnie jest to już górka a dalej już będą spadki.
Nie za miesiąc nie za dwa ale niedługo, po COVID bida zacznie piszczeć w państwie i te M czy domy brane na kredyt trzeba będzie opychać.

PaRa
04-05-2021, 15:10
Bezsensu teraz sprzedawać nieruchomości... Co z tymi pieniędzmi zrobisz? Dasz na lokatę 0,5 %? :D Jak ja się cieszę, że mieszkania nie sprzedałem a miałem takie myśli 2 lata temu. Od tej pory cena m2 wzrosła 30%.
Ja chce sprzedać tym co likwidują lokaty i myślą, że wynajem to taki super biznes.

JTKirk
04-05-2021, 16:10
Jak pozwolą Ci wypłacić , niedawno padła giełda Thodex (CEO zwiał z 2 mld USD) , to samo z Vebitcoin. Widać masz stalowe nerwy bo to nie jest pytanie CZY ale KIEDY wtedy możesz nie mieć szans wypłacić. No ale każdy ma swój rozum i sam podejmuje decyzje finansowe.

nie wiem czy wiesz - ale podstawowa zasada bezpieczeństwa to nie trzymać środków na giełdzie. Środki są twoją własnością, gdy masz do nich klucze, a na giełdzie ten warunek nie jest spełniony. To taka oczywista oczywistość....a przynajmniej powinno tak być.Wszyscy co stracili na Goxie to potwierdzą ;)
Nikt nikogo nie zmusza do tego...tak daytraderzy mają tutaj trudniej...ale ja do nich nie należę...osobiśćie na gieldzie trzymam niewielkie środki przez krótki okres czasu (krótko po kupnie albo krótko przed sprzedażą)
I tak - żeby wymienić środki, wcale nie trzeba korzytać z giełd....są też stablecoiny....



BTW. Na plusie jesteś wirtualnie do momentu zmaterializowania (sprzedania) się tych "plusów". Dzisiaj dodruk pieniądza jest tak gigantyczny że wszystko rośnie ale ile można pompować w trupa pieniądze? Widziałem fajny tekst że do niedawna takimi liczbami (w kontekście dodruku pieniądza) to posługiwali się jedynie astronomowie :)
Do poczytania : https://www.zerohedge.com/crypto/bitcoin-displacing-gold-inflation-hedge

Tak, to przecież oczywiste. Ale nawet gdyby wszystko mocno spadło, to i tak jestem do przodu, bo mój wkład do tego z dużą nawiązką wypłaciłem już dawno temu. I wielokrotnie realizowałem już zyski.
To są zyski, a gra toczy się teraz o to, żeby były jak największe. Ale nawet jak takie nie będą (bo nigdy nie udaje się kupić w dołku i sprzedać na szczycie) to nic się nie stanie prawda? Mniejszy zysk, to nie strata...

marcin225
04-05-2021, 17:57
Ja chce sprzedać tym co likwidują lokaty i myślą, że wynajem to taki super biznes.

No to sprzedaj :) Ja wynajmuje mieszkanie i bardzo sobie chwalę. Nie dość , że prawie 2k miesięcznie wpada to nieruchomość zyskuje na wartości co rok .

PaRa
05-05-2021, 06:24
No to sprzedaj :) Ja wynajmuje mieszkanie i bardzo sobie chwalę. Nie dość , że prawie 2k miesięcznie wpada to nieruchomość zyskuje na wartości co rok .
Też wynajmuję, i też sobie chwalę, że ktoś spłaca mój kredyt za mieszkanie.
Środki ze sprzedaży chcę przeznaczyć na inwestycje. W innym przypadku raczej nie ma to sensu.

gogush
08-05-2021, 08:23
nie wiem czy wiesz - ale podstawowa zasada bezpieczeństwa to nie trzymać środków na giełdzie.

Jak to się dzieje że że wszyscy wiedzą a jednak szef Vebitocoin ucieka z 2 mld USD ukradzionymi właścicielom krypto ? Mój apetyt na ryzyko jest niższy niż Twój :)

giman
08-05-2021, 18:52
ale moim zdaniem obecnie jest to już górka a dalej już będą spadki.
Nie za miesiąc nie za dwa ale niedługo, po COVID bida zacznie piszczeć w państwie i te M czy domy brane na kredyt trzeba będzie opychać.
Nie będzie spadków.

Arturo1972
08-05-2021, 19:00
Nie będzie spadków.
Będą,bedą,jak kryzys zajrzy w oczy, jak "bombelkowe" zawieszą itp.
Ludzie biorą kredyty bez opamiętania co dla nich w kryzysie tragicznie się skończy.
Będzie więcej sprzedających mieszkania niż kupujących a tym samym ceny bedą spadać.

JTKirk
08-05-2021, 20:19
Jak to się dzieje że że wszyscy wiedzą a jednak szef Vebitocoin ucieka z 2 mld USD ukradzionymi właścicielom krypto ? Mój apetyt na ryzyko jest niższy niż Twój :)

To nie tak...jak kto jest "daytraderem" i regularnie dokonuje transakcji, to jest w dużej mierze skazany na trzymanie środków na giełdzie. Swoja drogą - nigdy nie słyszałem o tej giełdzie o której piszesz, a to nie świadczy o niej za dobrze ;)
Zawsze będzie jakieś ryzyko....a kolejna kwestia - wiele ludzi wie że jest coś takiego jak przepisy ruchu drogowe a i tak całkiem spora grupa w ogóle ich nie przestrzega, prawda? ;)

PaRa
08-05-2021, 20:41
Nie będzie spadków.

Takie jest odwieczne prawo natury, że jak jest górka to musi być i spadek.
Inna kwestia to jak duży i jak długo potrwa.

A tak na marginesie, dlaczego tłuki o bańce mieszkaniowej piszą o krypto walutach a nie w temacie o tym dedykowanym ?

giman
08-05-2021, 21:43
Takie jest odwieczne prawo natury, że jak jest górka to musi być i spadek.
Inna kwestia to jak duży i jak długo potrwa.
My sobie gdybamy i szacujemy, gdybyśmy znali przyszłość bylibyśmy milionerami.
Moje gdybanie jest takie, że w dużych ośrodkach miejskich (a pewnie i ogólnie średnio w Polsce) ceny nie spadną.
Przestaną rosnąć, będą się stabilizować dokładnie w tym czasie w którym widzicie spadki.

Arturo1972
08-05-2021, 22:37
My sobie gdybamy i szacujemy, gdybyśmy znali przyszłość bylibyśmy milionerami.
Moje gdybanie jest takie, że w dużych ośrodkach miejskich (a pewnie i ogólnie średnio w Polsce) ceny nie spadną.
Przestaną rosnąć, będą się stabilizować dokładnie w tym czasie w którym widzicie spadki.
Taki przykład, ostatnia "banka" mieszkaniowa była 10-12 lat temu, wtedy moje mieszkanie było warte 250tys.zl i mieszkania szły w takiej cenie jak świeże bułeczki.
Wtedy zdecydowałem się na kupno działki pod budowę.
Ale już za rok ceny mieszkań spadły do 150tys.zl za moje.
Dlatego nie sprzedałem wtedy mieszkania, bo za taką cenę lepiej było je wynająć i tak zrobiłem.
Wynajmowałem do zeszłego roku aż przyszła "górka" I warto było sprzedać mieszkanie i je sprzedałem na "górce ",właśnie za te 250tys.zl :)

mistalova
09-05-2021, 20:57
Krach będzie na pewno, bo albo w końcu zabraknie PIS pieniędzy, albo uderzy inflacja ze względu na zbyt duży dodruk pieniądza. Do tego nie wiadomo jak skończy się covid no i mamy gotowy przepis na krach.

Sam jestem teraz w nie lada dylemacie, bo miałem kupić lokal na biuro i czekam aż wybudują budynek, ale jestem świadomy, że kupuję w kiepskim momencie. Z drugiej strony, widzę jak z dnia na dzień mi topnieją środki na koncie.
Oj przyszły ciekawe czasy :(

Kaizen
09-05-2021, 21:58
Krach będzie na pewno, bo albo w końcu zabraknie PIS pieniędzy, albo uderzy inflacja ze względu na zbyt duży dodruk pieniądza.

Kasa z UE to przykryje i nie będzie tego widać. To znaczy odsunie się w czasie. Znowu PGR będzie.

https://www.youtube.com/watch?v=Jf9mjiofmUw

gogush
09-05-2021, 22:51
Krach będzie na pewno, bo albo w końcu zabraknie PIS pieniędzy, albo uderzy inflacja ze względu na zbyt duży dodruk pieniądza.


Naprawdę myślicie że to wina PIS i to wyłącznie Polska specyfika ?? , litości :

"The monster known as inflation has been unleashed upon the world and will not easily retreat into the night."

https://www.zerohedge.com/personal-finance/inflation-monster-has-been-unleashed

Arturo1972
09-05-2021, 23:07
Naprawdę myślicie że to wina PIS i to wyłącznie Polska specyfika ?? , litości :

"The monster known as inflation has been unleashed upon the world and will not easily retreat into the night."

https://www.zerohedge.com/personal-finance/inflation-monster-has-been-unleashed
To wina Tuska rzecz jasna, że Polska jest zadłużona po uszy i winą Tuska będzie to,że będą powstawlay coraz to nowe "daniny",żeby ten dług spłacać.
Winą Tuska będzie też likwidacja "bombelkowego"...

gogush
10-05-2021, 07:48
To wina Tuska rzecz jasna, [cut]...

Coś czuje że nienawiść przesłoniła zdrowy rozsądek i trzeźwą ocenę tego co się dzieje na świecie , dodruk pieniądza to obecnie patologia :
https://www.investing.com/analysis/shocking-increase-in-us-money-supply-200547568
https://notayesmanseconomics.wordpress.com/2021/01/05/the-rise-in-the-euro-area-money-supply-looks-permanent-and-therefore-inflationary/

Dodruk pieniądza na świecie dzisiaj jest podawany w liczbach które dotychczas wykorzystywali astronomowie
Inflacja jest nieuniknioną konsekwencją.

Arturo1972
10-05-2021, 09:38
Coś czuje że nienawiść przesłoniła zdrowy rozsądek i trzeźwą ocenę tego co się dzieje na świecie , dodruk pieniądza to obecnie patologia :
https://www.investing.com/analysis/shocking-increase-in-us-money-supply-200547568
https://notayesmanseconomics.wordpress.com/2021/01/05/the-rise-in-the-euro-area-money-supply-looks-permanent-and-therefore-inflationary/

Dodruk pieniądza na świecie dzisiaj jest podawany w liczbach które dotychczas wykorzystywali astronomowie
Inflacja jest nieuniknioną konsekwencją.
Dług publiczny Polski to dzisiaj ok.100mld.zl.
Który "mądry" zarządca bierze rocznie 40mld.zl kredytu i te 40mld.zl najzwyczajniej w świecie rozdaje zamiast inwestować ?
Tak dzieje się to w Polsce, "mądry" zarządca bierze te 40mld.zl w formie kredytu i rozdaje w formie 500+.
A to tylko 500+ a gdzie inne rozdawnictwo ?
Kto będzie spłacał ten dług ?

A jak rozdaje to co pożyczył to nie ma kasy na nic więcej, stąd musi drukować nowe banknoty...
A dług zostaje.
Koło się zamyka i tyko patrzeć kiedy to wszystko pierd....

gogush
10-05-2021, 10:33
Dług publiczny Polski to dzisiaj ok.100mld.zl.
..


Daleko nam do "najlepszych " :
https://www.statista.com/statistics/273294/public-debt-of-the-united-states-by-month/

Zrozum że to patologia , dzisiaj w USA nie da się znaleźć ludzi do pracy bo dostają kasę za darmo .
Już zaczynają ludziom płacić aby przyszli na rozmowę o prace :
https://www.zerohedge.com/markets/whatever-it-takes-tampa-mcdonalds-exposes-americas-systemic-labor-shortage-forced-pay
https://www.zerohedge.com/economics/biden-pushes-trillions-stimulus-employers-struggle-lure-people-back-work

Arturo1972
10-05-2021, 11:55
Zrozum że to patologia , dzisiaj w USA nie da się znaleźć ludzi do pracy bo dostają kasę za darmo .
Już zaczynają ludziom płacić aby przyszli na rozmowę o prace.
Toż mówię, że to patologia i nie trzeba żyć w Stanach, wystarczy żyć w Polsce.
Taka patologia nastuka sobie 3 bombelkow i ona za najniższą krajową nie pójdzie pracować bo najniższą krajową "mądrzy" jej z kredytu dają.
Do tego jako "samotna" matka, bo żyje z konkubinem dostaje od Państwa dodatek socjalny na mieszkanie, za to,że jest "samotna" i żyją (rodzina)za damski ch...na koszt innych.

martingg
11-05-2021, 13:36
Dziś w radiu mówili iż ilość wniosków o kredyty vs kwiecień 2020 jest o 83% wyższa. Pytanie ile wtedy było spadku w kwietniu jeśli chodzi o kredyty, ale stawiam iż nie 83%. Kredyty niskie, oprocentowanie na koncie żadne. Stawiam iż ten bum potrwa pewnie do końca 2022 a moze i dłużej. Niestety przyszło mi się budować w tym czasie, ale co poradzić ;)

PaRa
12-05-2021, 17:21
Dziś w radiu mówili iż ilość wniosków o kredyty vs kwiecień 2020 jest o 83% wyższa. Pytanie ile wtedy było spadku w kwietniu jeśli chodzi o kredyty, ale stawiam iż nie 83%. Kredyty niskie, oprocentowanie na koncie żadne. Stawiam iż ten bum potrwa pewnie do końca 2022 a moze i dłużej. Niestety przyszło mi się budować w tym czasie, ale co poradzić ;)

W kwietniu 2020 nikt nie wiedział co będzie, i moim zdaniem baza do wzrostów była niska.
Wystawiłem mieszkanie w Białymstoku na sprzedaż i na wynajem. Większe zainteresowanie jest zakupem, wynająć chcą Białorusini.

Lew2
17-05-2021, 13:22
Krach będzie na pewno, bo albo w końcu zabraknie PIS pieniędzy, albo uderzy inflacja ze względu na zbyt duży dodruk pieniądza. Do tego nie wiadomo jak skończy się covid no i mamy gotowy przepis na krach.

Jak uderzy inflacja, to znaczy że ceny pójdą w górę, bo wartość pieniądza spadnie. Mówią, że "wszystko ma pójść do góry". Mam mieszkanie do sprzedaży i czekam, kiedy wreszcie mieszkania "pójdą w górę".

Tej powyższej wypowiedzi nie rozumiem.

Jeżeli mamy dodruk pieniądza, to oznacza inflację, a więc wzrost cen.
Krach bańki, to jest z kolei załamanie się (i urealnienie) sztucznie rozdmuchanych cen (tak jak w USA parę lat temu) i w efekcie ceny spadną.

Więc mamy sprzeczność.

Widzę w tym wątku wielu specjalistów od ekonomii politycznej. Czy ktoś mi może powiedzieć kiedy w końcu mieszkania pójdą w górę?
Bo nie wiem czy mam czekać ze sprzedażą, czy raczej pospieszyć się?

giman
18-05-2021, 08:28
Bo nie wiem czy mam czekać ze sprzedażą, czy raczej pospieszyć się?
Tak.

Lew2
18-05-2021, 08:31
Tak.
Dziękuję. Czyli trzeba czekać.

d7d
13-02-2024, 10:11
Dziękuję. Czyli trzeba czekać.
Czekasz nadal?

Minęły prawie 3 lata i co dalej z bańką mieszkaniową?

Sativum
13-02-2024, 12:16
Jaka bańka? Panowie....
FED nadrukował tyle pustego pieniądza + za nimi lokalne rządy (choćby po to by bronić się przed polityką FED), że waluta straciła dużo ze swojej siły nabywczej. Prócz deprecjacji walut dodałby, że rynek jest penetrowany przez kapitał zagraniczny szukający renty z inwestycji + napływ cudzoziemców + flipperzy/inwestorzy korzystający ze wzrostu cen n-mości.
Żadnej bańki (jeszcze) nie ma. Idziemy w ślady Hiszpanii, ale (chyba) wolniej.

d7d
13-02-2024, 12:25
Jaka bańka? Panowie....
...
Żadnej bańki (jeszcze) nie ma. Idziemy w ślady Hiszpanii, ale (chyba) wolniej.
A co się dzieje w Hiszpanii ?

W Poznaniu deweloperskie mieszkania drożeją.

Sativum
15-02-2024, 12:07
W Hiszpanii ceny odkleiły się od portfela tubylców.
Drożeją, ale wzrosty nie przekroczyły jeszcze 100% w ciągu 10 lat, a ile wzrosła mediana zarobków? Przeciętne 2013 vs 2022 to 3650 vs 6350 zł /GUS
Mediana za 2023 to w prognozie 5617 zł do jakiś ~3200 za 2013 r.
Dodając zwolnienie z podatków os. do 26 lat, to teraz łatwiej kupić mieszkanie niż 10 lat temu.